خاورمیانه در آستانه تحول اما به کدامین سو؟

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

عملیات نظامی اسراییل پیش از تحویل قدرت اوباما در جبهه نظامی و رسانه ای با شکست مواجه شد. عملیات نظامی رژیم اسراییل علیه غزه پیش از تحویل قدرت اوباما  رژیم اسراییل را نه تنها در جبهه نظامی بلکه در جبهه رسانه ای نیز با شکست سختی مواجه کرد.اعتراض به تهاجم به باریکه غزه تنها مختص کشورهای عربی و اسلامی نبود، در کشورهای غربی و  طرفدار سنتی رژیم صهیونیستی نیز عملکرد رژیم اسراییل با مخالفت شدید افکار عمومی مواجه شد. رسانه های جمعی در این کشورها  تحت تاثیر افکار عمومی از پشتیبانی رژیم اسراییل به منتقد و مخالفت با این تهاجم پرداختند. برای مثال در انگلیس حتی روزنامه های وابسته به رابرت مورداخ که در آغاز عملیات ، مقالاتی را در توجیه تهاجم می نوشتند با گذشت زمان اندکی رویه خود را تغییر دادند و همانند دیگر رسانه های نوشتاری و دیداری و شنیداری به انتقاد از این عملیات پرداختند.

تظاهرات مستمر در برابر سفارتخانه های رژیم صهیونیستی در پایتخت های اروپایی در اعتراض به این تهاجم نشانگر روشن شدن ماهیت واقعی این رژیم و تغییر افکار عمومی در غرب علیه سیاست های رژیم اسراییل است.

یکی از پیامدهای روشن شکست رژیم اسراییل در غزه اثبات توانمندی مقاومت در این باریکه بود و حرکت مقاومت اسلامی (حماس) با ایستادگی خود در برابر یکی از توانمندترین ارتش های این منطقه خود را به هر راه حلی که قرار است در مورد فلسطین رقم زده شود، تحمیل کرد.

رژیم اسراییل با تصور نابودی حماس حاضر به پذیرش شرایط این حرکت برای ادامه نه جنگ و نه صلح که در مصر جریان داشت تن نداد و با استفاده از فرصت انتقال قدرت در امریکا و با این احتمال که با ضرباتی که به حماس وارد می کند، می تواند شرایط خود را به این گروه دیکته کند، تهاجم همه جانبه ای خود به غزه آغاز کرد .

شکست رژیم اسراییل در غزه موجب آن شد که تل اویو ناچار شود که به همان خانه اول بازگردد و از مصر بخواهد که به میانجگری اش برای رسیدن به آتش بس با حماس و آزادی سرباز اسیرش (گيلعاد شليت) تلاش کند. اما زیان بزرگتر رژیم اسراییل در این عملیات آن بود که حماس با ایستادگی اش، توانست ثابت کند، مقاومت در برابر اسراییل از گفتگو بر اساس قراردادهای مادرید و اسلو و نقشه راه نتیجه مطلوبتری می دهد. زیان آشکارتر رژیم صهیونیستی در این بود که حماس  مشروعیت حکومت خود گردان تحت کنترل فتح  در رام الله را که مقاومت را نفی کرده بود، زیر سئوال برد، آنهم در شرایطی که دوره ریاست قانونی محمود عباس نیز پایان رسیده است.

تحرکات جدید

با پیروزی حماس در غزه تحرک سیاسی در خاورمیانه افزایش یافته است. طرف های سیاسی درگیر و با نفوذ در منطقه خاورمیانه به تحرک سیاسی خود شدت بخشیده اند، یکی برای تحت الشعاع قرار دادن پیروزی حماس تلاش می کند و دیگری برای بهره گیری از نتایج آن در میز مذاکرات گام بر میدارد.

در جریان تهاجم رژیم اسراییل، منطقه شاهد برگزاری متراکم اجلاس ها بود که هر کدام از آنها مورد حمایت و یا مخالفت یکی از محورهای موسوم به اعتدال و یا مقاومت بود. تلاش عمده دو اجلاس شورای همکاری خلیج فارس که توسط ریاض یک روز پیش از اجلاس سران عرب در دوحه برگزار شد و اجلاس شرم الشیخ که با حضور مصر و کشورهای غربی و حکومت خود گردان فلسطین قبل از اجلاس اقتصادی سران عرب در کویت برگزار شد، برجسته کردن نقش مصر و محور اعتدال بود، محوری که خواهان صلح با رژیم صهیونیستی بر اساس طرح اتحادیه عرب بوده است.

بحث کمک به بازسازی غزه و اینکه چه کسی مسئولیت توزیع آن به آسیب دیدگان غزه را داراست ، مانور کشورهای غربی و کشورهای محور موسوم به اعتدال است که در تلاشند با سپردن این کمک ها به حکومت محمود عباس، حماس را تضعیف و با فشار بر آن به کنار آمدن با تشکیلات خود گردان وادار کنند.

تحرک اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا تحرک خود را با اعزام خاویار سولانا هماهنگ کننده سیاست های خارجی و دفاعی اتحادیه اروپا شدت بخشید. وی از مصر و فلسطین اشغالی بازدید کرد. پیام روشن وی حمایت از طرح مصر در برقراری آتش بس و رساندن کمک های انساندوستانه به غزه، اعلام آمادگی اتحادیه اروپا برای نظارت بر گذرگاه رفح به منظور جلوگیری از قاچاق اسلحه و تاکید بر تشکیل حکومت وحدت ملی به ریاست محمود عباس بود. پیام روشن تریکه به همراه داشت آن بود که اتحادیه اروپا حاضر به گفتگو با حماس نیست.

این دقیقا همان موضع تونی بلر فرستاده کمیسیون چهارجانبه به خاورمیانه است که گفتگو با حماس را راه کار درست نمی داند. این موضع تونی بلر حتی از سوی کریس پاتن فرماندار سابق هنک کنگ پیش از تحویل آن به چین و کمسیونر خارجی سابق اتحادیه اروپا مورد انتقاد قرار گرفت. تونی بلر همان فردی است که در هنگام نخست وزیری اش برای تحقق صلح در ایرلند با جری ادامز  (رهبر حزب شين فين) ومارتین  ماگينس  (رهبر سابق  ارتش جمهوري خواه ایرلند) که انگلیس آنها تروریست می دانست به  مذاکره پرداخت و  با آزادی گروهی از زندانیان وابسته به ارتش جمهوریخواه ایرلند راه را برای صلح هموار کرد.

تحرک امریکا

امریکا نیز با پایان انتقال قدرت به رییس جمهور جدید تحرک خود را با توجه به تحولات جدید در خاورمیانه آغاز کرد.  باراک اوباما رییس جمهور جدید امریکا در تحرکی که تنها سرعت آن قابل تامل است، جورج میشل را به عنوان فرستاده خود در خاورمیانه معرفی کرد. وی سفر منطقه ای خود را با مصر آغاز کرد و قرار است از کشورهای فلسطین اشغالی، اردن و عربستان سعودی دیدار و با مسئولان آنها  گفتگو کند.

میشل نیز در این سفر منطقه ای خود با مسئولان حماس دیدار نخواهد کرد و حتی به بازدید غزه که مصداق تخریب و نسل کشی رژیم صهیونیستی در آن مشهود است، خودداری خواهد کرد. سفر به سه کشور عربی در حقیقت استمالت از کشورهایی است که در دوران بوش نادیده گرفته شده بودند. کشورهایی که عملکرد سیاسی آنها طی دو جنگ توام با شکست رژیم صهیونیستی در جنوب لبنان در سال  ۲۰۰۶ و جنگ نابرابر با حماس در غزه هم راستا با سیاست های رژیم اسراییل و علیه مقاومت در هر دو کشور لبنان و فلسطین تلقی شد، امری که موجب خشم و نارضایتی افکار عمومی در جهان عرب و اسلامی شد.

جورج میشل در کارنامه خود ماموریت موفق در توافق نامه صلح ایرلند شمالی را پس از انتصاب به عنوان فرستاده ویژه کلینتون در سال ۱۹۹۵ را دارد که ظرف سه سال توانست نظر طرف های درگیر را به پذیرش طرح صلح متقاعد کند.

وی در  سال ۲۰۰۰ در کمیته حقیقت یاب سازمان ملل درباره خشونت در خاورمیانه و دلایل آغاز انتفاضه الاقصی و راه های توقف خشونت بین  فلسطينيي ها و صهیونیست ها عضو بود و در گزارش سال ۲۰۰۱ در مورد این مناقشه خواستار اقدامات فوری و بدون پیش شرط طرفین شده بود که به نوشته (ینیوت اهرونت) (Y Net News) این گزارش و پیشنهادهای ارائه شده در آن ، خشم اریل شارون را در آن هنگام بر انگیخت. این خشم به دلیل مقدمه این گزارش بود که در آن خواستار توقف کامل شهرک سازی در سرزمین های اشغالی شده بود، موردی که نه تنها شارون بلکه  هر حکومت دیگری در فلسطین اشغالی را خشمگین می کرد.

اما دلایل انتخاب جورج میشل، توانمندی اش در میانجیگری ها بوده است. مارتین اينديك سفير امریكا در فلسطین اشغالی که در دوره ریاست جمهوری كلينتون به طرفداری از رژیم صهیونیستی متهم بود به نیویورک تایمز می گوید که جورج میشل یک بیطرف بالفطره است. جورج میشل اعتماد به نفس زیادی دارد و در سخنان هنگام انتصابش به عنوان فرستاده خاورمیانه ای امریکا با اشاره به مناقشه ایرلند، ریشه آن را در تاریخ ۸۰۰ سال آن منطقه دانست که در نهایت به مصالحه انجامید. به اعتقاد وی چیزی به نام درگیری وجود ندارد که نتوان پایانی برآن رقم زد و این در مورد درگیری هایی که ریشه در ۶۰ و نه ۸۰۰ سال دارد، نیز صادق است.

اما آقای جورج میشل در اظهارات خود از  واقعیت مشهودی به سادگی گذشته است. در مناقشه ایرلند شمالی امریکا وجود طرفی را بر طرف دیگر ترجیح نمی داد، اما در خاورمیانه، اصل امنیت اسرائیل و تایید سیاست تل آویو از اولویت های سیاست خارجی امریکا به شمار می آید.  ایشان فراموش نکرده اند که چگونه طرح ناقص توقف خشونتش در فلسطین اشغالی در سال ۲۰۰۱ نه تنها موجب صهیونیست ها بلکه در واشنگتن نیز با انتقاد شدید لابی طرفدار تل آویو مواجه شد.

اما اکنون در اروپا با توجه به واقعیت های جدید خاورمیانه و تحولاتی که در صورت استمرار سیاست های فعلی جبراً صورت خواهد گرفت، چهره هایی با نفوذ با پیش بینی این تغییرات خواستار گفتگو با حماس و محور مقاومت که در برابر محور موسوم به اعتدال به صورت طبیعی شکل گرفته است، شده اند. محوری که از یک سو حماس و حزب الله وسوریه و سمت دیگر ان ایران می باشد.

بر همین اساس کریس پاتن معتقد است اروپا باید در نقش تاریخی خود در کمک به سیاست های شکست خورده در خاورمیانه که در واشنگتن وتل آویو طراحی می شود ، بازنگری کند و از رییس جمهور جدید امریکا  می خواهد که به مذاکره مستقیم با ايران وسوريه بپردازد.

امریکا نیز باتوجه به تجربه های چند دهه گذشته، تمایل خود را برای آغاز چنین مذاکراتی اعلام کرده است. حال که طرح خاورمیانه بزرگ رایس، وزیر خارجه خانه نشین شده بوش، کنار گذاشته شده است، بوی خاورمیانه جدید به مشام می رسد که در آن کشورهای منطقه با جایگاه و نفوذ واقعیشان در ترسیم آن نقش خواهند داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید