نیروی سوم

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

شرکت های چند ملیتی و سازمان های اقتصادی جهانی، موسسه ها و سازمان های اجتماعی نیز در جهان ایجاد شدند که هر چند در برابر این شرکت ها و سازمان ها از نفوذ کمتری برخوردار بودند اما رفته رفته نقش ان ها در سطح جهانی پر رنگ تر گردید. در کتاب نیروی سوم ، سازمان های اجتماعی جهانی زیر ذره بین قرار گرفته اند و  تاثیر عملکرد آنان حل مشکلات و مسایل بین المللی مورد بررسی قرار می گیرد.

جهان در حال حاضر با چه نیازی  روبروست؟ 

رویارویی اصلی بین طرفداران سیستم سرمایه داری جهانی و سازمان تجارت جهانی در اجلاس سیاتل که در سال ۱۹۹۹ برگزار شد، اشاره به رشد جامعه مدنی جهانی و برخورد ان با شبکه سرمایه داری جهانی بود. هم چنین سازمان شفافیت جهانی نیز تشکیل یافته است که اساس کار آن نظارت بر عملکرد حکومتها و درجه بندی آنها بر اساس میزان فساد موجود در نظام آنها می باشد. هم چنین سازمان های محیط زیست، مخالفین جنگ و جنگ افزارهای هسته ای فشار زیادی بر دولتها و حکومت ها برای حمایت از رشد پایدار و تضمین آزادی های اجتماعی وارد می کنند.

آیا به این ترتیب جامعه مدنی جهانی به عنوان یکی از عوامل اصلی حل بحران های جهانی در آمده است؟یا اینکه باید حل مشکلات فرا روی جهان را بوسیله کسانی که به شیوه ای غیر از انتخابات قدرت را بدست گرفته اند ، سپرد؟ اهمیت این نوع از فعالیت ها به چه اندازه ای اهمیت دارد. تداخل در زمینه های تجارت ، مهاجرت، ارتباطات یک امر واقعی در سطح جهان است و همین امر جهان را به سوی همکاری و همبستگی سوق می دهد و به گفته نویسنده وجود وجدان جهانی که منافع عمومی را در سطح گسترده در نظر بگیرد و این امر نیازمند ان نیست که در قالب کشورها باشد اما تا به امروز جامعه مدنی جهانی نتوانسته است ابزار لازم و مناسب برای اهداف خود در مناطق مختلف جهان فراهم آورد.

جامعه مدنی جهانی امر جدیدی در صحنه جهانی نیست بلکه ریشه  در حرکت های دینی، تبلیغی  سده های گذشته دارد.  جنبش ضد برده داری شاید مهم ترین اقدام، جامعه مدنی جهانی باشد . این جنبش موفق شد، دولت های فرانسه و انگلیس را به  اتخاذ تدابیر اجرایی برای ممانعت از تجارت برده از طریق  کنترل دریایی وادار کنند. سازمان صلیب سرخ در اوایل قرن بیستم وجمعیت  قانون جهانی در ۱۸۷۳ به وجود آمدند و تاسیس این گونه سازمان ها در قرن بیستم رو به افزایش گذاشت، به گونه ای که در حال حاضر بیش از ۱۵ هزار سازمان غیر دولتی در سطح جهان وجود دارد.

شبکه گسترده جهانی برای مقابله با فساد

اعضای سازمان های غیر دولتی شکایت از این امر دارند که فساد هزینه های جانبی انها را یه شدت سنگین می کند. آنها هم چنین نگران ان هستند که فساد در اقتصاد جهانی به طور پیوسته، پایداری اقتصاد جهانی را مورد تهدید قرار می دهد. بر این اساس کسانی که در پی اصلاح و بهبود حاکمیت و ابزارهای جامعه مدنی هستند، مهم ترین دشمن  فساد می باشند. طبق گزارش بانک جهانی هزینه رشوه در شرکت های چند ملیتی سالانه بیش از 80 میلیارد دلار می باشد.وزارت امور خارجه امریکا می گوید موسسه های این کشور سالانه ۳۰ میلیارد دلار به دلیل فساد و رشوه زیان می بینند.شرکت های امریکایی در سال های ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ یک صد قرار داد  به میزان ۱۴۰ میلیارد را از دست داده اند.

سازمان شفافیت بین المللی در سال ۱۹۹۳ بر اساس تجربه های بانک جهانی و دیگر سازمان های توسعه ایجاد شد که در ان تعدادی از مسئولین سابق  بانک جهانی. کارگزاران و مسئولان اقتصادی از نقاط مختلف جهان باغ هدف مقابله با فساد در کشورهای جنوب و کشورهای کمونیستی سابق  و کمک به سازمان های بین المللی همچون بانک جهانی تاسیس شد. در اداره  سازمان شفافیت بین المللی گروهی از رهبران سیاسی حقوقی و اقتصادی از مناطق مختلف جهان همانند أوسكار آریاس، كمال حسین وزیر دادگستری و امور خارجه سابق  بنگلادش و برخی دیگر از روسای سابق و رهبران سازمان های غیر حکومتی حضور دارند.

استراتژی سازمان بین المللی شفافیت بر جمع  کردن اطلاعات و تحلیل ان با هدف هشیار ساختن عموم نسبت به فساد و ایجاد سازمان های ملی، منطقه ای و جهانی برای مبارزه با آن به صورت منطقه ای و بین المللی  می باشد. این سازمان به دلیل زمان مناسب تاسیس و بهره گیری از کارشناسان خبره و برخورد سیاسی مناسب  با مسائل از موفقیت های قابل توجهی برخوردار بوده است. در بیست و پنج سال گذشته سازمان های غیر دولتی خدمات قابل  توجهی را در زمینه پیمان منع گسترش جنگ افزار  به عمل آوردند. این اقدام از طرق افزایش آگاهی های عمومی  و حرکت در جهت تحقق اهداف این پیمان صورت گرفت.

در پیمان منع  گسترش جنگ افزار تعداد زیادی از سازمان های غیر دولتی  از جمله پزشکان بدون مرز و گروههایی که در نزدیکی آزمایشگاه های هسته ای و شبکه ای از دانشمندان ، مهندسین و مخالفین گسترش تسلیحات مشارکت دارند. این سازمان ها علیرغم تعداد زیادشان و فعالیت های متفاوت در سه گروه طبقه بندی می شوند.

1- گروه منتخب از کارشناسان و دانشگاهیان، همچون انستیتوی مطالعات بین المللی مونتیری وومركز اطلاعات فن آوری .

2- حركتهای عمومی و سازمان عمومی و ملی که از طریق تظاهرات ، اینترنت و نامه به افزایش آگاهی های عمومی می پردازند.

3- اقدام مستقیم و خالی از خشونت همچون تجمع های که در برابر کاخ بوکینهام انگلیس در اعتراض به آزمایش های هسته ای صورت می گیرد.

اقدام برای رشد پایدار

در بسیاری از کشورها به هنگام احداث سد، اختلافات زیادی بین دو طرف سازمان های دولتی و سازمان های بین المللی ، شرکت های چند ملیتی و مجموعه های فشار صنعتی و کشاورزی داخلی از یک طرف و زیان دیدگان از طرف دیگر در می گیرد. سدها در تولید ۲۰٪ از برق جهان در ۶۵ کشور  نقش دارند. در این کشورها بیش از ۳۰٪ زمین های کشاورزی با آب سدها آبیاری می شود. امروز در سطح جهان حدود ۱۰۰۰ سد وجود دارد که در بیست و پنج کشور جهان قرار دارند. اما سدها به دلیل زیان های که به محیط زیست و به اجتماع وارد می کند با مخالفت های جدی نیز روبرو می شود، بیش از ۴۰ میلیون نفر در اثر احداث این سدها بدون اینکه در مقابل زیان های که می بینند تأمینی داده شود،  مناطق مسکونی خود را ترک کردند.

مثلا حرکت های ضد سد سازی  با اقدامات اعتراض آمیز خود روند سد سازی را در مناطقی که این امر به تخریب محیط زیست و یا تاثیر بر زندگی ساکنان ان داشت با تاخیر مواجه ساخته اند. در اثر این اقدامات بود که کمیته جهانی سدها در سال ۱۹۹۴ تاسیس شد و بیانیه کورینتا  که در ان اذعان شده است هیچ سدی مگر آنکه حقوق کسانی که در ان منطقه هستند تضمین شود و مردم به ایجاد ان رضایت داشته باشند، بنا نمی شود.

شبکه های جهانی گسترش دمکراسی

اقداماتی که در مکزیک و هاییتی برای برقراری دموکراسی انجام شد ، نمونه های برای برقراری دموکراسی به نمایش گذاشتند.در مکزیک این حرکت بدون اقدام برای سرکوبی برای برقراری دموکراسی شکل گرفت و در هاییتی با هدف بازگرداندن اریستید به قدرت انجام شد. همچنین گروه دوم به تلاش در تاثیر گذاری بر سیاست های امریکا در مورد مهاجرینی که از قلع و قمع در هاییتی به امریکا فرار کرده بودند ، تلاش می کرد.این دو جریان هم چنین پرونده های حقوق بشر را در مورد این دو کشور با کمک و پشتیبانی سازمان ملل گشودند. چنانکه این مورد در گواتمالا ، هاییتی و کوزوو نیز صورت گرفت.در این حرکت نقش مهاجرین و آواره ها  در جهت برقراری دموکراسی و حقوق بشر را نباید نادیده گرفت.این امر نشان می دهد که مهاجرین و آوارگان می توانند از طریق روابط جدیدی که از ان برخوردار هستند تاثیر خاص خود را بر جریان های اجتماعی بگذارند.انقلاب در عرصه رسانه های جمعی ابعاد این حرکت را با دامنه های بیشتری ممکن ساخته است و از این طریق ارتباط بین افراد و گروه ها را به نحو فزاینده افزایش داده است.

جامعه مدنی جهانی و نقش جدید قدرت و منشا قدرت شبکه های جامعه مدنی چیست؟

بررسی ها و تجربه نشان داد که جامعه مدنی جهانی مبارزه با فساد را به عنوان دستور کار دولت ها و حکومت ها تحمیل کرد و در راه رشد و برقراری دموکراسی و حقوق انسان گام های ارزنده ای برداشت و در ممنوعیت کاشتن مین و آزمایش های هسته ای اقدامات موثری را انجام داد.این امر نشان می دهد که سازمان های دولتی می توانند به ایفای نقشی بپردازند که پیشتر حکومت ها به ایفای نقش در ان می پرداختند.توانایی سازمان های غیر دولتی از آنجا آشکار می شود که بسیاری از دولت ها به اجرای خواسته های آنان  پرداخته و یا حد اقل به تعدیل ان می پردازند.

برای نمونه هند و پاکستان را می توان  مثال زد که بعد از پیمان منع آزمایش های هسته ای در سال ۱۹۹۶ به آن تاسی کردند و در عین حال مجلس سنای امریکا با پیمان به مخالفت برخاست.جامعه مدنی جهانی به طور غیر مستقیم در جهت متقاعد کردن دیگران به پذیرش و بهره برداری از فرصت های سیاسی برای اعمال سیاست های خود می پردازند و در انتخابات به حمایت از چهره های سیاسی می پردازند که به اهداف آنان نزدیک باشند.هرچند روشن نیست که دامنه توسعه این سازمان ها در کشورهای فقیر در چه هنگامی صورت خواهد گرفت اما به وضوح می توان گفت این سازمان ها روز به روز در تاثیر گذاری بر حکومت ها نقش افزونتری را می یابند.

همچنین نقش جامعه مدنی جهانی از نقش رسانه ای به یک نقش تاثیر گذار در مسایل بین المللی مبدل  خواهد شد، مثلا سازمان بین المللی شفافیت با بانک جهانی در مبارزه با فساد همکاری می کند و حرکت جهانی مبارزه با کار گذاشتن  مین با دولت کانادا در  این زمینه همکاری می کند.شاید جامعه مدنی بین المللی نمونه ای از شکل حکومت در آینده باشد نه یک حکومت جهانی ، بلکه نظامی مشترک که فرهنگ های مختلف جهانی در ان مشارکت دارند. بعضی از این ارزش ها از هم اکنون مورد توافق جمعی قرار گرفته است مثل حقوق بشر، مسایل اقتصادی و محیط زیست و این جامعه مدنی در یاری رسانی به بسیاری از مشکلاتی که در سطح جهان وجود دارد به یاری خواهد شتافت.

در برخی موارد نیز پیشرفت سازمان های دولتی با موانع عمده ای به دلیل موضع کنگره امریکا و در برخی موارد به دلیل مبالغه بیش از اندازه در مورد نقش خود بوده است که موجب تحریک و موضع گیری کشورها علیه آنان شده است.اما پس از پیشرفت های که سازمان های دولتی در دهه هشتاد یافتند این سازمان ها در نفوذ به سازمان ملل متحد، جنبش غیر متعهد ها و سازمان خلع سلاح جهانی و حقوق بشر موفق بوده اند. روشن است که دولت ها از نقش  سازمان های دولتی از حل مشکلات بین المللی بهره می گیرند

آیا این موفقیت ها مواردی است که به طور تصادفی حاصل شده اند؟یا به دلیل همزمانی با موقعیت های بین المللی روی داده است؟ بدون تردید فن آوری اطلاعات و توسعه ارتباطات در موفقیت و افزایش نفوذ سازمان های غیر دولتی تاثیر بسزایی داشته است.در مقابل سازمان های غیر دولتی و جامعه مدنی جهانی باید در مقابل خواسته های حکومت ها همانند شفافیت در عملیاتی که انجام می دهند، منابع مالی و کارکنان و اهداف برنامه ی اجرایی خود بپردازند تا از  این رهگذر به تحقق صراحت و آزادی منجر شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید