غزه گذشته و حال

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

جمعیت نوارغزه جوان به شمار می آید و پنجاه در صد جمعیت آنان را کودکان تشکیل می دهند.  در سال  ۱۹۴۸ اسراییل در بخش اعظمی از  سرزمین  فلسطين ایجاد شد، باریکه غزه از اشغال رهایی یافت و تا پنجم ژوئن سال ۱۹۶۷ که اسرائیل کرانه باختری رود اردن و نوار غزه را اشغال کرد، تحت کنترل مصر قرار داشت.پس از ماجرای "نکبه" تعداد زیادی از فلسطینی ها برای فرار از کشتار توسط اسرائیلی ها به نوار غزه پناه آوردند. بر اساس اخرین آمار جمعیت نوار غزه به یک و نیم میلیون نفر می رسد که هفتاد و شش در صد از انان را اوارگان شهرهای  بئر السبع، يافا، مجدل وعسقلان تشکیل می دهند. نوار غزه در طول تاریخ بارها مورد تجاوز و اشغال قرار گرفته است اما اشغال این منطقه توسط اسرائیل خونین ترین و وحشیانه ترین انها بوده است.

 جمعیت نوارغزه جوان به شمار می آید و پنجاه در صد جمعیت آنان را کودکان تشکیل می دهند. به طور متوسط زنان این منطقه در طول زندگی خود شش زایمان دارند و به این دلیل این منطقه از این نسبت بالای زاد و ولد رنج می برند. در نتیجه سیاست اسراییل اوضاع دموگرافی واقتصادی مردم در نوار غزه در طول سال های  (۱۹۷۶-۲۰۰۸) وضعیت وخیمی یافته است، ۶۰ در صد جمعیت قادر به کار، از  بیکاری رنج می برند و فقر بیش از یک سوم جمعیت را فرا گرفته است.

بررسی ها نشان از آن دارد که وضعیت در اردوگاه ها بسیار وخیم تر است و این به دلیل تراکم جمعیت در آنها می باشد.  بآمار مرگ و میر میان نوزادان در این منطقه بالاترین امار در سطح جهان می باشد.

غزه هاشم: مردم این شهر اشغالگران مختلفی را در طول تاریخ خود شاهد بوده اند. نام این شهر با ورود اشغالگران تغییر می یافت، ایرانی ها ان را  "هازاتو" می خواندند اما عبراني ها ان را غزه نامیدند وكنعاني ها نام "هزاني" را بر ان نهادند. 

مصری ها "غازاتو" وعرب ها  انرا "غزه  هاشم" نامیدند که دلیل این نامگذاری بازگشت نسبت این منطقه به "هاشم بن عبد مناف" جد پیامبر اسلام می باشد که در این شهر و به هنگام بازگشت از سفر تجاری  چشم از جهان فرو بست. 

اهميت استراتژیکی غزه 

اهمیت غزه در گذشته به دلیل جایگاه تجاری آن بوده است. این منطقه در مسیری که از حضرموت ويمن اغاز می شد و به هند ختم می شد، قرار داشت. از نظر نظامی هم به دلیل نقش ارتباطی ان  بين مصر وشام مهم بود.کنترل غزه به معنی تسلط بر راه های بازرگانی و هم چنین جنگ بين آسيا وإفريقا بود. یکی دیگر از خصوصیات این منطقه سر سبزی آنست. این هم به لطف ابی است که از صحرای سینا به این منطقه سرازیر می شد و همین امر عامل بقا و اهميت غزه می باشد. از طرف دیگر غزه  محل تلاقی کاروان های عازم شام به مصر و بالعکس و محل تامین نیازهای آنها قبل از شروع سفرشان بوده است. 

تاريخ ایستادگی غزه

غزه در طول تاریخ حملات متعددی را شاهد بوده است، اشغال عثمانی از نظر زمانی طولانی ترین انها بوده است که از سال ۱۵۱۵ تا ۱۹۱۶ بوده است. هنگامی که بریتانیا فلسطين را در سال  ۱۹۲۰ به اشغال خود در آورد، بار دیگر اشغال این منطقه ولی از نوع دیگری آغاز شد. انگلیسی ها مقررات فوق العاده را بر شهروندان فلسطین و از جمله مردم شهر غزه وضع کردند که این قوانین و مقررات نژادپرستانه ترین قوانین در تاریخ معاصر بوده است. 

با وجود عقب نشینی اسراییل از غزه در سال ۲۰۰۵ پس از یک دوره طولانی اشغال و بر چیدن شهرک های یهودی نشین، ارتش اسراییل این شهر را به یک زندان بزرگ برای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفری تبدیل کرد. مردمی که به طور مستمر در معرض قتل و بمباران و تخریب خانه هایشان مواجه بودند و فقر وگرسنگی ومحرومیت در بين آنها حکمفرمایی می کرد.  بیکاری ۶۰ در صدی و قرار گرفتن یک سوم از جمعیت این منطقه در زیر خط فقر از نتایج این سیاست های تجاوزکارانه بوده است. 

حتی مسئله بهداشت در این منطقه و شهرهای آن دچار سیر قهقرایی شده است و در صورت عدم اقدام موثر و سریع، روند انتشار بیماری ها بویژه پس از موج جدید حملات اسراییل علیه مردم غزه سرعت بیشتری خواهد گرفت.    

موقعیت شهر غزه

بر اساس مطالعات جغرافيایی شهر قدیمی غزه سه هزار سال پیش از میلاد مسیح بر تپه ای که از سطح دریا ۴۵ متر ارتفاع داشت، بنا شد.سپس این شهر از پایین این تپه به شمال، شرق وجنوب گسترش یافت و به سمت غرب تا این اواخر گسترش نیافت. 

توپوگرافی غزه شامل 

  • ناحیه قديم شامل "حي الدرج"  و بخشی از "حي الزيتون" است. 
  • ناحیه گسترش یافته به شرق، شمال وجنوب از تپه شامل مناطق "شجاعيه" و"تفاح" ، وبخشی از "حی الزيتون" می باشد. ارتفاع این منطقه که در جنوبي شرق غزه قرار دارد، 35 متر از سطح دریا می باشد. 
  • ناحیه گسترش یافته به غرب شامل  تپه های شنی است که در بخش هایی از آن درخت کاشته شده است تا از حرکت شن جلوگیری کند. امروزه این ناحیه "غزه نو"  یا "حی الرمال" نامیده می شود. 

در  غزه 5 منطقه اصلی "الدرج"، "الزيتون"، "التفاح" و"الشجاعيه" و " غزه نو" که بر روی شن ها از مرز شهر قدیمی تا ساحل دریای مدیترانه در غرب امتداد یافته است، وجود دارند. 

غزه در دوران اشغال انگلیسی ها در فاصله سال های ۱۹۲۰-۱۹۴۸، پایگاه لشکر جنوب بود و از هنگام حادثه "نکبه" در پانزدهم می سال  ۱۹۴۸ به عنوان مرکز  نوار غزه در آمد و در فاصله سال های بين ۱۹۴۸ و ۱۹۶۷ بسیاری از مراکز اداری رسمی را در خود جای داد. در پنجم ژون  سال ۱۹۶۷ اسراییل نوار غزه را اشغال و آن را تحت فرماندهی خود قرار داد. این در شرایطی بود که این منطقه از سال ۱۹۴۸ در کنترل مصر قرار داشت. 

مقاومت مردم غزه 

مقاومت سه هفته ای مردم غزه در مقابل تهاجم جدید ارتش اسراییل که صبح روز شنبه ۲۰۰۸/۱۲/۲۷ نخستین حمله اسراییل برای دیکته کردن خواست خود به مردم این شهر نبوده است بلکه در سال ۱۹۶۵ نیز با شلیک اولین گلوله، مردم این شهر به پیکار با متجاوزان اسراییلی پرداختند. 

مردم غزه به طور موثری در انتفاضه سال ۱۹۸۷ و انتفاضه  الأقصى در سپتامبر  سال ۲۰۰۰ مشارکت کردند . در جریان این دو انتفاضه هزاران نفر از مردم این باریکه شهید و زخمی شدند.انتفاضه نخست غزه ، هزار شهید و بیست هزار زخمی که هزاران تن از آنان، دچار نقص عضو شدند و از بازار کار کنار ماندند. 

اشغال اسرایيل به دلیل نوع سیاست های قلع و قمع و قتل زنان و کودکان و سالخوردگان این منطقه ، وحشیانه ترین انها در طول تاریخ شهر غزه بوده است. این بار هم تاریخ تکرار می شود، رژیم اشغالگر همان سیاست وحشیانه گذشته قلع و قمع مردم بی گناه غزه را به کار گرفت و متاسفانه کشورهای که خود را جامعه جهانی می خوانند باز در مقابل این کشتارها بی تفاوت گذشتند، گویی که انها هرگز نمی خواهند بپذیرند که غزه شاهد بی عدالتی است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید