روند مصرف نفت در جهان

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

بر اساس اخرین بر آوردهای که بعمل آمده است استخراج نفت تا به امروز از ذخایر شناخته شده آن پیشی گرفته است. بر اساس اخرین بر آوردهای که بعمل آمده است استخراج نفت تا به امروز از ذخایر شناخته شده آن پیشی گرفته است. مقدار استخراج شده نفت  بالغ بر ۹۹۴ میلیارد بشکه تفت است که این میزان فراتر از مقدار ذخایر شناخته شده کنونی است که حدود ۷۴۶ میلیارد بشکه می باشد و در همین حال بر آورد می شود ذخایری به میزان ۱۴۲ میلیارد بشکه دیگر کشف شود.

بر اساس ارقام ، بهای کنونی نفت و روند افزایش ان تنها منطقی به نظر می رسد بلکه از میزانی که باید باشد نیز پایین تر نگه داشته شده است  که دلایل ان را نخست در کاهش یافتن ذخایر جدید است ، از سال ۱۹۷۵ به این سو همواره مقدار تقاضا برای نفت فراتر از میزان کشف ذخایر ان کمتر  بوده است درست عکس روند سال های ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۵ از سوی دیگر همانگونه که در اجلاس اخیر اوپک عنوان شد  مسئله افزایش قیمت ها ارتباطی به عرضه نفت نداشته بلکه مسئله اساسی در پالایش نفت،  کمبود فراورد ه های نفتی است و افزون بر ان تنش های سیاسی در گوشه و کنار جهان می باشد.

مثلا در امریکا از ۲۹ سال پیش تا کنون هیچ پالایشگاه جدیدی بنا نشده است و کمبود فراورده ها عامل اصلی افزایش قیمت نفت بوده است. در امریکا کشوری که ۲۳/۱ درصد کل نفت جهان تصفیه می شود، امریکا کشوری که ۵ درصد جمعیت جهان را دارد  به تنهایی یک چهارم نفت تولید شده در جهان را  می بلعد. اما کشورهای عمده تولید کننده نفت چه در اوپک و چه غیر اوپک در عرصه جهانی و یا داخلی با چالش های مواجه هستند که هر بار این چالش ها شوکی را به بازار وارد می کندد و باعث افزایش قیمت ها می شود. مثلا عریستان سعودی که به تنهایی ۲۵ درصد تولید ۶۵ درصدی نفت  خاورمیانه را در سال ۲۰۰۲ به خود اختصاص داده بود با مشکلاتی در رابطه با گروه های تندرو مواجه است وبا هر درگیری ، نگرانی های در بازار "حساس نفت"ر قیمت ها را دچار نوسان می کندد و به همین ترتیب ایران و مسئله هسته ای و نزوئلا و اختلافات شدید شافز با امریکا، روسیه و عدم ثبات اقتصادی در شرکت های نفتی، و بالاخره نیجریه و عراق که هر کدام در مشکلات عدیده ای دست و پا می زنند.

اگر به مقدار تولید این کشورها بنگریم عربستان سعودی را در جایگاه نخست، روسیه در جایگاه دوم، ایران در جایگاه چهارم، ونزوئلا را در جایگاه نهم و نیجریه و عراق را در جایگاه دوازدهم و چهاردهم می بینیم اما به لحاظ ذخایر به جز عربستان که جایگاه خود را حفظ می کند ، ایران جایگاه سوم ، عراق جایگاه چهارم ، روسیه جایگاه هشتم ، و ونزوئلا جایگاه هفتم را دارد. از طرف دیگر اگر رشد مصرف نفت در بخش های حمل ونقل جهان مورد توجه قرار گیرد ملاحظه میشود که بازار فروش خودرو در سال 2004 با 4.5 درصد  افزایش مواجه بود که این چهار ونیم درصد عبارت است از ۵۵۱ میلیون خودرو در جاده های جهانی  و دربخش حمل ونقل هوایی نیز  مصرف سوخت از ۴۲/۳ در صد  در سال ۱۹۷۳ به ۵۲/۷ در صد در سال ۲۰۰۲ رسید. اما امریکا و چین  کشورهای عمده مصرف کننده نفت هستند  که مصرف آنان روند  رو به افزایش خود را حفظ خواهد کرد.

امریکا در سال ۱۹۸۰، ۱۷ میلیون بشکه نفت وارد می کرد که در سال ۲۰۰۳ این میزان به ۲۰ میلیون بشکه رسیده است و پیش بینی می شود که در سال ۲۰۲۵ امریکا حداقل ۵۸ درصد از نفت مورد نیاز خود را وارد خواهد کرد. اما در چین دومین مصرف کننده نفت جهان ، تنها در سال ۲۰۰۴ تقاضا ۱۱ درصد افزایش یافت و اکنون ۹/۷ درصد از تولیدنفت جهان در این کشور به مصرف می رسد. در بخش حمل و نقل نیز  پیش بینی می شود که  فروش خودرو در چین در سال ۲۰۰۵، از  ۵ میلیون بگذرد و در سال ۲۰۰۷ این تعداد به  ۳/۷ میلیون خودرو خواهدرسید.

با توجه به روند رو به افزایش تقاضا برای نفت و کاهش ذخیره های نفتی جهان که افزایش قیمت نتیجه منطقی ان خواهد بود در برابر نسل های آینده راهی جز روی آوردن به سوخت های جایگزین و بهره گیری از نیروی طبیعت باقی نمی ماند.

منابع:

انجمن بررسی مصرف نهایی نفت و گاز

مرکز مطالعات انرژی امریکا

انستیتو انرژی بین المللی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید