اخوان المسلمین و فلسطین

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

حرکت آزادی بخش فلسطین (فتح)  از چهل سال پیش  کنترل اوضاع در فلسطین اشغالی را بر عهده دارد و از بیست سال پیش نیز جنبش حماس تقسیم نفوذ با آن را آغاز کرد. خوب است بدانیم هر دو حرکت از رحم اخوان المسلمین متولد شده اند با این تفاوت که فتح جهت گیری غیر دینی را برای خود انتخاب کرد. یافتن اندیشه شیخ حسن البنا در مورد فلسطین می تواند خط کلی این جنبش را روشن تر کند. به نظر می رسد حسن البنا موفقیتی را از آن خود ساخته است که حرکت ها و جنبش های معاصر و پیشتر از وی در آن ناکام بوده اند. وی موفق شد جنبشی را پایه گذاری کند که مرز های منطقه ای و اقلیمی را در هم شکند و امکان تجدید حیات را با آمدن نسل ها جدید داشته باشد. علیرغم گذشت بیش از پنج دهه از شهادت حسن البنا ، این حرکت همچنان از پویایی برخوردار است. 

حسن البنا و فلسطین

 در هنگام تشکیل جنبش اخوان المسلمین در سال ۱۹۲۸ توسط حسن البنا، توجه رسمی دولت و حتی مردم مصر به قضیه فلسطین بسیار اندک بود. برای دریافت وضعیت در آن هنگام کافی است پاسخ محمد محمود نخست وزیر مصر در مورد سیاست کشورش در مورد فلسطین را یاد آور شویم که وی عنوان داشته بودکه نخست وزیر مصر است و نه فلسطین(روزنامه الاهرام ژوئن ۱۹۳۸).

این در حالی بود که تحولات بنیادین در فلسطین آغاز شده بود اما با این وجود  کنسول مصر در قدس هم چنان تا سال ۱۹۳۸ رهبران صهیونیست را به جشن های تولد پادشاه مصر و سالروز نشستن وی بر تخت پادشاهی، دعوت می کرد.

حسن البنا جهان اسلام را کشور واحد و امت اسلامی را امت واحد می خواند و می گفت هر جای زمین که در آن گفته شود لا اله الا الله و محمد رسول الله، بخشی از سرزمین ماست و حرمت و قداست دارد و جهاد و ایثار در راه آن بر همه مسلمین لازم است. از دیدگاه بنا ملیت، عربیت و اسلام دایره های تکامل یافته و غیر متعارضی هستند و هر شخص در حد توانایی خود برای کشورش و در همان زمان برای جهان اسلامی اش فعالیت می کند.

به گفته بنا ، مسلمانها ملی گرا تر از هر قومی هستند، اما تفاوت آنها با مدعیان ملی گرایی صرف در اینست که اساس ملی گرایی انها اسلام است و بر این اساس با این عقیده در مرزهای جغرافیایی متوقف نمی شوند بلکه با این نظریه در کل جهان اسلام مشارکت می کنند. بر اساس نظریه ملی گرایی اخوان ، گذشت از یک وجب از سرزمین مسلمانان گناهی است نابخشودنی تا هنگامیکه آن را باز پس گیرند یا اینکه در راه آن به شهادت رسند و پیش خدا راه نجاتی جز این دو راه وجود ندارد.

حسن البنا در مورد فلسطین تاکید می کند که این کشور سرزمین هر مسلمان در جهان اسلام است به این اعتبار که مهد انبیا و مقر مسجد الاقصی ایت که خداوند اطراف ان را مبارک ساخته است و بر این اساس معتقد است که قضیه فلسطین قضیه هر مسلمان است. بر اساس طرح اخوان المسلمین ، ارتباط گرانسنگی بین اسلام و فلسطین وجود دارد، نه تنها به دلیل جایگاه دینی فلسطین یا ارتباط تاریخی و عاطفی با ان بلکه به این دلیل که اجتناب از حمایت و یاری اش ، خودداری از نصرت اسلام است چنانکه در روزنامه اخوان المسلمین به تاریخ ۱۹۳۶/۶/۶ آمده است : ملت فلسطین  ملت برادر است و هر کس که از قصیه فلسطین به کناری نشیند ، گویا از خدا و پیامبرش دوری جسته است و به اسلام تظاهر کرده است و هر کس به یاری اش پرداخت و برای ان بذل کرد از اسلام دفاع کرده است و به نصرت خدا و رسولش پرداخته است. 

حسن البنا جهاد را برای آزادی فلسطین واجب می داند و در نامه ای که به سفیر انگلستان ارسال کرد که  در مجله النذیر به تاریخ ۱۹۳۸/۱۲/۲۶ به چاپ رسید ، آورده است: اخوان جان و مال خود را برای بقای هر وجب از سرزمین اسلامی عربی فلسطین خواهد داد تا اینکه خداوند زمین و هر آنچه در آنست را به ارث گیرد و در نامه ای نیز که به محمد محمود نخست وزیر مصر در ماه می ۱۹۳۹ ارسال کرد نوشت، انگلیس و یهود جز یک زبان نمی فهمند و آن زبان انقلاب و نیرو و خون است. بر این اساس وی آزادی فلسطین را تنها با وحدت و جهاد ممکن می دانست. به عقیده وی هر دو طرح باید به موازات هم پیش رود بدون اینکه یکی دیگری را تحت تاثیر قرار دهد. بر این اساس آزادی فلسطین بر توسعه و آگاهی امت مسلمان استوار است که باید خود را در مقابل تجاوز دشمنان و چالش های بین بین‌المللی متحد سازد.

بر همین اساس در ادبیات اخوان المسلمین که به سال ۲۹۲۶ باز می گردد، می بینیم که تلاش برای آزادی فلسطین نه تنها برکت وحدت بخشی به اعراب را بدنبال دارد بلکه وحدت جهان اسلام را نیز متحقق می سازد. 

حسن البنا در سال ۱۹۳۸ می گوید : عدم حل مسیله فلسطین نه به دلیل اینست که مسلمانان نمی توانند بلکه به این دلیل است که نمی خواهند و آنها نمی خواهند به خاطر اینکه درک نمی کنند و این به خاطر اینست که آنها تنها ادعای مسلمانی می کنند. وی برای پیوند دادن مسلمانان برای تحقق وحدت با رهبران حرکت های عربی و اسلامی تماس برقرار کرد و در اکتبر سال ۱۹۳۷ در ماهنامه النذیر می نویسد : ای مسلمانان دقیقه ای را برای آزاد سازی هدر ندهید، برای اینکه قادر باشید ، میدان نبرد را خود انتخاب کنید و نه ناخواسته به سوی آن کشانده شوید. ای مسلمانان شما به نیرو و وحدت نیاز دارید که اولین مرحله تحقق نیرومندی است.

موضع حسن البنا در برابر یهود

حسن البنا همانند بسیاری از مسلمانان بین یهودیان اهل کتاب و یهودیان اشغالگر که به صهیونیست شناخته می شوند، تفاوت قایل است و این همان امری است که در برابر کمیته تحقیق امریکایی، انگلیسی در پنجم ماه مارس سال ۱۹۴۶ عنوان داشت.

وی ظلم روا شده به یهودیان در اروپا را محکوم می کند، اما در عین حال استمالت از آنان را با ظلم به مردم فلسطین رد می کند و می گوید ما به خاطر ظلم روا شده به یهودیان در اروپا واقعا متاثریم اما این به این معنا نیست که آن ظلم روا شده را با اعمال ظلم و دشمنی با مردم فلسطین جبران شود.

حسن البنا وعده بالفور را محکوم می کند و می گوید انگلستان تعهد خود را به اعراب در مورد آزادی و استقلال سرباز زده است و ناخرسندی خود را از سیاست سرکوب گرانه انگلیس در نادیده انگاشتن آزادی ها و تبعید رهبران پنهان نمی دارد. وی همبستگی خود را با حاج امین الحسینی رهبر فلسطین اعلام داشت و همینطور به هیأت های مسلمان دعوت شده به کنفرانس لندن در فوریه و مارس سال ۱۹۳۹ نسبت به نیرنگ انگلیسی ها هشدار داد. وی در مقاله خود در مجله النذیر در سال ۱۹۳۸ می نویسد مشکل حقیقی در اصل بین اعراب صاحب زمین در فلسطین و بین انگلیسی ها که بر این کشور حاکم شدند و این کشور را به این وضعیت سوق دادند می باشد.

این نتیجه ای است که اعراب ساکن فلسطین در آگوست سال ۱۹۲۹ به آن رسیدند که سر منشا تمام مشکلات و همه بلایا از طرف انگلیس است و از اینجا مخالفت و انقلاب شان را علیه انگلیسی ها سازمان دادند. وی حرکت ملی فلسطین را نیز تاسیس کرد و از انگلیس خواست مهاجرت یهودیان را به طور کامل متوقف کند و در عین حال آزادی زندانیان و بازگرداندن تبعیدیان و جبران زیان ، متضرر ین را خواستار شد و از لندن خواست تا استقلال فلسطین را به عنوان یک کشور عربی مسلمان له رسمیت بشناسد و آن را از طریق موافقتنامه ای که حقوق اعراب را تضمین می کند و حقوق اقلیت یهود را به رسمیت می شناسد، ممکن دانست. 

باید گفت اخوان المسلمین از نخستین گروه های بودند که برای آزادی فلسطین حرکت هل مختلفی را از دهه سی سازمان داد . اولین دعوت آنها در خارج از مصر در سال ۱۹۳۵ در فلسطین بود و گفته می شود از دلایل ایجاد نظام مخفی در داخل این جنبش در سال ۱۹۴۰، مشارکت افراد این گروه در جهاد برای آزادی فلسطین از استعمار بریتانیا بود.

این گروه از افراد نخبه اخوان انتخاب می شدند و به جای فراگیری به بکارگیری اسلحه ریاضت سخت بدنی را متحمل می شدند. در اکتبر ۱۹۴۷ حسن البنا در یک اقدام ، اهدای خون ده هزار نفر از این جنبش را سازمان داد و آن را به اتحادیه عرب فرستاد و بدینوسیله زمینه جنگ در فلسطین را که نشانه هایش  ظاهر شد بود ، فراهم کرد.

در این شرایط حکومت مصر ، این گروه را تحت فشار گذاشته بود و از تحرک این گروه مگر در مواردی خاص جلوگیری بعمل می آورد. با این همه صدها نفر توانستند در این نبردها شرکت کنند و نقش بارزی از خود به نمایش بگذارند. حسن البنا از شکل عملیات کشور های عربی و شکست های شان ناخشنود بود و بر همین اساس تصمیم گرفت ، نیروی وسیعی را برای حفاظت از قدس تشکیل دهد و از احتمال اعلام جهاد سخن می گفت و مکرر این عبارت را به کار می برد که دولت های عربی نمی خواهند بجنگند.

اما این جنبش در دسامبر سال ۱۹۴۸ و پیش از اینکه جنگ ها به پایان برسد، منحل شد. هنگامیکه مجاهدین این گروه در فلسطین از انحلال گروهشان در مصر نگران شدند وی به آنان پیام داد که نبرد آنها در داخل فلسطین است. سرنوشت آنان پس از بازگشت به مصر بازداشت و زندان بود و سازمان امنیت مصر نیز در ۱۲ فوریه سال ۱۹۴۹ پیش از امضای موافقتنامه با اسراییل حسن البنا را به شهادت رساند. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید