انتخابات امریکا و نقش ایران در آن

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

 ایران توانسته چندین بار سرنوشت انتخابات آمریکا را خواسته یا ناخواسته به نفع یکی از دو حزب اصلی تغییر دهد. نمی توان نقش ایران را در انتخابات امریکا نادیده گرفت، به ویژه که این کشور در چندین دوره توانست سرنوشت انتخابات امریکا را خواسته یا ناخواسته به نفع یکی از دو حزب اصلی تغییر دهد. آیا باز موضوع ایران می تواند جولانگاه نامزدهای ریاست جمهوری امریکا برای کسب ارا قرار گیرد؟ شواهد از بالا بودن چنین احتمالی در این دور از انتخابات حکایت ندارد، چرا که هر دو نامزد عمده انتخابات در برخورد با موضوع برنامه هسته ای ایران موضع چندان متناقضی ندارند. هر دو از شدت عمل سخن می گویند، هر چند یکی چاشنی دیپلماسی را در ان موثر می داند و دیگری بر گزینه نظامی تاکید می کند.

هر چند ایران از اغاز بر مسالمت امیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید می کند و رویکرد کشورهای غربی از جمله امریکا  را در قبال ان ناشی از رویکرد سیاسی و نه فنی می داند، طرف دیگر این برنامه را تهدیدی عمده تلقی می کند و سخن رئیس جمهور ایران را مبنی بر محو اسرائیل به نقشه را شاهدی بر نیت ایران از دسترسی به فن آوری هسته ای می داند. به هر حال ایران با تاکید بر مواضع قبلی عملا سیاست های کشورهای غربی و بخصوص امریکا را به چالش کشیده است و افزون بر ان سه قطعنامه تصویبی از طرف شورای امنیت را نادیده گرفته است و صدور ان را ناشی از فشار کشورهای غربی می داند.

از طرف دیگر نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری امریکا راه ناهموار رسیدن به کاخ سفید را با کمک لابی حامیان اسرائیل امکان پذیر می کنند. بر این اساس همه نامزدهای ریاست جمهوری اعم از جمهوری خواه و دموکرات در آپیک که مهم ترین تشکل حامیان اسرائیل است، حضور پیدا کردند و برای همواری راه کاخ سفید نه تنها به حمایت اسرائیل بسنده نکردند بلکه برای جذب حمایت بیشتر، موضعگیری های تندی را در قبال ایران در پیش گرفتند تا انجایی  که شگفت انگیزترین اظهارات را سناتور هیلاری کلینتون بر زبان آورد و طی ان از نابودی یک ملت به خاطر اسرائیل سخن گفت.

در میان نامزدهای انتخاباتی امریکا، "اوباما" تنها نامزدی بود که در آغاز مبارزه انتخاباتی اش از گفتگو با ایران و تغییر رویه سیاست امریکا در برایر ان سخن گفته بود، اما این اظهارات دیری نپایید. وی در اسرائیل به حمایت اشکار از اسرائیل پرداخت و نیاز به برخورد با برنامه ایران قبل از عکس العمل اسرائیل سخن گفت. اما مهم ترین اقدام اوباما در روشن ساختن سیاستش در قبال ایران انتخاب جو بايدن به عنوان معاون ریاست جمهوری است. این انتخاب توسط اقلیت یهودی با استقبال مواجه شد چرا که بایدن به دلیل سیاست های حمایت کننده اش از اسرائیل و  مخالفت شدید با ایران شهرت دارد.

گاری اکرمن رئيس کمیته فرعي خاورمیانه در کنگره در مورد سیات اوباما در قبال ایران در صورت رسیدن به ریاست جمهوری عنوان می دارد که وی از سیاست هوشمندانه  و در عین حال سختی را در برابر ایران اتخاذ خواهد کرد. با توجه به شرایط جدیدی که در صحنه بین المللی پیش امده است و مهم تر از همه بحران اوستیا که به جنگ بین گرجستان و روسیه منجر شد، برنامه هسته ایران و موضوع ایران جای خود را به روسیه و اوستیای جنوبی داده است. بنابراین این بار بیش از انکه ایران در مبارزه های انتخاباتی ریاست جمهوری امریکا برجسته شود، زنده شدن دوران جنگ سرد و بیدار شدن خرس در زیر پرجم روسیه نمایان تر است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید