آیا اروپا وارث آمریکا خواهد بود؟

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

رامسفلد وزیر دفاع امریکا در آستانه حمله به عراق اورپا را به پیر توصیف کرد ولی به نظر می رسد اروپا با فاصله گرفتن از ان دوران نیروی خود را باز می یابد در حالیکه امریکا رو به پیری و هذیان گویی سوق پیدا می کند. 

برنامه اروپا برای آینده که جایگزین نگاه امریکا به آینده خواهد بود در بر دارنده یک الگوی سیاسی برای آینده می باشد. این الگو امری است که برنامه اروپایی ها را نسبت به آنچه که امریکا در نظر دارد متمایز می کند و باعث شد که باور بسیاری پس از دویست سال خوش داشتن به رویای امریکا بشکند. بر اساس آخرین نظرسنجی های به عمل آمده دو سوم امریکایی ها نسبت به رویای امریکا ایمان ندارند و از ساعات کار زیاد در مدت شبانه روز و کاهش متوالی درآمدها احساس فشار می کنند. معدلات البدانة المرضیة فی أوساط الأمیركیین.

بر اساس اخرین آمارهای انتشار یافته تعداد فارغ التحصیلان از انستیتو ها و دانشگاه ها در اروپا نسبت به امریکا پیشی می گیرد. امریکا بیش از اروپا در مقابله با جرم هزینه  می پردازد ، در سال ۱۹۹۹ ایالات المتحده ۱۴۷ ملیارد دلار برای حمایت از شرکت ها، اداره ها، دادگاه ها و زندان ها پرداخته است که این مبلغ معادل ۱/۵۸ در صد از تولید ناخالص ملی را تشکیل می دهد.اروپایی ها از نظر سطح زندگی از امریکایی ها پیشی گرفته اند ، در آموزش و در ریاضیات دانش آموزان ۱۲ کشور اروپایی از امریکا پیشی گرفته اند.

در اتحادیه  اورپا ۳۲۲ پزشک به ازای هر صد هزار نفر وجود دارد در حالیکه در امریکا این رقم ۲۷۹ برای هر ضد هزار نفر می باشد. در میانگین سنی امریکا جایگاه بیست و ششم را به خود اختصاص داده است در حالیکه این متوسط در ۱۵ کشور اروپایی فراتر از ایالات متحده امریکا می باشد. در مورد بهداشت امریکا در جایگاه آخر یعنی پنجاه و چهارمین کشور در سازمان تعاون اقتصادی و توسعه را دارد. امریکا در کنار افریقای جنوبی تنها دو کشور جهان هستند که خدمات بهداشتی را برای همه طبقات مردم فراهم نمی کنند. فقر میان کودکان در امریکا از بالاترین میانگین ها در کشورهای پیشرفته می باشد و میزان ان 22 در صد می باشد.

میزان قتل در خیابان های امریکا در فاصله سال های ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۹ چهار برابر این رقم در کشورهای اروپایی بوده است. و جالبتر اینکه بیست درصد زندانیان جهان در این کشور حضور دارند. از نظر نیروی نظامی نیز امریکا با مشکل مواجه است جدا از زیان های که در افغانستان و عراق متحمل می شود در داخل کشور با مشکل سرباز گیری مواجه است و بر این اساس نتوانسته است نیروهای لازم را برای این منظور در اختیار بگیرد. به نوشته مطبوعات امریکا این کشور در حال حاضر با یکی از بزرگترین بحران های سرباز گیری در تاریخ این کشور مواجه می باشد و ژنرال مک فری از دانشگاه وست گوینت می گوید نیروهای نظامی امریکا رو به اضمحلال میرود و ارتش امریکا با کمبود نیروی انسانی و مالی مواجه است به گونه ای مه نمی تواند به سیاست هایش ادامه دهد. به گونه ای که سیاست خارجی این کشور را در بیست سال آینده تهدید می کند.

موسسه بررسی مطالعات رند که یک موسسه معتبر بررسی های نظامی امریکا می باشد با طرح مسئله بحران نیروی رزمنده در ارتش امریکا ، توانایی این کشور را در اداره دو جنک منطقه ای در ان واحد را به زیر سئوال می برد. امریکایی های از اصل افریقایی دکه ۱۲ در صد از جمعیت امریکا را تشکیل می دهد ، بیست و پنج در صد از نیروهای نظامی امریکا را در سال ۲۰۰۰ تشکیل می دادند و امروز این در صد به 17 رسیده است. رئیس ستاد ارتش امریکا در پاسخ به سوالات مجلس سنا می گوید که ارتش امریکا نیاز به ۸۰ هزار نیروی نظامی جدید دارد و می افزاید که برای تامین این تعداد با دشواری های مواجه می باشد.

نیروهای غیر امریکایی در ارتش امریکا حدود ۷ در صد از این نیروها را شامل می شوند که حدود ۳۰ هزار سرباز از یکصد کشور می باشند.با توجه به امتیازاتی که ارتش امریکا برای انضمام نیروهای جدید می دهد نسبت این گروه هم که در سال ۲۰۰۱ بیست در صد بوده است رو به کاهش می رود. اما کادر آموزش افسران که ۶۰ درصد نیروها را تامین می کند با مشکلات مشابهی روبروست و اکنون نیروهای کمتری نسبت به دهسال گذشته در اختیار دارد و در دو سال گذشته تمایل به پیوستن به نیروها به میزان ۱۶ در صد کاهش یافته است. نشریه  هاربرز نیز نسبت به شرکت فارغ التحصیلان دانشگاه  برنستون در مقایسه با سال  ۱۹۵۶ به نصف رسیده است در حالیکه تعداد فارغ التحصیلانی که در سال ۲۰۰۴ به ارتش پیوسته اند نه تن از ۱۱۰۰ تن بوده است..

گالوپ این موسسه نظرسنجی معروف امریکا نیز در یک نظر سنجی که در می سال ۲۰۰۵ به عمل آورد از کاهش تمایل والدین به پیوستن فرزندانشان به ارتش خبر می دهند که این نسبت از ۶۷ در به ۵۰ در صد کاهش یافته است. این بحران فقط در تامین نیروی جدید محدود نمی شود بلکه در نگهداری نیروها نیز مطرح است، در شش ماه آینده قرار است خدمت ۳۰ در صد از نیروهای موجود به پایان برسد که فرار از ارتش را نیز باید به این ارقام افزود. وزارت دفاع امریکا به فرار ۵۵۰۰ سرباز از اغاز جنگ عراق خبر داده است . در سال ۲۰۰۵، ۱۵۰۰ سرباز از خدمت فرار کرده اند و انجمنی که در کمک به سربازان فراری تخصص دارد اعلام می کند که تماس های دریافتی از سربازان به دو برابر زمان قبل از جنگ رسیده است.

سئوالی که در اینجا مطرح می شود اینست که ایا اروپا و امریکا از هم دور می شوند؟

روزنامه یویورك تایمز می نویسد زمان مورد نظر رویارویی منافع امریکا و اروپا فرا خواهد رسید و این به معنای دور شدن منافع آنها از یکدیگر می باشد. اروپا اعتقاد دارد امریکا مستبد است و درگیر جنگی شده است که نیازی به ان نداشته است در حالیکه امریکا معتقد است اروپا غیر جدی ضعیف و خسته کننده است و احتمال دارد خشم هر کدام از دیگری بر حالت تفاهم موجود میان آنها فائق شود. رابرت کیگن در نشریه گالیسی ریویو با اشاره به تاریخ اروپا و امریکا پس از جنگ جهانی می نویسد از ان هنگام این دو در دو مسیر تاریخی متفاوتی حرکت می کنند.

اروپا پس از جنگ جهانی دوم با عبرت گرفتن از جنگ به سوی صلح حرکت کرد و امریکا به شکل دادن استراتژی جهانی که بر اساس ان قدرت نظامی و به کارگیری آنست همت گماشت. به نظر می رسد  که برخورد بین اروپا و امریکا در وقت حاضر بیش از هر زمان دیگری است و همچنان در حال افزایش است و بنظر می رسد استراتژی اروپا در پیروی از امریکا رو به پایان رفتن است. بر این اساس اروپایی ها بدنبال ان هستند که برخی از این بندهای پیوستگی را پاره کنند بویژه که اعتقادی به ضرورت و نیاز نیروی امریکا پس از پایان جنگ سرد نیستند. بر این اساس ایجاد نیروی نظامی مستقل در برنامه اروپا قرار گرفت

اروپایی ها با توجه به مشکلاتی که در قرن گذشته از طریق قدرت نظامی با ان مواجه شدند با نیروی نظامی نگاه ویژه ای دارند و  با این دید که چگونه از ان در عرصه جهانی بهره برداری کنند به تولید ان پرداختند. اما آیا اتحادیه اروپا می تواند یک جایگزین جهانی باشد؟

شرودر صدر اعظم سابق آلمان معتقد بود که اروپا با چالش های قوی از نیروی انسانی و اقتصادی آسیا مواجه می شود به نظر وی شانگهای نه تنها سمبلل تجدید معماری فرهنگی و تجارت گذشته است بلکه هم چنین از نیروی اقتصادی که چین و آسیا از ان برخوردار است به نمایش می گذارد. قدرت اقتصادی که در آسیا در حال شکل گیری است علیه کسی نیست بلکه از نظر اروپا یک فرصت طلایی می باشد، برای مثال در ده سال آینده جمعیت شانگهای به تنهایی با مجموع جمعیت کشورهای اسکاندیناوی برابری خواهد کرد.

اما اروپا و بویژه امان برنامه ریزی وسیعی را در این زمینه کرده است که از ان جمله توسعه اتحادیه اروپا می باشد که به بیست و پنج کشور خواهد رسید و اگر ترکیه نیز به این اتحادیه بپیوندد به عنوان یک قدرت جمعیتی قابل توجه تبدیل خواهد شد و از نظر سیاسی و استراتژی نیز قابل توجه خواهد بود و شاید هم از اقبال جهان اسلام نیز برخوردار شود.اروپا در مسیر دموکراسی اجتماعی حرکت می کند که به سوسیالیسمِ و عدالت اجتماعی بر خلاف برنامه اقتصادی امریکا که بر اساس لیبرالیسم اقتصادی است که از سطح رفاه می کاهد فاصله دارد.

پیش بینی می شود که نظام اجتماعی اورپا همان رویای جهانی باشد چرا که بین آزادی اقتصادی و تعهد اجتماعی در هر واحد توازن برقرار است و شرکت ها و مصالح اقتصادی به حریم حقوق جامعه و طبقه متوسط دست اندازی نمی کند.شرودر به توفان کاترینا اشاره می کند و می گوید اروپایی ها و از جمله انگلیس ها نمی خواهند و نمی تواند زندگی خود را در مخاطره قرار دهند و آنچه که می خواهند آنست که دولتی باشد که با آنها همراهی کند نه اینکه از آنها دستانشان را بگیرد.

نهضت آسیا یک نیروی محرکی برای اروپا چه از نظر تمدن و چه از نظر اقتصادی می باشد که از اقتصاد امریکا پیشی گرفته است و سعی در الگو برداری از نمونه های اقتصادی از اروپا و دوری از الگوی امریکایی که به صورت الگوی مصرف و سلطه است دوری کند. الگوی اتحادیه اروپا یک نمونه جالبی است که دولت و حاکمیت و منافع و فرهنگ ها را پشت سر می گذارد و با حفظ همه آنها به سوی افق وسیع تر منطقه ای و جهانی می نگرد. سیاستی که بر صلح و عمل مشترک استوار باشد بشارت دهنده پایان جنگ ها ست.

تمرکز بر جامعه های متنوع جایگزین معقول و مناسب است برای الگوی دولت های استبدادی  و حاکمیت بخش خصوصی و با بخش های نفت می باشد. موفقیت اروپا در ارائه این الگو به نحو عملکرد این اتحادیه با ترکیه و بویژه چگونگی برخورد و باز یافتن اقلیت های اسلامی در داخل اروپا نهفته است. تركیه با توجه به وزن فرهنگی و نیروی انسانی اش در صورت پیوستن به اتحادیه اروپا ، تحول بزرگی برای این اتحادیه می باشد و در همان زمان وضعیت منحصر به فرد ترکیه چه از نظر جغرافیایی و چه ا نظر موقعیت ان در جهان اسلام ابعاد یک قدرت جهانی را به اروپا خواهد بخشید .

پیوستن ترکیه به رشد اروپا و تامین انرژی مورد نیازش کمک خواهد کرد و به نوبه خود نظریه برخورد فرهنگ ها را با شکست مواجه خواهد کرد و از طرف دیگر پیری تهدید کننده ان را نیز از میان بر خواهد داشت. در اروپا سن کسانی که از ۶۰ سال می پذیرد تا سال ۲۰۳۰ رو به افزایش خواهد بود در ان هنگام تعداد کودکان در اروپا ۱۸ میلیون خواهد بود و عمر کسانی که در سن کار خواهند بود بین ۵۵ و ۶۴ سال خواهد بود و 34 میلیون نیز سن شان بالاتر از ۸۰ سال خواهد بود . این آمار در سال ۲۰۰۵، ۱۸ میلیون نفر می باشد. میانگین تولد در کشورهای اروپای پایین تر از میزان طبیعی است و همین امر باعث کاهش ارزش تولید ناخالص محلی بین ۲ تا ۲/۲ در صد در حال حاضر تا ۱/۲ در سال ۲۰۴۰ خواهد شد. مجموعه تراکم مسلمان در کشورهای اروپای ۱۵ میلیون مفر بر آورد می شود که با انضمام ده کشور دیگر این تعداد به ۳۵ میلیون نفر خواهد رسید. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید