زمان تغییر سیاست امریکا

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

زمان آن رسیده است که امریک نقش تاریخی خود را در کمک به اسراییل و نظام های غیر دمکراتیک در منطقه خاورمیانه از جمله مصر، عربستان و اردن  مورد بازنگری قرار دهد.

هر چند امریکا توانسته است در مقابل پشتیبانی از سه کشور عربی مصر و اردن و عربستان سعودی ، طرح صلح کمپ دیوید، سازش جداگانه اردن و اسراییل و طرح صلح اتحادیه عرب را که به پیشنهاد عربستان سعودی و حمایت این کشور توسط جامعه عرب را به دست آورد، اما در مقابل امریکا منافع عمده تری را در منطقه از دست داد. تنفر عمومی  مردم منطقه خاورمیانه از سیاست های واشنگتن و در مخاطره قرار گرفتن منافع امریکا حتی در داخل محدوده جغرافیایی اش از نتایج این مداخله طرفدارانه از اسراییل  بوده است.

باید باور داشت که امریکا در انتخاب شریکان سیاسی اش در خاورمیانه با بر آوردی نادرست، نظام های را انتخاب و مورد توجه قرار داده است که پایگاهی مستحکم در میان مردم خود ندارند و علاوه بر آن، فشارهای  روز افزون بر این نظام ها برای پیشبرد طرح صلح با اسراییل با دادن امتیازهای پیاپی، موجب افزایش تنفر مردمان این کشورها از امریکا و در عین حال نظام های حاکم بر آنان شده است.

اقدام تحمیلی و توام با فشار امریکا به کشورهای منطقه برای شکل دادن خاورمیانه ای متناسب با دیدگاه اسراییل، حتی در صورت تحقق نمی تواند از ثبات برخوردار باشد چرا که نارضایتی مردمی اجازه ثبات به ان را نخواهد داد.

راه حل قضایای خاورمیانه متاسفانه به سادگی به دست نمی آیند و راه درازی را برای ان باید طی کرد، اما بدون تردید، نخستین گام برای حل این کلاف پیچ اند پیچ، مقابله با فشار لابی های فعال طرفدار اسرائیل در ایالات متحده امریکا و اروپاست.

بر آورد نادرست امریکا و کشورهای غربی از تحولات خاورمیانه و اقدام های طرفدارنه از اسراییل در منطقه، ناشی از فشار این لابی ها و اطلاعات نادرستی است که آنان در راهروهای سیاسی مراکز تصمیم گیری اروپا و امریکا پر کرده اند.

امریکا از پاسخ به این پرسش مردم منطقه خاورمیانه کاملا عاجز است که چرا از اسراییل که به روشنی قوانین بین المللی را زیر پا می گذارد و به حقوق یک ملت در برابر دیدگان جهانیان تجاوز می کند، حمایت می کند و حتی بستر لازم برای حمایت از آن در مجامع بین المللی همچون شورای امنیت را فراهم می کند.

امریکا با این سیاست طرفدارنه از اسراییل دستکم نمی تواند با ملت های این منطقه از در دوستی در آید. آیا امریکا و متحدانش همانگونه که برای نقض حقوق بشر در سودان تلاش می کنند حتی در هنگام هدف قرار گرفتن مدارس تحت پوشش سازمان ملل از محکوم کردن ان سر باز زدند. به درستی مردم منطقه خاورمیانه بیش از مردم هر نقطه دیگر جهان به رویدادهای سیاسی منطقه، بازیگران و گردانندگان آن آشنا هستند.

این سئوال نیز بی پاسخ مانده است، چرا هنگامی که دادگاه بررسی جنایات جنگی و نقض حقوق بشر درب های اسرائیل را می زند به یکباره با موانع جدی مواجه می شود. یا اینکه چرا اسرائیل به دلیل داشتن برنامه اتمی نظامی و زراد خانه هسته ای از طرف جامعه بین المللی تحت فشار قرار نمی گیرد.

امریکا از وتوی قطعنامه های محکومیت اسراییل در شورای امنیت  و حتی در جنگ های که تا کنون منطقه خاورمیانه شاهد ان بوده است به صورت مستقیم طرف متجاوز را گرفته است.

آیا غرب و به ویژه امریکا انتظار دارند که مردم منطقه خاورمیانه که مذهب  و قومیت انها را بهم می پیوندد، در مقابل این سیاست های فاقد اخلاق سکوت اختیار کنند؟

امریکا  به سیاست های شکست خورده ای ادامه می دهد که نه در واشنگتن بلکه در تل آویو طراحی می شود و تردیدی وجود ندارد که اسراییل تنها کشور منتفع از این سیاست است.

 هوشمندی و توانمندی سیاستمداران  بهره گیری از فرصت هاست و رییس جمهوری که با شعار تغییر به میدان آمده است می تواند با این شعار به سیاست سنتی امریکا در مورد منطقه خاورمیانه که جایگاهی در میان مردم این منطقه ندارد، پایان دهد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید