سپیده خواهد دمید

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

مناظره موسوی و احمدی نژاد در جریان رقابت های انتخاباتی، خطوط روشنی را  برای رای دهنده ها بر جای گذاشت. من با این اصل که گزینه های موجود برترین ها نیستند، ولی بهترین ها در آن قرار دارند، موافقم. در عین حال باور دارم که هیچ نامزدی را نمی توان یافت که همه ویژگی ها را داشته باشد ولی بر این عقیده ام که انسان با جمع و در همراهی با آنان و گام گذاشتن در صراطی که مستقیم خوانده شده است، تکامل می یابد.

اما مناظره ای که پشت سر گذاشتیم و هم چنان مورد بحث عام و خاص است نکات بسیاری در بر داشته است که تحلیل گران هر کدام به گوشه های از آن پرداخته اند و از زاویه مورد علاقه خود به بررسی ان پرداخته اند.

تاکید بر پیروی از قانون و جلوگیری از قانون گریزی از موارد برجسته این مناظره بود  که یکی خواستار آن بود که از قانون حتی اگر به محدودیت اختیارات رییس جمهور منجر شود باید پیروی کرد و دیگری قانون موضوعه مجلس و نظر  شورای مصلحت را نادیده می انگاشت.

گویا قانونگذاران بی دلیل نبوده است که همواره بر استقلال قوا تاکید می کردند، چرا که ظرفیت خروج از قانون را پیش بینی می کردند. در قانون اساسی قوای سه گانه مستقل از هم هستند و از دخالت در امور یکدیگر نهی شده اند.

اما متاسفانه در این مناظره آقای احمدی نژاد بدعت بدی بر جای گذاشتند. وی هم نقش دادستان و هم نقش قاضی را ایفا کرد. تعدادی را دزد و فاسد و تعدادی را به بنیان گذاشتن اشرافیگری متهم کرد. وی حتی در این مناظره توانمندی دولت را دسترسی به  اطلاعات خصوصی افراد به اثبات رساند و کپی از مدرک همسر آقای موسوی را در مقابل دیدگان عموم قرار داد و در مدرک ایشان شبهه ایجاد کرد.

متاسفانه مناظره احمدی نژاد با موسوی بر خلاف مناظره رضایی موسوی نقد برنامه های موسوی برای ریاست جمهوری نبود بلکه تدارک حمله به شخص آقای موسوی بود و تشکیک در مدرک همسر ایشان یا حمایت هاشمی از موسوی چه ارتباطی با برنامه های سیاسی و اقتصادی موسوی دارد.

به نظر می رسد قوه قضاییه باید نحوه واگذاری دهها هکتار زمین را که آقای احمدی نژاد عنوان کرده اند، پیگیری کنند. هر چند که این امر به اقای موسوی ارتباط ندارد و وی هم در این مناظره تاکید کرد که اگر چنین اتفاقی افتاده است، کار بسیار نادرستی صورت گرفته است.

قوه قضاییه هر چند که رئیس جمهور دیرهنگام، نام بعضی را در رسانه به عنوان مجرم طرح کرد، باید رسیدگی کند و عنوان دارد که ایا اتهام رئیس جمهور درست و یا ناوارد است تا از این طریق یا به استیفای حقوق مردم و یا به استیفای آبروی افراد ، طبق وظیفه ای که دارد، عمل کند.

دسترسی رئیس جمهور به اسناد و مدارک و تصویر مدرک دانشگاهی افراد لزوم فراهم کردن آزادی گردش اطلاعات را نشان می دهد، امیدواریم قانون آزادی دسترسی به اطلاعات باعث شفافیت عملکرد دولتی ها و جلوگیری از بهره مندی گروه خاصی از این اطلاعات شود و چه خوب می شد در مدارک اطرافی ها هم تدقیقی می شد.

 در کشور ما در موارد زیادی قوانین و مقررات و راست آزمایی ها قربانی مصلحت شده اند و زنجیره مصلحت ها از موانع اصلی جلوگیری راست قامت کردن با افتخار نظام است.

این مناظره از عدم اجرای بندهایی از قانون اساسی پرده برداشت و موسوی قول داده است که از ظرفیت قانون اساسی در ایجاد شوراها و کاهش مسئولیت های دولت استفاده خواهد کرد. وعده شیرین، ولی سختی است. هر دولتی که موفق به اجرای ان شود، تحرک و شتاب بیشتری به اقتصاد و توسعه مناطق بر اساس صلاحدید مردم منطقه خواهد داد.

هر کس هم جای احمدی نژاد هم بود از نحوه حمله دیگر نامزدها باید ناراحت می شد، اما ایا آقای احمدی نژاد این پرسش را از خود کرده است که واقعا چرا شخصی همانند میر حسین موسوی که وی بارها علاقمندی و دلسوزی خود را به ایشان در جریان مناظره اعلام می کند، بعد از بیست سال وارد صحنه می شود.؟

موسوی خود می گوید به تمنای قدرت نیامده است و به هر ترتیب و با هر روشی نمی خواهد رییس‌جمهور شود.وی می گوید احساس خطر کرده است، کشور دچار بی‌اخلاقی و فقر اخلاقی و مادی و دچار مدیریت غیرعقلانی شده است. 

در این مناظره موسوی کسب و حفظ قدرت را بر هر وسیله‌ای مذموم دانسته است و بر حفظ کرامت انسان و رعایت ارزش‌های اخلاقی تاکید کرده است.

دوست می داشتم که آقای احمدی نژاد هم به جای شعار دادن بیانیه ای صادر کند و در مورد دل نگرانی هایش، برنامه های که در نظر دارد به اجرا در اورد، اشتباهاتی اگر مرتکب شده باشد! سخن بگوید.

دهها سئوال دیگر را از این مناظره می توان برداشت کرد.اما مناظره موسوی و احمدی نژاد یک برنده واقعی داشت و آن وجدان بینندگان آن بود.در هرانتخاباتی تبلیغات نقش عمده ای را ایفا می کند ولی برخورد این دو در این مناظره خود نشان می دهد که چه فردی برای پستی چون ریاست جمهوری صلاحیت بیشتری دارد؟

قضاوت این امر بسیار ساده است، روزبیست و دوم خرداد قضاوت مردم را خواهیم دید. بدون شک سپیده خواهد دمید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید