روابط ایران و انگلیس

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

انتخابات در ایران ورویداد های پس از آن موجب شد که روابط انگلیس و تهران که از گذشته نیز با تنش همراه بوده است، بار دیگر به پایین ترین سطح خود برسد  و ماحصل تنش جدید  اخراج  دو دیپلمات انگلیسی از تهران و بازداشت کارکنان ایرانی سفارت انگلیس که با اتهام دخالت در رویدادها و تظاهرات مواجه شده بودند.

نقش بخش فارسی بی بی سی انگلیس در انعکاس وقایع و تاثیر گذاری ان در تظاهرات روزانه نیز مورد انتقاد مستقیم مقامات مسئول از جمله وزیر امور خارجه ایران قرار گرفت. اوج انتقاد و حمله به انگلیس در سخنان رهبر انقلاب در خطبه های نماز جمعه بود که در آن انگلیس را شیطانی ترین کشور جهان توصیف کرد.

این اظهارات با واکنش نخست وزیر انگلیس مواجه شد. از آغاز ناآرامی ها در ایران،  انگلیس اتهام  دخالت در این نا آرامی ها رد کرد. مقامات انگلیسی بر این اعتقاد بودند که ایران به دنبال آنست که ریشه ناآرامی های داخلی به خارجی ها نسبت دهد. در عین حال مقامات انگلیس به طور رسمی آنچه را که در ایران می گذرد، یک مسئله داخلی می دانستند.

تنش و اختلاف بین ایران و انگلیس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ تا کنون بر روابط دو کشور سایه انداخته است. هر چند تصویر منفی انگلیس نزد ایرانیان از انقلاب اسلامی سرچشمه نمی گیرد و به دو قرن گذشته و به دوران استعمار انگلیس و هنگامی که این کشور بر هند حکومت می کرد، باز می گردد. به دوره ای که انگلیس در رقابت با روسیه به دست اندازی و دخالت بی حد و حصر در ایران می پرداخت.

انگلیس در سال ۱۹۴۱ و در هنگام جنگ جهانی دوم ایران را اشغال کرد و رضا شاه را به دلیل تمایلات  آلمانی اش به جزیره موریس تبعید کرد. شاید تاریکترین دوره روابط ایران و انگلیس در دهه های اخیر به سال ۱۹۵۳ باز گردد، دوره ای که  آم آی سیکس انگلیس با همکاری  سازمان جاسوسی مرکزی امریکا سیا، کودتایی را علیه دولت مصدق که صنعت نفت را ملی کرده بود، سازماند هی و شاه را بار دیگر به کشور بازگرداند.

در دهه شصت و هفتاد قرن گذشته میلادی، انگلیس از  نقش شاه به عنوان ژاندارم منطقه و به طور عمده خلیج فارس حمایت می کرد، این حمایت به دلیل نقشی بود که ایران در مقابله با نفوذ روسیه در خاور میانه ایفا می کرد. در این دو دهه ، ایران بازار مناسبی برای صادرات انگلیس بود و قراردادهای تجاری و نظامی بین دو کشور منعقد شد.

اطمینان از وضعیت ایران به اندازه ای بود که  سفیر انگلیس در تهران سر  آنتونی بار سونز در اواخر سال ‍۱۹۷۸ یعنی اندکی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران گزارش داده بود که موقعیت حکومت شاه مستحکم است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران درسال ۱۹۸۰ سفارت ایران در لندن توسط یک گروه مسلح جدایخواه که مورد حمایت رژیم عراق بود، اشغال شد.

در تهران نیز با آغاز جنگ فعایت های سفارت انگلیس به حداقل رسید و تنها پس از پایان جنگ تحمیلی در سال ۱۹۸۸ بار دیگر فعالیت خود را آغاز کرد. ایران، خیابان چرچیل را که در جنب سفارت انگلیس در تهران قرار داشت به بابی سانز  مبارز ایرلندی که در اثر اعتصاب غذا جان باخت تغییر نام داد.این اقدام ایران با هدف نشان دادن خوی امپریالستی انگلیس صورت گرفت.

در دوره جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، تهران، لندن و واشنگتن را متهم به پشتیبانی از  صدام حسین رییس جمهور وقت عراق کرد و اعلام داشت که این دو کشور به صورت مخفیانه به عراق سلاح شیمیایی ارسال کرده اند تا علیه ایران استفاده کند. فتوای قتل سلمان رشدی نویسنده کتاب آیات شیطانی یکی دیگر از اختلافات برجسته ای بود که بر روابط ایران و انگلیس پس از جنگ تحمیلی سایه انداخت. انگلیس نیز ایران را به حمایت از ارتش جمهوریخواه ایرلند متهم کرد.

مقامات انگلیسی نیز از فعالیت های خود علیه ایران در سفارت ایران در لندن دست بر نداشتند و چند سال پیش در هنگام باز سازی سفارت، دستگاه های شنودکشف شد. مشکلات و تنش های فیمابین ایران و انگلیس با روی کار آمدن محمد خاتمی و انتخاب وی به عنوان رییس جمهور ایران، تا حدودی کم رنگ تر شد. رابین کوک وزیر امور خارجه وقت انگلیس توانست مسئله سلمان رشدی را با ایران حل کند. پس از این دوره دو کشور در مورد مقابله با قاچاق مواد مخدر از افغانستان به همکاری پرداختند.

پس از حوادث یازده  سپتامبر ایران متعهد شد که در مبارزه با تروریسم کمک کند و جک استرو وزیر امور خارجه وقت انگلیس از ایران بازدید کرد. تهاجم سال ۲۰۰۳ امریکا به عراق منجر به ایجاد تنش جدیدی در روابط در کشور شد، بویژه که در این زمان کشورهای غربی با استفاده از اطلاعات سازمان منافقین از تلاش ایران برای ساخت ساخت سلاح هسته ای ابراز نگرانی می کردند.

در سال ۲۰۰۷ یک تقابل دیگر بین ایران و انگلیس با بازداشت ۱۵ نظامی دریا نورد انگلیسی که به ابهای ایران تجاوز کرده بودند، آغاز شد. هر چند این ماجرا با آزادی نظامیان انگلیسی پایان یافت اما تاثیر ان بر روابط پر تنش دو کشور ادامه یافت. از دیگر مواردی که همواره مورد انتقاد مقامات انگلیسی، دیدگاه احمدی نژاد رئیس جمهور ایران در مورد اسرائیل و حمایت ازحزب الله و حماس بوده است.

در مقابل، ایران سیاست های انگلیس در مورد پرونده هسته ای را غیر قابل قبول و نقش این کشور را در هماهنگی سیاست خارجی کشورهای غربی علیه ایران در پرونده هسته ای را بر روابط دو کشور غیر سازنده می داند. از طرف دیگر در ایران این دیدگاه نیز وجود دارد که غربی ها و بویژه انگلیس در ایجاد جو بی اعتمادی کشورهای عربی خلیج فارس علیه ایران نقش برجسته دارند و بر این اساس همواره به سیاست انگلیس در مورد منطقه بد بینی شدیدی در ایران وجود دارد.

آغاز به کار بی بی سی فارسی در ژانویه سال ۲۰۰۹ بر بار تنش آمیز روابط  دو کشور افزود. البته ایران نیز اقدام متقابلی را انجام داد و ان تعطیلی فعالیت های بریتیش کنیسل بود. 

اظهارات مقامات انگلیسی در جریان انتخابات

مقامات انگلیسی در جریان مبارزه انتخابات ریاست جمهوری ايران، کمتر در مورد مسایل ایران به موضع گیری می پرداختند و تنها دیوید میلبند وزیر امور خارجه انگلیس در مورد سخنرانی اوباما رئیس جمهور امریکا در قاهره، خطاب به کشورهای اسلامی را مورد بحث قرار داده بود  و ان را با سخنان رهبر انقلاب که  اسرائیل را غده سرطانی و این سخن رئیس جمهور ایران که هولوکاست یک فریب است،مقایسه کرده بود.(پنجم ژوئن ۲۰۰۹)

اما با افزایش ناآرامی در ایران و اتهام مستقیم ایران به لندن در مورد دخیل بودن در اغتشاشات ایران و توصیف انگلیس به عنوان شیطان، موج موضعگیری مقامات انگلیسی آغاز شد. در بخش زیر تنها به بعضی از موضعگیریهای گوردون براون نخست وزیر، دیوید میلبند وزیر امور خارجه انگلیس، سخنگوی نخست وزیر و معاون وزیر خارجه انگلیس در دوران انتخابات اشاره شده است.

اظهارت نخست وزیر انگلیس

۱۹ ژوئن ۲۰۰۹ گوردون براون نخست وزیر انگلیس از ایران خواست که نشان دهد انتخابات منصفانه بوده است.وی با اشاره به اینکه این وظیفه ایران است که به جهان نشان دهد انتخابات در ایران به صورت آزاد و منصفانه برگزار شده است گفت: تنها مردم ایران می توانند رهبران خود را از طریق انتخابات بر گزینند. وی در عین حال گفت ایران باید نشان دهد که سرکوب خشونت بار چند روز گذشته تکرار نخواهد شد و دولتش استفاده از خشونت و محدود کردن رسانه های جمعی در ایران را محکوم می کند.

وی گفت: چشم جهان در حال حاضر بر ایران است. ما می خواهیم که ایران عضوی از جامعه بین المللی باشد نه کشور ی منزوی اما این بستگی به ایران دارد که نه تنها برای انگلیس بلکه به جهان و مردم خود اثبات کند که حقوق اساسی مردم را مورد احترام قرار می دهد. گوردون براون نخست وزیر انگلیس گفت کشورش مایل است که روابط مستحکمی با ایران برقرار کند اما چنین امری به پاسخ ایران به شرایط فعلی باز می گردد.

در اول جولای ۲۰۰۹ گوردون براون نخست وزیر انگلیس در وقت پاسخگویی به سئوالات در پارلمان این کشور نگرانی خود را از اوضاع ایران در مورد مناقشه انتخابات ریاست جمهوری این کشور بیان داشت. وی از اخراج دیپلمات ها و بازداشت کارکنان ایرانی سفارت انگلیس در تهران  اظهار تاسف کرد. وی به نمایندگان گفت که وی به ادامه ابراز نگرانی اش به مقامات ایرانی ادامه خواهد داد.گوردون براون نخست وزیر انگلیس گفت من مطمئن هستم همه اعضای مجلس در نومیدی عمیق از رفتار اخیر رژیم ایران شریک هستند، نا امید از اینکه چرا تظاهرات مشروع هدف سرکوب قرار گرفت، نومیدی از محدویت هایی که برای ازادی های مردم وضع شده است.این اقدامات غیر قابل توجیه و غیر قابل قبول است." بعضی ها در ایران به دنبال ان هستند که انگلیس را مرتبط با  اعتراضات مشروع ایرانی ها که خواستار دموکراسی گسترده تری هستند، معرفی کنند. بهر حال ما با شرکای  بین المللی خود این نگرانی ها را با ایران طرح خواهیم کرد.

اظهارت و گفته های  وزیر امورخارجه انگلیس

۱۹ ژوئن در روز پنجشنبه دیوید میلبند با اشاره به دو مصاحبه خود در شبکه خبری بی بی سی  و کانال 4 انگلیس می گوید صحنه های تظاهرات در تهران و گزارش از شهرهای دیگر ایران قابل توجه است. وی می گوید بحث های پیش از انتخابات و خشونت های بعد از ان در تعارض و غیر قابل قبول است. مردم از ما در مورد اینکه ما حمایت لازم را از موسوی انجام می دهیم یا خیر.  سئوال می کنند ایا ما به اندازه کافی  اقدامات لازم را برای حمایت از حامیان موسوی به عمل آورده ایم یا خیر. سئوال منصفانه ایست که سناتور جان کری نیز ان را مطرح کرده است. واقعیت انست که آنها که در خیابان ها ی (ایران) به اعتراض برخاسته اند، از ما درخواست کمک نکرده اند. ما باید به این امر سخت متعهد باشیم که این مردم ایران هستند که باید در مورد دولت خود تصمیم بگیرند و ما خواهان احترام به رسانه های جمعی و معترضین در این کشور هستیم. بسیاری از ایرانیان در مورد نتایج اعلام شده انتخبات روز جمعه تردید دارند. انها حق دارند که تردید خود را ابراز دارند. خاطره دخالت خارجی به طور عمیق با سرنوشت همه ایرانیان گره خورده است . مردم با غرور ایران می خواهند خود در مورد اینده شان تصمیم بگیرند. ما باید از این امر دفاع کنیم.

 درروز دوشنبه ۶ جولای ۲۰۰۹ دیوید میلبند وزیر امور خارجه انگلیس در اجلاس مشترک با فرانسه عنوان داشت فرانسه و انگلیس در سال های گذشته با کشورهای مخالف آنها همکاری مشترک داشته اند. وی با اشاره به مواضع مشترک دو کشور و اختلاف نظرهای موجود در اتحادیه اروپا در مورد مسئله ایران گفت من و برنارد کوشنر وزیر خارجه فرانسه از نزدیک در جریان مسائل ایران، برمه و سومالی هستیم. ما هر دو عضو شورای امنیت هستیم و نیاز به ان داریم که برنامه مشترک قوی تری را پایه ریزی کنیم.

میلبند عنوان داشت ایران و انگلیس توافق دارند حل سریع مشکل بازداشت شدگان به مصلحت دو کشور است .میلبند در عین حال گفت که اتحادیه اروپا ناگزیر خواهد شد که پیشنهادهای اتحادیه اروپا را برای اجرای مذاکرات در مورد برنامه هسته ای اش تا پایان سال جاری اعلام کند.

اظهارات سخنگوی نخست وزیر انگلیس در مورد ایران

۲۴ ژوئن ۲۰۰۹ سخنگوی نخست وزیری انگلیس  در مورد اظهارات متکی وزیر امور خارجه ایران گفت: نخست وزیر روز گذشته در این زمینه سخن گفت. ما اوضاع و گزارش ها را زیر نظر داریم . ما همواره به صورت  روشن  گفته ایم ما به دنبال روابط دو جانبه و سازنده با ایران و بر اساس احترام متقابل هستیم. تصمیم ایران در خصوص انتخابات ایران که کاملا روشن است که یک مسئله داخلی است و برخورد با انگلیس قابل تاسف و بدون پایه است.

۱۶ ژوئن ۲۰۰۹ سخنگوی نخست وزیری انگلیس در مورد اینکه ایا نخست وزیر در مورد ایران با دیگر مقامات بین المللی گفتگو کرده است گفت: نخست وزیر با نتانیاهو به گفتکو پرداخت ولی موضوع تنها به ایران اختصاص نداشت 

اظهارات ایوان لویس معاون  وزیر امور خارجه انگلیس

۸ جولای ۲۰۰۹ معاون  وزیر امور خارجه انگلیس در پاسخ به سئوالات یکی از نمایندگان مجلس عوام گفت: انگلیس متعهد به ادامه دادن روابط مثبت و سازنده بر اساس احترام متقابل با جمهوری اسلامی ایران است. البته این روابط هنگامی عملی می شود که به ادعای وی رهبران ایران نگرانی-های جامعه بین الملل را در مورد رویدادهای ایران و برنامه هسته ای اش مورد توجه قرار دهد. 

واكنش رسانه های جمعی  انگلیس پس از انتخابات

رسانه های جمعی انگلیس از چند روز قبل از انتخابات،توجه خود را به ایران و مسایل ایران معطوف کرده بودند و گزارشگران رسانه های جمعی نوشتاری و گفتاری بخش قابل توجهی از برنامه های خبری خود را به انتخابات ایران اختصاص داده بودند.

با تحولاتی که در ایران صورت می گرفت لحن این رسانه ها تغییر می یافت. اخراج جان لین مسئول دفتر بی بی سی از تهران و کناره گیری نیک فراری از شبکه پرس تی وی به دلیل نحوه برخورد این رسانه با تحولات ایران، فضای مناسبی را در اختیار رسانه های انگلیسی قرار داد تا در مورد، وضعیت رسانه های جمعی در ایران و سیاست های حاکم بر آن را در مطالب خود انعکاس دهند.

از دیگر موارد قابل توجه رسانه های جمعی انگلیس، اقدام مخالفان انتخابات در ارسال تصویرهای تظاهرات و راه پیمایی ها به یو تیوب بود که بعضی از انها این امر را تحولی مهم در کار گزارشگری و خبرنگاری توصیف می کردند و ده ها مقاله در باره نحوه بهره گیری ایرانیان از اینترنت در ابراز مخالفت و موافقت با جریان انتخابات در روزنامه ها درج و در رسانه های تصویری پخش کردند.

بهره گیری از فیس بوک قبل از انتخابات و تویتر بعد از انتخابات از دیگر مواردی بود که در این رسانه ها از جنبه فن آوری مورد بحث قرار گرفت.

از آنجا که موسسه گاردین بطور جامع، هر روزه تحولات پس از انتخابات را با تیترهای مغرضانه خود در روزنامه و سایت خود درج می کرده است، بدین خاطر، بعنوان نمونه، مواضع و تیترهای از این روزنامه در مورد تحولات ایران انتخاب شده است که در ذیل ارائه می شود:

13 ژوئن

 • نتایج انتخابات ایران، یک کودتا
 • انتخابات مصادره شد
 • آشوب در تهران پس از دزدیدن انتخابات آغاز شد
 • ایرانی ها نمی توانند باور کنند
 • نامزدهای رقیب ادعای پیروزی در انتخابات را کردند.

14 ژوئن

 • در حالیکه خشم مردم از انتخابات افزایش یافته است، پلیس ایران با تظاهرات خیابانی مقابله کرد.
 • مناقشه در مورد انتخابات ایران، چه اتفاقی پس از این خواهد افتاد؟
 • تقابل با واقعیت در ایران
 • شکستی بسیار سخت برای انقلاب  ایران.
 • ایرانیان از وسایل قاچاق دیجیتالی در مبارزه اطلاعاتی بهره می گیرند.
 • موسوی علیه پیروزی احمدی نژاد اقامه دعوا کرد
 • احزاب مخالف ایرانی از رهبران جهانی خواست تا از به رسمیت شناختن احمدی نژاد خود داری کنند.

15 ژوئن

 • ایران مانع پخش تلویزیونی و رادیویی و ارتباط تلفن های همراه شد. اینترنت ثابت کرد که تعطیل کردنش دشوار است.
 • سئوال در مورد نتایج انتخابات، چنین احتمال داده می شد که شمارش ارا سه روز به طول انجامد اما نتایج تنها در دو ساعت اعلام شد.
 • احمدی نژاد فردی است که ایرانیان می خواهند.
 • تلاش برای کودتا در ایران
 • رای ایرانی ها: اصلاحات نادیده گرفته شد.
 • در ایران انتخابات مورد منافشه قرار می گیرد
 • تیرندازی، پس ازانکه یکصد هزار نفردر ظاهرات شرکت کردند.
 • بی بی سی ایران را متهم به منع پخش، بخش فارسی بی بی سی کرد.
 • زهرا رهنورد، زنی که خواستار ادامه اعتراضات است.

16ژوئن

 • درخواست باز شماری بر رهبر انقلاب فشار وارد کرده است.
 • رهبران اروپا خشونت های داخل ایران را محکوم کردند.
 • نا ارامی به شهرستان ها گسترش یافت
 • احمدی نژاد مشکلاتش را بسته بندی می کند.
 • یکی از معترضان کشته شد، قیام خونین می شود.
 • افراد مسلح با استفاده از موتور و اشیاء تیز، ایران کشوری با چندین نیروی امنیتی
 • رژیم به سرکوب مخالفان و بستن رسانه ها اقدام کرد.
 • هر دو چهره ایران در دو سمت یکی از خیابان های بزرگ تهران گرد هم آمدند.
 • ایران به بازی سرزنش بیگانگان به خاطر مسائل داخلی اش روی آورده است.
 • یک انتخابات، دو نتیجه،  و 10 میلیون رای مشکوک.

17 ژوئن

 • پاسخ اینترنت به تحولات ایران،  همه ما خبر سازیم.
 • در خیابان ها و در فضای مجازی، مخالفین تقابل سختی با هم دارند.
 • تظاهرات در ایران
 • شعارهای تظاهر کنندگان ایران، خامنه ای را به عنوان دشمن اصلی هدف اصلی قرار داد است.

·ظهور پلیس دیگری در ایران

·با افزایش نا آرامی، رژیم به سرکوب بیشتر مخالفان می پردازد.

 • نسبت مشارکت در 30 شهر ایران بیش از یکصد در صد بوده است.
 • طرفداران موسوی بار دیگر به تظاهرات پرداختند.
 • بازداشت های گسترده و حمله به خوابگاه ، رژیم به مقابله بر می خیزد.
 • رژیم 500 نفر از فعالان سیاسی را بازداشت کرده است.
 • بحران هویت ایران
 • ایران در بحران
 • ایران در پخش بی بی سی اختلال ایجاد کرد. سپاه پاسداران به وبلاگرها هشدار داد.
 • ایرنیان تبعیدی پیام را پخش می کنند.
 • در برگذاشت... زهرا رهنورد
 • پنجمین روز نا آرامی،  رژیم به سرکوب تظاهرات می پردازد.
 • مبارزه قدرت بر سر انتخابات، یکصد نفر از متفکران بازداشت شدند.
 • تظاهرات به نفع و علیه احمدی نژاد.

18 ژوئن

 • اظهارات احمدی نژاد در مورد خس و خاشاک بودن معترضین، باعث افزایش انرژی مخالفان شد.
 • آرامش و نه برخورد در خیابان های تهران.
 • بازگشت ابراهیم یزدی به بیمارستان به دلیل وخامت بیماری سرطان.
 • جهان می تواند ببیند ایران واقعی چگونه در بی عدالتی بسر می برد
 • انقلاب خس و خاشاک- چگونه اظهارات احمدی نژاد با واکنش مواجه شد.
 • نگرانی رهبران از افزایش قدرت مردم در ایران.
 • انتخابات ایران، شورای نگهبان ادعای های. تقلب در انتخابات را بررسی می کند.
 • رقبای قدیم ایران نبرد خود را تجدید می کنند.
 • موسوی خواستار اعتراضات بیشتر در ایران شد.
 • با استمرار خشم معترضان، رهبر انقلاب سخن خواهد گفت.
 • دانشجویان در مقابل سفارت ایران با تظاهرات ایران اعلام همبستگی کردند
 • انتخابات ایران ، روز سوگواری.

19 ژوئن

 • دفترچه خاطرات تظاهرات ایران، سکوت و پوشش سیاه، سوگواری برای مردم بیگناه
 • رهبر انقلاب ایران محکم ایستاده است.
 • ایه ا... خامنه ای رهبر ایران چه گفت و منظور وی چه بود.
 • من برای موسوی و ایران سخن می گویم-مخلباف
 • خامنه ای توپ را در زمین موسوی انداخت.
 • نگرانی در مورد امنیت دانشجوی ایرانی بازداشت شده دانشگاه اکسفورد
 • ازمایش توانمندی رهبر ایران
 • مثلث قدرت در ایران.
 • آیت الله خامنه ای حمله زبانی به انگلیس کرد« انگلیس شیطانی  »
 • واکنش به سخنان خامنه ای ، رهبرامروز اعتبار خود را از دست داد.
 • انتخابات ایران، نبرد خواسته ها بین رفسنجانی و رهبر انقلاب.

·آشوب بیشتر یا مصالحه

 • انتخابات ایران ، خامنه ای به معترضان هشدار داد که از خیابان ها فاصله بگیرند.
 • ایت ا... خامنه ای رهبر ایران به منتقدین خود پاسخ می گوید.
 • وزارت خارجه انگلیس پس از سخنان (آیت آلله) خامنه ای که از انگلیس به عنوان  شیطان نام برد، به ایران  اعتراض کرد.
 • گوگل و فیس بوک، ابزار فارسی را در برنامه خود قرار دادند.
 • انتخابات ایران، بی بی سی به  مقابله با ایران در منع  پخش برنامه فارسی زبان برخاست
 • اعتراضات ایران، خیابان ها پر از خشم.
 • اوباما  محق بوده است که از مسائل ایران دوری جوید.
 • رهبر انفلاب ایران در خطبه نماز جمعه گفت تظاهرات خیابانی ضد دمکراسی است و مخالفین باید باید نتیجه انتخابات را بپذیرند.
 • خامنه ای رقابت پایان یافته است.

20 ژوئن

 • رژیم ایران مخالف هر گونه تغییر است.
 • پلیس ضد شورش خیابان ها را از معترضان خالی کرد.
 • خشونت در خیابان های تهران، پلیس معترضان را مورد ضرب و شتم قرار می دهد.

21 ژوئن

 • بیانیه قابل توجه موسوی.
 • تظاهر کننده ایرانی: من اجر و سنگ را برداشته و پرتاب می کردم. هیچوقت فکرانجام چنین کاری را نمی کردم.
 • تلویزیون در ایران گزارش داد 10، نفر در تظاهرات روز شنبه کشته شدند.
 • خیابان های تهران خالی است،معترضان منتظر نشانه ها هستند.

22 ژوئن

 • روابط سرد ایران با غرب.
 • ایرانیان معترض، به سرکوب تهدید شدند.
 • نزا ع از ایران شنیده خواهد شد.
 • رهبران مخالفین ایران با سرنوشت سختی مواجه هستند.
 • نتایج انتخابات ایران در استان ها.
 • ایران مدعی است، بی بی سی از اشوب خیابانی حمایت می کند.
 • اعتراضات ایران: فیلم های تلفن همراه دنیا را در جریان خشونت ها قرار دارد.
 • چگونه ندا سلطان چهره مبارزات ایران شد.
 • انقلاب ایران محو می شود.
 • چگونه غرب سیستم شنود قانونی را برای ایران فراهم ساخت.
 • اعتراضات ایرانیان در گوشه و کنار جهان.
 • انگلیس خانواده کارکنان خود را از ایران خارج کرد.
 • دمکراسی ساخت ایران.
 • مجتبی خامنه ای حافظ دروازه های قدرت خامنه ای.
 • جان لین خبرنگار بی بی سی از ایران اخراج شد.

23 ژوئن

 • گزارشها از  ضرب و شتم مردم در مساجد حکایت دارد.
 • رژیم خامنه ای در حال فروپاشی است.
 • ندا سلطان چهره مبارزان ایران شده است.
 • چگونه ایران جوانان خود را قربانی می کند.
 • ایران فوتبالیست های معترض به انتخابات را محروم کرد.
 • ایرانیان بازداشت شده شرایط بسیار سختی را تحمل می کنند.
 • ندا، تصویر ایران است.
 • احمدی نژاد در ماه اگوست برای انتخابات ریاست جمهوری قسم خواهد خورد.
 • اوباما در مورد ایران پیش از آنچه که از وی انتظار میرفت، پیش رفته است.
 • روابط ایران و انگلیس به پایین ترین حد تنزل یافته است.
 • اوباما مستقیما به ایران پاسخ داد.
 • ایران: این یک انقلاب نیست.
 • اوباما:ایرانیان معترض در راستای درست تاریخ قرار دارند.

24 ژوئن

 • مبارزه برای عدالت در ایران.
 • ایت ا... خامنه ای ، من تسلیم فشارها در مورد انتخابات نخواهم شد.
 • اوباما قبل از انتخابات نامه ای را به ایت ا... خامنه ای فرستاد.
 • اوباما ایران را محکوم کرد.
 • خانواده ندا سلطان توسط مقامات مسئول مجبور به ترک خانه خود شدند.

25 ژوئن

 • خیابان های تهران پس از اظهارت  ایت ا... در رد تقلب در انتخابات همانند یک منطقه جنگی است.
 • موسوی بازدشت ها را رد کرد و مخالفین را به توطئه متهم کرد.
 • دستگیری یک انگلیسی در جریان اعتراضات.
 • بحران ایران، زنده.
 • بازگشت به ایران، احمدی نژاد سخن می گوید.
 • موسوی سازمان دهندگان انتخابات دروغین را مسئول خونریزی در خیابان ها دانست.

26 ژوئن

 • مخالفان متهم به توطئه برای درگیر کردن میر حسین موسوی شدند.
 • گوگل: ایران نمی تواند اینترنت را کنترل کند.
 • بازداشت  روزنامه نگاران ایرانی محکوم شد.
 • شورای نگهبان برگزاری مجدد انتخابات  را رد کرد.
 • اصلاح طلبان در بازداشت، تحت شکنجه هستند تا به وجود توطئه خارجی اعتراف کنند.
 • میلبند، انتقاد از ایران را افزایش داد.

28 ژوئن

 • ایران و انگلیس، پایین ترین سطح از روابط، در روابطی پر از مشکلات
 • ایران کارکنان سفارت انگلیس را بازداشت کرد.
 • هشدار به ایران توسط اتحادیه اروپا پس از بازداشت کارکنان سفارت انگلیس.
 • نبرد برای انتقال درگیری ها از خیابان ها به مرکز قدرت.

29 ژوئن

 • اتحادیه اروپا تهدید به فراخوانی سفرایش از تهران کرد.
 • محمود احمدی نژاد دستور آغاز تحقیق در مورد کشته شدن دانشجویان در جریان اعتراضات شد.
 • ایران بیشترین روزنامه نگاران زندانی را در جهان دارد.
 • ایران 5 تن از کارکنان ایرانی سفارت انگلیس را ازاد کرد.

30 ژوئن

 • باز شماری ارا حکایت از افزایش کم ارای احمدی نژاد دارد.
 • ایران سایت های مخالفین را فیلتر می کند.
 • اکنون صورت انسانی ایرانی ها را دیدیم، حمله نظامی اصلاً غیر قابل فکر است.
 • روحانیون تهدید بسیار کمی برای خامنه ای دارند.
 • احمدی نژاد انتخابات را پیروزی ایرانیان دانست.

1 جولای

 • موسوی می گوید دولت احمدی نژاد نا مشروع است.
 • امید را در ایران زنده نگه دارید.
 • بازداشت، ضرب و جرح و تجاوز دنباله اعتراضات ایران.
 • مناقشه در مورد وقایع انتخابات، ایرانیان می توانند در انتخابات بعدی آن را بهبود بخشند.
 • نیک فراری از شبکه پرس تی وی که با پول ایران اداره می شود، استعفا داد

2 جولای

 • تعداد افراد ایرانی ها بازداشت شده و کشته ها در حال افزایش است.
 • ایران هم چنان 2 تن از کارکنان سفارت انگلیس را در بازداشت دارد.
 • خبر نگار واشنگتن تایمز توسط ایران آزاد خواهد شد.

3 جولای

 • ایران به صورت رسمی کارکنان ایرانی سفارت انگلیس را متهم کرد.
 • کشورهای عضو اتحادیه اروپا در یک اقدام هماهنگ سفرای ایران در اتحادیه اروپا را به طور همزمان احضار کردند.
 • فشار بر ایران برای آزادی خبرنگار بازداشت شده انگلیسی – یونانی در جریان تظاهرات اخیر.

5 جولای

 • موسوی به عامل بودن امریکا متهم شد.
 • به گفته  میلبند ایران هشت کارمند سفارت انگلیس در تهران را آزاد  خواهد کرد
 • یکی از روحانیون برجسته برگزاری انتخابات مجدد را رد کرد.

6 جولای

 • رهبر ایران به غرب هشدار داد، دخالت (غربی ها)  به روابط فیمابین ضربه خواهد زد.
 • انگلیس و ایران باید به بحران دیپلماتیک خود پایان دهند.

7 جولای

 • محمود احمدی نژاد رقبای خود را مورد حمله قرار داد و انتخابات را آزاد خواند.
 • فرزند خامنه ای کنترل نیروهای بسیج را در مقابله با اعتراضات بر عهده گرفت.
 • ایرانیان معترض در سالگرد 18ام تیر ماه به خیابان ها.

10 جولای

 • گاز اشک آور به سوی تظاهر کنندگان ایرانی پرتاب شد.

12 جولای

 • مقامات رسمی سفارت انگلیس متهم به سازمان دهی اعتراضات شدند.
 • مرگ در خوابگاه ، دانشجویان حمله وحشیانه پلیس را بازگو می کنند.
 • رهبران غربی در مورد پیشنهاد شاخه زیتون ایران در مورد برنامه هسته اش ابراز تردید می کنند
 • ایران اعضای یک گروه شورش سنی را  به دار آویخت.

14 جولای

 • مصرف کننده ای ایرانی محصولات نوکیا را تحریم کردند.

15 جولای

 • امضاء بیانیه برای آزادی روزنامه نگاران بازداشت شده در ایران.

16 جولای

 • به گفته فعالان حقوق بشر احتمالاً صد ها نفر در برخوردهای پس از انتخابات کشته شدند.
 • اعدام 13 نفر به اتهام حملات ترویستی، اقدام بعدی ایران را روشن ساخت.
 • مرگ ایرانیان معترض، صدها تن به روی یکدیگر انباشته شدند.

17 جولای

 • سخنرانی هاشمی رفسنجانی جرقه دیگری را به جنبش ایران داد.
 • بحران ایران:رفسنجانی رژیم را مورد حمله قرار داد.
 • رفسنجانی حکومت ایران را به دلیل نوع بر خورد پس از اتخابات مورد انتقاد قرار داد.

19 جولای

 • 36 افسر نظامی به خاطر طراحی اعتراضات بازداشت شدند.

20 جولای

 • موسوی خواستارآزادی کلی بازداشت شدگان معترض به انتخابات شد.
 • رفسنجانی سقف خواسته ها را افزایش داد.
 • علی خامنه ای (رهبر ایران) پس از طرح رفراندوم نسبت به فروپاشی کشور هشدار داد.

21 جولای

 • نوه ایت الله خمینی، ایران را برای شرکت نکردن در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری ترک کرد.

22 جولای

 • فشار بر ایران، توقف اعدام.
 • رهبر ایران از احمدی نژاد خواست معاونش را بر کنار کند.
 • امریکا آماده است در صورت اتمی شدن ایران، سیستم دفاعی کشور های همسایه اش را ارتقا بخشد.

26 جولای

 • با مرگ فرزند یکی از دانشمندان برجسته ایرانی، نگرانی در مورد سرنوشت زندانیان سیاسی در ایران در حال افزایش است.
 • ایران ، مخالفان به دنبال برگزاری مراسم بزرگداشت هستند.

28 جولای

 • ایران 140 نفر از بازداشت شدگان را پس از موجی از اعتراض ها، از زندان های تهران آزاد کرد.

30 جولای

 • تظاهر کنندگان ایرانی در بزرگداشت ندا سلطان با پلیس امنیتی درگیر شدند.
 • تظاهرات برای بزرگداشت قربانیان
 • آیا عکاسان برای اعتراف تحت فشار قراردارند؟
 • پلیس به معترضان ضد دولتی حمله کرد.
 • نیروهای عراقی برنامه های ایران را به اجرا  در آوردند.(تصرف پادگان اشرف)

31 جولای

 • انتخابات ایران: چهره های از کشته ها و دستگیر شدگان.
 • احمدی نژاد اختلاف با رهبری را رد کرد.
 • مخالفان در ایران به اعتراضات ادامه دادند.

1 اگوست

 • ایران محاکمه فعالان مخالف پس از انتخابات را آغاز کرد.

2 اگوست

 • محاکمه دسته جمعی رهبران معترض ایران. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید