هاس و گزینه های مقابله با برنامه هسته ای ایران

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

ریچارد هاس رئیس کمسیون روابط خارجی در مقاله ای تحت عنوان تغییر نظامی متفاوت در ایران، گزینه های پیش روی غرب در برابر ایران را بر می شمرد و خواستار اقدام هماهنگ کشورهای غربی حتی در صورت عدم همراهی چین و روسیه در وضع تحریم علیه ایران شده است. مقاله وی در عین حالی که سئوالاتی را به پیش می کشد، به نوعی جمع بندی غرب در مقابل تحولات برنامه هسته ای ایران را نیز نشان می دهد.

هاس که می تواند نماینگر طرز تفکر گروهی از سیاستمداران امریکایی باشد به این جمع بندی رسیده است که حمله نظامی به تاسسات هسته ای ایران، تنها می تواند برنامه هسته ای ایران را به تاخیر اندازد و در عین حال واکنش ایران به این حمله غیر از آسیب رسانی مستقیم به منافع غرب در منطقه، باعث اولویت یافتن برنامه هسته ای برای رهبران ایران می شود. شاید به همین دلیل باشد که وی در این مقاله خواستار وضع واجرای تحریم ها علیه ایران شده است .

ایران عملا با پیشنهادات اول اکتبر خود بسیاری را به جز روس ها و امریکایی ها شگفت زده کرد، ایران در موضع خود نرمش نشان داد، اعلام وجود تاسیسات جدید در نطنز، اعلام اجازه به آژانس برای بازدید از این تاسیسات و مهمتر از همه موافقت با انتقال بخش اعظم ذخایر غنی شده در حد پنج در صد به روسیه برای افزایش در صد غنی سازی و انتقال آن به فرانسه برای تبدیل شدن به سوخت هسته ای بوده است. هاس این اقدامات ایران را به اشتباه ناشی از عدم اعتماد به نفس، جلوگیری از وضع تحریم های جدید و نگرانی از آغاز موج جدیدی از ناآرامی ها می باشد. از آنجایی که مقاله هاس برای مخاطبان غربی نوشته شده است و دیدگاه وی در این مقاله می تواند به فهم و درک بیشتر موضع نخبه های غربی در مقابل ایران باشد،عین مقاله نیز برای آگاهی بیشتر از دیدگاهیش در پی می آید. 

وی در این مقاله می نویسد: اگر ما فردا از خواب بیدار شدیم و مواجه با این امر شویم که کانادا یا بلژیک به صورت همزمان بر نامه هسته ای را دنبال کرده اند ، خوشحال نخواهیم شد اما در عین حال باعث خرابی روز ما نخواهد شد . دلیل آن خیلی ساده است ، همه در برابر معاهده عدم انتشار سلاح های هسته ای یکسان نیستند . موضوعی که بیشتر از توانمندی کشورها در دارا بودن سلاح هسته ای اهمیت دارد ، رفتار دولت ها می باشد. ثبات دولت و گرایش آن مورد توجه و سوال است چه آنها از سلاح هسته ای استفاده کنند و چه آن را در اختیار گروههای تروریستی قرار دهند . همه این موارد به ایران مرتبط می باشد و اینکه جهان چگونه در مقابله برنامه هسته ای ایران واکنش نشان خواهد داد . این واکنش به بر نامه ای که ایران در لابراتور ها پیشرفت می دهد  شکل نمی گیرد  بلکه در اینکه این کشور چگونه آنرا به صورت سیاسی جلو می برد، بستگی دارد.

این طرز تفکر در برابر حمله (احتمالی) هوایی اسرائیل یا آمریکا علیه تاسیسات هسته ای قرار دارد. چنین حمله هایی در بهترین حالت خود  می تواند در بر نامه هسته ای ایران تاخیر اندازد اما غیر ممکن است که آنچه ناشناخته است از بین برود، و همیشه هم ممکن نیست که تمام اهداف شناخته شده را که به خوبی از آن حفاظت می شود از بین برد . چنین حمله ای می تواند ایرانیان را به واکنش تند در عراق و افغانستان وادارد ، قیمت نفت را به سه برابر و پیش از ۲۰۰ دلار در هر بشکه ظرف یک ساعت برساند و بهبود وضعیت اقتصادی جهان را پس از رکورد دوباره متوقف کند. دیگر آنچه که مهم است اینست که حمله نظامی علیه ایران موجب خواهد شد که کسی نتواند در داخل ایران با دولت به مقابله برخیزد. این روزنامه در ادامه می نویسد سپاه پاسدارن که پس از دزدیدن انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن مشروعیتش لطمه خورده است، بار دیگر حیات تازه ای خواهد یافت. این حمله همچنین باعث تقویت این بحث در ایران خواهد شد که بر نامه هسته ای ایران باید در اولویت برنامه ها قرار گیرد.

یکی از راههای جایگزین اینست که در کنار بر نامه هسته ای ایران زندگی کرد . در این حالت ایران باید بداند هر گونه استفاده از سلاح هسته ای پاسخ مخربی خواهد داشت. انها هم چنین باید بدانند که تحویل هر گونه مواد هسته ای به به گروه هایی حماس و حزب الله به سرعت کشف خواهدشد و تفاوتی با اینکه ایران از آن استفاده کرده باشد ، نخواهد داشت.  در حالیکه ایران نیروهای هسته ای خود را در حال آماده باش درآورد، در این صورت ، همه این نیروها با استفاده از اطلاعات سازمان های جاسوسی مورد حمله قرار خواهند گرفت.شاید ولی نه به طور یقین  این اقدامات بتواند رهبران ایران را از بر نامه هسته ای شان دور کند. گامهای دیگری نیز برای حفاظت از کشورهای منطقه که هواپیما یا موشک های ایران به آنها خواهد رسید، باید انجام داد . برای این کشورها سیستم دفاعی باید تهیه شود و سیستم های امنیتی مورد نیاز انها تامین و کارآیی ان تضمین و توسعه داده شود .

هدف باید آن باشد که ایران نتواند کشورهای همسایه اش را تهدید کند و باعث جلوگیری از اقدام مشابه کشو رهای همسایه ایران در دستیابی به سلاح هسته ای  شد.  در خاور میانه که انگشتان بر ماشه ها قرار دارد ، درصورت دستیابی ایران به سلاح هسته ای حوادث یشتری پدیدار خواهد شد که رسید یک فاجعه خواهد بود. روشن است که حمله پیشگیرانه ودور کردن ایران از  بر نامه هسته ای هر دو عقب گرد داشته اند. بهتر است که ایران را با مجموعه ای از برنامه های تحریم مواجه کرد تا اقدامات ایران را در برنامه هسته ای اش محدود کرد. این اقدام خیلی دشوار و سختی است و سخت  بتوان از چشم انداز آن اطمینان داشت. تجربه تاریخی حکایت از آن دارد که سیاست تحریم ها در نهایت  برای رسیدن به یک راه حل وسط است آن هم در حالتی تحقق می یابد که از حمایت بین المللی نیز بر خوردار باشد .

شواهدی وجود ندارد که این عوامل در مورد ایران با توجه به آنچه که می بینیم ، صدق داشته باشد. پیشرفت هسته ای ایران و عدم تمایل روسیه و چین از مخاطره قرار گرفتن روابط اقتصادی شان با ایران گواه ان می باشد. یکی از پیشرفت های اخیر شاید چیزی باشد که در سایه کمک سیاست تحریم ها بدست آمده  باشد. ایران تمایل خود را برای پذیرش بازرسان برای بازدید از مجموعه مخفیانه غنی سازی  خود اعلام کرده است. ایران هم چنین اجازه خواهد داد که بخش قابل توجهی از ذخایر هسته ای غنی شده اش به روسیه برود ، این نشانه ها چنین می نمایاند که رهبران ایران اعتماد به نفس ندارند. آنها ممکن است از آغاز  موج جدید نا آرامی های نگران باشند ، نا آرامی هایی که می تواند نتیجه نا رضایتی مردم از اقدام نسنجیده دولت در برخورد با برنامه هستهای باشد.

اگرایران واقعا به دنبال آنست که اعتماد جامعه را نسبت به بر نامه هسته ای اش جلب کند اقدام پسندیده ای است.اگر چنین نباشد باید تحریم های جدیدی وضع شود که هدف آن توقیف دارایی های سپاه پاسداران قوی با نیروهای ۱۲۵ هزار نفری باشد (سپاهی که به تازگی توانست بخش اعظم شرکت مخابرات، نفت و گاز کشور را که قلب اقتصاد ایران است، خریداری کند). حمایت روسیه و چین (تایید سازمان ملل )باید به عنوان یک اقدام آرمانی ولی نه لازم به شمار آید. هدف آن نیست که حق ایران در غنی سازی زیر نظر آژانس بین المللی نادیده گرفته شود  و یا اینکه این تحریم ها زندگی مردم را با سختی مواجه کند، بلکه بر عکس جهان باید این بحث را به پیش کشد که ایران اگر محدودیتی در  برنامه ای هسته ای اش بپذیرد می تواند از استاندارد زندگی بالا و امنیت تحکیم یافته ای برخوردار شود.

بسیار حائز اهمیت است که بر نامه هسته ای ایران غیر لازم و هزینه بر ترسیم شود. حکومت ایران باید وادار شود تا به مردم کشور توضیح دهد چرا باید چنین هزینه بالایی را برای سلاح هسته ای بپردازد و متحمل تحریم های اقتصادی و افزایش فشار بر طبقه متوسط باشد. هدف آنست که فشار بر سپاه پاسدارن از طریق لایه های پایینی آن باشد ، چنین فشاری می تواند به بهبود سیاست هسته ای ایران منجر شود. چنین اقدامی خواهد توانست طی زمان به تغییر نظام با ائتلاف روحانیون ، اصلاح طلبان ، ارتش و شهروندان عادی منجر شود . چنین نظامی نیز ممکن است هم چنان گزینه ای برنامه هسته ای راحفظ کند، اما رفتار آنها می تواند اندکی زمینه آرامش ما را فراهم کند .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید