انگلیس و دشواری های تشکیل ائتلاف

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

انتخابات ششم ماه می سال جاری انگلیس به گونه ای رقم خورد که نتیجه آن به پارلمان معلق در این کشور منجر شد. پارلمان معلق به حالتی گفته می شود که هیچ یک از احزاب دارای اکثریت برای تشکیل دولت نیستند و برای تشکیل دولت ناگزیر هستند یا دست به ائتلاف زنند و یا اینکه حکومت اقلیت تشکیل دهند. تشکیل حکومت اقلیت به عهده حزبی خواهد بود که اکثریت کرسی های مجلس را بدست آورده باشد واز طرف ملکه حکم تشکیل دولت به رهبر ان داده شده باشد.

حزب محافظه کار در این انتخابات ۳۰۶ کرسی پارلمان را بدست آورد که بیش از ۹۰ کرسی آن متعلق به حزب کارگر بود. بر اساس قانون اساسی انگلستان که نانوشته است، این کشور هیچگاه نباید فاقد دولت باشد. بنابراین از نظر قانون، گوردون براون نخست وزیر فعلی انگلستان و رهبر حزب کارگر تا تشکیل دولت بعدی با عنوان «وزیر اول مقام سلطنت» به اداره امور کشور ادامه خواهد داد. براون در فردای روز انتخابات پارلمانی اعلام کرد حزب محافظه کار که اکثریت کرسی های مجلس را بدست آورده است می تواند رایزنی با دیگر احزاب برای تشکیل را به عمل آورد. این اقدام گوردون براون به عنوان یک اقدام سیاسی هوشمندانه از طرف کارشناسان توصیف شد، چرا که امکان ادامه حکومت حزب کارگر را زنده نگه داشت.

حزب محافظه کار برای تشکیل دولت پایدار نیازمند آنست که با حزبی ائتلاف کند که بتواند تضمین کننده تصویب قوانین را در پارلمان داشته باشد. برای این منظور عمده ترین حزبی که می تواند این تضمین را برای حزب محافظه کار تأمین کند، حزب لیبرال دمکرات می باشد که در انتخابات ششم ماه می توانست ۵۷ کرسی مجلس را از آن خود کند. مذاکرات دو حزب محافظه کار و لیبرال دمکرات از روز پس از انتخابات آغاز شد. اما با اینکه تا به امروز هر دو حزب از گفتگوی سازنده و دوستانه سخن می گویند اما نقاط تضاد این دو حزب بیش از مشترکات آنان می باشد. حزب لیبرال دمکرات سیستم انتخابات بریتانیا را غیر دمکراتیک می خواند  و بن بست سیاسی در کشور را ناشی از این سیستم می داند و خواهان اصلاح در شیوه انتخابات نمایندگان است.

در مقابل حزب محافظه کار مخالف تغییر قانون انتخابات به روش نسبی است و بر این باور است که دولت های ناپایدار برآمده چنین سیستمی هستند. از دیگر موارد اختلاف بحث همگرایی و کناره گیری از اتحادیه اروپاست که حزب لیبرال دمکرات به شدت طرفدار اروپا و پیوستن به واحد پولی آن و حزب محافظه کار خواستار فاصله گرفتن از آن و باز پس گرفتن اختیارات داده شده به بروکسل(مرکز سیاسی اتحادیه اروپا) به مجلس عوام می باشد. البته حزب لیبرال دمکرات بر خواسته تغییر سیستم انتخابات تا روز انتخابات پافشاری می کرد و تنها حزبی که از آمادگی خود برای کنار آمدن با این خواسته اعلام کرده بود، حزب کارگر بود.

از دیگر موارد مورد اختلاف دو حزب لیبرال دمکرات و محافظه کار، میزان مالیات است. حزب لیبرال دمکرات خواستارکاهش میزان مالیات بر درآمد مستقیم طبقه های کم درآمد تا ۱۰ هزار پوند در عین حال افزایش مالیات صاحبان درآمدهای بالا می باشد در حالیکه حزب محافظه کار خواستار کاستن مالیات غیرمستقیم طبقه های ثروتمند می باشد. با توجه به این اختلافات هر چند که احتمال تشکیل ائتلاف توسط این دو حزب بعید بنظر می رسد اما وضعیت اقتصادی و پیامدهای ناخواسته دولت ناپایدار بر وضعیت نه چندان باثبات اقتصادی انگلیس موجب فشار مضاعف بر احزاب لیبرال دمکرات، محافظ کار و کارگر برای ایجاد راهکاری سریع برای معرفی دولت شده است. بحث وضعیت اقتصادی و نیاز به اطمینان بخشی به بازار یکی از مواردی است که همه احزاب سیاسی در انگلیس بر آن تأکید می ورزند و عنوان می دارند که هدف، تشکیل دولتی است که بتواند برای حداقل در یک دوره معین به اداره امور بپردازد و با بدهی دولتی برخورد جدی کند.

از دیگر مواردی که حزب لیبرال دمکرات با محافظه کاران و حتی حزب کارگر اختلاف ریشه ای دارد، هزینه ۱۰۰ میلیارد پوندی برای نوسازی سیستم موشکی اتمی انگلستان است. این حزب معتقد است این برنامه به دوره جنگ سرد تعلق دارد و باید برای جایگزینی مناسب کمیته ای تشکیل شود. در مقابل این دیدگاه هر دو حزب محافظه کار و کارگر با این برنامه مخالف هستند. حزب محافظه کار هرگونه تغییر و یا تجدید نظر در برنامه ساخت منظومه جدید را به دلیل تعارض با قوانین NPT غیرممکن و حزب کارگر لزوم این سیستم دفاعی را با توجه به ظهور خطرهای احتمالی هسته ای نظیر کره شمالی و ایران را لازم می داند. حزب لیبرال دمکرات امیدوار است، برنامه خلع سلاح هسته ای جهان به اجرا درآید و به این ترتیب گام اساسی در از میان برداشتن کلاهک های هسته ای برداشته شود. این حزب همچنین خواستار حل مسالمت آمیز مناقشه هسته ای ایران و مخالف هرگونه اقدام نظامی علیه ایران است.

استقلال عمل دولت انگلیس در مقابل استراتژی جهانی امریکا از خواسته های حزب لیبرال دمکرات است. این خواسته نیک گلگ رهبر حزب لیبرال دمکرات در مبارزه انتخاباتی از طرف گوردون براون ساده انگارانه خوانده شد و لزوم همکاری با امریکا مورد تأکید قرار گرفت. حزب محافظه کار در مورد ایران بر این عقیده است که هیچ گزینه ای را نباید دور از نظر دانست که به این ترتیب همگامی با سیاست امریکا را در این مورد نشان می دهد. مهاجرت از دیگر مسائل مورد اختلاف احزاب عمده این کشور است، لیبرال دمکرات ها خواستار عفو کلیه مهاجرین غیرقانونی در انگلیس است که بالغ بر یک میلیون نفر می باشند. حزب محافظه کار این سیاست را غیراصولی می داند و در عین حال راهکار جدید حزب کارگر را در پذیرش مهاجرین بر اساس امتیازبندی را مورد انتقاد قرار می دهد. این حزب خواستار جلوگیری از ورود مهاجرین از کشورهای شرق اروپا به انگلیس نیز می باشد.

سناریوهای تشکیل دولت آینده

ائتلاف دو حزب محافظه کار و لیبرال دمکرات

با توجه به تغییر لحن نیک کلگ رهبر حزب لیبرال دمکرات که عنوان داشته است در شرایطی که ثبات سیاسی و مالی کشور در معرض خطر باشد، شاید بعضی اولویت ها را باید جا به جا کرد، نشانه هایی از احتمال کنار گذاشتن بعضی از اصول حزب لیبرال دمکرات در تشکیل ائتلاف های احتمالی می رود. این سخنان امکان شکل گیری دولت ائتلافی  را افزایش می دهد. اما در عین حال جناح پیشرو حزب وی را تحت فشار قرار داده است تا در مذاکرات اصول را کنار نگذارد. کمیته اجرایی و اعضای حزب لیبرال دمکرات باید به نتایج مذاکرات دو حزب برای تشکیل ائتلاف صحه گذارند و در صورتیکه خواسته های آنان تأمین نشود، احتمال شکست مذاکرات و یا دست کم ایجاد شکاف در حزب لیبرال دمکرات اجتناب ناپذیر خواهد بود.

این امر در مورد حزب محافظه کار نیز صادق است. این حزب همواره خواستار حاکمیت یکپارچه بر کشور بوده است و گذشتن از بعضی از اصول این حزب همچون انتخابات نسبی، اتحادیه اروپا را برنمی تابند. بر این اساس کامرون نیز در جلب نظر این اعضا که در جناح راست حزب محافظه کار قرار دارند با دشواری مواجه است. این جناح شریک کردن حزب لیبرال دمکرات را نادیده گرفتن اصول حزب می داند.

ائتلاف دو حزب کارگر و لیبرال دمکرات

بسیاری از اعضای حزب کارگر پیش و پس از انتخابات، احتمال شکل گیری ائتلاف بین دو حزب کارگر و لیبرال دمکرات را به دلیل نزدیکی مواضع آنان در مورد سیاست های مالیاتی، انتخابات و دیگر مسائل اساسی قوی تر می دانند. یکی از موانع اساسی در مقابل این ائتلاف گوردون براون نخست وزیر این کشور است، حزب لیبرال دمکرات و شخص نیک کلگ ائتلافی را که موجب آن شود که گوردون براون همچنان رئیس دولت باشد نمی پذیرند. یکی از راه کارهای این امر آنست که دولت ائتلافی به رهبری گوردون براون تشکیل شود و وی تا یک دوره معین ریاست دولت را بر عهده داشته باشد و پس از آن از مقام خود استعفا دهد.

البته اکنون در داخل حزب کارگر نیز بعضی از افراد خواستار کناره گیری گوردون براون از رهبری حزب شده اند ولی این صدا همه گیر نشده است و بسیاری از آنان معتقدند در صورتیکه دو حزب محافظه کار و لیبرال دمکرات به توافق رسند این پروسه به خودی خود عملی می شود و دیگر نیازی به فشار به گوردون براون برای کناره گیری از قدرت نمی باشد. البته در چند روز گذشته با وجود مذاکرات فشرده دو حزب محافظه کار و لیبرال دمکرات برای تشکیل یک دولت ائتلافی، رهبران دو حزب کارگر و لیبرال دمکرات دو بار تلفنی و یک بار به مدت یک ساعت در محل وزارت امور خارجه در مورد احتمال تشکیل دولت ائتلافی بین این دو حزب به رایزنی پرداختند.

در حالیکه مذاکرات بین احزاب انگلیس برای تشکیل دولت ادامه دارد، نگرانی اصلی بازار مالی از ادامه دار بودن این مذاکرات و نتایج ناپایدار آن می باشد. در چند روز گذشته ارزش واحد پول انگلیس در مقابل دلار کاهش شدیدی پیدا کرد و در صورتیکه خبر از تشکیل دولت زود هنگام به گوش نرسد و یا اینکه دولت تشکیل شده از پایداری لازم برخوردار نباشد، احتمال فرار سرمایه ها از انگلیس می رود و عواقب سخت تری را برای اقتصاد انگلیس داشته باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید