تحولات بیست و چهار ساعت گذشته ی انگلیس

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

 

تحولات بیست و چهار ساعت گذشته انگلیس افق آینده سیاسی انگلیس را روشن تر کرد. اعلام استعفای روز گذشته گوردون براون از نخست وزیری و رهبری حزب کارگر که یکی از خواسته های اصلی رهبر حزب لیبرال دمکرات بود،با استقبال این حزب مواجه شد و مقامات ارشد حزب کارگر این تصمیم براون را در جهت منافع انگلیس توصیف کردند. 

اما حزب مخالف و طرفداران ان چندان از این اعلام خشنود نبودند و این اقدام نخست وزیر انگلیس را کودتای براون برای حفظ حزب کارگر در قدرت خواندند. روز گذشته هم چنین فاش شد، در روز شنبه گذشته و در حالی که دو حزب لیبرال دمکرات و محافظه کارسرگرم گفتگو برای تشکیل دولت احتمالی بودند، همزمان حزب لیبرال دمکرات مذاکراتی را با حزب کارگر و با همان هدف انجام داده بود. به نظر می رسد استعفای نخست وزیر انگلیس که یکی از خواسته های حزب لیبرال دمکرات است، برآمده از گفتگوهایی باشد که بین دو حزب کارگر و لیبرال دمکرات برای تشکیل دولت ائتلافی صورت گرفته باشد.

هر چند گوردون براون اعلام کرده است که از قدرت کناره خواهد گرفت، اما زمان کناره گیری به زمان برگزاری کنفرانس حزب کارگر درماه سپتامبر آینده موکول شده است. نخست وزیر اعلام کرده است که برای انتخاب رهبر حزب کارگر از هیچ شخصی حمایت نخواهد کرد و خود نیز در رقابت های آن شرکت نخواهد کرد. با اینکه هنوز حزب محافظه کار، از تشکیل دولت ائتلافی با حزب لیبرال دمکرات کاملاً ناامید نشده است ولی ناخشنودی خود را از احتمال تشکیل دولت ائتلافی کارگر- لیبرال دمکرات با این توصیف که این اقدام به معنای به قدرت رسیدن نخست وزیرغیر منتخب دیگری می باشد، ابراز داشته است.

بحث دیگری که حزب محافظه کار مطرح می کند آنست که تشکیل دولت ائتلافی از حزب دوم و سوم در انتخابات هر چند که قانونی است ولی از مشروعیت برخوردار نیست. در مقابل احزاب مخالف عنوان می دارند: هیچ یک از احزاب اکثریت پارلمانی را برای به دست گرفتن زمام امور بدست نیاورده اند و بنابر این هیچکدام به تنهایی مشروعیت حکومت کردن را ندارند. لرد پدی اشتون رهبر پیشین حزب لیبرال دمکرات در مقابل بحث مشروعیت ائتلاف احتمالی حزب دوم و سوم در انتخابات با تاکید بر اینکه هیچ یک از احزاب اکثریت را بدست نیاورده اند، تاکید کرد: پشتیبانان این دو حزب از کل حامیان حزب محافظه کار افزون تر هستند. البته ائتلاف حزب کارگر با حزب لیبرال دمکرات به تنهایی اکثریت آنها را در پارلمان تضمین نمی کند و آنها ناگزیرند با حزب ملی گرای اسکاتلند نیز کنار آیند تا بتوانند یک دولت باثبات را برای دوره طولانی که بازار خواستار انست ،تشکیل دهند. 

تنها نماینده حزب سبز در پارلمان نیز اعلام کرده است که از مصوبات دولت ائتلافی در پارلمان حمایت خواهد کرد که شرط ان، هم راستایی آن با اهداف این حزب باشد. امروز حزب محافظه کار روشن ساخت که بدنبال ایجاد دولت اقلیت نیست و "اوزبرن" وزیر خزانه داری در سایه این حزب اعلام کرد، حزبش چنین تقاضایی را از ملکه نخواهد کرد. البته اعضای بلند پایه ای از حزب کارگر چون دیوید بلانکت و جان رید که پیش از این در دولت کارگری وزیر بوده اند ، ناخشنودی خود را از ائتلاف با حزب لیبرال دمکرات ابراز داشته اند و انرا برای هر دو حزب غیر سازنده خواند اند.

در این زمینه "جان رید" وزیر کشور پیشین انگلیس از حزب کارگر عنوان داشت که این تصمیم بدی برای کشور و حزب کارگر است. به دنبال مذاکرات چند روزه حزب محافظه کار و لیبرال دمکرات ، امروز روشن شد که دلیل عمده عدم پیشرفت مذاکرات عدم اعطای امتیاز تجدید نظر در سیستم انتخاباتی کشور که حزب لیبرال دمکرات بر آن اصرار می وزد، بوده است. روزنامه دیلی تلگراف از روزنامه های طرفدار حزب محافظه کار در عنوان مقاله امروز خود نوشت:" حکومت نخست وزیر غیر منتخب دیگری، غیر قابل قبول خواهد بود".

این روزنامه به انتقاداتی که براون پس از تحویل پست نخست وزیری در سال ۲۰۰۷ از تونی بلیر با آن مواجه شد، اشاره می کند و می نویسد: بار دیگر با تشکیل ائتلاف دو حزب لیبرال دمکرات و کارگر این اعضای حزب کارگر خواهند بود که نخست وزیر آینده را مشخص خواهند کرد و رأی دهندگان انگلیس نقشی در آن ندارند. به هر حال یکی از عوامل فشار بر احزاب اصلی انگلیس برای تشکیل هر چه سریعتر دولت مسئله وضعیت اقتصادی این کشور است. کارشناسان اقتصادی نگران آن هستند که طولانی شدن تشکیل دولت با ثبات در این کشور، به فرار سرمایه ها منجر شود که پیامدهای آن برای اقتصاد انگلیس ناگوارتر از رکود اقتصادی دو سال گذشته خواهد بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید