پاکستان پیشنهاد گفتگوی کرزای با طالبان را داده است

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

تحولات چند هفته گذشته و سریع افغانستان در خور تامل است و تغییراتی که ممکن است در این کشور جنگ زده و اشغال شده بوجود آید، ایران همسایه غربی را نیز متاثر خواهد کرد. ایران چه در دوران اشغال افغانستان توسط اتحاد جماهیر شوروی و چه در جریان جنگ داخلی این کشور و چه در مرحله اشغال ان توسط نیروهای ائتلاف ، علاوه بر اینکه پناهگاه میلیونها آواره این کشور بوده است ، از سوء اداره این کشور زیان دیده است که قاچاق مواد مخدر از ایران و آلوده کردن مسیر عبور کاروان های قاچاق تنها یکی از ره آوردهای نامیمون بی ثباتی از افغانستان است که صحنه تاخت و تاز شرق و غرب و سازمان های جاسوسی منطقه ای از جمله سازمان جاسوسی پاکستان است. 

پس از دوره ای طولانی که نامی از سازمان جاسوسی پاکستان که ارتباط ان با طالبان افغان و کمک به انان در رسیدن به قدرت بر کسی پوشیده نیست به گوش نمی رسید، بار دیگر نام این سازمان با طرح  گفتگوی سیاسی بین طالبان و حامد کرزای رئیس جمهور افغانستان مطرح شده است. با اینکه مقامات رسمی افغانستان تا کنون ازتایید این خبر سر باز زده اند و ان را تکذیب می کنند، موضع گیری عبد الله عبد الله  رهبر مخالفان از اتحاد شمال که از تاجیکها ست نشان از تحرکات پاکستان و حکومت کرزای در جهت چنین مصالحه ای است. با اینکه لویی جرگه افغانستان هم مصالحه با طالبان را رد نکرده است اما برجسته تر شدن نقش سازمان ای- اس- ای پاکستان که ارتباط ان از گذشته با طالبان استوار بوده است، نگرانی هایی را به ویژه در میان تاجیک ها بوجود آورده است. طرح ای- اس- ای پاکستان در هنگامی مطرح می شود که ژنرال مک استانلی معمار راهبرد امریکا در افغانستان به دلیل انتقاد از دیگر نهادهای دست اندرکار امریکایی پست خود را از دست داد و ژنرال پانریوس دیگر فرمانده نیروهای امریکایی در خاور میانه جایگزین وی شد.

پاتریوس نشانه هایی از تغییر در استراتژی امریکا در مورد افغانستان را با ظرافت بیان کرده است و در برابر کنگره این کشور اعلام کرد در صورتی که لازم بداند از اوباما خواهد خواست که تاریخ خروج نیروهای امریکایی را به تاخیر اندازد در حالیکه پیش از این خروج نیروهای امریکایی از این کشور  سال 2011 اعلام شده بود. تغییر فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان از واقعیت شکست استراتژی امریکا دراین کشورسخن دارد که به موازات ان راهبردهای جدیدی را مد نظر نیروهای ائتلاف قرار داده است که از آن جمله لزوم گفتگو با طالبان است . با افزایش تلفات نیروهای امریکا و انگلیس درافغانستان واشنگتنو لندن خود کانال های مذاکره با طالبان را باز کرده اند و به کرزای نیز در این زمینه چراغ سبز نشان داده اند.

برای اجرای مصالحه و باز کردن باب گفتتگو ، سازمان ای- اس- ای پاکستان بهترین گزینه است چرا که این سازمان از گذشته با طالبان در ارتباط بوده است. سزمان جاسوسی پاکستان ای- اس- ای به حامد کرزای رئیس جمهور افغانستان پیشنهاد داده است  مذاکره با سراج الدین حقانی یکی از فرماندهان مرتبط با طالبان  را به عنوان بخشی از طرح گسترده تر برای یافتن راه حلی برای پایان دادن به جنگ در افغانستان آغاز کند. ژنرال اشفق کیانی فرمانده ارتش پاکستان و سپهبد شجاع پاشا رئیس ای- اس- ای نیز سه بار  طی چند ماه اخیر با حامد کرزای رئیس جمهور افغانستان دیدار کردهاند.

هر چند مقامات رسمی افغانستان سعی دارند که با تکذیب خود اساس این اخبار را نفی کنند، اما شواهدی وجود دارد که چنین حرکتی را مورد تایید قرار می دهد که از ان جمله برکناری "امر الله صالح" رئیس سازمان جاسوسی و "حنیف اتمر" وزیر کشور افغانستان است.این دو تاجیک و از اعضای کادر رهبری نیروهای اتحاد شمال بودند که به سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ کمک کردند. برکناری این دو پیامی روشن برای همه طرف های درگیر در افغانستان و از جمله ایران دارد ولی پیام روشن تر برای پاکستان و طالبان و گروه های متحد آن می باشد که مخالفین سر سخت مصالحه با طالبان، جایی در دولت افغانستان ندارند.ای- اس- ای  که مدت طولانی به حمایت از طالبان درطول مرزهای غربی اش متهم بود، تأکید می کند قصدی برای بازگرداندن طالبان به قدرت را ندارد. ای- اس- ای ن نفوذ زیادی در طالبان و گرو های متحد ان از جمله نیروهای حقانی دارد.

جلال الدین حقانی که پیش از این سازمان جاسوسی امریکا سی - ای - ا  از وی حمایت می کرد، اکنون متحد طالبان و از مهمترین گروه هایی است که دولت کرزای را به چالش کشیده است.روابط جلال الدین حقانی با سازمان جاسوسی پاکستان به سال ‍‍‍۱۹۷۶ بازمی گردد که این سازمان به دنبال افزایش نفوذ خود در افغانستان بوده است. شهرت جلال الدین حقانی در دهه هشتاد به دلیل رویارویی نیروهایش با نیروهای اشغالگر اتحاد جماهیر شوروی بود.

حقانی در آن سال ها  مورد توجه چارلی ویلسون سناتور تگزاس و حامی جنگ علیه اتحاد جماهیر شوروی قرار گرفت و کمک های فراوانی از سی ای ا دریافت کرد. عربستان سعودی در سال ۱۹۸۶ یک پایگاه نظامی برای حقانی در منطقه تحت کنترلش بنا کرد و در سفری که به عربستان داشت کمک های زیادی را از این کشوردریافت کرد و گفته می شود ه در سال ۲۰۰۱  به بن لادن برای فرار از افغانستان کمک کرده است. از آن هنگام گروه حقانی متحد طالبان افغانستان ولی تشکیلات وی از انها جدا بوده است. رهبری این گروه از پدر به پسرش "سراج" که  به اجرای عملیات متعدد انتحاری در کابل متهم شده است، انتقال یافت.

در صورتیکه حامد کرزای رئیس جمهور افغانستان روند مصالحه با طالبان را با همکاری سازمان جاسوسی پاکستان ادامه دهد، این امر به دور کردن بیشتر تاجیک ها از صحنه سیاسی افغانستان منجر خواهد شد که نتیجه آن آغاز دوره جدیدی از بی ثباتی در این کشور خواهد بود.

ایران بار دیگر در چنین وضعیتی متحمل زیان هایی خواهد شد که دیگر بازیگران صحنه سیاسی افغانستان آن را رقم زده اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید