تحولات لیبی از دیدگاه ریچارد هاس

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

ریچارد هاس، "رئیس شورای روابط خارجی آمریکا و مدیر سیاست و برنامه ریزی وزارت خارجه این کشور از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ در زمینه تحولات  لیبی می نویسد: آنهایی که درس های تاریخ را فراموش می کنند با احتمال تکرار خطاهای آنها مواجه می شوند، همانگونه که در نتیجه بحران لیبی گروهی دخالت نظامی و گروهی نظر مخالف آنرا دارند. 

هاس می گوید: طرفداران مداخله بشر دوستانه، از جمله باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده بر این باورند که مداخله نظامی از تکرار فاجعه ای همانند رواندا که در سال ۱۹۹۴ روی داد، جلو گیری می کند. در حالیکه مخالفان مداخله نظامی، در این زمینه از تحریم هوایی عراق و یوگسلاوی سابق یاد می کنند.ویسنده بر این اساس باور است که اوضاع در لیبی متفاوت تر است، چون در این کشور، گروه یا قبیله ای که بر اوضاع تسلط داشته باشد، وجود ندارد. چنانکه تهدید قذافی به قلع و قمع مخالفین در بنغازی تنها یک تهدید به شمار می رود و به ضرورت این معنی را در پی ندارد که وی هر زن و کودکی را در این شهر هدف قرار خواهد داد.

هاس در این نوشته به تجربه های اخیر در عراق و افغانستان که در تلاش برای تغییر شکل سیاسی جامعه به دلیل واقعیت های محلی با شکست مواجه شد، استناد می کند. وی هم چنین یاد آور می شود که تجربه جنگ عراق و افغانستان، دشواری تبدیل یک پیروزی نظامی سریع را به نتایج دایمی روشن کرد. وی در این زمینه می گوید آنچنانکه می دانیم بر قراری منطقه پروازی ممنوعه برای مراقبت از آنچه که در زمین می گذرد، نا کافی است.

وی می گوید: آنچه که با منطقه پروازی ممنوعه آغاز شد، ناگهان به یک طرح بلند پروازانه سیاسی تبدیل شد، زیرا دیگر سئوال در سودمندی مداخله و یا عدم مداخله نیست بلکه اکنون پرسش در مورد سودمندی مداخله و عملکرد است.هاس می نویسد: اگر قذافی به اتش بس متعهد شود، اجرای قطعنامه ۱۹۷۳ شورای امنیت غیر ممکن بنظر می رسد و این در حالیست که ایالات متحده از وی می خواهد که از قدرت کناره گیرد.  در حال حاضر اجرای این گزینه ها امکان پذیر نیست و در حال حاضر لیبی با سه گزینه مواجه است.گزینه اول، تداوم جنگ است بدون آنکه راه حل سریعی داشته باشد.

منطقه ممنوعه پروازی بر فراز لیبی نیز نشان از برتری دادن یک طرف به طرف دیگر را آشکار کرد. انقلابیون توانستند شهرهایی همانند "بریقه" و "راس لانوف" را که از دست داده بودند، در روز یکشنبه باز پس گیرند. اما تداوم جنگ به معنی دادن تلفات انسانی بیشتر است و این امر موجب به سخره گرفتن اقدامی خواهد شد که با هدف مداخله بشر دوستانه صورت گرفته است. چگونه مداخله بشر دوستانه موجب تلفاتی می شود که هدف از وضع آن نجات انسان ها بوده است؟ وی می نویسد تلاش های دیپلماتیک در پایان دادن درگیری ها می تواند نتیجه بخش باشد، اما این امر زمان می خواهد و در این مدت باید از انقلابیون حمایت شود.وی در ادامه می نویسد: احتمال دوم سقوط رژیم قذافی است، چه بدست انقلابیون و چه از درون نظام، اما درس های تاریخ همواره نشان از آن دارد که مخالفین پس از بین رفتن هدفی که آنها را متحد می کرد، منشعب می شوند. در این حالت نیروهای صلح بین المللی به این کشور اعزام خواهند شد که این امر بر اساس قطعنامه سال ۱۹۷۳ غیر ممکن است.

هر چند روشن نیست چه کشوری اعزام نیرو و چه کشوری هزینه های آن را خواهد پذیرفت. چنانکه در مورد توانمندی مخالفان در تشکیل یک جبهه ملی که بتواند منافع مردم لیبی را تأمین کند، شک و تردید های وجود دارد. بویژه شناخت خوبی از مردم لیبی نداریم، به همین دلیل منطقی است که انتظار طرد بعضی از انقلابیون را داشته باشیم و شاهد ظهور حکومت اسلامی تندرو در کشور لیبی و یا بخش هایی از آن باشیم.احتمال سوم از نظر هاس به تلاش رژیم لیبی بستگی دارد که در پی راهی است تا مخالفان را با شکست مواجه کند. در این حالت، جامعه بین المللی در کوتاه مدت می تواند با رژیم لیبی به مذاکره بپردازد، اما در دراز مدت به طور مخفیانه برای سرنگونی رژیم تلاش کند. جامعه بین المللی در این راه از تحریم ها و یا تحریم های اقتصادی و یا دیگر اقدامات برای تغییر رفتار رژیم لیبی بهره خواهد گرفت، چنانکه این روش در قانع کردن قذافی به کنار گذاشتن برنامه سلاح کشتار جمعی که در اختیار داشت، ثمر پخش بود.هاس تأکید می کند، مداخله در لیبی به دلیل وجود عوامل متعدد، دور از انتظار نیست، اما می نویسد کسی نمی داند که پس از مداخله چه وضعیتی پیش خواهد آمد.وی می گوید: تاریخ ثابت کرده است، پیروزی همواره بدست نمی آید و در حالاتی که پیروزی بدست آمده، روشن شده است که تلاش و صبر و انتظار در پس این پیروزی ها قرار داشته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید