سیاستهای اوباما در رابطه با ایران موفقیت آمیز نبود

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

در حال حاضر به طور گسترده پذیرفته شده است که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در تلاش خود برای برقراری صلح  بین اسراییل و فلسطین با شکست مواجه شده است. وی توسط "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر دست راستی اسراییل و دوستان این رژیم در آمریکا، لابی گرها، قانون گذاران و محافظه کاران نو شکست خورد. به عبارت ساده تر، رئیس جمهور کنار زده شد. آنچه که کمتر درک شده اینست، که اوباما  در یکی دیگر از عرصه های اصلی سیاست خارجی دیگر نیز شکست خورده و آن رابطه با ایران است.

وقتی اوباما به قدرت رسید، قول داد که با جمهوری اسلامی ایران به "تعامل" بپردازد، اما سیاست جدید با هدف قابل تحسین تعامل به سرعت جای خود را به تحریم و تهدید و ارعاب با هدف انزوای ایران، تضعیف اقتصاد کشور و سرنگونی رژیم داد. اسراییل و دوستان این کشور که مبارزه علیه ایران را رهبری می کنند، این کشور را به عنوان  اهریمنی که جهان بشریت را تهدید می کند، توصیف می کنند و ایالات متحد آمریکا را به پیروی از آنچه که آنها طراحی کرده اند وا می دارد.اسراییل به طور مکرر و خیلی آشکار، تهدید کرده است که به تأسیسات هسته ای ایران حمله می کند و تمام تلاش خود را برای اینکه ایالات متحده را به جنگ با ایران بکشاند، به عمل آورده است.

این همان شیوه ای است که محافظه کاران نو، طرفدار اسراییل در پنتاگون برای وارد کردن ایالات متحده به جنگ با این کشور در سال ۲۰۰۲ متهم به دستکاری اطلاعات شدند. چرا آنها این کار انجام دادند؟ زیرا آنها نگران آن بودند صدام حسین که پس از ۸ سال جنگ با ایران، سر پا مانده است، ممکن است تهدیدی را متوجه اسراییل کند. این کشور باید از بین می رفت، "تونی بلیر" نخست وزیر وقت انگلستان، خیلی ابلهانه خود را به این جنگ ملحق کرد. این جنگ به طور کلی وی را بی اعتبار کرد. راهبرد فانتزی محافظه کاران جدید تنها استفاده از قدرت آمریکا برای از بین بردن عراق نبود. آنها می گفتند: وقتی کار صدام به انتها می رسید از نیروی نظامی آمریکا بار دیگر برای اصلاح مجدد سوریه، حزب ا...، ایران، فلسطین و حتی مصر و عربستان سعودی استفاده خواهند کرد.

پس از آنکه عراق کنار گذاشته شد، اسراییل و دوستانش با دیگر تلاش خود را آغاز کرده اند. در هفته های اخیر، گزارش های متعددی انتشار یافت که اسراییل در حال طراحی حمله به تأسیسات هسته ای ایران در ماه سپتامبر است - بلوفی که به نظر می رسد هدف از آن فشار بر آمریکا برای اتخاذ موضعی سخت تر علیه ایران است تا اسراییل نیازی به حمله به ایران نداشته باشد. علاوه بر چنین تبلیغات شفاف و دروغین ، این باور وجود دارد که اسراییل در پس قتل چندین تن از دانشمندان ایرانی درگیر در برنامه هسته ای بوده است، دو تن از آنان کشته شدند و یکی از آنها سال گذشته به صورت جدی زخمی و چهارمین نفر ماه گذشته کشته شد. در همین حال تأسیسات هسته ای ایران توسط بد افزار کامپیوتری استاکس نت مورد حمله قرار گرفت.

جای تعجب ندارد که در حال حاضر ایران به ایالات متحده و اسراییل را به عنوان یک دشمن واحد نگاه می کند. ترور و دیگر اقدامات تروریسم دولتی، مصلحت های کوتاه مدت را بر آورده می کند، نفرت به راحتی از بین نمی رود. ایالات متحده آمریکا و تا حدی کمتر انگلستان، هنوز در حال پرداخت هزینه سرنگونی "محمد مصدق" نخست وزیر ایران هستند که  در سال ۱۹۵۳ به صورت دمکراتیک انتخاب شده بود. جرم وی در آن زمان این بود، که می خواست نفت ایران را از دست شکارچیان امپریالیستی محافظت کند. در ادامه این مقاله آمده است، چرا نتانیاهو دنبال آنست که برنامه هسته ای ایران را به عنوان خطرناکترین تهدید متوجه مردم یهود از زمان هیتلر معرفی کند؟ وی باید بداند که این یک فانتزی خالص است. ایهود باراک، وزیر دفاع وی پذیرفت که ایران تهدیدی برای موجودیت اسراییل به شمار نمی آید. وی با زرادخانه گسترده هسته ای اش، عامل بازدارنده حمله به اسراییل را در اختیار دارد.

اما یک ایران هسته ای – اگر ایران به آن برسد- نوع دیگری از چالش را برای اسراییل به همراه خواهد: ایران هسته ای تهدیدی برای موجودیت آن نیست اما این توانمندی، این کشور را قادر می کند هر وقت بخواهد همسایگانش را مورد حمله قرار دهد. اسراییل همواره در پی آن بوده است که از هسته ای شدن کشورهای همسایه جلوگیری کند. اسراییل می خواهد که یگانه قدرت بی رقیب از تهران تا کازابلانکا باشد. هیستری این رژیم در مورد برنامه هسته ای ایران و موشک های حزب الله از این امر نشات می گیرد. در هفته های اخیر، سوریه دچار مشکل شده، اسرائیل و دوستانش را بر آن داشت تا با استفاده از این ناآرامی این کشور در پی آن باشند که اگر ممکن است محور تهران، دمشق و حزب ا... را که هژمونی منطقه اسراییل و آمریکا را برهم زده است از بین ببرند. انستیتو مطالعات خاور نزدیک واشنگتن به طور ویژه برای تحریک آشکار عمومی علیه این سه عضو محور، فعالیت می کند. برای اشاره به یک مثال از تعداد اقدامات انجام شده این انستیتو کافی است به مقاله "فارین افیر" که ماه گذشته به اندازه کافی داغ شد، اشاره شود. "ماتید لویت"، حزب ا... را به عنوان یکی از بزرگترین گروه هایی خواند که پیچیده ترین عملیات جنایی را در جهان انجام می دهد.

گناه این گروه مقاومت لبنانی آنست که اسرائیل را وادار به عقب نشینی از جنوب لبنان پس از اشغال ۱۸ ساله (۱۹۸۲-۲۰۰۰) کرد و توانسته است اندک قابلیت باز دارندگی را برای جلوگیری از تهاجم آینده اسراییل فراهم کند. چنانکه این امر در سال 2006 روی داد و بر آورد می شود که ۱۶۰۰ لبنانی در آن کشته شدند. اما توصیف ایران به عنوان اهریمن بی امان که اخیرا  "دیوید اس کوهن" معاون بخش تروریسم وزارت خزانه داری آمریکا از آن استفاده کرد و بدون اینکه برای این ادعا شواهدی را ارائه دهد،  ایران را  به کشور اصلی حامی تروریسم در جهان متهم کرد. کوهن ایران را متهم کرد که معامله پنهانی با القاعده دارد تا این گروه از خاک ایران برای انتقال پول و نفرات به منطقه نبرد در پاکستان و افغانستان استفاده کند. این رویکرد، ترسناک همانند رویه ای بود که محافظه کاران جدید برای حمله به عراق در سال  ۲۰۰۳ از آن استفاده کردند.

به جای چنین تبلیغاتی، بهتر است ایالات متحده به توصیه های ترکیه و برزیل گوش کند. این دو قدرت در ماه می سال گذشته با نزدیک شدن به تهران با احترام و درک توانستند به معامله ای با ایران دست یابند، که بر اساس آن ای ن کشور تقریباً تمام اورانیوم غنی  شده خود را در مقابل سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران به غرب تحویل می داد.  اگر ایالات متحده حق ایران را داشتن یک برنامه هسته ای صلح آمیز تحت چارچوب معاهده خلع سلاح به رسمیت شناسد. در این صورت راه  برای یک توافق جهانی فراهم خواهد شد. اوباما شتابزده این اقدام امیدوار کننده را رد کرد، به جای آن تسلیم مشاوران بد نیت خود شد و شورای امنیت را برای صدور قطعنامه جدید علیه ایران تحت فشار قرار داد. اما با دشمن کردن ایران وی به سادگی هزینه پرداختی ایالات متحده را که در نهایت باید بپردازد، در افغانستان و بدون تردید در عراق و در جاهای دیگر افزایش داد.

منبع: دیپلمات

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید