چه کسی صدای طبل را برای جنگ با ایران به صدا در آورده است

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

مقاله ای در نشریه گاردین توجه مرا جلب کرد، از این نظر که به تاریخ پرداخته بود و در کنار آن به یک رویداد که اکنون توجه تمام رسانه ها به ان توجه دارند، معطوف شده بود. سیر تاریخی در این مقاله تنها بیان یک واقعیت نیست، بلکه حکایت از جریانی دارد که همواره خود را به صحنه سیاسی بسیاری از کشورها تحمیل کرده و موجب ایجاد قطب بندی های سیاسی شده است. تری جونز در مقاله خود دشمن تراشی و جنگ را برای ادامه حیات شرکت های جنگ افزار سازی نه یک خواسته بلکه یک ضرورت می داند. در قرن چهاردهم میلادی دو بیماری همه گیر وجود داشت، یکی مرگ سیاه بود و دیگر تجارت از طریق جنگ بود.

در تاریخ مزدوران همیشه وجود داشته اند، اما در انگلستان و در حکومت "ادوارد سوم" آنها ستون فقرات اصلی ارتش انگلیس را در ۲۰ سال اول جنگ که صد سال به دراز کشید، تشکیل می دادند". هنگامی که ادوارد سوم در سال ۱۳۶۰ میلادی معاهده مشهور "بریتگنی" را امضا کرد به سربازان خود گفت که جنگ را متوقف کنند و به خانه هایشان باز گردند. بسیاری از این سربازان خانه ای نداشتند که به آن بازگردند. آنها به جنگ عادت کرده بودند و تنها از این راه بود که در آمدی برای خود دست و پا می کردند. این سربازان پس از این معاهده خود را به سادگی در یک ارتش مستقل سازمان دادند. نام ارتش آنها "شرکت آزاد" بود که در سراسر فرانسه دست به قتل و غارت و تجاوز می زد. یکی از این ارتش ها، شرکت بزرگ نامیده می شد، بر اساس بر آورد های به عمل آمده تعداد نفرات این ارتش بالغ بر 16 هزار نفر می شد که فراتر از تعداد سربازان ارتش ملی یک کشور بود.

سر انجام آنها وارد "اویگنن" شدند و پاپ را برای دریافت خون بها ، به گروگان گرفتند. پاپ اشتباه کرد و به مزدوران مبلغ قابل توجهی از پول نقد را داد که این امر موجب آن شد که آنها تشویق به ادامه غارتگری شوند. چنین گفته می شود که آنها به ایتالیا جایی که "ویسکونتی" دشمن پاپ میلان را اداره می کرد، رفتند. این کاری است که آنها تحت پرچم مارکز مونفراتو، که توسط پاپ کمک مالی شد، انجام می دادند. کابوس آغاز شد، ارتش عظیمی از راهزنان پر سروصدا شکل گرفته بود که پس از طاعون، فاجعه دوم اروپا به شمار می آمد. بنظر می رسید که جن از بطری خارج شده است و هیچ راهی برای بازگرداندن آن وجود ندارد. جنگ به طور ناگهان به صورت یک کسب و کار در آمد. شهرهای ایتالیا به دلیل اینکه پول مالیات دهندگان برای خرید شرکت های آزاد اختصاص می یافت، فقیرتر می شدند. طبیعی است که آنهایی که از جنگ در آمد دارند تمایل به ادامه جنگ دارند و بر این اساس هیچ پایانی برای جنگ قابل پیش بینی نیست. ۶۵۰ سال است که این باد جریان دارد.

آمریکا تحت اداره جورج بوش تصمیم گرفت در حمله به عراق از شرکت های خصوصی همانند "بلاک واتر" که اکنون نام آن به "اگزه سرویس" تغییر یافته است، استفاده کند. در سال ۲۰۰۳ این شرکت برنده قرار داد ۲۷ میلیون دلاری بدون مناقصه شد. مأموریت این شرکت حفاظت از "پل پریمر" بود که بعداً فرمانده رسمی نیروهای ائتلاف در عراق شد. از سال ۲۰۰۴ که این شرکت برای حفاظت از مقامات رسمی در منطقه درگیری در عراق به کار گمارده شد، مبلغ ۳۲۰ میلیون دلار دریافت کرده است. در سال جاری اداره اوباما به شرکت اگزه سرویس مبلغ ۳۵۰ میلیون دلار پرداخت کرده است تا به انجام فعالیت های حفاظتی بپردازد. این تنها یک شرکت از شرکت هایی است که از تجارت در جنگ در آمد زایی می کند.

در سال ۲۰۰۰، "پروژکت برای آمریکایی جدید" در گزارشی که انتشار داد ، اعلام کرد باز سازی دفاعی آمریکا، 3 تا 7/4 درصد یا ۸/۳ تا ۷/۴ درصد از تولید ناخالص ملی آن کشور را به خود اختصاص خواهد داد. در واقع این رقم در حال حاضر ۷/۴ درصد از تولید ناخالص آمریکا را به خود اختصاص داده است. در انگلستان سالانه ۵۷ میلیارد دلار برای تجهیزات دفاعی پرداخت می شود که ۵/۲ درصد از تولید ناخالص ملی آن کشور را تشکیل می دهد. درست همانند مالیات دهندگان قرون وسطایی شهرهای ایتالیا، پول ما، توسط تجارت جنگ مکیده می شود. هر شرکت مسئولی نیاز به آن دارد تا برای سهامداران خود درآمد ایجاد کند. در قرن چهاردهم ، صاحبان شرکت های آزاد، خود سربازان بودند. کمپانی ها توسط کسی به کار گرفته نمی شد تا جنگی را بر علیه دیگری آغاز کند. پس آنها برای ایجاد بازار به اطراف خود نگاه می کردند.

سرجان هاک وود، خدمات شرکت سفید را به پاپ یا به شهر "فلورانس" پیشنهاد کرد. اگر هر کدام از این دو پیشنهاد وی را رد می کردند، هاک وود به سادگی این پیشنهاد را به دشمنان آنها ارایه می داد. زانسیس ساندرز، در کتاب شگفت انگیز خود "هاک وود- شیطان انگلیس " می نویسد: "نقش این شرکت ها منفی بود چرا که آنها همانند دوران جنگ سرد، توازن نظامی بین شهرها را حفظ می کردند. یک دهه پیش، سر مقاله یک مجله متعلق به صنعت اسلحه سازی در یک دهه پیش این بود، "شکر خدا به خاطر وجود صدام". این مقاله توضیح می داد از هنگام سقوط کمونیسم و پایان جنگ سرد، سفارش برای صنایع تسلیحاتی ناچیز بوده است. اما در حال حاضر دشمن جدید در صحنه است و صنعت اسلحه سازی چشم به آینده دارد.

حمله به عراق بر اساس یک سری دروغ شکل گرفت. صدام حسین دارای سلاح کشتار جمعی نبود، اما صنایع نظامی نیاز به دشمن داشتند و سیاستمداران به موقع آنرا به آنها عرضه داشتند. در حال حاضر همان صدای طبل جنگ علیه ایران به گوش می رسد که با حمله هفته گذشته به سفارت بریتانیا در تهران شدت گرفته است. سیمور هرش، در نشریه نیویورک می نویسد: "همه مواد اورانیوم غنی شده که ایران تولید کرده است مشخص است و ایران پاسخگوی آنست." گزارش اخیر آژانس هسته ای که چنین سر و صدایی را علیه جاه طلبی های ایران به صدا در آورده است هیچ چیزی را در مورد اینکه ایران در حال ساخت سلاح هسته ای است، ثابت نمی کند. در قرن چهاردهم این کلیسا بود که با ارتش زندگی می کرد. اما امروز این سیاستمداران هستند. دولت ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۰، ۶۸۷ میلیارد دلار در صنایع هسته ای هزینه کرده است. ببیند اگر این پول در بیمارستان ها، مدارس و یا پرداخت وام مسکن اختصاص می یافت، چه اتفاقی می افتاد. دوایت ایزنهاور، رئیس جمهور وقت، در سال ۱۹۶۱ به هنگام خدا حافظی با مردم، به شهروندان خود نسبت به خطر ارتباط نزدیک بین صنایع نظامی و سیاستمداران، هشدار داد. در این رابطه بین نهاد عظیم نظامی و صنعت بزرگ تسلیحاتی در امریکا تجربه جدیدی است. وی گفت: "در شورای دولت، ما باید علیه نفوذ ناخواسته جنگ افزار سازان هشیار باشیم. احتمال وقوع فاجعه با جا به جایی قدرت های موجود و یا ادامه قدرت های فعلی همواره وجود دارد. این احتمال در حال حاضر وجود دارد، این جن دوباره از شیشه بیرون آمده است".

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید