تشکیلات بی بی سی و تلویزیون فارسی

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

در این بخش، توضیحاتی درباره راه اندازی شبکه فارسی زبان ارائه شده است. امید است مطالعه آن، به خوانندگان کمک کند تا درک بهتری از چگونگی تشخیص نیاز به یک شبکه تلویزیونی در نظام انگلیس، گردش کار به منظور راه اندازی یک شبکه فارسی زبان و نحوه وصول دولت انگلیس به اهداف راه اندازی از این شبکه، دست یابند و البته اهداف پشت پرده نیز باید مد نظر قرار گیرد. 

 من مایل هستم اطلاعاتی را در مورد تشکیلات بی بی سی تلویزیون فارسی و قصد بی بی سی از راه اندازی سرویس زبان فارسی  را بر اساس درخواست اطلاعات تقاضا کنم. این مورد باید اطلاعات مربوط به سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ را پوشش دهد. به طور اساسی من مایل هستم بدانم چرا بی بی سی و وزارت امور خارجه معتقدند کمک به چنین تلویزیونی در راستای منافع انگلستان است.

 دولت انگلیس بر این باور است، ژورنالیسم با کیفیت بالا در جهان امروز تشنه دقت ، بی طرفی، سردبیری غیر وابسته، متعادل و با ارائه دیدگاه های هر چه  وسیعتر است. تکیه بر این ارزش ها انگلیس را به عنوان یک کشور با اعتماد، باز، با برخورد منصفانه، خلاق و پیشرو مطرح می کند و منافع این کشور را سر تا سر جهان تقویت می کند.

به طور خلاصه سرویس جهانی بر این باور است که نگاه مستقل رسانه ای بی بی سی باعث اعتبار انگلیس می شود.

بی بی سی فارسی بخشی از سرویس جهانی بی بی سی است که باید نیازمند های مورد نظر اساسنامه بی بی سی را پاسخگو باشد و اخبار با کیفیت و دقت بین المللی را به مخاطبان جهانی خود برساند. طبیعت سرویس جهانی بی بی سی، سردبیری مستقل آن می باشد، هزینه این سرویس توسط پول مالیات دهندگان از طریق وزارت امور خارجه و مشترک المنافع می باشد (FCO) تأمین می شود. این امر در بخش ۶۴ قرار داد و از طریق لینک های پیوست بی بی سی قابل دسترسی است.

بر اساس این قرار داد فعالیت های بی بی سی  و یا هیئت امنای آن و سرویس جهانی بی بی سی مورد نظارت قرار می گیرد.

جزئیات بیشتر آن به این شرح است:

سرویس جهانی بی بی سی باید به خوبی ارزش های بیطرفانه بی بی سی را به نمایش بگذارد. این شبکه باید مشارکت شهروندی در جهان را  تقویت کند و بتواند تحلیل ها و توضیحات مستقل را با یک دید بین المللی که امکان فهم بیشتر موضوعات پیچیده را داشته باشد، فراهم کند. این شبکه باید مخاطبان را وادار به تعامل و ارتباط جهانی کند و به گفتگویی که بتواند مرزهای فرهنگی و بین المللی را به خوبی اطلاع دهد و به جوامع مختلف امکان خلاقیت، نشر و مشارکت دیدگاههایشان را بدهد، کمک کند . این شبکه هم چنین باید مردم را  نسبت به درک تحولات پیچیده منطقه ای و جهانی و پیشرفت های آن دریافت حسی مناسب یاری کند.

بر اساس توافق بی بی سی با (FCO)، وزارت امور خارجه و مشترک المنافع خدمات خروجی مورد نیاز بی بی سی را تعریف خواهد کرد. بی بی سی در مورد مؤثرترین و بهترین ارائه این خدمات تصمیم گیری خواهد کرد.  پیش از آغاز به کار تلویزیونی فارسی در سال گذشته بخش جهانی بی بی سی به مدت ۶۸ سال برنامه رادیویی به زبان فارسی داشته است. بررسی های مستقل نشان داده است که این رادیو حدود 10 میلیون مخاطب در ایران، افغانستان و منطقه دارد. این پوشش نشان می دهد که بی بی سی هم چنان مورد اعتماد و معتبر است.

از سال ۲۰۰۱ خدمات رادیویی همراه با اینترنت همراه شده است. در صفحه اینترنتی  خبرهای روزنامه ها و صفحه های فارسی زبان جهان با ویرایش جدید عرضه می شود، هر چند از سال ۲۰۰۶ ایران، پایگاه اینترنتی بی بی سی را فیلتر کرده است. نخستین بار "نایجل چاپمن" مدیر عامل بی بی سی در اکتبر سال ۲۰۰۵ قصد بی بی سی را راه اندازی تلویزیون فارسی زبان اعلام کرد. اختصاص بودجه به تلویزیون جدید فارسی توسط گوردن براون در سخنرانی اکتبر  سال ۲۰۰۶ اعلام شد.

بر اساس موافقتنامه اجرایی بخش جهانی بی بی سی با هیئت امنای بی بی سی که در ژوئن سال ۲۰۰۷ تجدید شد، آمده است: "بخش جهانی بی بی سی هم چنین سرویس تلویزیونی به زبان فارسی خواهد داشت که ایران را در پوشش خود دارد". در ۱۴ ژانویه سال ۲۰۰۹، بی بی سی راه اندازی تلویزیونی بی بی سی فارسی را در هفته بعد از این تاریخ اعلام کرد.

 راه اندازی بی بی سی فارسی نقطه استاندارد جدیدی برای تلویزیون فارسی به همراه آورده است. بدنبال تشدید کنترل روزنامه نگاران خارجی و اخراج فرستاده بی بی سی در جریان نا آرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن سال گذشته، تلویزیون فارسی بی بی سی مهم ترین منبع قابل اعتماد شد، که برنامه های پخش شده اش، مورد تقاضای دیگر شبکه های انگلیس و جهان بوده است.

به هر حال تأثیر رادیو فارسی در افغانستان بیشتر بوده است و این در حالی است که در ایران مردم به تلویزیون فارسی بی بی سی به عنوان منبع اصلی دریافت اخبار نگاه می کنند. با افزایش محدودیت آزادی های رسانه در ایران، چشم اندازی که بی بی سی بتواند اجازه پخش روی اف ام را در ایران همانند افغانستان بیابد ، وجود ندارد تا بتواند به مخاطبین بیشتری دست پیدا کند.

بر این اساس بی بی سی، تلویزیون فارسی را به توان مکمل رادیو و پایگاه اینترنتی شناخت و ان را بهترین راه اطلاع رسانی به مخاطبان فارسی زبان بویژه در ایران تشخیص داد. این خدمات به تمام  مخاطبان فارسی زبان منطقه که اهمیت ژتویولینکی پیدا کرده است، خواهد رسید. با توجه به موارد عنوان شده، بخشی جهانی بی بی سی نخست پیشنهاد راه اندازی تلویزیون را به هیئت امنای بی بی سی ارجاع داد و پس از ان برای تصویب تسلیم وزارت امور خارجه کشورهای مشترک المنافع کرد تا بودجه اضافی بابت هزینه پوشش تلویزیون فارسی را درخواست کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید