واحدهای ناتو 61 مهاجر آفریقایی را رها کردند تا از گرسنگی و تشنگی بمیرند

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in سیاسی

natoواحدهای نظامی ناتو به طور آشکار، درخواست کمک دهها مهاجر افریقایی را در دریای مدیترانه نادیده گرفتند و اجازه دادند که این افراد بمیرند.قایقی که در اواخر ماه مارچ، ۷۲ تن از مسافران، از جمله چندین زن و کودک و پناهجویان سیاسی را حمل می کرد، پس از ترک بندر طرابلس به مقصد جزیره ایتالیایی "لامپدوسا"، دچار مشکل شد.علیرغم به صدا درآمدن آژیر خطر برای گارد ساحلی ایتالیا و برقراری ارتباط  هلی کوپتر نظامی و رزمناو ناتو با قایق دچار حادثه شده، هیچ تیم نجاتی به طرف آن اعزام نشد.تمامی سرنشینان این قایق به جز یازده نفر، از گرسنگی و تشنگی در مدت ۱۶ روزی که در دریای مدیترانه بودند، کشته شدند.

"ابوکورک" یکی از نه بازمانده این حادثه می گوید: "هر روز صبح بیدار می شدیم و جنازه های بیشتری را می یافتیم. ما پس از ۲۴ ساعت که اجساد را به حال خود در قایق رها می  کردیم، از قایق به دریا پرتاب می کردیم." قانون بین المللی دریایی همه قایق ها و کشتی ها را از جمله واحدهای نظامی را ملزم کرده است که به درخواست کمک  قایق هایی که در نزدیکی آنها قرار دارند، پاسخ دهند و به هر صورتی که می توانند به یاری آنها بشتابند.

گروه های مدافع حقوق پناهندگان، خواستار تحقیق کامل، در مورد مرگ این گروه شده اند و سازمان پناهندگان سازمان ملل خواستار همکاری نزدیک تر میان کشتی های تجاری و نظامی در دریای مدیترانه برای حفظ جان انسان ها، شده است."لورا بولدرین " سخنگوی سازمان گفته است: " مدیترانه ای ها نباید "غرب وحشی شوند." وی گفته است: "آنهایی که به نجات جان گرفتاران در دریا نرفتند، بدون مجازات نخواهند ماند."سخنان وی در اظهارات پدر موسی زیاری، کشیش اریتره ای که سازمان دفاع از حقوق از پناه جویان حبشه را اداره می کند و یکی از افرادی بود که با مسافران این کشتی قبل از انکه باطری تلفن ماهواره ای آنها از کار بیافتد، در ارتباط بود، انعکاس یافت.وی ادعا کرد، قصور در انجام مسئولیت موجب مرگ بیش از ۶۰ تن و از جمله کودکان شده است، این یک جنایت است و این جنایت نمی تواند به دلیل اینکه قربانیان، پناه جویان افریقایی هستند و جهان گردانی نبودند که در کشتی تفریحی دچار حادثه شدند، بدون مجازات باقی بماند.

گاردین می نویسد، وخامت اوضاع سیاسی و درگیری های نظامی در شمال افریقا، موجب افزایش حاد تعداد افرادی شده است که تلاش می کنند که از طریق دریا به اروپا مهاجرت کنند.این باور وجود دارد که ۳۰ هزار پناهجوی افریقایی در چهار ماه گذشته از دریای مدیترانه عبور کرده اند. تعداد زیادی از این مهاجران در این مسیر کشته شده اند.ماه گذشته کشتی حامل بیش از هشتصد مهاجر با ملیت های مختلف، یکی از بنادر لیبی را به مقصد اروپا ترک کرد، اما چنین به نظر می رسد، این کشتی هرگز نتوانست به مقصد خود برسد و همه سرنشینان ان کشته شدند.گذشته از خطرهایی که مهاجران با آن روبرو هستند، روز گذشته قایق حامل ۴۰۰ نفر از مهاجران با صخره ای در جزیره لامپدوسای ایتالیا برخورد کرد و گروه های نجات درگیر عملیات وسیعی شدند.

در همین حال پاپ، در سخنان خود در جمع ۳۰۰ هزار نفری نماز گزاران در واتیکان خواستار ان شد تا ایتالیا به پناهجویان فراری خوشامد بگوید.تحقیقات گاردین نشان می دهد که قایق حامل ۷۲ تن از مسافران  که روز ۲۵ مارس، بندر طرابلس لیبی را ترک کرد، دارای ۴۷ سرنشین از اتیوپی ، هفت تن از نیجریه، ۶ تن از غنا و پنج سودانی، بوده است. بیست نفر از سرنشینان زن و ۲ تن از آنان کودک بوده اند که یکی از آنها یکساله بوده است .ناخدای غنایی این قایق، عازم جزیره "لامپدوسا" ی ایتالیا بود که در ۱۸۰ مایلی شمال غربی پایتخت لیبی قرار دارد، اما پس از ۱۸ ساعت دریانوردی، این قایق دچار مشکل شد و سوخت خود را از دست داد.

گاردین بر اساس گفته شاهدان عینی و آنچه که دیگر افراد مرتبط با سرنشینان این قایق عنوان داشته اند، اتفاقات بعدی را برای این قایق این چنین بر می شمرد.گاردین تصویر آنچه که بر سر این گروه آمده است را وحشتناک می خواند و می نویسد، این گروه از مهاجران به دلیل بد بیاری و بی تفاوتی نیروهای نظامی اروپایی که موقعیت کمک به آنها را داشته اند، محکوم به مرگ شدند.مهاجران از قایق دچار حادثه شده با استفاده از تلفن ماهواره ای با پدر زیاری در رم تماس گرفتند، وی نیز به نوبه خود با گارد ساحلی این کشور تماس گرفت. موقعیت قایق در ۶۰ مایلی بندر طرابلس قرار داشت و گارد ساحلی به پدر زیاری اطمینان داد که در این زمینه وضعیت هشدار اعلام شده است و مقامات از موقعیت پناه جویان مطلع شده اند.

خیلی زود یک هلی کوپتر که کلمه "ارتش" بر آن نوشته شده بود، بر فراز قایق ظاهر شد. خلبان هلی کوپتر به قایق نزدیک شد و آب و بیسکویت به آنها داد و گفت در انتظار گروه نجات باشند. هلی کوپتر رفت ولی قایق نجاتی وارد نشد.هنوز هیچ کشوری مسئولیت اعزام هلی کوپتر را که با سرنشینان این قایق ارتباط برقرار کرده بود، نپذیرفته است.سخنگوی گارد ساحلی ایتالیا گفت: "ما مقامات مالتا را از اینکه این قایق در منطقه نجات و امداد آنها قرار دارد، آگاه کردیم و به کشتی ها هشدار دادیم که به دنبال این قایق باشند و به نجات سرنشینان آن بشتابند، مقامات مالتا داشتن هرگونه تعاملی با قایق را تکذیب می کنند.پس از چندین ساعت برای ساکنان قایق روشن شد که کمکی در راه نیست. قایق تنها ۲۰ لیتر سوخت داشت و ناخدا می گفت بدون کمک می تواند به جزیره لامپدوسا برسد. در ۲۷ مارچ قایق مسیر خود را گم کرد و سوختش به پایان رسید."ابوکورک" می گوید: "روغن و آب و غذا، همه آذوقه در قایق به پایان رسید. ما در دریا پیش می رفتیم و اب و هوا خیلی خطرناک بود.

در ۲۹ یا ۳۰ مارس ما به نزدیک ناو حامل هواپیمای ناتو رسیدیم که ممکن نبود، گم شویم. دو جت از عرشه کشتی پرواز کردند و ارتفاع خود را بر فراز قایقی که تمامی سرنشینان ان بر پا ایستاده بودند، کم کردند. اما از آن پس هیچ کمکی به سمت ما نیامد. امکان نزدیک شدن به ناو نبود و قایق فاصله بیشتری را یافت. از این هنگام گرسنگی و تشنگی دامان سرنشینان این قایق را گرفت".گاردین در تحقیق خود برای شناسایی ناو هواپیمابر به این نتیجه رسید که در آن هنگام رزمناو فرانسوی دو گل در ان منطقه بوده است.مقامات نیروی دریایی فرانسه در آن هنگام به صورت ابتدایی به انکار اینکه این قایق در محدوده آب های کشورشان بوده است، پرداختند اما پس از آنکه گزارش های خبری نشان داد که این اظهارات نادرست است، سخنگوی آنها از اظهارنظر در این زمینه امتناع کرد.سخنگوی ناتو که عملیات را در لیبی هماهنگ می کند، می گوید وی هیچ هشداری را در این زمینه دریافت نکرده است و می گوید ناتو از مسئولیت های خود در ارتباط با قانون بین المللی دریانوردی آگاه است.

وی مدعی شد کشتی های ناتو همواره به درخواست های کمک در دریا پاسخ می دهد و به هنگام نیاز، کمک های خود را ارائه می دهد.در ده روز بعد از آغاز سفر، اکثر سرنشینان قایق مردند. کروک می گوید: ما یک بطری آب را که خلبان هلی کوپتر به ما داده بود، برای دو کودک ذخیره کردیم و آنها را حتی پس از مرگ والدینشان تغذیه کردیم اما پس از دو روز، دو کودک هم به دلیل اینکه خیلی کوچک بودند، مردند.در ۱۰ اوریل، قایق به ساحل نزدیک شهر "زلتان" لیبی رسید. از ۷۲ سرنشین تنها ۱۱ تن زنده مانده بودند و یک نفر بلافاصله پس از رسیدن به خشکی مرد.یکی دیگر از بازماندگان در زندان و پس از انکه نیروهای قذافی به مدت چهار روز آنها را زندانی کردند، فوت کرد.علیرغم انچه که در سفر پیشین برسر این گروه آمده است، پناه جویان که در حال حاضر در خانه یک اتیوپیایی در پایتخت لیبی پنهان هستند، قصد دارند، دوباره از مدیترانه عبور کنند و از  کشورهای اروپایی تقاضای پناهندگی کنند.پدر زیاری می گوید: " این مردم در وضعیتی غیرقابل تصور زندگی می کنند و با انگیزه های سیاسی، مذهبی و اقلیتی، در کشورهای شان تحت تعقیب هستند. به گفته وی "ما باید برای آنها و برای کسانی که در کنار آنها جان دادند و خانواده هایی که عزیزانشان را از دست دادند، عدالت را اجرا کنیم".

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید