نومیدی شیعیان عربستان سعودی از شک اهل سنت به آنها

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

بدالله عزیز همواره به عنوان یک شیعه اقلیت در عربستان سعودی مورد سوء ظن قرار داشته است. به نوشته فاینانشیال تایمز وی همانند دیگر شهروندان شیعه عربستان سعودی که در استان شرقی این کشور که غنی از ذخایر نفتی است، سکونت دارند به عنوان خائن بالقوه و وفادار به برادران خود در ایران دیده می شوند که سرگرم توطئه علیه اهل سنت هستند.
 

این سؤال حتی در مورد شیعیان عربستان که جمعیت آنها بین یک و نیم تا دو میلیون نفر است، وجود دارد که آیا مسلمان هستند یا خیر؟ بازدید خانم عبدالله از منطقه ساحلی و شیعه نشین قطیف در شرق این کشور یک تجربه عینی برای وی بوده است. وی برخلاف شنیده هایش شیعیان عربستان سعودی به زبان عربی سخن می گویند و و نه فارسی و قرآن را برخلاف آنچه که عنوان می شد که متون ارسال از ایران مورد توجه انان است ،حرمت می بخشند. خانم عبدالله گفت: دوستانم از من خواستند که به این منطقه نیایم و به من هشدار دادند که احتمال آن وجود دارد که مرا مسموم کنند. ما داستان های متفاوتی را شنیدیم اما من می خواستم که با چشمان خود آنچه را که واقعیت دارد، ببینم.

دیدار خانم عبدالله از قطیف توسط فعالان اقلیت شیعه با هدف زدودن ناهنجاری های موجود و دروغ های انتشار یافته در مورد مذهب شیعه ترتتیب داده شده بود. رهبران افراطی شیعه ها و سنی ها معمولا برای جلوگیری از گرایش پیروانشان به مذهب دیگر جدایی بین پیروانشان را جزء سیاست اصلی خود قرار داده اند. اقدامات ضد مذهب شیعه در تمامی مؤسسه های مذهبی، مساجد (که با یارانه های دولتی اداره می شود)، برنامه های تلویزیونی و کتاب های درسی به اجرا درمی آید. هدف از این اقدام به تصویر کشیدن شیعیان به عنوان افراد مرتد است. بویژه روحانیون افراطی وهابی چنین مطرح می کنند که شیعیان عربستان با ایران که رقیب منطقه ای عربستان سعودی است، دارای ارتباط مذهبی و سیاسی است.

محمد محفوظ نویسنده شیعه مذهب می گوید: دولت عربستان سعودی، به شیعیان به عنوان یک مسئله امنیتی و نه به عنوان شهروندان این کشور نگاه می کند." ایران دارای یک برنامه سیاسی منطقه ای است و برای اجرای آن از پوشش مذهبی استفاده می کند". شیعیان عربستان سعودی این نکته را مطرح می کنند در زمانی که افراطی های سنی "القاعده" را تشکیل داده اند و خواستار آن هستند که خانواده سلطنتی را سرنگون کنند، دولت هم چنان وفاداری شیعیان را مورد سئوال قرار می دهد. در عین حال شیعیان سعودی می گویند اوضاع نسبت به تظاهرات خشونت آمیز که در شرق عربستان در سال ۱۹۷۹ در حمایت از انقلاب اسلامی ایران روی داد، بهتر شده است. در سال ۱۹۹۳ اغلب اعضای شیعیان مخالف دولت پس از آنکه ملک فهد، پادشاه پیشین عربستان قول کاهش محدودیت های سیاسی را به آنان داد، به کشور بازگشتند.

در سال ۲۰۰۳ عبدالله پادشاه عربستان سعودی «گفتگوی ملی» را با هدف کاهش نگرانی های شیعیان آغاز کرد. رهبران شیعه می گویند دسترسی آنها به کار و آموزش از آن هنگام افزایش یافته است. انتخابات محلی در قطیف نشان از آن دارد که شیعیان در ان به پیروزی دست خواهند یافت. پادشاه عربستان هم اجازه داده است تا مراسم عاشورای شیعیان نیز برگزار شود. با این حال ناظران حقوق بشر می گویند: شیعیان هنوز قادر به تعلیم مسایل شیعه در مدارس نیستند و از آنان به عنوان قاضی یا احراز پست بالای امنیتی یا نظامی استفاده نمی شود. این روزنامه می افزاید حتی بعد از ترمیم گسترده فوریه سال ۲۰۰۹، هیچ شیعه مذهبی نتوانست پست وزارت یا پست دیپلماتیک یا پست های بالای اداری را از آن خود کند. شیخ فوزی السیف می گوید:” دولت و رسانه های دولتی ما را به گونه ای نادیده می گیرند که گویی اصلا وجود نداریم. “ وی می گوید: ما آزادی های بیشتری نسبت به والدینمان داریم اما مردم احساس خوشایندی ندارند چون این حقوق به صورت غیررسمی و هر از چند گاهی داده شده است.

به گفته وی مردم نیاز به آن دارند که پیام روشنی از دولت دریافت دارند که آنها بخشی از این کشور هستند. شیعیان نسبت به سرعت ذوب شدن یخ های اصلاحات شکایت دارند اما کارشناسان می گویند ملک عبدالله که قرار است با باراک اوباما رئیس جمهور امریکا دیدار کند لازم است تا تغییرات متعادلی را در مؤسسه های مذهبی که دشمنی با شیعیان در آن نهادینه شده است، انجام دهد. شیخ حسن الضفر یکی از رهبران شیعه مذهب به مقاومت بدون خشونت در مقابل تبعیض ادامه خواهد داد. اما جوانان سعودی با الهام از رشد قدرت برادران شیعه خود در عراق و لبنان مستاصلانه در انتظار برابری هستند. ناظران غربی در ریاض پایتخت عربستان سعودی می گویند: شیخ حسن فرد با قدرتی است که جلوی افراطی گرایی شیعیان را گرفته است اما اگر دولت اقدام ملموسی را در ارتباط با جامعه شیعیان انجام ندهد، موجب از دست رفتن اعتبار وی خواهند شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید