نیروهای عربستان سعودی وارد بحرین شدند

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

بیش از یک هزارتن از نیروهای نظامی پادشاهی عربستان سعودی برای نجات خانواده سلطنتی بحرین، وارد این کشور شدند. این اقدام با حمایت رهبران سنی مذهب کشورهای خلیج (فارس) برای مقابله با قیام مردمی بحرین که به طور عمده از شیعیان هستند، بوده است. امارات متحده عربی نیز با گذشتن نیروهای نظامی عربستان از منامه پایتخت بحرین، اعلام کرد، ۵۰۰ افسر پلیس خود را برای کنترل نا آرامی ها در بحرین، جزیره ای که کمتر از ۶۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، اعزام خواهد کرد.

رژیم بحرین روز یکشنبه از شرکای خود در شورای همکاری خلیج (فارس) درخواست کمک کرد. این روزنامه می نویسد: بن بست سیاسی در بحرین که میزبان پایگاه ناوگان پنجم آمریکاست واکثریت شیعه این کشور علیه خاندان سلطنتی آل خلیفه قیام کرده اند به دنبال مداخله و عبور نیروهای نظامی از مرز تشدید خواهد شد.

ورود نیروهای عربستان به بحرین، پس از انکه پلیس ضد شورش این کشور توسط دهها هزارتن از شیعیان در روز یکشنبه به عقب رانده شدند و بخش های وسیعتری از منطقه مرکزی پایتخت را به اشغال خود در آورند، صورت می گیرد.معترضان گفته اند، آنها با مداخله نظامی عربستان سعودی در بحرین دست از خواسته های خود بر نخواهند داشت و عقب نشینی نخواهند کرد. آنها هم چنان برای پیشبرد اهدافشان، مصمم به ادامه تظاهرات هستند. عمده ترین احزاب مخالف دولت بحرین هشدار دادند: مداخله نیروهای نظامی عربستان را "اشغال واضح" و یک جنگ اعلام نشده توسط نیروهای نظامی تلقی می کنند.

مداخله نظامی عربستان در بحرین برای آمریکا یک معضل ایجاد کرده است، که از رهبران عرب خواسته بود با مخالفین خود به گفتگو بنشینند. کاخ سفید از کشورهای خلیج (فارس) خواسته بود که از خود خویشتنداری نشان دهند و به حقوق مردم بحرین احترام بگذارند و به گونه ای اقدام کنند که موجب تشویق گفتمان به جای نادیده گرفتن آن شوند.

تظاهر کنندگان از ورود نیروهای عربستان سعودی بیمی ندارند، می نویسد: درهفدهم فوریه چهارتن در اثر حمله پلیس ضد شورش به معترضین در میدان مروارید کشته شدند. "سید آل وادی" مهندس الکترونیک که یکی از معترضان است، می گوید: در جریان حمله نیروهای ضد شورش به حدی مورد ضرب و شتم قرار گرفتم که دیگر دردی، حس نمی کردم و در این وضعیت وانمود کردم که مرده ام. وی می افزاید وقتی نیروهای ضد شورش روی از من برگرداندند، به بیمارستانی که در نزدیک بود، جاییکه برای زخمهایی که در سر داشتم، 18 بخیه  زده شد، فرار کردم.

شیعیان بحرین که رهبران عمده حرکت اعتراضی هستند بی باکی خود را در راندن نیروهای ضد شورش در روز یکشنبه نشان دادند و این امر موجب شوکه شدن خانواده آل خلیفه شد، این تحولات منجر به آن شد که خانواده سلطنتی عربستان از دولت های مجاور کمک بخواهد.

بهر حال ورود روز دوشنبه بیش از یکهزار نیروی نظامی  از پادشاهی عربستان سعودی که مجهز به اسلحه و وسایل نقلیه سبک هستند، سید ال وادی یا هزاران تن از جوانان معترض شیعه را که همانند وی هستند و قبلاً طعم سرکوب را چشیده اند، نترسانده است.

وی می گوید: من از کسی تنفر ندارم، من تنها آزادی خودم را می خواهم. ما یا باید آزادی مان را بدست آوردیم و یا در تلاش برای آن کشته شویم. با افزایش جسارت معترضین، شاید مداخله عربستان سعودی با توجه به حمایت شورای همکاری خلیج (فارس) اجتناب نا پذیر بود. شورای همکاری خلیج (فارس) در سال ۱۹۸۱ به عنوان یک شورای ضد ایرانی که کشورهای عضو آن از انقلاب اسلامی ایران مضطرب شده بودند، تشکیل شد.

ریاض همواره در این همسایه کوچک خود منافع خاصی داشته است که از ان جمله بهره گیری از این کشور به عنوان مرکز بانک داری و دیگر به دلیل سیاست های لیبرال بحرین به عنوان منطقه تفریحی برای شهروندانش بهره می جست. میدان مروارید که مجسمه مروارید در مرکز آنست، به عنوان سمبل حرکت جوانان معترض در آمده است.با وجود ورود نیروهای عربستان سعودی، میدان مروارید هم چنان صحنه تظاهرات و حضور معترضان علیه خانواده سلطنتی باقی مانده است.

"جعفر داوود" می گوید: حتی اگر ۱۰ هزار نفر از ما کشته شوند، من آماده هستم که اولین نفر باشم. مأموریت نیروهای نظامی عربستان سعودی در بحرین نامشخص است. اخبار الخلیج، روزنامه طرفدار دولت بحرین گزارش داده است که مأموریت این نیروها حفاظت از تأسیسات حیاتی، هم چون تأسیسات نفت و برق و نهادهای بانکی است.این امر ممکن است نشانه ای از آن باشد که دولت بحرین از تخلیه میدان از معترضین منصرف شده باشد، امری که می تواند به درگیری های خونینی منجر شود.بهرحال چنین بنظر می رسد، درگیری با معترضین که کمپ دیگری را در مقابل مرکز اقتصادی بحرین بر پا کرده اند، قریب الوقوع باشد.  ورود نیروهای خارجی موجب تندتر شدن معترضان بحرینی خواهد شد. اکثریت تظاهرات معترضان صلح آمیز بوده است اما بعضی از جوانان به مسلح کردن خود با چوب و میل های فلزی اقدام کرده اند."سلمان رحمان" یکی از معترضین گفت: ما صلح طلب بودیم اما پس از حملات متعددی که علیه ما صورت گرفت، این امر دیگر خیلی دشوار است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید