امریکا از متحدان ناتو خواست به مقابله با حملات فضای مجازی اینترنتی کمک کنند

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

امریکا در یک پیام، روشن ساخت که حمله به فضای مجازی اینترنتی یکی از کشورهای عضو ناتو به عنوان حمله به تمام کشورهای عضو این اتحادیه، تلقی می شود.حملات اینترنتی رو به افزایش است و این یک تحول خطرناک است. پنتاگون گزارش می دهد، روزانه میلیون ها حمله فضای مجازی اینترنتی، توسط بیش از یکصد سازمان جاسوسی خارجی برای رخنه کردن در سیستم های وزارت دفاع این کشور، صورت می گیرد.سیستم های کامپیوتری استونی در سال ۲۰۰۷ در اثر حملات فضای مجازی اینترنتی که تصور می شود، مرکز آن روسیه بوده است، از کار افتاد. در آن هنگام استونی که عضو ناتو بود، اعلام داشت که نمی داند، آیا متحدان این کشور در ناتو از جمله امریکا و انگلستان بر سر این حمله فضای مجازی اینترنتی موضع خواهند گرفت یا نه.

این تحول در گزارش دولت اوباما که در آن راهبرد بین المللی برای فضاهای مجازی، که ایالات متحده برای نخستین بار انرا برای گسترش اینترنت وضع کرد و از آن به عنوان "اختلالهای خودسرانه و مخرب" یاد کرد، منعکس شده است. این گزارش، افزایش تهدیدها توسط هکرهای فردی، شرکت و دولت های متخاصم و پیشنهادهای متعددی را در مورد چگونگی مقابله با ان را ارائه می دهد. این گزارش نشان می دهد، پیمان های موجود ایالات متحده از جمله پیمانی که برای ناتو وضع شده و در آن حمله به یک عضو اتحادیه همانند حمله به همه اعضا می باشد، در مورد  حمله به فضای مجازی اینترنتی نیز صادق است.

این گزارش می گوید، همه کشورها دارای حق دفاع ذاتی از خود هستند و ما اقدام در برابر عملیات خصمانه از طریق حملات فضای مجازی اینترنتی را جزو تعهدات خود بر اساس معاهده نظامی با شرکای خود می دانیم.محور این گزارش چگونگی ایجاد مصالحه بین دفاع امریکا از آزادی اینترنت در کشورهای نظیر چین و ایران با حفظ حریم خصوصی در امریکاست. این گزارش در مورد چگونگی رسیدن به این هدف، سکوت کرده است.دولت اوباما برنامه وسیعی را در این زمینه وضع کرده است: امریکا در سطح بین المللی تلاش خواهد کرد تا زیر ساخت ارتباطات و اطلاعات قابل اعتماد و امن را برای حمایت از تجارت بین المللی، تقویت امنیت جهانی، توسعه آزادی بیان و نوآوری فراهم کند.اما این گزارش در عین حال می افزاید، جهان باید با چالش هایی که توسط "بازیگران نحس" که وارد فضای اینترنتی شده اند، روبرو شوند و به تقویت روز آمد کردن سیاست های ملی و بین المللی در این زمینه اقدام کنند.در این گزارش عنوان شده است، فعالیت های انجام شده در فضای مجازی پیامدهایی را بر زندگی فیزیکی ما دارد و ما باید با هم برای ایجاد قواعد و قانون در این زمینه بپردازیم تا از خطراتی که می تواند از منافعش بیشتر شود، جلوگیری کنیم.

در حال حاضر، قانون بین المللی، جهان اینترنت و پیمان های بین المللی را پوشش نمی دهد. اما ویکی لیکس که یکی از عمده ترین نقض های امنیتی در امریکا بوده است، در سخنرانی هیچ یک از سخنرانان از جمله هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا در زمان ارائه این گزارش مورد اشاره قرار نگرفت. وی در عوض نیاز به اجماع را مطرح کرد: "تنها یک راه که مناسب همه برای رسیدن به این هدف باشد، وجود ندارد. ما باید به یک اجماع جهانی در باره دید مشترک در مورد فضای مجازی اینترنتی دست پیدا کنیم."اما آنچه کلینتون از اصل بودن آزادی اینترنت در سیاست خارجی بر آن تأکید داشت، "بسیج  مردم و تلاش دولت ها برای جلوگیری از تحرک آنان بوده است. در حالیکه اینترنت راه های جدیدی را به مردم در ابراز حقوق سیاسی شان داده است، هم چنین ان چه که به روشنی در ماه گذشته دیدیم، به دولت ها ابزار جدید را برای بازداشت مخالفان داده است.

گری لاک مدیر کل بازرگانی به عنوان سفیر آینده امریکا در چین نیز گفت: تمایل دارد " برای دستیابی به اجماع و موضوع گسترده فضای اینترنتی با همتایان چینی" همکاری کند.ویکی لیکس در سال گذشته توانست به ۲۵۰ هزار سند محرمانه وزارت امور خارجه امریکا دسترسی پیدا کند که این اسناد در روزنامه گاردین و دیگر مطبوعات به چاپ رسید. بدون وجود کامپیوتر دسترسی به چنین حجم از اطلاعات امکان پذیر نبود. این گزارش از کشورها خواسته است برای حفاظت، به طور دسته جمعی با هم همکاری کنند.این گزارش می گوید "وقتی حوادث فضای مجازی اینترنتی نیازمند اقدامات دولت هاست، مقامات رسمی می توانند به سرعت این تهدیدها را مشخص کنند و این اطلاعات را به مشارکت بگذارند تا از گسترش ان و وقوع یک اختلال گسترده در فضای مجازی اینترنتی جلوگیری کنند و در عین حال از جریان آزاد و گسترده اطلاعات، حفاظت کنند. هنگامی که یک جرم بین المللی روی می دهد، سازمان های اجرایی می توانند به منظور حفاظت و مشارکت در اسناد و آوردن مجرمان به میز عدالت با هم همکاری کنند."

در زمانی که حملات فضای مجازی اینترنتی محکوم می شود، به طور گسترده این باور وجود دارد که امریکا به همراهی اسرائیل مسئول بد افزار استاکس نت هستند که ایران مدعی است برنامه هسته ای اش به این دلیل دچار اختلال شده است.دولت امریکا هفته گذشته لایحه ای را به کنگره فرستاد که در ان از شرکت ها می خواهد، سیستم های امنیتی خود را بهبود بخشند.هم چنین ایالات متحده بودجه ای را به منظور توسعه فن آوری جدید برای آموزش فعالان سیاسی برای کنار گذاشتن محدودیت های وضع شده از سوی دولت ها در فضای مجازی اینترنتی، اختصاص داده است. اما فعالان این اقدام را منافقانه می دانند چرا که اینترنت هم باید " قاعده  و قانون" داشته باشد.گزارش برنامه راهبردی امریکا در مورد فضای مجازی اینترنتی یک پیام روشن داشت و آن اینست که نقض های غیرقانونی همانند انچه که ویکی لیکس انجام داد، قابل تحمل نخواهد بود.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید