غرور در آینده: سیاست برنامه فضایی ایران

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

موفقیت اخیر ایران در قرار دادن دومین ماهواره خود در فضا، به طور چشمگیری در اطراف جهان همانطور که در گذشته نیز اعلام پرتاب ماهواره بومی ایران به فضا موجب واکنش های مختلفی در غرب شد، مورد توجه قرار گرفت و شماری از رسانه های آمریکایی با تردید و تمسخر با این خبر برخورد کردند.یک از تحلیل گران می گوید: " قبل از اینکه تعطیلات اروپایی خود را لغو کنید یا اینکه پناهگاهی اتمی برای خود بسازید، ارزش آن را دارد که به اندازه اندک دانه ای از نمک به این موضوع توجه کنید".ایران در حالیکه شماری از سلاح های بومی خود را در طول سالیان متمادی تولید کرده است.

تمایل دارد که سینه ستبر کند و اعلام کند که از تحریم های بین المللی که منجر به مبالغه و دروغ های آشکار شده است، مصونیت دارد.تنها چند ساعت لازم بود تا تحلیل گران مردد، دچار شگفتی شوند، منابع مستقل و از جمله صفحه اینترنتی ناسا تأیید کرد، که ایران با موفقیت ماهواره رصد را در مدار زمین قرار داده است. با وجود انگیزه های قوی برای ابراز شک و تردید در مورد هر چیز مثبتی که از ایران بیرون می آید، شماری از ناظران منصف غربی، از اینکه دیدگاه مستقل خود را در مورد پرتاب ماهواره اخیر بیان کنند، ابایی نداشتند.

یکی از تحلیل گران علمی می گوید: "مردم در این امر که در بار نخست آنها در پرتاب ماهواره خوش شانس بودند، در تردید قرار داشتند "، اما آنها دو ماهواره را در فضا قرار دادند که این نشان از آن دارد که بار اول خوش شانسی، نبوده است.این امر فن آوری موشکی بسیار خوب آنها را نمایان می کند. به غیر از اسرائیل که معمولاً حتی مواضع تندرو تری نسبت به فن آوری ایران از آمریکا دارد و این دیدگاه را به پیش می کشد، که برنامه فضایی ایران پوششی برای برنامه موشک های دور برد بالستیک است، واکنش کشورهای منطقه نسبت به پرتاب ماهواره و طرح ایران برای پرتاب ماهواره های بیشتر با سکوت همراه بود.

 این سکوت نباید با شگفتی مواجه شود، به خوبی می دانیم کشورهایی از منطقه از جمله عربستان سعودی و ترکیه برنامه فضایی خود را دارند و پیش از این ماهواره های متعددی را با کمک کشورهای دیگر به فضا پرتاب کرده اند. در حقیقت شماری از کارشناسان دفاعی این نظر را دارند که فعالیت های فضایی این کشورها به مراتب بیشتر از ایران است، هر چند فعالیت آنها منبع نگرانی غرب نیست. جدا از این حقیقت که کشورهای عمده ای همچون ترکیه، ایران را به عنوان تهدید برای امنیت ملی تلقی نمی کند، نگرانی های کمتری نسبت به توسعه برنامه موشک های بالستیک ایران دارند، چرا که موشک های ایرانی هم اکنون بخش اعظم سرزمین ها را در تیر رس خود دارد. روسیه نیز از نشان دادن واکنش شدید نسبت به فعالیت های فضایی ایران به دلیل اینکه ممکن است، این امر بهانه ای به دست غرب دهد تا برای پیشبرد استقرار سپر دفاعی خود در شرق اروپا از آن استفاده کند. روسیه در گذشته در مواردی که نگرانی مشترک با غرب داشت  به حد زیادی برای مهار همکاری فضایی با ایران ، تسلیم فشارهای امریکا می شد.

معمای فعالیت های فضایی ایران

در حالی که مقامات ایرانی، از جمله احمدی نژاد رئیس جمهور ایران، تمایل به مبالغه در مورد پیشرفت های طبیعی علمی ایران دارد. به گستردگی، این باور مشترک در بین تحلیل گران مستقل وجود دارد که ایران خود را به عنوان کشور مهم و قدرتمند فن آوری منطقه تبدیل کند. به عنوان مثال، مجله "جنس اینتلیجنت دایجست" گزارش داده است، که در سال های اخیر تهران به دنبال آنست که خود را به عنوان یک کشور پیشرفته فضای، موشکی و هسته ای در کشورهای مسلمان خاورمیانه در آورد و برتری خود را نسبت به کشورهای رقیب عرب اثبات کند. ایران به طور منظم خود را به عنوان کشوری که سریعترین افزایش رشد علمی را طی ۱۵ سال گذشته داشته و حفظ کرده است، معرفی کند. بر اساس گزارش انجمن سلطنتی انگلیس خروجی علمی ایران از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۸، هجده برابر شده است که بالاترین در صد نرخ رشد علمی جهان بوده است. صرفنظر از اینکه دولت های غربی و رسانه ها چگونه با دستاوردهای فن آوری ایران واکنش نشان دهند. ممکن است این معما که چرا ایران، سرمایه گذاری بسیار گسترده ای را در حوزه فن آوری پیشرفته انجام می دهد، به اذهان بیاورد. این سئوال بخصوص هنگامی جالبتر می شود که بدانیم ایران سرمایه گذاری در بخش مهم دیگری را چون پالايشگاه هایمختلف طی سه دهه گذشته نادیده گرفته است.

این نادیده انگاشتن موجب آن شد که ایران یکصد میلیارد دلار از ارز خارجی را بابت واردات بنزین و آنهم در شرایطی که ایران با تهدید تحریم واردات بنزین توسط دشمنان قسم خورده خود مواجه بود، بپردازد و در این  رهگذر ناگزیر شد، عملیات در کارخانه های پتروشیمی خود را برای تولید بنزین برای دور کردن چنین تهدیدی، تغییر کاربری دهد. روایت غالب در میان سیاستمداران غربی و جریان اصلی رسانه ها اینست که ایران با استفاده از سیستم پرتاب ماهواره تلاش دارد تا توسعه فن آوری موشک های بالستیک را در پیش گیرد. دلیل اصلی چنین دیدگاهی اینست که این فن آوری در پرتاب ماهواره ها به فضا نیز استفاده می شود و می تواند با بعضی از اصلاحات به پرتاب کلاهک های متعارف و یا غیر متعارف برای هدف گیری مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال در اروپای غربی و یا حتی ایالات متحده آمریکا این خط استدلال با دو مشکل عمده مواجه است.

اول اینکه کشورهای غربی در حال حاضر تحریم های اقتصادی را به ایران تحمیل کرده اند و ایران نیازمند آن نیست که برنامه لوکسی را  داشته باشد تا پوششی برای پیشرفت فن آوری موشک های بالستیک ایجاد کند، حتی اگر موشک های با برد بلند تا حد زیادی در ارتباط با کلاهک هسته ای باشند از نظر تئوری بر اساس قانون بین المللی هیچ امری  نمی تواند ایران را از توسعه موشک های با برد بلند، اگر قرار باشد کلاهک متعارف داشته باشد، باز دارد. ایران می تواند آشکارا به توسعه چنین فن آوری اقدام کند و اتهام های غرب را نادیده بگیرد. در ثانی، ایران برای خود نقش نظامی جهانی تعریف نکرده است، تا به توسعه موشک های بالستیک با برد بلند نیاز داشته باشد. موشک های با برد بلند توان بازدارندگی ایران را علیه کشورهای خارج از منطقه که از پیش خود را با سپر موشکی تجهیز کرده اند و می توانند موشک هایی که به طرف انها پرتاب می شود، هدف قرار دهند، نمی تواند به طور قابل توجهی افزایش دهد. این موشک ها می تواند در کشورهای به راحتی کارایی داشته باشند، که از فن آوری نه چندان پیشرفته ای در زمینه فن آوری موشکی برخوردار باشند.

ایران به سادگی به دنبال آنست که  بازدارندگی نظامی را در برابر دشمنان منطقه ای و هم چنین قدرت های خارجی که پایگاه های نظامی در منطقه دارند، داشته باشد. هزینه نظامی ایران در مقایسه با کشورهای کوچک همسایه و ماهیت دفاعی توانمندی نظامی ایران همه نشانگر آنست که ایران به دنبال ایفای نقش نظامی فراتر از توان خود نیست. برای این که حسی از این واقعیت داشته باشید، کافی است بدانیم بر اساس گزارش مجله "میدل ایست" در سال ۲۰۱۰ شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس با جمعیتی برابر یک سوم جمعیت ایران در دوره ده ساله ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷ هفت برابر و نیم در برنامه دفاعی خود هزینه کرده اند.

در همین دوره خرید تسلیحات این کشورها ۱۵/۶ برابر ایران بوده است. هدف اصلی ایران برای توسعه فن آوری ماهواره ای، حضور در فضا نه صرفا بهدلیل داشتن یک برنامه فضایی تصادفی است، بلکه ایران برای منافع استراتژیک و بهره مندی سیاسی حضور در فضا را در پیش گرفته است.در اختیار داشتن فن آوری برای ساخت ماهواره و پرتاب آن به فضا به آنها منافع راهبردی در هر دو بخش نظامی را در طولانی مدت می دهد. خودکفایی در تولید و پرتاب ماهواره برای فراهم کردن سیستم های ارتباطات از راه دور و خدمات امکان شناسی نظامی، هدف مهمی برای امنیت ملی ایران است. ایران در منطقه رقبای دارد که یا از قبل این فن آوری را داشته اند و یا اینکه با حمایت غرب از این خدمات استفاده می کنند. در مواجهه با غرب کینه توز، ایران نمی تواند بر خدمات ماهواره ای فعلی که وجود دارند، تکیه کند و باید خود در این زمینه پیشقدم شود. 

مزایای استفاده از برنامه فضایی ایران به یک برنامه فنی برای ایران محدود باقی نمی ماند. انگیزه های سیاسی نیز یک نیروی محرکه در پس توسعه برنامه فضایی ایران است. فعالیت های فضایی در کنار قدرت هسته ای و تحقیقات در زمینه سلول های بنیادی که ایران در چند دهه گذشته سرمایه گذاری های کلانی در آن کرده است، دارای ارزشی نمادین برای ایران به عنوان پیشتاز عرصه های علمی است. ایران با توسعه ظرفیت های علمی و فن آوری خود، هم چنین به دنبال آنست که تصویر ملی جدیدی از خود ارائه دهد و اعتبار بین المللی کسب کند. تصویر ملی ایران تحت تأثیر نفوذ قدرت های خارجی در دو قرن گذشته بوده است. در حالیکه ایران یکی از معدود کشورهایی است که در آسیا و افریقا از استعمار مستقیم در اوج تلاش قدرت ها در اواخر قرن 19 و اوایل قرن بیستم فرار کرده است، اما در اثر رقابت قدرت های تزار روسیه و انگلستان، استعمار غیر مستقیم را که بعداً به عنوان استعمار نو شناخته شد، تجربه کرده است.

برای ایرانی ها تجربه دوران سلطه استعمار نو بسیار مهم است، دوره ای که کاهش توان علمی، نظامی و قدرت اقتصادی ایران را برای چندین قرن به همراه داشت. برای ملتی که یکبار پیشرو تمدن جهانی بوده است، این امر روح جستجو گرانه ملی را توسط روشنفکران اعم از روحانی یا سکولار بیدار کرده است و آنها نیاز به یک رنسانس را احساس می کنند. تلاش های ایران در تسریع توسعه علمی و فن آوری در طول چند دهه گذشته نشان از تمایل قوی ایران برای پیوستن به کشورهای پیشرفته جهان و خدا حافظی با جهان سوم دارد. اظهارات مقامات عالی رتبه رسمی ایران مبنی بر اینکه این کشور وارد باشگاه هسته ای شده است یا  اینکه ایران در عرصه تحقیقات سلول های بنیادی جزو کشورهای پیشرو است، نشان از تلاش ایران برای تعریف مجدد شناسه ملی خود و دستیابی به جایگاه جدید جهانی است. به طور مشابه، بیانیه اخیر "احمد وحیدی" وزیر دفاع ایران، که پرتاب موفقیت آمیز ماهواره رصد به مدار زمین را خبر خوش برای همه آن کسانی خوانده بود که به شکوه ایران فکر می کنند، در راستای این تفسیر قرار دارد. مقامات ایرانی اهداف بلند پروازانه ای را برای برنامه فضایی خود تعیین کرده اند. هدف ملی که فضا نورد ایرانی در سال 2025 بر روی ماه پا بگذارد، شاید برای ناظران خارجی این امر غیر واقعی به نظر برسد اما چنین رویدادی  می تواند موجب غرور شهروندان ایرانی  شود. دولت ایران با این برنامه ها علاوه بر تقویت تصویر ملی به ارتقای اعتبار بین المللی خود می پردازد و می تواند مشروعیت سیاسی خود را در کشور افزایش دهد. دستاوردهای علمی و فن آوری تصویری از دولت کار آمد و صالح را به مردم ارائه می دهد که می تواند اعتماد مردم را به دولت افزایش دهد. افزایش سهم سرمایه اجتماعی می تواند به کمک دولت در مقابله با کاستی ها و نا کار آمدی های دیگر کمک کنند. با توجه به آنچه گفته شد پیش از آنکه در محکوم کردن ایران به دلیل فعالیت های فضایی شتاب کرد و از ایران شبحی از که به دنبال توسعه موشک های بلند برد هسته ای  با هدف ، حمله به پایتخت های اروپایی و شهر آمریکا تصویر سازی شود، آمریکا و دیگر سیاست گذاران غربی باید به بعد سیاسی توسعه علمی و فنی ایران و اینکه تاریخ چگونه مدل توسعه ایران را تحت تأثیر قرار داده است، توجه کنند. نگاه نزدیک به ریشه های اقدامات سیاسی ایران می تواند به شناخت واکنش های پارانویای ایران نسبت به پیشرفت های علمی و فن آوری غرب باشد.

فارین پلیسی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید