هزینه ناآرامی‌های بحرین را امریکا می ‌پردازد

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

برای بازگشت آرامش به بحرین و رفع  تنش‌ها در آن که موجب نگرانی شدید کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی شده است. رایزنی‌ها میان تهران و ریاض آغاز شده که بر اساس آن در برابر بهبود روابط ایران و عربستان و کاهش تنش‌ها در بحرین آمریکا ناوگان پنجم خود را از بحرین خارج کند.منابع نزدیک به مذاکرات آمریکا و شورای همکاری خلیج فارس اعلام کرده‌اند که اعضای شورای همکاری تلاش می‌کنند که آمریکایی‌ها را راضی کنند که ناوگان پنجم خود را از بحرین به نقطه‌ای دیگر منتقل کنند و می‌گویند که با این کار از تنش در ‌بحرین کاسته خواهد شد.

طی ناآرامی‌های اخیر بحرین که از ماه فوریه به طور رسمی آغاز شد نزدیک به ۳۲ نفر کشته و ده‌ها تن زخمی شده‌اند. همچنین صدها نفر نیز به اتهام تلاش برای براندازی نظام سلطنتی به زندان افتاده‌اند که در میان زندانیان کودکان، زنان و دو تن از نمایندگان مجلس نیز دیده می‌شوند. معترضان بحرینی خواستار اصلاح قانون اساسی و اعطای حقوق شهروندی و برخورد برابر حکومت با همه شهروندان بحرینی هستند. نزدیک به ۷۰ درصد بحرین را شیعیان تشکیل می‌دهند در حالی که اقلیت سنی بر این کشور حکومت می‌کنند. 

در همین رابطه گفته می‌شود ایالات متحده مجبور شده است چند میل دریایی ناوگان دریایی خود را از منامه دور کند. معترضان بحرینی معتقدند که حضور نیروهای آمریکایی در بحرین به مقام‌های حکومت بحرین قوت قلب داده است که با اطمینان بیشتری به سرکوب مخالفان بپردازند. مسئله ‌ای که باعث نگرانی آمریکایی‌ها نیز شده است. اکنون پیش‌بینی می‌کنند در صورت اعلام رسمی ایالات متحده مبنی بر جابه‌جایی این ناوگان از بحرین به نقطه‌ای دیگر فضای سیاسی ملتهب بحرین آرامش بیشتری به خود ببیند و ضمن این که حکومت مجبور به عقب‌نشینی در برابر تظاهرکنندگان شود، مخالفان بحرینی نیز با جدیت بیشتری به میز مذاکره باز گردند. برخی منابع مطلع گفته‌اند که آمریکایی‌ها به این جمع‌بندی رسیده‌اند که ناوگان پنجم خود را اوایل مارس یا آوریل سال آینده میلادی جابه ‌جا کرده و به نقطه‌ ای دیگر در خلیج فارس ببرند. 

یک دیپلمات آمریکایی در بحرین در این باره گفت: "حضور نظامی ما در بحرین در حال حاضر به هیچ وجه به نفع ما نیست و این مسئله باعث می‌شود تنها هزینه‌های ما در این کشور و در منطقه خلیج فارس افزایش یابد". گفته می‌شود آمریکایی‌ها در حال بررسی مکان‌های احتمالی این انتقال هستند و در نظر دارند که این ناوگان را به امارات یا قطر منتقل کنند. اما مسئله‌ای که برای آمریکایی‌ها وجود دارد سختی و هزینه‌های این جابه‌جایی است و گفته‌اند که در صورت تصمیم قطعی برای جابه‌جایی این کار مدتی زمان خواهد برد. با این حال آمریکایی‌ها در حال مذاکره برای جابه‌جایی این ناوگان به دبی در بندر جبل علی هستند در حالی که اماراتی‌ها چندان تمایلی به قبول آنها ندارند و می‌گویند که ممکن است این کار در نهایت هزینه‌های سنگینی را به آنها تحمیل کند. با این حال اماراتی‌ها امیدوارند که بتوانند در مذاکراتشان در این زمینه به نتایج قابل قبولی برسند و با کمترین هزینه ناوگان پنجم آمریکایی‌ها را بپذیرند. هم‌زمان آمریکایی‌ها با قطری‌ها نیز وارد مذاکره شده‌اند.

قطر در حال ساخت فرودگاهی جدید در دوحه است و به اطلاع آمریکایی‌ها رسانده در صورت نیاز حاضر است در کنار این فرودگاه یک پایگاه هوایی نیز تاسیس کند تا نیاز آمریکایی‌ها را بر آورده سازد. آمریکایی‌ها می‌گویند در حال حاضر تمایل ندارند ناوگان هوایی را به طور کامل به کشوری دیگر منتقل کنند چرا که این کار هزینه‌های بسیاری را برای آنها به همراه خواهد داشت. ناوگان پنجم آمریکا شامل 40 ناوچه جنگی است که در آن 30 هزار سرباز کار می‌کنند. مقامات آمریکایی گفته‌اند که فشارهای سیاسی بر آنها به حدی بالاست که احتمال اتخاذ تصمیم برای این جابه‌جایی وجود دارد. گایبز ویتل، پ‍ژوهشگر مرکز مطالعات خاورمیانه در لندن در این باره می‌گوید: "تصمیم برای انجام این جابه‌جایی در نهایت بر عهده وزارت امور خارجه آمریکا خواهد بود و وزارت دفاع نمی‌تواند در این زمینه تصمیم نهایی را بگیرد. در رابطه با هزینه‌های این جابه‌جایی نیز گفته می‌شود قطر و امارات در حال رقابت با یکدیگر برای تامین هزینه‌های مورد نیاز آن هستند ولی هر دو کشور می‌خواهند که در نهایت کمترین هزینه‌ها متوجه آنها شود و حتی‌المقدور هزینه‌های آن به گردن خود آمریکایی‌ها بیفتد". به اعتقاد برخی کارشناسان خروج ناوگان پنجم آمریکا از بحرین ضربه سختی به حکومت آل خلیفه که تبدیل به یک هم‌پیمان مهم برای آمریکا در خلیج فارس شده بود، به شمار می آید و حتی ممکن است جایگاه سیاسی آن را در بحرین و در منطقه تضعیف کند. در این صورت احتمال وابستگی بحرین به عربستان بیش از پیش افزایش خواهد یافت. روابط منامه- واشنگتن پس از آغاز تظاهرات اخیر در این کشور و برخورد شدیدی که آل خلیفه با معترضان داشت رو به وخامت گذاشت که ورود نیروهای آمریکایی به بحرین بر حجم این تنش‌ها افزود.

منبع:روزنامه تایمز لندن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید