پیامدهای وحشتناک افزایش تنش علیه ایران

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

آمریکا و دوستانش از یک دهه شکست خونین در افغانستان به بی ثباتی عمیق کشاندن پاکستان و یمن، نابود کردن لبنان و کشتار های یمن خسته شده اند. آرزو این بود که این نیروها از حملات و دخالت خود در جهان اسلام سیر شده باشد. اما به نظر می رسد واقعیت امر غیر از این است. از ماه پیش، شواهد و دلایل حکایت از آن دارد که جنگ مخفیانه امریکا و اسرائیل علیه ایران با پشتیبانی انگلستان و فرانسه شروع شده است. حمایت های سری از گروه های مسلح مخالف ایران، به یک سلسله عملیات از جمله ترور دانشمندان ایرانی، جنگ الکترونیک، حمله به تأسیسات نظامی و موشک ها و به قتل رساندن یک ژنرال ایرانی در میان دیگران انجامیده است.

مبادرت به این عملیات به صورت مستقیم پذیرفته نمی شود اما به اشاره و ایماهایی همراه است که رسانه های جمعی از آن تغذیه می کنند. مهم ترین این موارد تا این لحظه طرح ادعا شده در مورد توطئه ایران برای ترور سفیر عربستان سعودی در ایالات متحده است و کشورهای غربی فشار خود را برای افزایش دامنه تحریم ها علیه ایران به دلیل برنامه هسته ای این کشور هم چنان ادامه می دهند. چنانکه تصمیم دولت بریتانیا در اتخاذ رهبری اقدام در وضع تحریم علیه بانک های ایرانی و درخواست این کشور از اتحادیه اروپا برای تحریم نفت ایران، خشم معترضان را برای حمله به سفارت انگلستان در تهران برانگیخت که پس از آن دیپلمات های ایرانی از لندن اخراج شدند و در کنار همه این موارد، هواپیمای جاسوسی امریکا بر فراز خاک ایران، مقدار اندکی از احتمال تشدید سریع درگیری ها دارد.

یک مقام رسمی اسرائیل این اقدامات را نوع جدیدی از جنگ دانسته است که احتمال عادی شدن آن وجود دارد که می تواند جهان را تهدید کند. هیچ مدرک معتبری وجود ندارد که ایران درگیر یک برنامه نظامی هسته ای باشد و اخرین گزارش آژانس بین المللی هسته ای یکبار دیگر علیرغم تلاش خستگی ناپذیر مدیر کل ان که پایگاه ویکی لیکس وی را با هر تصمیم استراتژیک امریکا همراه می داند، از ارائه یک مدرک قطعی در زمینه برنامه هسته ای ایران در گزارش اخیر خود ناکام ماند. تمامی این جنگ یک ماهیت تخیلی دارد. ایران که می گوید سلاح هسته ای نمی خواهد با کشورهای هسته ای امریکا (که نیروهایش در افغانستان و عراق قرار دارند و پایگاه هایش در منطقه پخش شده اند) احاطه شده است. البته ایران یک دولت استبدادی است اما همانند کشورهای دیگر که هم پیمان امریکا هستند، مثل سعودی سرکوب گر نیست.

ایران از دویست سال پیش به هیچ کشوری حمله نکرده است اما عراق با حمایت غرب در دهه هشتاد به آن حمله کرد و در همین حین طی دهه گذشته امریکا و اسرائیل به ده کشور یا سرزمین های دیگر حمله کردند. چنانکه انگلیس به بهره برداری، اشغال و سرنگونی حکومت ها طی قرن گذشته در ایران مبادرت کرد. پس دقیقا چه کسی، کس دیگر را تهدید می کند. این ادعا که ایران یک تهدید برای موجودیت اسرائیل است، تردید وجود دارد و این موضوع هیچ ربطی به واقع امر ندارد زیرا اگر ایران در دستیابی به سلاح هسته ای موفق شود، چنانکه شماری در این خواسته ایران تردید دارند در وضعیتی نخواهد بود که به ان اجازه دهد به کشوری حمله کند که دارای ۳۰۰ کلاهک هسته ای باشد و توسط بزرگترین نیروی نظامی جهانی پشتیبانی می شود. چالش حقیقی که ایران برای امریکا و اسرائیل تشکیل می دهد آنست که یک نیروی منطقه ای مستقل است که با سوریه و حزب الله و جنبش مقاومت حماس، هم پیمان است. در همین هنگام امریکا از عراق عقب نشینی می کند و به فرقه گرایی در عربستان دامن می زند.

مخالفان نظام سوریه وعده جدا شدن از ایران و حزب الله و حماس را می دهند و جنگ ها به نمایندگی کشورها در منطقه افزایش می یابد. بنابراین هر حمله امریکا و اسرائیل به ایران، این طوفان منطقه ای را به یک طوفان جهانی تبدیل خواهد کرد. ایران به طور قطع به طور مستقیم و از طریق متحدان مخالف اسرائیل و امریکا و کشورهای خلیج فارس به مقابله به مثل خواهد پرداخت و از عبور ۲۰ درصد از نفت جهان که از تنگه هرمز می گذرد، جلوگیری خواهد کرد. جدای از مرگ و نابودی، تأثیری که این امر بر اقتصاد جهانی خواهد داشت، حدی ندارد. جنگی در میان نخواهد بود و شاید سخنی از جنگ تنها با هدف بی ثبات کردن باشد تا یک حمله گسترده. اما بدون تردید در امریکا و اسرائیل و انگلستان کسانی هستند که طرز تفکر مشابهی را دارند. خطر، خطای محاسبه و منطق افزایش تنش می تواند کفه ترازو را زیاد سنگین کند. اگر مخالفان حمله به ایران روند جدی را در پیش نگیرند، ممکن است که این امر به بزرگترین جنگ نابود کننده در خاورمیانه مبدل شود.

منبع ، گاردین

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید