گزینه های ایران در برابر تحریم نفت

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in سیاسی

از هنگامی که امریکا و کشورهای اروپایی تحریم های یکجانبه و تدریجی خود را علیه ایران آغاز کردند در ایران بسیاری از سیاستمداران، سخن از بی تأثیری تحریم ها بر زبان می راندند.

البته از منظر این گروه بی تأثیری تحریم ها در تغییر سیاست کلی نظام در مورد برنامه هسته ای و حقوق ایران در چارچوب معاهده عدم انتشار سلاح هسته ای بوده است . اما به طور قطع آنها از هزینه هایی که کشور در این زمینه باید پرداخت کند آگاه هستند.

واکنش ایران به تحریم های یکجانبه غرب به طور سنتی بر دور زدن تحریم ها استوار بوده است و برخورد هم وزن تحریم ها علیه کشورهای اعمال کننده تحریم هر چند که ژست آن گرفته شده است، اما در واقع اتخاذ نکرده است.

اما ایران اکنون در برابر انتخاب های سخت قرار دارد و باید در این شرایط به موضع گیری روشن بپردازد .

کشورهای غربی با رویکرد تحریم ها، روند فرسایشی را برای ایران رقم زده اند که با گذشت زمان، اقتصاد و دیگر ساختارهای کشور از تحریم ها متاثر خواهد شد و در دراز مدت ایران گزینه هایی  را که امروز می تواند از آن بهره برداری کند، در اختیار نخواهد داشت.

یکی از عناصر مهم موفقیت ایران در برنامه هسته ای تا به امروز همراهی مردم و متفق القول بودن بخش اعظم گروه های سیاسی با حقوق ایران در چارچوب معاهده عدم انتشار سلاح هسته ای است. اما شرایط با آغاز جدید تحریم ها می تواند تفاوت های ملموس تری را بر جامعه بر جای گذارد، که کاهش فروش نفت که عمده ترین منبع درآمد کشور است و امتناع کشورهای عمده خریدار نفت از خرید کامل یکی از واقعیت هایی آشکار است.

اگر زبان آمار را به رسمیت بشناسیم ایران، در سال جاری و بر اساس نرخ بشکه ای 89 دلار نفت خود را بفروشد، درآمد نفتی کشور 63 میلیارد دلار خواهد بود که اگر با درآمد سال گذشته که یکصد و سیزده میلیارد دلار بوده است، مقایسه شود کاهشی درخور توجه است. البته دولت از  ذخیره ارزی کافی و منابع غربی نیز از اینکه ایران می تواند برای یکسال چنین شرایطی را تحمل کند، سخن گفته اند.

اما آیا در این بازی جدید غرب که فرسایش اقتصاد ایران هدف قرار گرفته شده است، سیاست سنتی ایران بر دور زدن تحریم ها می تواند اثر بخش باشد؟

برای پاسخ به این سئوال باید شرایط اقتصادی کشور مرور شود و تجربه چند ماه گذشته و نحوه برخورد کشورهای که شریک اقتصادی ایران بوده اند، مورد استفاده قرار گیرد.

چنین برداشت می شود که طراحی کلی سیاست گذاران کشور در برنامه اتمی بر اساس باز نگه داشتن  خط گفتگو و جلوگیری از شکست مذاکرات با بعلاوه یک استوار است، اما این سیاست سودی برای ایران دارد.

پوشیده نیست که قاطعیت کشورهای غربی در اعمال تحریم ها و مطرح نگه داشتن پرونده هسته ای ایران به عنوان یکی از اولویت های نگران کننده جامعه بین المللی با هدف تامین نظر و بازداشتن اسراییل است که تهدید به اقدام نظامی علیه تاسیسات هسته ای ایران کرده است. اما کشورهای غربی از بیان این واقعیت که هدف آنها از اصرار بر اجرای تحریم ها با توجه ادامه مذاکرات، پنهان کردن این واقعیت است که سیاست خارجی آنها برگرفته از خواسته تل آویو است که خواهان انحصار در برتری هسته ای اش در منطقه است.

اما در ایران سیاست گذاران هر چند در لفافه سخن از تهدیدهای متقابل در صورت تحریم های نفتی سخن گفته اند، اما عملکرد نشان از آن دارد که سیاست جامعی برای مقابله با تحریم ها وجود داشته باشد.

اولین اقدام واکنشی ایران در برابر تحریم نفتی اتحادیه اروپا، قطع صادرات نفت به انگلیس، المان و فرانسه بوده است و دیگر تهدید جدی عنوان شده از طرف ایران بستن تنگه هرمز بوده است.

مسلما هر کشوری که تهدیدی را مطرح می کند، به طور قطع به ظرفیت اجرای آن نیز می نگرد و شاید از این نگاه باشد که شماری از سیاست گذاران، سیاست دور زدن تحریم ها را به مقابله و عملی کردن تهدید ترجیح دهند.

م چنین باید اثر تهدید مستقیم ایران از جمله بستن تنگه هرمز برای طرف مقابل  و هم چنین هزینه هایی که کشور در ازای آن باید متحمل شود، بر آورد دقیقی به عمل آید. هم چنین سیاست گذاران کشور به خوبی از اینکه سیاست هایی از این قبیل می تواند به افزایش یکپارچگی غرب و کشورهای آسیای دور که به انرژی این منطقه نیاز دارند، بیانجامد.

شاید همانگونه که تعدادی در ایران عنوان می دارند که تهران  بر اساس مفاد کنوانسیون بین المللی 1985 ژنو و کنوانسیون 1982 جامائیکا  می تواند دست به این اقدام زند، اما این اقدام عملا احتمال مواجهه نظامی را به شکل فوق العاده ای در خلیج فارس افزایش می دهد و هیچیک از طرف های درگیر آن توان کنترل عواقب چنین مواجهه ای را نخواهند داشت.

گزینه دیگری که ایران می تواند از آن بهره برداری کند،  توقیف نفتکش ها و کشتی های متعلق به کشورهای متخاصم است که ایران به طور گزینشی می تواند علیه آنها اقدام کند. این امر از بستن کامل تنگه هرمز کم هزینه تر و لی تاثیر ان در همان سطح خواهد بود.

باید توجه داشت شماری از کشورها همچون  انگلیس بیش از 80 درصد از گاز خود را به صورت LNG وارد می کند که  نیمی از این گاز وارداتی از تنگه هرمز به ان کشور می رود.

در صورتیکه ایران رویکرد سنتی را که همانا دور زدن تحریم ها و نه بستن و یا مختل کردن کشتی رانی در خلیج فارس برگزیند، در این صورت باید گفت، ایران گزینه هایی را که در آینده در اختیار خواهد داشت، بسیار فراتر می بیند و تحمل این دوره کوتاه مدت را به یک مواجهه همه جانبه ترجیح می دهد.

 

دیدگاه‌ها   

0 #1 خواننده سایت 1391-04-13 08:55
نگارنده محترم
هدف از افزایش تحریم ها شاید برای گول زدن اسراییل و نشان دادن این تلاش باشد که امریکا مدافع اسراییل است اما در اصل هدفهای دیگری هم هست و آن خصوصی سازی نفت برای فروش آن است. و بازگرداندن ایران به زمانی که هنوز نفت ملی نشده بود. با اینکار تمام زحمات مرحوم مصدق هم بدون جنگ نقش برآب شده و تخریب می شود
اینکه می گویند ایران تا یکسال را میتواند تحمل کند اعمال فشار بر ایران برای خصوصی کردن نفت است. امریکا و انگلیس خودشان اسراییل را در سرزمینهای اشغالی متمرکز کردند برای کم کردن نفوذاو و اینکه اسراییل نیویورک را که قبلا سرزمین موعود خود می دانسته به بیت المقدس تغییر دهد. آنها را متمرکز کردند و از ایران مانند سگی برای ترساندن و کنترل اسراییل استفاده می کنند. و سرمایه هایی که برای امنیت اسراییل می خواهند از خودشان می گیرند. اسراییل برای بدست آوردن بیت المقدس و امنیتش به امریکا و انگلیس وابسته است و اینان که بر سرما آمده اند ، قلدرهای آنان در منطقه و برای ایران هراسی آمده اند برای منافع امریکا و انگلیس در کنترل کردن یهودیان
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید