حساب برنده و بازنده در تهاجم اسرائیل به غزه

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in سیاسی

اعلام آتش بس بین اسراییل و حماس می تواند شروعی برای حساب نتایج آن باشد. پس از اعلام اتش بس یک جانبه توسط اسرائیل و توقف بمباران و گلوله باران شهرها و اردوگاههای باریکه غزه توسط جنگنده ها، توپخانه ها و تانک های رژیم اشغالگر قدس  و اعلام متقابل حماس در برقراری  آتش بس یک هفته ای برای دادن مهلت به خروج نیروها و تانک های نیروهای اشغالگر قدس و باز شدن گذرگاه ها برای انتقال مایحتاج مردم در محاصره غزه، روزنامه های انگلیس امروز ۱۹/۰۱/۲۰۰۹ به بررسی جوانب مختلف  رویارویی نظامی در این جنگ و نتایج به دست آمده از این جنگ و آینده ای که  در انتظار مردم غزه است، پرداخته اند.  روزنامه ایندپندنت می نویسد یکی از نتایج بی بحث این جنگ وحشتناک که به مدت سه هفته در نوار غزه  به درازا کشید، این است که در چند روزی که  به آمدن اوباما به کاخ سفید مانده بود، در صحنه  تحولی به نفع اسراییل را شاهد بودیم.

این روزنامه می افزاید که این رویارویی موجب قرار گرفتن خاورمیانه در صدر برنامه جامعه جهانی شده است.  برگزاری اجلاس شرم الشيخ در مصر با حضور تعداد زیادی از سران جهان به صورتی آغاز شد که گویا تلاشی برای غلبه بر شکاف و تردید در میان جامعه جهانی  بود که با آغاز حمله اسرائیل به غزه ایجاد شده بود. 

دولت های اروپایی که به عنوان عمده ترین حامیان و شریکان تلاش های جهانی برای تحقق صلح دایمی در خاورمیانه به شمار می آیند، بار دیگر به صحنه بازگشتند تا نقش محوری خود را در این تلاش ها ایفا کنند. 

رابرت فيسك کارشناس امور خاورمیانه  نتایج  عملیات اسراییل در نوار غزه را مورد بررسی قرار می دهد و می نویسد " اکنون اسرائيل با اعلام آتش بس یک جانبه به دنبال ایفای نقش " مرد مثبت" ، پس از کشتن صدها زن و کودک فلسطینی است تا با این اقدام، به اوباما رییس جمهور منتخب امریکا این امکان را بدهد تا در مراسم تحلیف ریاست جمهوری بتواند لبخند بزند. 

فیسک می گوید امریکا در سال گذشته ۱۸ میليون دلار برای آموزش نیروهای امنیتی مصر در جلوگیری از قاچاق اسلحه به نوار غزه اختصاص داده است که این مبلغ جدای از تعهد امریکا برای نجات اقتصاد مصر است. این کمک های در شرایطی به قاهره اعطا می شود که نظام حاکم بر مصر غرق در فساد است و امریکا به حمایت خود از حسني مبارك رییس جمهور مصر ادامه می دهد. 

اما در مورد جنبش حماس، فيسك می گوید که مخازن اسلحه و مخفی گاه های رهبران  آنها با توجه به عملیات شبکه جاسوسی اسرائیل در غزه منهدم شده است. این وضعیت توانمندی حماس را در کشف و نابودی شبكه های جاسوسي که به نفع اسراییل عمل می کنند به چالش می کشد.

وی اضافه می کند که رهبران حماس با این باور که می توانند همان نقشه رزمندگان حزب الله را در جنگ تابستان سال ۲۰۰۶ پیاده کنند و در نهایت جنگ، جهان برای نجات انها حرکت خواهند کرد، دچار خطای بزرگی شدند. 

باوجود همدردی جهانی گسترده با فلسطيني ها، این همدردی ها رزمندگان حماس را که با استفاده از زور بر باریکه  غزه در سال  ۲۰۰۷ مستولی شدند و ۱۵۰ فلسطينی در جریان ان کشته شدند، شامل نمی شد. 

روزنامه فاينانشيال تايمز نیز می نویسد آتش بس شکننده اعلام شده در غزه فرصتی را در اختیار جامعه جهانی قرار خواهد داد با به تقویت ان بپردازد. 

به نوشته این روزنامه  این امر  به موضع مصر بستگی دارد که از ان انتظار جلوگیری قاچاق اسلحه  به حماس می رود تا این جنبش از بازگشت به حالت رویارویی با اسراییل بازداشته شود و در عین حال خواست طرفین درگیری را در  جلوگیری از قاچاق اسلحه به غزه و بازگشایی گذرگاه ها بر آورده کند. 

این روزنامه می افزاید مصر در موافقتنامه ای که در واشنگتن بین امریکا و اسراییل برای جلوگیری از قاچاق اسلحه به غزه به امضا رسید، نه طرف بوده است و نه با آن مشورت شده  است و نتیجه ای که روزنامه به آن می رسد انست که  باید مصر را در این موافقتنامه شرکت داد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید