در صورت بسته شدن تنگه هرمز، واردات گاز انگلیس در خطر خواهد بود

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in اقتصادی

بیش از ۸۰ درصد از واردات گاز مایع صورتی که ایران تهدید خود را در بستن تنگه هرمز عملی کند، متوقف خواهد شد. وزیران و چهرههای برجسته نظامی هشدار داده اند که نیمی از واردات گاز انگلیس که ۸۴ درصد از آن به صورت LNG وارد می شود، از این آبراه می گذرد. ایران از ماه دسامبر گذشته به طور مکرر تهدید کرده است دهانه، خلیج فارس را اگر نفت کشورش با تحریم مواجه شود، خواهد بست.

یک پنجم نفت جهان و یک سوم گاز LNG از تنگه هرمز می گذرد. لرد وست، فرمانده پیشین نیروی دریایی و مشاور امنیتی گولدرن براون نخست وزیر پیشین انگلیس به فاینشیال تایمز گفت، اگر تنگه هرمز بسته شود، کاهش شدید تأمین گاز این کشور یکی از مهمترین مسائل بحرانی این کشور خواهد بود. این خطر با توجه به اینکه پالايشگاه ها خرید نفت از ایران را پیش از انکه اتحادیه اروپا در مورد تحریم واردات نفت از ایران به دلیل برنامه هسته ای اش تصمیم گیری کند، متوقف کرده اند، افزایش یافته است.

از سال ۲۰۱۰ واردات گاز انگلیس از قطر که راه دیگری برای عبور جز تنگه هرمز ندارد به ۶۷ درصد افزایش یافته است. این در حالی است که واردات از نروژ به ۱۷ درصد کاهش یافته است و تأمین گاز دریای شمال هم چنان در حال کاهش تدریجی است. از ماه آگوست تا اکتبر سال گذشته ۴۶ درصد از گاز LNG وارداتی انگلیس از قطر بوده است. کمتر از یک درصد از نفت وارداتی انگلیس از طریق تنگه هرمز عبور می کند. دیگر کشورها کمتر از انگلیس در معرض خطر هستند چرا که دارای تأمین کنندگان متنوع و ظرفیت ذخیره ای بیشتری هستند. فرانک هاریس از مؤسسه "وود مکنزی"، اداره مشاوره انرژی گفت ذخیره انگلیس به دلیل زمستان نه چندان سرد بالاست.

وی گفت حتی ژاپن که برای تمام گاز و نفت خود به خارجی ها وابسته است وضعیت بهتری نسبت به انگلیس دارد. انگلیس از نظر LNG وابستگی بیشتری به قطر پیدا کرده است. اگر شما به دنبال تغییر این وضعیت باشید، نیاز به آن دارید که بستن قرار داد بر اساس شرکت ها باشیم.

بر سر مصرف کنندگان کوکائین و هروئین چه آمده است؟

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in اقتصادی

1304727613-69سازمان ملل متحد  گزارش تفصیلی از روند  مصرف مواد مخدر و  افزایش مصرف داروهای ترکیبی و تجویزی را انتشار داد که در آن از هروئین به عنوان یکی از آسیب رسان ترین مواد مخدر نام برده شده است که دلیل آن ایست که معتادان به این مواد بیش از معتادان به دیگر مواد مخدر تحت درمان قرار می گیرند.کشت خشخاش در افغانستان رشد داشته است. تولید جهانی خشخاش در سال ۲۰۰۹، ۷۸۵۳ تن بوده است که مقدار هفت هزار میلیون تن ان تنها در افغانستان تولید شده است. مقداری حدود ۴۶۰ - ۴۸۰ میلیون تن هروئین نیز جا به جا شده است و بر اساس این گزارش ۳۷۵ میلیون تن آن به دست مصرف کنندگان رسیده است.

تولید نفت عربستان در ماه مارچ کاهش یافت

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in اقتصادی

بر اساس اعلام سازمان بین المللی انرژی، اقدام اوپک برای جبران کاهش روزانه یک میلیون بشکه نفت تولیدی لیبی به دنبال بحران در این کشور با محدودیت همراه شده است. پادشاهی عربستان سعودی که سه چهارم ظرفیت تولید نفت اوپک(سازمان کشورهای صادر کننده نفت)  را در اختیار خود دارد، در سه ماهه اول سال جاری میلادی، تولید نفت خود را روزانه  ۳۱۰ هزار بشکه نسبت به اخرین فصل سال ۲۰۱۰ افزایش داد.

اما بر اساس گزارش سازمان بین الملی انرژی، تولید عربستان در ماه های فوریه و مارس به طور متوسط در حدود هشت میلیون و نهصدهزار بشکه در روز ثابت باقی ماند. تخمین های دیگری که توسط اوپک و نهاد انرژی آمریکا انتشار یافت، نشان می دهد، عربستان سعودی تولید خود را به پیش از 9 میلیون بشکه نفت در روز با هدف پاسخ به بحران لیبی و کاهش نفت صادراتی این کشور، افزایش داد.

هند باید هزینه تصمیم سیاسی اش را بپردازد

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in اقتصادی

اقدام هند در عدم پذیرش اسناد شرکت های هندی که با ایران در چارچوب اتحادیه پایاپای آسیا معامله می کنند، اولین اقدام دهلی نو در همراهی با واشنگتن علیه جمهوری اسلامی ایران نبوده است. در سال ۲۰۰۶ نیز هند با امضاي موافقتنامه هسته اي با امریکا و ارتقاء موقعيت اين کشور به باشگاه کشورهاي دارنده تکنولوژي هسته اي موجب آن شد تا این کشور که در اردوی غير متعهد ها قرار دارد به يک چرخش غير قابل پيش بيني در آژانس اتمي دست زند و علیه برنامه هسته ای ایران رای دهد. در آن هنگام علیرغم تکذيب مقامات رسمي هند و مقامات امريکايي در خريدن راي هند در آژانس ديري نپاييد که خانم رایس (وزیر امور خارجه وقت امریکا)در پاسخ به نمايندگان کنگره در مورد موافقتنامه اتمي با دهلي نو، هدف از آن را معامله با هند بر سر ايران خواند.

هرچند اقدام امریکا در امضای موافقتنامه کشوري که معاهده عدم انتشار سلاح هسته اي را امضا نکرده است جای تامل دارد و دوگانگی سیاست واشنگتن را نشان می دهد اما در عین حال تصویر مناسبی را از روند تصمیم سازی در کشورها را  بر اساس منافع ملی ترسیم می کند.

هند نیز این شراکت را با هدف تحقق اهداف راهبردی خود در مورد امنیت اقتصادی و تضمین یک جایگاه   بین المللی در شورای امنیت و در کنار این موارد محدود ساختن اثرات ظهور ابرقدرت اقتصادی و سیاسی چین را بر این کشور مد نظر داشت و امريکا نیز به دنبال آن بود که ايران را از برنامه هسته اي اش باز دارد. اگر تغییر ناگهانی موضع هند در برابر ایران در سال ۲۰۰۶ در آژانس بین المللی هسته ای درست پس از  امضای موافقتنامه اتمی این کشور با  امریکا حاصل شد، اقدام اخیر  هند که از طریق بانک مرکزی هند اجرایی شد نیز درست چند هفته پس از سفر باراک اوباما به دهلی نو صورت گرفت. در سفر باراک اوباما به هند در اوایل نوامبر  وی تأیید کرد هند می تواند عضو دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل و عضو گروه تأمین کننده تجهیزات هسته ای شود، تسریع یافت.

این وعده ها کافی بود تا سیاست خارجی هند بار دیگر دستخوش تحول و تاثیر پذیری از واشنگتن و شود و تصمیم جدیدی را که ترجمه آن همراهی با واشنگتن علیه ایران است، اتخاذ کند. درسال ۲۰۰۶  ایران اظهار امیدواری کرد که هند سیاست خارجی پیشین خود را حفظ کند و اجازه ندهد عوامل خارجی روابط این کشور با ایران را متأثر کند. اما هند نه در آن  هنگام به تذکر ایران توجه کرد و نه پس از سفر باراک اوباما به دهلی نو به خود در اتخاذ اقدام جدید علیه ایران تردید کرد.

اما آیا واکنش ایران به مواضع  هند در برابر ایران متناسب بوده است و ضامن منافع ملی ایران بوده است یا خیر؟

آیا بسنده کردن به تذکرات و مذاکرات برای رفع موانع ایجاد شده توسط بانک مرکزی هند یا دلخوش بودن به اینکه هند در آینده به طرح لوله صلح که انتقال گاز از ایران را از طریق پاکستان خواهد پیوست و شرایط سخت امروز را با مواضع آرام پشت سر گذاشت مناسبتر است. به نظر می رسد موضع فعلی نه به صلاح امنیت ملی و نه ضامن منافع دراز مدت کشور است و دیپلماسی خارجی ایران باید موضع جدیدی را در قبال هند اتخاذ کند.

دل نگرانی های و تاثیرات منفی که این سیاست ممکن است برای ایران داشته باشد به مراتب کمتر از منافع دراز مدت در عرصه جهانی و نمایش سیاست خارجی مستقل و به دور از تهدید و تبعیض و تحمیل است. یکی از نگرانی های که ممکن است موجب سستی دیپلماسی خارجی ایران در اتخاذ موضع با عزت و کرامت در قبال هند باشد، نگرانی از احتمال کاهش درآمدهای ناشی از فروش نفت به هند یافتن جایگزین ان باشد، برای اینکه در این زمینه بتوانیم تصویر درستی داشته باشیم، روابط اقتصادی ایران و هند را که در رده اول ان نفت قرار دارد، مرور می کنیم.

هندوستان ماهانه نزدیک به ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد می کند که مبلغ پرداختی هند به ایران بابت واردات سالانه نفت از ایران ۱۲ میلیارد دلار در سال است. ایران دومین صادر کننده عمده نفت خام به هند پس از عربستان سعودی است و ۱۴ درصد از نیازهای نفت خام این کشور را تأمین می کند. در صورتیکه  ایران فروش نفت به هند خارج از مکانیزم موجود را نپذیرد و از تامین نفت مورد نیاز هند تا تحقق شرایط مورد نظر کشورمان اصرار ورزد، حالت های زیر ممکن است پیش آید. در صورت توقف کامل صادرات نفت ایران، شرکت های نفتی هند  ناگزیرند تک محموله  نفت خام از بازار آزاد را برای تأمین کاستی های نفت خود خریداری کنند. این نوع خرید هزینه بالاتری خواهد داشت. اقدام دیگری که شرکتهای هندی به آن روی خواهند آورد ، یافتن تامین کنندگان جدید نفت مورد نیاز این کشور است تا سطح وابستگی خود را به ایران کاهش دهد.

ناگفته نماند هند سناریوی خرید از منابع دیگر را از مدت ها پیش دنبال می کند و در صورتی که شرایط اقتصادی مورد نظر هند تامین شود، این کشور همانگونه که پیشتر مواضع خود را در قبال ایران تغییر داد، حتی در صورت توافق مورد نظر دهلی نو در آینده نه چندان دور به اقدام مشابه خواهد زد. ایران می تواند در  شرایط کنونی تصمیم گیری را برای هند در مورد ایجاد تعادل بین نزدیکی به امریکا و نیازهای رو به افزون انرژی اش دشوار کند.

اگر ایران تن به خواسته هند ندهد، شرکت های هندی ناگزیرند بهای بیشتری را چه برای تک محموله ها و چه قراردادهای جدید پرداخت کند و علاوه بر آن روی آوردن به انگولا و کشورهای امریکای لاتین جدایی از انکه بهای نفت گرانتر و هزینه افزونتر حمل و نقل را دارد، هند را در داشتن بازاری در ان کشورها مطمئن نمی کند، در حالیکه بازار ایران مستعد و بسیاری از شرکت های انرژی هند در طرح های انرژی ایران سرمایه گذاری کرده اند. البته در واقعیت عربستان سعودی تنها کشور صادر کننده نفتی است که با ۴ میلیون ظرفیت ذخیره روزانه  می تواند چنین کاهشی را جبران کند. اما عربستان عضو اوپک است وبر اساس موافقت نامه های داخل اوپک محدودیت هایی  دارد و در نهایت دست زدن به چنین سیاستی تبعاتی در آینده برای این کشور در بازار بین المللی خواهد داشت. از آنجاییکه عرضه و تقاضای نفت در حال حاضر در بازار جهانی ثابت است، تصمیم ایران در کوتاه مدت تا تثبیت وضعیت جدید به افزایش قیمت های نفت خام در بازارهای بین المللی کمک خواهد کرد.

احتمال آن وجود دارد که ایران در کوتاه مدت با وجود تشنگی چین برای خرید نفت خام ایران برای فروش ۴۰۰ هراز بشکه نفتی که به هند می رود با دشواری مواجه شود اما این امر با ذخیره سازی های ایران در تانکرهای غول پیکر که در گذشته نیز انجام داده است می تواند تبدیل به فرصتی بهتر برای عرضه در بازار با قیمت بالاتر باشد و به خوبی همگان می دانند نفت کالایی است که خریداران تشنه ای در خاور دور به دنبال آن هستند. هند یک پنجم نفت صادراتی ایران را که دو میلیون بشکه در روز است، خریداری می کند که نیم درصد بازار جهانی نفت را تشکیل می دهد. نمونه ان ماه اکتبر سال گذشته است که با افزایش تقاضا در بازار آسیا، حجم نفت ذخیره شده ایران در  دریا به چهار میلیون بشکه کاهش یافت.

اگر هند پیمان هسته ای با امریکا را در جهت منافع خود  و یکی از ظرافت های  سیاست های خارجی می داند که ارزش آن را دارد که  اهداف استراتژیکی سیاست خارجی این کشور را زیر پا گذارد و براساس ان مواضع ضد ایرانی را برای تثبیت موقعیت بین المللی خویش اتخاذ کند، چرا ایران نیاید با ظرافت به هند در مورد منافع درازمدتش در ایران گوشزد کند و با اتخاذ تصمیمات به جا و هشدار در مورد احتمال  محروم شدنش از منافع منابع انرژی ایران ، اهمیت راهبردی ایران را برای هند یادآور شود و در این رهگذر تغییر عملی در سیاست خارجی هند را خواستار شود. دیگر اینکه ایران لازم است در مجامع بین المللی و بویژه در کنفرانس اسلامی مسئله کشمیر را به صورت جدی طرح و پیگیری کند و به جهت مصالح کوتاه مدت سیاسی از کنار این مسئله مهم جهان اسلام به سادگی نگذرد.

هند و ایران در بیست سال گذشته همکاری های اقتصادی گسترده ای در بخش های مختلف داشته اند و یکی از آرزوهای هند، انتقال  نفت و گاز آسیای مرکزی از طریق ایران به این کشور و کالاها و محصولات هند به بازار منطقه آسیای مرکزی است. هند می تواند منافع حیاتی انرژی خود را از طریق روابط حسنه با ایران تامین کند اما با راهی که انتخاب کرده است، سیاست گذارن خارجی ایران راهی ندارند جز آنکه به این کشور در مورد پیامدهای سیاست های همراهی با واشنگتن هشدار و اقدامات موثری چون توقف صادرات نفت به هند و بستن راه سرمایه گذاری هند در منابع انرژی در صورت عدم تحقق خواسته های ایران را عملی کند. هند باید هزینه  تصمیمات سیاسی خویش را بپردازد و ایران با اقدام  لازم در این زمینه، کشورهای دیگر ی را که چنین رویکردیرا در نظر دارند نسبت به عواقب آن هشیار کند.

 

بازیابی ضایعات

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in اقتصادی

بازیابی ضایعات، از جمله مواردی است که در جلوگیری از اتلاف منابع بسیار موثر است. بسیاری از مردم اطلاعات کافی در مورد پر اهمیت بودن اقدام آنان در تفکیک زباله های تولیدی خانه ها، کارگاهها، کارخانجات، ادارات و مدارس ندارند. نه تنها تفکیک این موارد می تواند به انها نسبت به در صد ضایعات هر بخش از مواد مصرفی شان اگاهی دهد بلکه به آنها در تصمیم گیری در مورد اتخاذ روش های جایگزین برای به حد اقل رساندن این ضایعات کمک می کند.

از طرف دیگر کاهش ضایعات و تفکیک زباله ها و بازیابی آن بخش از ضایعات که امکان بازگشت به چرخه تولید را دارند، موجب می شود، زباله های کمتری در زیر خاک مدفون شود. آمار و اطلاعات انتشار یافته در انگلیس که یکی از کشورهایی است که سعی دارد تا بازیابی را به حد اقل برساند، قابل تامل است.آماری که توسط مرکز آمار این کشور در مورد ضایعات انتشار یافته است جالب است و بعد مصرف گرایی در خانوارهای انگلیسی را به نمایش می گذارد.

  • بر اساس این امار هر فرد انگلیسی، در هر هفت هفته معادل وزن خود زباله تولید می کند.
  • هر خانواده در انگلیس سالانه یک تن زباله تولید می کند. درهرهشت ماه در انگلیس زباله های تولید شده می توانند، دریاچه ای همانند "ویندرمر" را پر کنند.
  • تنها در مورد تلفن های همراه این بر آورد وجود دارد که حدود ۹۰ میلیون تلفن همراه غیرقابل استفاده در این کشور وجود دارد.
  • در اعیاد جشن میلاد مسیح و سال نو تنها در انگلیس ۸۳ کیلومتر مربع روبان برای بسته بندی کادوها، مصرف شود.

بازیابی یک لیوان می تواند انرژی لازم برای روشن داشتن یک تلویزیون را برای مدت ۱۵ دقیقه تآمین کند.معمولاً اطلاع دقیقی از اینکه چه زمانی طول می کشد تا یک لیوان شکسته شود وجود ندارد، اما به دلیل خواص شیشه حتی لیوان های شیشه ای که سه هزار سال پیش در خاورمیانه تولید شده اند و در زیر خاک مدفون هستند، امروز نیز از طریق کاوش های باستان شناسی کشف و بخش اعظمی از آنها سالم از زیر خاک بیرون اورده شدند. مثلا در مورد کاغذ ، اگر به بازیابی ان توجه کافی به عمل آید می توان منافع زیادی را بدست آورد و طبق محاسبات به عمل امده، بازیابی هر تن کاغذ می تواند در حفظ ۱۷ درخت، ۳۸۰ گالن نفت، ۳ یارد مکعب از محل دفن زباله، ۴۰۰۰ کیلووات انرژی و ۷۰۰۰ گالن آب نقش داشته باشد. در ایجاد کار نیز بازیابی می تواند نقش ایفا کند، در بررسی های به عمل امده، سوزاندن ۱۰ تن از ضایعات تنها می تواند یک شغل تولید کند، در حالیکه دفن زباله ها در محل های تعیین شده ۶ شغل ایجاد می کند. اما اگر به امر بازیابی ضایعات توجه شود بازیابی هر ده تن می تواند 36 شغل جدید ایجاد کند.

در مورد پلاستیک هم همین امر جلب توجه می کند،بازیابی یک بطری آب پلاستیکی می تواند برق شش ساعت لامپ ۶۰ واتی را تامین کند. بازیابی یک قوطی ضایعاتی الومنیومی می تواند بخشی از یک از یک قوطی جدید الومنیومی در ظرف شش هفته شود اگر همه قوطی های الومنیومی تولید شده در انگلیس به کارگاههای بازیابی ارسال شوند، از تخلیه ۱۴ میلیون سطل زباله ها استاندارد خانه های انگلیس که هفته ای یکبار شهرداری ها اقدام به جمع آوری آن می کنند، کاسته خواهد شد.

بازیابی الومنیوم

بازیابی این فلز از زباله ها و قوطی های کنسرو مصرف شده سالیان سال است که در انگلیس صورت می گیرد. فلزات معمولاً بدون اینکه خواص خودرا از دست بدهند قابل بازیابی هستند. بسیاری از خانواده های انگلیسی لوازم اشپزخانه خودرا که دیگر مایل به استفاده ازآن نیستند ولی هنوزمی تواند مورد استفاده قرار گیرد، یا در شنبه بازارها که در هر محله از انگلیس بر پا می شود عرضه می کنند و یا در اختیارفرشگاه های خیریه قرار می دهند. این نوع فرشگاهها که در بسیاری از مناطق انگلیس وجود دارد، لوازم دست دوم را عرضه می کنند.

ظروف الومنیومی یک بار مصرف و فویل الومنیومی بار دیگر پس از تمیز کردن قابل استفاده می باشند. این اقدام باعث کاهش ضایعات و تولید کمتر زباله خواهد شد، علاوه بر ان در اقتصاد خانواده نیز بی تاثیر نخواهد بود. این اقدامات کوچک در کنار هم در طول یک دوره زمانی یک ساله می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. برای بازیابی و تفکیک زباله در انگلیس سایت های بسیار متعددی در نظر گرفته شده است که افراد می توانند زباله های تفکیک شده خودرا در انجا ببرند. در مورد آلومنیوم نیز پایگاه های ایجاد شده است که افراد این نوع ظروف را برای بازیابی به آنجا می برند. در بسیاری از مناطق، شهرداری ها خود راساً به جمع آوری این گونه مواد اقدام کرده اند.

بازیابی ظروف الومنیومی تنها ۵ در صد انرژی مورد نیاز تولید ان از مواد اولیه را لازم دارد . دی اکسید کربن تولید شده از ان نیز تنها 5 در صد تولید آن از مواد اولیه بوکسایت می باشد. در واقع تولید هر کیلو گرم آلومنیوم از ضایعات الومینومی، شش کیلو گرم بوکسایت، چهار کیلو گرم مواد شیمایی و ۱۴ کیلووات برق صرجویی در بر دارد. بوکسایت مواد اولیه تولید آلومنیوم است. با توجه به فشار افکار عمومی در انگلیس، بازیابی به عنوان یکی از اهداف شهرداری ها در آمده است. یکی از مواردی که تمام شهرداری ها در انگلیس اقدام به ان کرده اند و یا در حال اجرای آن هستند، ایجاد تارنماهای خاص برای افزایش آگاهی عمومی در مورد بازیابی، نحوه بازیابی و محل های بازیابی ضایعات در مناطق مختلف شهرداری می باشد. شهرداری ها در تلاش هستند که از طریق این تارنماها مردم را نسبت به چگونگی بازیابی ضایعات راهنمایی کنند. تلاش شهرداری ها بر آن است که برای تمامی محصولات بتوانند محل های بازیابی ایجاد کنند.

بازیابی پلاستیک

در دهه ۵۰ مصرف پلاستیک در جهان مقداری برابر ۵ میلیون تن بود. اما در سال جاری و دهه گذشته مصرف این ماده به یکصد میلیون تن رسیده است. با توجه به این حجم عظیم از مواد پلاستیکی، بازیابی آن مهم و قابل توجه است. این اهمیت با توجه به اینکه از مشتقات نفتی ساخته شده است، فزونی می یابد. در دنیا صدها نوع از پلاستیک وجود دارد که قابل بازیابی هستند. اما در انگلیس تنها ۷ در صد از ۳ میلیون تن ضایعات پلاستیکی تولید شده در این کشور ، بازیابی می شود. صنایع بسته بندی، حدود در 56 در صد از بسته بندی های خود از پلاستیک استفاده می کنند، این میزان حدود ۷ در صد از ضایعات پلاستیکی خانوادهای انگلیسی را تشکیل می دهد. در حال حاضر بخش اعظم این ضایعات سرانجامی جز محل دفن زباله ها ندارند. شهرداریها برای جمع آوری پلاستیک ها، تفکیک بندی های را قائل شده اند. در بعضی از مناطق شهرداری، ماشین ها حمل ضایعات شیشه و پلاستیک شاخه و گل و گیاه برای حمل آن به خانه ها مراجعه می کنند. در مناطقی که شهرداری ها چنین خدماتی را ارائه نمی دهند. خانوادها می توانند ضایعات پلاستیک خود را به جایگاه های ويژه تعیید شده انتقال وتحویل دهند.

بازیابی شیشه

ضایعات شیشه هفت در صد از زباله های خانوادهای انگلیس را تشکیل می دهد. تنها در این بخش سالانه 800هزار تن بازیابی می شود. در بازیابی شیشه امری که مورد توجه دست اندر کارآن آن می باشد، اینست که بازیابی این مواد بدون اینکه از کیفیت آن کاسته شود، صورت می گیرد. در وهله اول یکی از سودمندی های روشن بازیابی شیشه اینست که تولید ان از ضایعات نسبت به تولید ان از مواد اولیه، هم در مصرف انرژی و هم در تولید دی اکسید کربن مقدار بسیار پایین تری را دارا می باشد. بازیابی دو بطری شیشه ای انرژی لازم برای جوشاندن آب برای یک فنجان چای ها را تامین می کند. علاوه بر آن بازیابی ضایعات شیشه باعث می شود که مواد اولیه ان کمتر مورد استفاده واقع شود. با توجه به اینکه کمبودی در تامین مواد اولیه شیشه وجود ندارد، امربازیابی می تواند از تغییر شرایط محیطی محل استخراج مواد و تاثیرات سوء آن بر محیط زیست جلوگیری کند. همین امر باعث شده است که توجه به بازیابی و فراوری مجدد ضایعات شیشه در تمامی مناطق انگلیس مورد توجه قرار گیرد و بسیاری از کارگاه ها و صنایع توجه خاصی را به این بخش مبذول دارند.

در صورتی که ضایعات شیشه مورد استفاده مجدد قرار نگیرد، سرنوشتی جز دفن در محل دفن زباله نخواهند داشت. بنابراین تلاش برای جدا سازی این ضایعات از دیگر انواع زباله، علاوه برکاهش زباله های ارسال شده به محل دفن آن، در اقتصاد ملی نیز می تواند نقش آفرینی کند. علاوه براینکه این امر به ایجاد شغل در جامعه کمک می کند، از تخریب محیط زیست به دلیل عدم مدیریت صحیح ضایعات جلوگیری می کند و مهم تر از همه از اسراف در مواد طبیعی نیز جلوگیری می کند. یکی دیگر از خواص شیشه بر خلاف دیگر مواد اینست که حتی در صورت دفن در خاک، از خود گازهای آلاینده که برای خاک و محیط زیست زیان آور باشد، ساطع نمی کند. البته بهتر از بازیابی شیشه اینست که شما مثلا از لیوان تا هنگامی که ترک و یا شکستگی پیدا نکرده است، استفاده کنید و در صورت شکستن و یا ترک برداشتن به بازیابی ان اقدام کنید.

حد اکثر بهره برداری از محصولات و نگهداری مناسب همواره به عمر مفید انان کمک می کند. مثلا در مورد شستن ظروف شیشه ای همواره به دمای شیشه و آبی که برای شستشو استفاده می کنید، توجه داشته باشید. هنوز در بسیاری از مناطق انگلیس شیشه های شیر برای استفاده مجدد در درب خانه قرار داده می شود. در بسیاری از شهرداری ها جایگاه های ویژه جمع آوری ضایعات شیشه قرار داده شده است. با توجه به در آمد اقتصادی ناشی از بازیابی شیشه، کارگاهای زیادی در این حرفه فعالیت می کنند.

لاستیک چرخ ماشین

لاستیک چرخ ماشین از جمله ضایعات قابل توجهی است که هر ساله با توجه به تعداد خودروی موجود در جاده هاتولیدی می شود. تایر چرخ صاف شده برای وسائط نقلیه شخصی و عمومی خطرناک می باشد و می بایستی به طور کلی از مدار استفاده حذف شود. با توجه به اهمیت چگونگی دفن تایرهای استفاده شده، قوانین خاص در این مورد وضع شده است.بازیابی تایرها، چندین راه احتمالی دارد ولی بهتر انست که تلاش شود که با راهنمایی های که وجود دارد، بر عمرمفید و استاندارد لاستیک با توجه به شرایط عنوان شدهف افزود. رانندگی نرم و درست، باد چرخ مناسب با شرایط جوی از کاهش سریع ضخامت لاستیک جلوگیری می کند که در نتیجه این اقدامات، عمرآن افزایش می یابد. در این حال چندین راه برای بازیابی لاستیک چرخ ماشین وجود دارد. بعضی از لاستیک ها را می توان دوباره بازسازی کرد و مجدداً استفاده کرد.

در مورد خودروهای شخصی این اقدام تنها می تواند یکبار صورت گیرد ولی در مورد خودروهای سنگین این کار برای چندین بار، امکان پذیر است. تایر های که آج یا لایه جدیدی به آن افزوده شده استف معمولاً در بازار ارزانتر از تایرهای نو به فروش می رسد و همانگونه که گفته شد این امر در مورد تایرهای ماشین های شخصی تنها یکبار می تواند صورت گیرد و تکرار ان برای راننده و سرنشینان خودرو خطر ساز است. از بعضی تایرهای کهنه که تجزیه و خرد شده اند می توانند به عنوان مواد در محصولاتی چون زیر فرش ها مورد استفاده قرار گیرند. از تایرها هم چنین به عنوان محافظ قایق، محیط بازی کودکان و یا جایگاه های خاص استفاده کرد. البته در بعضی از صنایع نیز از مواد خرد شده لاستیک به عنوان فیلر استفاده می شود. فعالان محیط زیست با تزیین و رنگ گردن لاستیک ها از ان به اشکال مختلف در بندرگاهها و مناطق تفریحی استفاده می کنند.

در مورد ضایعات و زباله ها باید مدیریت واحدی داشت و سیاست گذاری مشخصی در جهت تشویق کاهش زباله و تفکیک آن صورت بگیرد. با سیاست گذاری های صحیح در امر زباله ها و تلاش در جهت بازیابی آن می تواند سمت و سوی زباله ها را به جای محل دفن، به کارگاهها و کارخانه های بازیابی تغییر جهت داد. با افزایش آگاهی عمومی در مورد چگونگی مصرف و مصرف با کیفیت وبهینه، حد اقل ضایعات تولید و حد اقل مواد تلف و راهی محل دفن زباله ها می شود. البته با توجه به رشد جمعیت شهری و روستایی در تمام کشورهای جهان که به دنبال خود افزایش مصرف و در نتیجه افزایش زباله را دارد، باید روند سیاست گذاری ها در مورد بازیابی و دفن زباله ها با سرعت صورت بگیرد که بتواند با رشدی که شهرها دارند، هماهنگی یابد.

در انگلیس گروهی از فعالان محیط زیست به دنبال آن هستند که سیاست گذاری در مورد زباله ها و بازیابی آن را در سیاست گذاری های کربنی جای دهند. بعضی از شهرداری ها نیز از هم اکنون بحث وضع مالیات حمل زباله را بر اساس وزن سطل های زباله خانوارها را مطرح کرده اند. هر چند تا عملی شدن چنین سیاست های زمان زیادی مورد نیاز خواهد بود اما به خودی خود طرح این بحث در رسانه ها، اهمیت مدیریت و کاهش زباله های خانوارها و افزایش بازیابی ضایعات را در صدر اولویت هایی سیاست گذاری در آورده است. از آنجایی که در انگلیس در آمد خانوار و هزینه های آن به صورت دقیق مورد محاسبه قرار می گیرد هر گونه تغییری در روند عوارض و مالیات می تواند بر وضعیت اقتصادی خانواده تاثیر گذارد. با پیش کشیده شدن طرح احتمالی وضع عوارض متناسب با وزن زباله ها، توجه بسیاری از خانوارها به کاهش ضایعات مواد مصرفی خود در خانه شده است. فعالان محیط زیست براین مسئله تاکید دارند که باید توجه بیشتری به استفاده مجدد از محصولات، بازیابی مواد و محصولات به دور انداخته شده، مبذول شود. سیاست راهبردی در مورد ضایعات تنها برای دولت نیست باید تمام جامعه در آن نقش ایفا کند و مسئولیت احساس کند. در وهله طراحان، تولید کنندگان، خرده فروشان، خریداران و مصرف کنندگان همه باید در این زمینه دقت و توجه لازم را به عمل آورند.

طبقات مختلف مردم و سازمان ها در نقاط مختلف کشور می توانند متناسب با شرایط منطقه ای خود و متفاوت از یکدیگر به ایفای نقش در این زمینه بپردازند. در جامعه امروز جهانی مردم در بسیاری از کشورها از موادی استفاده می کنند که قابل تجدید پذیر نیستند. اگر همه کشورها جهان با در صد فعلی مصرف انگلیس به مصرف بپردازند، در اینصورت ساکنان کره زمینی نیازمند منابع سه سیاره همانند زمین هستند تا بتوانند به زندگی خود ادامه دهند. علاوه بر افزایش روند مصرف در جهان یکی دیر از مواردی که بر منابع مواد غذایی و منابع موجود تاثیر می گذارد، تغیرات جویی است. برای مقابله با خطر کاهش منابع و تغییر شرایط جویی لازم است تدابیر را در کنترل ضایعات اتخاذ کنیم.

تنها در انگلیس سالانه یک میلیون تن توسط خانوارهای این کشور زباله تولیدی شود. کاری که باید انجام داد، قطع ارتباط بین رشد اقتصادی و روند افزایش زباله هاست. تلاش برای استفاده حداکثری از تولیدات واستفاده مجدد و بازیابی اگر تحقق یابد، از انتقال مواد استفاده شده به محل دفن زباله جلوگیری کرده ایم. در انگلیس روند بازیابی روند تصاعدی داشته است و نسبت به سال ۱۹۹۶- ۱۹۹۷ چهار برابر شده است.  بازیابی صنایع بسته بندی از ۲۷ در صد به 56 در صد در سال ۱۹۹۸ رسیده است. با این اقدامات موثر، مقدار کمتری زباله در خاک دفن می شود.

از جمله سیاست گذاری های که برای کاهش ضایعات در انگلیس وضع شده است. توصیه و در بعضی موارد اجباری کردن استفاده از مواد بازیافت شونده در تولید محصولات است. هم چنین توصیه شده است، طراحی به صورتی انجام گیرد که حد اقل استفاده از مواد و پایین ترین حد ضایعات و در عین حال بالاترین در صد مواد قابل بازیافت را داشته باشد. در انگلیس سیاست راهبردی دولت در چند اصل کلیدی خلاصه می شود:

  • نخست جهت دادن سیاست گذاری ها به طرف تاکید بر استفاده مجدد از کلاها و بازیابی حد اکثر ان.
  • تغییر کاربری زباله ها و مدیریت آن برای ضایعات قابل بازیابی در سه برنامه در سال های ۲۰۱۰، ۲۰۱۳، ۲۰۲۰.
  • افزایش سایت های جمع آوری ضایعات و و مدیریت بهتر ضایعات عمومی و غیر عمومی. تامین سرمایه گذاری های مورد نیاز برای انتقال زباله ها از محل دفن زباله ها و مدیریت زباله های خطرناک.
  • سیاست گذاری در جهت افزایش سرمایه گذاری در بخش بازیابی و استفاده مجدد از منابع برای صرفه جویی در انرژی و بهره گیری از آن درفن آوری ها. سیاست گذاران این بخش انتظار دارند با اجرای آن بتوانند سالانه حدود ۹/۳۰ میلیون تن دی اکسید کربن یا در کاهش معادل وی اکسید کاربن تولیدی ۳ میلیون خودرو در سال تاثیر گذارد.
  • یکی دیگر از اهداف تعیین شده برای کاهش زباله ها و افزایش استفاده مجدد از ضایعات آنست که زباله های تولیدی خانوارها از ۲۲/۵ میلیون در سال ۲۰۱۰ به ۱۲/۲ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ کاهش یابد. این کاهش ۴۵ در صدی در ضایعات با توجه به افزایش جمعیت در صورت تحقق می تواند تاثیر بسیار مناسبی در روند کلی مدیریت ضایعات داشته باشد.

بر اساس بر آوردها این مقدار کاهش تنها در صورتیکه هر فرد تلاش کند، نیمی از زباله های تولیدی خود را را راهی محل دفن زباله ها کند، تحقق می یابد. در انگلیس هم چنین تلاش بر آنست که برنامه جدیدی برای کاهش ضایعات صنعتی و بازیابی وضع شود که اساس آن بر استفاده، استفاده مجدد و بازیابی استوار است. از طریق این برنامه می توان در انرژی و مصرف سوخت در همه اشکال آن جلوگیری کرد. با افزایش بازیابی، علاوه بر مدیریت زباله و کاهش آن، مصرف انرژی و قیمت محصول در مقایسه با محصولات جدید پایین تر خواهد بود. برای تحقق این اهداف مالیات تصاعدی زباله و ضایعات از سال ۲۰۰۸ وضع شده است که قرار است هر سال نیز ۸ پوند به ان اضافه یابد. از دیگراقدامات، رفع ممنوعیت آزاد ساختن شهرداری ها در دریافت مالیات بر اساس زباله های تولیدی خانوارها می باشد. مقررات، نقش مهمی را در کاهش ضایعات و زباله خواهند داشت. در عین حال دریافت عوارض و تشویق های مالیاتی صنایع که از مواد قابل بازیافت استفاده می کنند، موجب می شود که این طرح با سرعت به اجرا درآید.

(تعدادی از برنامه های تلویزیونی "برای فردا" بر اساس این نوشته ، تهیه شده است)