وجود رمز و راز در فیلم امریکایی که موجب حمله بنغازی شد

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in مقالات


برخورد مطبوعات انگلیس به رویداد حمله به کنسولگری امریکا در بنغازی و سفارت ایالات متحده امریکا در قاهره که دلیل آن پخش فیلم توهین آمیز علیه پیامبر اسلام بود، گره هایی را از پشت پرده سازندگان این فیلم بر می دارد.

گاردین گزارش خود را در این زمینه از کار تحقیقی گزارشگر خود در لوس انجلس در مورد فیلمی که موجب اعتراض ها در بنغازی و قاهره شد، آغاز کرد.

" روری کارول" در گزارش خود می نویسد گروه حاضر در تهیه فیلم به وی گفته اند که دچار گمراهی شده بودند. چنانچه دوبله عربی این فیلم پس از آنکه پایان یافت، کاملا با دیالوگ زبان انگلیسی ان تفاوت داشت و از نظر گزارشگر، این امر، سئوالاتی را در مورد گروهی که به تأمین مالی این فیلم و هویت کارگردان ان، بر می انگیزد.

وی می نویسد، گزارش های اولیه حکایت از آن داشت که فیلم "برائت مسلمانان" هزینه پنج میلیون دلاری داشته و کارگردان ان یک اسرائیلی امریکایی به نام "سام باسیل" است که روشن شد، این امر  نادرست بوده است.

این روزنامه می افزاید باسیل که گفته شده است یک یهودی امریکایی است که سرمایه خود را از کار در معاملات ملکی بدست آورده، یک شخصیت خیالی است.

گزارشگر این روزنامه در وجود این فیلم به صورت کامل که زمان آن دو ساعت است، ابراز تردید می کند و افزوده  که نتوانسته است به صورت کامل در هالیوود به این فیلم دسترسی پیدا کند.

کارول می نویسد بخش در دسترس این فیلم که مدت ان از ۱۳ دقیقه تجاوز نمی کند، روی یوتیوب پخش شد. وی می  افزاید آنچه که بر روی اینترنت عرضه شد مجموعه ای ازسکانس های ضبط شده غیر متوالی بود که پیامبر اسلام را به شکل توهین آمیزی به تصویر می کشد.

گزارشگر این روزنامه از سیندی گارسیا  که در این فیلم مشارکت کرده است، نقل قول می کند که وی از اینکه در فیلمی درباره پیامبر اسلام که توهین آمیز است، شرکت می کند، آگاهی نداشته است.

گارسیا می گوید، اساس این فیلم بر این استوار بود که جهان از دو هزار سال پیش چگونه بوده است و هیچ ارتباطی به دین نداشت بلکه مصر را از دو هزار سال پیش به تصویر می کشید. گاردین افزود، کارگردان که گفته است اسم وی سام باسیل است، ادعا کرد که ثروت خود را از طریق کار در معاملات ملکی بدست آورده است ولی بعد از ان گفت که وی مصری است.

گاردین در ادامه می نویسد باسیل موهای سفید داشت و به زبان عربی و انگلیسی سخن می گفت و بسیار حریص بود تا جورج را که نقش حضرت پیامبر اسلام را ایفا می کرد، به بدترین شکلی به تصویر بکشد.

اما روزنامه تایمز تأکید می کند که شخصیت باسیل حقیقی است و اسم مستعار یک شخصیت خیالی نیست.

"ریس بلاکی" گزارشگر روزنامه تایمز در لوس انجلس می نویسد کارگردان پنهان شده است اما از فیلم خود پشیمان نیست. بلاکی می گوید سام باسیل که یک یهودی اسرائیلی است، ادعا می کند در معاملات ملکی فعالیت می کند و محل فعالیت وی کالیفرنیا است.

وی می گوید که خود نویسنده و کارگردان فیلمی است که بودجه ان محدود بوده است و موجب اعتراضات زیادی در مصر و لیبی شد.

باسیل به گزارشگر تایمز گفته است هدف وی از ساخت فیلم افشای نفاق در اسلام بوده است. وی به بلاکی گفته  است که اسلام سرطان است. این فیلم سیاسی است. ایالات متحده در افغانستان و عراق خسارت های مالی و تلفات جانی زیادی داشت ولی ما با اندیشه های خود می جنگیم.

بلاکی می گوید: باسیل خود را یهودی اسرائیلی معرفی می کند اما مسئولان اسرائیلی از اینکه هویت وی را تأیید و یا نفی کنند، طفره رفتند. گزارشگر روزنامه تایمز می نویسد گمانه زنی هایی وجود دارد که باسیل نام مستعار شخصی است که به قبطی های مهاجر وابستگی دارد.

گزارشگر تایمز می نویسد باسیل بودجه این فیلم را پنج میلیون دلار برآورد می شود، از یکصد تن از طرفداران یهودی گردآوری کرده است.

اما روزنامه ایندپندنت در صفحه دیدگاه خود می نویسد: اوباما نسبت به حمله به کنسولگری امریکا در بنغازی باید واکنش محاسبه شده ای داشته باشد.

در این مقاله آمده است که خشمی که در قاهره و بنغازی فوران یافت و به زندگی سفیر امریکا در لیبی پایان داد تنها ابعاد غصب و عدم اعتمادی که جهان اسلام به امریکا دارد را نشان نمی دهد بلکه هم چنین نشان دهنده وجود نیروهای افراطی و بی ثباتی در جهان عرب است که توسط حکومت های دیکتاتوری که سال گذشته سرنگون شدند، مهار می شوند. ایندپندنت می افزاید واکنش کاخ سفید تا کنون دقیقا حساب شده بود.

این روزنامه با اشاره به نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری در امریکا و با توجه به اینکه واکنش امریکا ثبات شکننده خاورمیانه را از بین خواهد برد می نویسد واکنش امریکا باید حکیمانه، همراه با خویشتنداری و به دور از احساسات باشد. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید