جبهه پاکستان: درگیری با گروه های مسلح اسلامی

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

نتایج بر آمده از زدن برج های تجارت جهانی٫ دولت پاکستان را ناگزیر کرد موضع خود را تغییر دهد و با امریکا علیه دولت طالبان و گروه های مسلح در افغانستان و پاکستان بجنگد. در کتاب جبهه پاکستان که نوشته زاهد حسین است ارتباط بین سازمان اطلاعات پاکستان و حرکت های جهادی از دهه هفتاد و پس از اشغال افغانستان توسط اتحاد جماهیر شوروی مورد بحث قرار گرفته است. در این دوره  ده ها گروه مسلح در افغانستان و کشمیر تشکیل و رشد یافت که عملیات انها بخش هایی وسیعی از جهان کشیده شد.اوج  عملیات این گروه ها حمله به برج های مرکز تجارت جهانی در نیویورک بود که جنگ و اشغال افغانستان از پیامدهای آن بود.

نتایج بر آمده از زدن برج های تجارت جهانی٫ دولت پاکستان را ناگزیر کرد موضع خود را تغییر دهد و با امریکا علیه دولت طالبان و گروه های مسلح در افغانستان و پاکستان بجنگد. در بخش  اول كتاب نویسنده چگونگی اتحاد بین  سازمان جاسوسی پاكستان و گروه های افغانی وپاكستانی را تشریح می کند و پس از ان  دلایل چرخش یکصد و هشتاد درجه پاكستان را در مقابل این گروه ها توضیح می دهد.نویسنده می گوید اداره اطلاعات ارتش پاكستان یکی از با نفوذترین سازمان های این کشور است که سیاست های پاکستان و اجرای ان را رقم می زند. نفوذ این اداره از نیمه دهه هفتاد و بعد از جدایی بنگلادش واحساس نگرانی پاكستان فزونی یافت و با به قدرت رسیدن ضیاء الحق٫ هماهنگی با گروه های افغانی مخالف حکومت کمونیستی افغانستان به این اداره واگذار شد. (اما در اصل ماموریت انها از دوره بوتو و به ویژه بعد از کودتای محمد داود خان علیه ظاهر شاه اغاز شد). این دوره با افزایش گرایش های اسلامی در  اموزش و سیاست بود.

در  پاكستان گروه های متعدد اسلامی وجو دارد که به کارهای تبلیغاتی و تعلیم و کارسیاسی منظم می پردازند. مولف کتاب می نویسد که اداره اطلاعات نظامی پاکستان ارتباط و حمایت خود از گروه های مسلح در افغانستان را به كشمیر٫ هند و بوسنی و هرزگوین افزایش داد و در سال ۱۹۹۴ تصمیم گرفت که حرکت طالبان را که درحال اوجگیری و گرفتن جایگاه دو حزب عمده افغان حزب اسلامی گلبدین حکمتیار و جمعیت اسلامی برهبری برهان الدین رهبانی، تحت پوشش خود قرار دهد.

این اقدام بر اساس دیدگاه ژنرال نصر الله باربار وزیر کشور حكومت بوتو شکل گرفت که اعتقاد داشت طالبان متحد مناسبی به جای متحد تاریخ شان حكمتیار است و می تواند صلح را به کشوری که جنگ سر تا سر ان را فرا گرفته است بازگرداند. به عقیده وی این گروه در دراز می تواند منافع همه جانبه پاکستان را تامین کند. اغاز ارتباط اداره اطلاعات ارتش پاکستان با طالبان به هنگامی باز می گرددکه این کشور از طالبان برای تامین عبور یک کاروان از کامیون ها از قندهار به  تركمنستان کمک خواست و شاید این کاروان به عنوان محکی برای کشیدن خط نفت و گاز از اسیای مرکزی و دریای عمان به پاکستان بود.

سیاست گذاران امریکایی در اسلام اباد نیز بر این حرکت نو پا برای قیام یک حکومت مرکزی قوی حساب می کردند که می توانست عبور خطوط لوله نفت و گاز از افغانستان را تضمین کند. سازمان ملل نیز با این نظر به دو کشور امریکا و پاکستان ملحق شد تا بتواند عملیات کمک و بازسازی را در این کشور پیگیری کند. طالبان با این پشتیبانی ها به سرعت اوج گرفت و توانست بر شهر قندهار تسلط یابد و ملا محمد عمر به عنوان رهبر این حرکت شناخته شد.

نویسنده می گوید دهها تن از افسران ادراه اطلاعات پاکستان در کنار طالبان در هدایت عملیات و سیاست گذاری انها مشارکت داشتند. اداره و هماهنگی عملیات توسط سرهنگ سلطان امام که پست سر کنسول پاكستان در قندهار را بر عهده داشت، صورت می گرفت. سطان بواسطه شناخت طولانی اش از مجاهدین وبدلیل تدین و ظاهرش که با حالت افغان ها همخوانی داشت در هماهنگی و عملیات و تجهیز طالبان به اسلحه و آموزش آنان موفق عمل کند و به عنوان مشاور اصلی حرکت طالبان در امد. سلطان برای یک دوره طولانی طالبان را در توسعه نفوذ و تسلط بر مناطق وسیعی از افغانستان کمک کرد.

اما حوادث یازدهم سپتامبر ناگهان همه چیز را تغییر داد و به عقب بازگرداند. مشرف رئیس جمهور پاكستان دو روز پس از این حوادث نامه ای از امریکا توسط ویندی چامبرلن، سفیر امریکا در اسلام اباد دریافت داشت که حاوی مجموعه ای از خواسته های سریع و قاطع بود. از جمله این خواسته ها توقف عملیات سازمان القاعده در مرز پاكستان٫ منع عبور سلاح وپشتیبانی لجستیکی از  پاكستان، اجازه پرواز و فرود به هواپیماهای امریکایی در حریم هوایی پاکستان٫ استفاده از پایگاه های هوایی و دریایی و مرزی پاكستان، دریافت معلومات فوری از ادراه اطلاعات و سازمان مهاجرت٫ منع هر گونه پشتیبانی از عملیات ضد امریکایی و متحدانش، قطع سوخت رسانی به طالبان، منع داوطلبان پاكستانی از رفتن به افغانستان، قطع روابط سیاسی با طالبان و کمک به امریکا در نابودی شبكه القاعده بود. مشرف در گفتگوی خود با بوش قول  اجرای همه این خواسته ها را داد .

همکاری پاكستان برای امریکا بسیار مهم بود و شاید اگر این همکاری ها در میان نبود، امریکا نمی توانست این چنین فعال عمل کند و به دریافت اطلاعات مورد نیازش از اداره اطلاعات پاکستان ادامه داد. مؤلف می گوید این تحول در موضع پاكستان٫ ارتش را دچار سردر گمی کرد و حتی امریکایی ها چنین احساسی را داشتند٫ چرا که پاکستان پیش از ان با سیاست امریکا در قبال افغانستان وطالبان به شدت مخالفت می ورزید و مشرف به صورت علنی طالبان را مورد ستایش قرار می داد.

با اغاز فروپاشی سریع طالبان، بوش بر اساس خواسته مشرف از نیروی متحد شمال خواست تا ورود نیروهای خود به کابل را چند روزی به تاخیر اندازند تا فرصت کافی برای خروج کسانی که مایل هستند چنین اقدامی را انجام دهند فراهم آید تا از عملیات احتمالی انتقامی جلوگیری شود. مؤلف می نویسد پاكستان از تسلط نیروهای شمال بر افغانستان خشنود نبود.

پرویز مشرف در دوازدهم ژانویه سال ۲۰۰۲ یعنی چهار ماه پس از این حوادث 5 گروه اسلامی افراطی  پاكستان را که عسكر طیبه، جیش محمد، حركت جهاد اسلامی، وجماعت انصار را غیر قانونی اعلام کرد. این گروه ها  از جمله سازمان های بودند که هدف انها آزاد سازی کشمیر  از اشغال هند، بر پایی حکومت اسلامی پشتو در  افغانستان و  انجام  عملیات نظامی در هند را بود.

اما قدرت ین گروه ها که در ارتباط با اداره اطلاعات پاکستان بودند، تغییر پیدا نکرد و تنها حالت مخفیانه به خود گرفت.این گروه ها هم چنین پایگاه های اموزشی خود را از پاکستان به افغانستان انتقال دادند. این گروه ها هم چنین با مدرسه های دینی و حرکت های افغانی و گروه های عربی که به افغانستان برای جهاد علیه اتحاد جماهیر شوروی در ان هنگام امده بودند، در امیختند و در عین حال برخورد داخلی نیز بین شیعیان و سنی ها نیز ابعاد تازه ای به خود گرفت و برخی از افسران ارتش نیز به دنبال یک کودتای نظامی بودند که هدف ان سیاستمداران حاکم بر کشور بود.

به همین دلیل به یکباره این گروه ها با تحولات عمده ای مواجه شدند و از انها خواسته می شد که با شرایط جدید خود را هماهنگ سازند که این امر عملا با اهداف و سیاستی که بر اساس ان شکل گرفته بودند کاملا متفاوت بودکه از ان جمله توقف حملات به نیروهای هند،توقف عملیات نظامی در کشمیر، قطع همکاری با طالبان و عملیات در افغانستان بود. این اقدامات حکومت مشرف را در یک بحران عمیق و جدی وارد کرد و پاکستان را صحنه خشونت و برخورد های مسلحانه جدیدی کرد و مشرف هدف سوء قصد قرار گرفت.

نویسنده معتقد است پس از سقوط طالبان جنگ به پاكستان، منتقل شد و جنگجویان طالبانی و متحدان انها به قبائل پشتون که در مرزهای افغانستان و پاكستان زندگی می کنند ، پناه اوردند. وی می نویسد که اداره اطلاعات پاکستان یک گذرگاه ایمن را برای عبور جنگجویان طالبان از افغانستان به سمت قباتل پشتون در مرز ایجاد کردند. و شاید نیروهای امنیتی و اطلاعاتی پاکستان توانمندی لازم را در مراقبت و کنترل  راه های پر و پیچ و خم و متروکه کوهستان های مرزی را نداشتند.

 مشرف نیز که از واکنش سیاسی راجع به اقداماتش نگران بود در تعقیب جنگجویان طالبان در تردید بود. بر این اساس تمایلی برای انجام عملیات گسترده علیه القاعده را در زمانی که بخش اعظم نیروهایش به دلیل تنش ناشی از قظیه کشمیر در مرزهای هند متمرکز بودند، نداشت. نویسنده می گوید در اثر این شرایط گروهای افراطی پاكستان که تحت تعقیب و فشار نیروهای دولتی بودند با گروه های از قاعده وطالبان متحد شدند.

گروه های پاكستانی پشتیانی لجستیکی، خانه های امن، مدارک تقلبی و گاهی هم نفرات مورد نیازشان را تامین می کردندو ربوده شدن دانیل بیرل روزنامه نگار امریکایی  وال ستریت نشان از همق علاقه و هماهنگی  بین القاعده و گروهای پاكستانی را به نمایش گذاشت. داره های اطلاعات پاکستان برای رویارویی با وضعیت جدید که بعد از  سقوط طالبان بوجود امده بود، نبودند، تغییرات ریشه ای در سیاست پاكستان و دگرگونی های ناشی از جنک علیه لقاعده و طالبان حالت جدیدی را بوجود اورد که ادراه ه های اطلاعات پاکستان نیازمند زمان طولانی برای مواجهه با سازمان و گروه های بودند که خود دست به ایجاد انها زده بودند. انها باید سیاستی کاملا متفاوت با انچه که در بیست و پنج سال گذشته انجام داده بودند، اتخاذ کنند.

بر این اساس پاگستان واحدی را در سازمان اطلاعات خود برای مبارزه با تروریسم ایجاد کرد که وظیفه پیگرد اعضای القاعده را بر عهده داشت. این واحد با سازمان اطلاعات امریکا همکاری می کرد. هم چنین یک واحد امنیت ینیز ایجاد شد که با اف بی ای امریکا همالری می کرد و در اختیار این دو واحد پول هنگفتی قرار داده شد تا انها بتوانند به خرید اطلاعات و تجهیزات پیشرفته دست بزنند و به انها صلاحیت و ازادی عمل برای اجرای ماموریت هایشان داده شد.

این واحد توانست از طریق شنود تلفنی چند تن از رهبران القاعده را دستگیر کند اما شبكه القاعده علیرغم ضربات سختی که با ان مواجه شد هم چنان به عملیات خود در پاكستان ادامه داد. جنگجویان القاعده در شهرهای پاکستان مخفی شدند و عملیات این شبکه از حالت فرماندهی مرکزی خارج شد. با این همه اداره اطلاعات پاكستان توانست ابوزبیده، خالد شیخ محمد و رمزی بن الشیبه که از مهم ترین فرماندهان القاعده به شمار می ایند، بازداشت کند.

پاكستان صدها تن از جنگجویان القاعده را به امریکا تحویل داد اما این امر از تردید های امریکایی ها و خواسته های پی در پی و پیچیده شان نکاست. این اعتقاد نزد سازمان های اطلاعاتی امریکا قوت می گرفت که بن لادن در پاكستان است و امریکا دریافته بود که پرویز مشرف آماده همکاری تمام و کامل با امریکایی ها برای بازداشت بن لادن نیست. وی حاضر نیست  زندگی و آینده  سیاسی اش را برای بازداشت بن لادن که پاکستانی ها اعتقاد دارند یک قهرمان اسلامی است در مخاطره قرار دهد.

نویسنده معتقد است که بن لادن  حتی اگر در خارج از پاكستان بازداشت شود برای مشرف خطر عمده ای به شمار خواهد امد چرا که با دستگیری وی حمایت امریکا از مشرف افزایش خواهد یافت و این ناخشنودی گسترده ای را در میان مردم پاکستان بوجود خواهد اورد. مشرف همواره بر این نکته که بن لادن در خاک پاکستان نیست ، اصرار می ورزید. اما در مصاحبه ای که وی در اکتبر سال ۲۰۰۵ انجام داد وی ترجیح می دهد که بن لادن در خارج از پاکستان و توسط افرادی دیگر بازداشت شود.

 اما پرویز مشرف در فوریه سال ۲۰۰۴ تحت فشار امریکا و تهدید به انجام عملیات یکجانبه در صورت عدم همکاری اطلاعاتی پاکستان ، تصمیم به حمله گسترده به قبایل پشتون در منطقه مرزی وزیرستان گرفت. و این چنین پرویز مشرف  علاوه بر گروه های افراطی پاکستانی و گروه های که از افغانستان به این کشور سرازیر شده اند درگیر با قبایل پشتون ناحیه مرزی با افغانستان کرد. این جنگ پیچیده و هزینه بر خواهد بود و پیروزی مشرف در ان بسیار بعید به نظر می رسد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید