دلایل ضعف وزارت امور خارجه امریکا

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

"متیو ارمسترانگ" از وضعیت فعلی وزارت امور خارجه امریکا، به حاشیه راندن آن وفقدان برنامه ریزی دراز مدت این وزارتخانه به انتقاد پرداخته است. وی از هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا خواسته است  که به اصلاح ساختار و بازگرداندن وزارتخانه به جایگاهی که به دلیل بوروکراسی و مراکز قدرت از دست داده است، تلاش کند.

ارمسترانگ که خود نویسنده و مدیر "انجمن ارمسترانگ برای استراتژی های روشن"  است، مناقشه های موجود در وزارت امور خارجه امریکا را با جایگاه هیلاری کلینتون  به عنوان وزیر امور خارجه امریکا مرتبط می داند و از جمله این مناقشه ها را  تعدد فرستادگان امریکا به گوشه و کنار جهان بر می شمرد که برای هر امری از کمک رسانی به کشورهای اروپایی تا افغانستان و پاکستان ، تعیین شده اند.

وی سال های اهمال و به حاشیه راندن وزارت امورخارجه امریکا و نبود یک دیدگاه برنامه ریزی درازمدت در این وزارتخانه را عاملی می داند که باعث عقب گرد وزارت امور خارجه امریکا به قرن نوزدهم شده است .از دید وی این ناتوانی از وجود بوروکراسی و مراکز قدرت ناشی می شود.

وی با اشاره به اینکه  بیشترین مناقشه های جهان امروز در قضایای چون رکود اقتصادی، تروریسم، فقر، گسترش سلاح های هسته ای و جنگ ها خود را بروز می دهند می نویسد گزارش ها یکی پس از دیگری و بررسی  پس از بررسی نشان می دهد که وزارت امور خارجه امریکا در حالت ناتوانی است و قادر به پاسخگویی به چالش های قرن بیست و یکم نیست.

وی هم چنین دلایلی که وزارت امورخارجه امریکا را به این وضعیت اسفبار رسانده است مورد پرسش قرار می دهد و امکان بازسازی و اصلاح ساختار آنرا به پیش می کشد و می نویسد  وزارت امور خارجه باید اصلاح شود و اجزای منفک شده اش دوباره به ساختار اصلی ان بازگردد.

نویسنده در ادامه با اشاره به اینکه کمیته نظارت و مراقبت های دولتی برای چهارمین سال متوالی از ناتوانی  وزارت امور خارجه در تجدید ساختار تشکیلاتی اداره منع انتشار سلاح هسته ای سخن می گوید ، ادراه ای که  هم چنان بدون مدیر است. ناتوانی در بازسازی ساختار موجب ضعف شدید کارشناسی و  هماهنگی با آژانس بین المللی اتمی در اداراتی شده است که بر قضیه  منع انتشار سلاح هسته ای تمرکز دارند.

نویسنده می افزاید گزارش بازرس وزارت امور خارجه از ناکار آمدی گسترده در اداره افریقا این وزارتخانه حکایت دارد. عدم تامین رایانه های قادر به ارائه یادداشت های داخلی به کادر دیپلماتیک این اداره موجب شکست کادر سیاسی در برخورد آگاهانه و توانمند با رهبران جدید افریقا شده است.

ارمسترانگ می نویسد بیشترین تماس های سیاسی را که در اصل از وظایف اصلی وزارت امورخارجه امریکا به شمار می آید، توسط وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) انجام می گیرد.

وی هم چنین با اشاره به  شکست وزارت امورخارجه امریکا در آموزش کادر سیاسی عمومی خود، از وجود تبعیض علیه کسانی سخن می گویدکه می توانند ادم های موفقی در این وزارتخانه باشند.

 

آرمسترانگ می نویسد اصلاحات کوتاه مدت در وزارت امور خارجه در کوتاه مدت بر بهبود کاستی های نیروی انسانی و منابع مالی متمرکز است و در این ارتباط از  رابرت گيتس وزير دفاع و  مايكل مولين رییس ستاد مشترک ارتش برای انتقال منابع مالی از وزارت دفاع به امور خارجه درخواست های زیادی ارائه می شود.

وی می افزاید وضعیت فعلی وزارت امور خارجه امریکا بسیار دشوار است، چرا که از جذب اموال اختصاص داده شده ناتوان است که به این دلیل یا باید این منابع مالی را به وزارت دفاع بازگرداند یا اینکه این منابع را به پیمانکاران به دلیل ضعفی که با ان مواجه است، بدهد. این وضعیت نه تنها برای گيتس ومولين بلکه برای شخصيت های برجسته ای چون  هيلاري كلينتون و جو بایدن معاون رئیس جمهور امریکا نیز نگران کننده است.

به عقیده ارمسترانگ نایده انگاشتن وزارت امور خارجه امریکا یک اشتباه است و باید به جایگاه اصلی این وزارتخانه را به آن بازگرداند. به عقیده وی این امر مستلزم قطع ارتباط افرادی است که نفوذ خود را بر اوزارت امور خارجه اعمال می کنند.

ارمسترانگ می گوید وزارت دفاع امریکا نیازمند وجود وزارت امور خارجه هم وزن  و منسجم می باشد، وزارتخانه ای که  بتواند تکیه گاهی برای مردم، کنگره و رئیس جمهور باشد.

وی از وزیر امور خارجه امریکا خواست که در بازسازی ساختار این وزارتخانه توجه و تمرکز خود را بر منطقه ها را  بیش از کشورها معطوف کند. وی هم چنین از وی خواست که روسای ادارات مناطق مختلف را تعیین کند چرا که این اقدام موجب رهایی وزارت امور خارجه امریکا از بوروکرواسی تنیده به ساختار ان خواهد شد.

وی  با اشاره به وجود بورکورات های که مترصد ضربه زدن به هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا هستند، می نویسد وزیر امور خارجه باید در اصلاح ساختار وزارت امور خارجه  هشیارانه  و با احتیاط عمل کند.

 آرمسترانگ با اشاره به اینکه امنیت ملی امریکا و وزارت دفاع از نا کار آمدی وزارت امور خارجه این کشور متاثر خواهند شد، می نویسد كلينتون نیازمند پشتیبانی رئيس جمهوری است و مهم تر از آن وی  نیازمند حمایت کنگره است که با تخصیص بودجه مناسب، می تواند فرصت موفقیت را برای وی فراهم کند.

وی معتقد است فرصت اصلاح ساختار وزارت امور خارجه با وجود کنگره جدید که از تغییر حمایت می کند، و وزاری خارجه و دفاعی که خواهان تغییر هستند و رئیس جمهوری که با شعار تغییر در کشور انتخاب شد، دور از دسترس نخواهد بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید