چرا آمريكا برنده جنگ در عراق نشد؟

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

روزنامه ایندپندنت در مقاله ای در مورد عراق می نویسد تعقیب صدام پایان یافت اما چرا ایالات متحده آمريكا در جنگ پیروز نشده است؟

این روزنامه می نویسد دستگیری، محاکمه و اعدام صدام رئیس سابق عراق پایان یکی از مراحل در عراق و آغاز دیگری در این کشور بود. اما دستگیری وی حجم و عمق خطرات حکمرانی بر کشوری چون عراق را نشان داد.

این روزنامه می افزاید احساسی که نزد مقامات آمریکایی در واشنگتن وجود دارد، مشابه احساسی است که هیئت حاکمه سابق آمريكا در سال ۲۰۰۳ پس از سقوط بغداد با ورود تانک ها به این شهر داشتند. پس از این دوره روشن شد که اشتغال بسیار دشوارتر و خیلی پیچیده تر از شیرینی پیروزی اولیه اشغال عراق بود. نویسنده مقاله متذکر می شود که آمریکایی ها به خوبی باید درک کنند که صدام حسین در کنترل افراد مسلحی که در قتل و مجروح شدن صدها آمريكايي دست داشتند، توانمندی قابل توجهی در اختیار نداشت.

به اعتقاد نویسنده، دستگیری صدام، تنها یک منفعت برای آمریکایی ها و هم پيمانان آنها در بر داشت. این نخستین موفقیت ملموس انها از هنگام سقوط بغداد بود. دستگیری صدام در بهبود تصویر منفی آمریکا در عراق که خود آن را بوجود آورده بود، مؤثر واقع شد. تصویری که در آن طرف پیروز، خطایی پس از خطای دیگر مرتکب می شود. این روزنامه در ادامه می نویسد، زندانی کردن صدام حسین در کمک به حل مهم ترین مشکل آمریکایی ها که نبود یک هم پیمان داخلی که بتواند آنها در بر قراری ثبات کمک کند، کارساز نبود.

کرد ها تنها هم پیمان داخلی با آمريكایی ها هستند، طایفه ای که از نظر جمعیت پس از شیعه ها و سنی های عراق قرار دارند و به این دلیل نمی توان بر آنها تکیه کرد. نویسنده در ادامه مقاله با یاد آوری مشکلاتی هم چون دزدی و غارت وسیع که آمریکایی ها بلافاصله پس از اشغال عراق با آن مواجه شدند و در توقف آن عاجز ماندند می نویسد در آن هنگام گویا وزارت دفاع آمريكا در پی کاهش مسئولیت های وزارت امور خارجه آمريكا بود تا به حل مشکلات ناشی بین اللمللی ناشی از اشغال عراق بپردازد.

نویسنده می افزاید، خطای بزرگ دوم آمريكا انحلال ارتش و دستگاههای امنیتی عراق بود. افراد شاغل در ارتش و دستگاههای امنیتی همراه با خانواده های آنها حدود دو میلیون نفر بود. این جمعیت به ناگهان بدون کار و در آمد شدند. آمریکایی ها هم چنین اعضای پیشین حزب حاکم بعث را هدف قرار دادند. این هدف گیری بدون تمایز بین آنهایی که در فرماندهی قرار داشتند و افرادی همچون پزشکان و معلمین که مجبور به پذیرش عضویت حزب بودند، صورت گرفت. نویسنده یکی از امور عجیب در رفتار آمریکایی ها و انگلیس ها در عراق را در این می داند که آنها بر این باور بودند که مردم عادی عراق از آنچه روی می دهد، آگاهی ندارند. اما حقیقت این بود که عراقی ها بسیار با هوش بودند، زیرا سالیان متمادی به رادیوهای عربی گوش فرا می دادند که از آن جمله بی بی سی، مونت کارلو و صدای آمريكا بود. آنچه که انها می شنیدند بیش از آنچیزی بود که در اروپا یا ایالات متحده امریکا شنیده می شود.

نویسنده می افزاید، امری که عراقی ها پس از مدت کوتاهی به آن واقف شدند، این بود که تنها چیزی که اشغال و سیاستمداران واشنگتن برای آنها به ارمغان آوردند، خشونت و خونریزی بود، اما این دلیل روی آوردن آنها به سلاح نبود. نویسنده معتقد است نکته مهمی که عراقی ها به سرعت آن را درک کردند آنبود که مخالفت از روی اعتدال نتیجه بخش نخواهد بود. نویسنده، عراقی ها را به ایرلندی های کاتولیک ایرلند شمالی در دهه هفتاد تشبیه می کند، دوره ای که دولت انگلیس به ظلم رفته بر آنها گوش فرا نمی داد. نویسنده بر این با ور است که بهتر است واشنگتن و لندن انتخابات در عراق را با استفاده از کوپن های غذا بر گزار کند. از نظر وی این شیوه علیرغم کاستی هایی که در بر دارد، بهترین روش است.

وی در ادامه می نویسد: پیروز چنین انتخاباتی بدون تردید شیعه ها خواهند بود که بر اساس راهنمایی هایی مرجع بزرگ دینی خود ایت ا... سیستانی عمل خواهند کرد. به عقیده نویسنده، واشنگتن مایل به اجرای چنین سناریوی نمی باشد. حکومت آینده عراق هم با حضور دراز مدت آمريكا و انگلیس در این کشور همراهی نخواهد بود، اما حکومتی خواهد بود که از پشتوانه وسیع مردمی برخوردار خواهد بود. حمایتی که نه نظام صدام حسین و نه نظام اشغالگر که پس از ان بر این کشور حاکمیت یافت، از ان برخوردار نبود.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید