نقش چین در صادرات سوپاپ‌ به ایران

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

تحقیق مقامات غربی درباره نقش چین در صادرات سوپاپ‌های فرانسوی به ایران
پیتر فریچو دیوید کرافورد، در مقاله ای در روزنامه وال استريت ژورنال می نویسند یکی از شرکت های ایرانی مرتبط با برنامه هسته‌ای تهران با وجود تحریم‌هایی که با هدف ممانعت از ورود تجهیزات غنی سازی به ایران اعمال می‌شود، به سخت‌افزار ویژه‌ای برای غنی‌سازی اورانیوم دست یافته است.

این دو با اشاره به اینکه منابع انها اطلاعات جامعی دراین زمینه دارند، می نویسند: در چند هفته گذشته یکی از شرکت‌های مسئول تامین سخت‌افزار، سوپاپ‌های مخصوص و فشارسنج‌های خلاء ساخت یک کمپانی فرانسوی را برای ایرانی‌ها تهیه کرده است. این تجهیزات تا ماه دسامبر دراختیار یک کمپانی صنعتی آمریکایی، موسوم به «تایکو اینترنشنال» قرار داشت. هر دو کمپانی فرانسوی و آمریکایی اعلام کرده‌اند که هیچ اطلاعاتی در این مورد ندارند .مقامات غربی هبه دنبال آن هستند تا از چگونگی ورود این سوپاپ‌ها و فشارسنج‌ها به ایران اطلاع دقیق پیدا کنند.

وال استریت ژورنال می نویسد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سرویس‌های اطلاعاتی غربی سرگرم تحقیق در این زمینه هستند. تحقیقات آژانس با دریافت پست الکترونیکی که در آن گفته شده بود، این تجهیزات از طریق واسطه‌ای چینی مستقر به ایران منتقل شده است در چهاردهم ژانویه آغاز شود. انتقال این سخت‌افزار، بخشی از حرکت دراز مدتی است که بین ایران و غرب در جریان است. به نوشته وال استریت ژورنال یکی از محققان آشنا به فرایند تحقیق و تفحص آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفَت ایران در دو سال گذشته تقریبا ده بار تلاش کرده است تا به این سوپاپ‌های مخصوص غنی‌سازی اورانیوم دست یابد.

به گفته وی « فرایند انتقال در برخی از موارد انجام شد، و در برخی موارد هم ناکام ماند.» به نوشته وال استریت ژورنال بعضی از مقامات می‌گویند: بعید نیست که برخی از محصولات کمپانی‌های تولیدکننده به ایران وارد شود، بدون این‌که آنها اطلاعی از این موضوع داشته باشند. کنترل جریان انتقال کالاها که در اغلب موارد چندین بار در بنادر خارجی صورت می‌گیرد و حتی شامل محموله‌های انتقال‌ یافته توسط واسطه‌ها هم می‌شود، کار چندان دشواری نیست، اما به‌خاطر هراس دولت‌های غربی از نزدیک‌تر شدن ایران به قابلیت ساخت تسلیحات هسته‌ای، وضعیتی اضطراری پدید آمده است.َ وال استریت ژورنال در ادامه می نویسد: آمریکا تلاش می‌کند تا با افزایش فشار بر چین و دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل، موافقت آنها را برای اعمال دور جدیدی از تحریم‌ها جلب کند تا بتواند با قدرت بیشتری محموله‌های ارسالی به ایران را کنترل کند و از احتمال دور زدن محدودیت‌های فعلی بر سر فروش تجهیزات بکاهد. هدف دولت اوباما این است تا اواسط آوریل بر سر پیش‌نویس تحریم‌های جدید توافق حاصل شود و پس از آن "هم هو جین‌تائو" رئیس‌جمهور چین، برای شرکت در اجلاس امنیت هسته‌ای راهی کاخ سفید خواهد شد. چین که به تازگی میزبان مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران بود، از قدرتمندترین حامیان ایران در میان کشورهایی است که می‌توانند تحریم‌های سازمان ملل را وتو کنند. 

به نوشته وال استریت ژورنال در مورد شرکت ایرانی‌ موسوم به «جاودان مهر طوس» که این سوپاپ‌ها را تهیه کرده است، اطلاعات اندکی در اختیار است و دسترسی به مدیران این شرکت برای ارائه توضیحات بیشتر میسر نبود و مقامات ایرانی هم توضیحی در این مورد نداده است. مقامات غربی گفته‌اند که این شرکت از سال گذشته به نیابت از شرکت الکتریکی کالایه - یک شرکت ایرانی فعال در زمینه تحقیق و توسعه سانتریفیوژها که بخشی از سازمان انرژی اتمی ایران است - در تدارک تامین تجهیزات هسته‌ای برای این کشور بوده است. این مقامات هم‌چنین گفته‌اند که شرکت «جاودان مهر طوس (JMT)» در صدد دست‌یابی به آهن‌رباهای مخصوص مورد استفاده در سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم هم بوده است. هم شرکت الکتریکی کالایه و هم سازمان انرژی اتمی ایران در دسامبر ۲۰۰۶ به‌خاطر فعالیت‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای، توسط سازمان ملل تحریم شدند. ایران می‌گوید دست‌یابی به فناوری هسته‌ای برای اهداف صلح‌آمیز، حق این کشور است و این دقیقا همان فناوری‌ای است که می‌تواند برای ساخت تسلیحات هسته‌ای هم مورد استفاده قرار گیرد. دقیقا نمی‌توان گفت که شرکت «جاودان مهر طوس» چه تعدادی از این سوپاپ‌ها را تهیه کرده یا تا چه حدی به پیشرفت برنامه غنی‌سازی اورانیوم ایران یاری رسانده است.

غنی‌سازی اورانیوم می‌تواند گامی بلند به ‌سوی ساخت تسلیحات هسته‌ای باشد. تحلیلگران می‌گویند موضوع شرکت «جاودان مهر طوس» بیانگر دشواری‌های کسب اطلاع از اقداماتی است که در پی دور زدن تحریم‌ها صورت می‌گیرد. دیوید آلبرایت، از بازرسان سابق تسلیحاتیِ سازمان ملل که اکنون مدیر مؤسسه علوم و امنیت بین‌الملل واشنگتن است، گفت: «آنچه به ‌طور پیوسته شاهدش هستیم این است که هسته‌ای از یک حلقه قاچاق در ایران وجود دارد که در کنار نهادهای تامین‌کننده تجهیزات در درون ساختار نظامی متعارف، وقتی نیاز مبرم به چیزی وجود داشته باشد، آنها کمپانی‌ها یا افرادی را می‌یابند که ایران بتواند از طریق آنان این تجهیزات را خریداری کند.» وی افزود: «یک فرد یا شرکت نمی‌تواند تعداد زیادی از این سوپاپ‌ها بخرد. این چیزی است که آنها باید به تناوب پیگیر باشند تا نیاز خود را تامین کنند.» بعضی از سوپاپ‌های تهیه شده توسط شرکت «جاودان مهر طوس» در سیلندرهای مورد استفاده برای انتقال پودر اورانیوم و بقیه آنها در فرایند غنی‌سازی استفاده خواهد شد.

به گفته آگاهان، این سوپاپ‌ها در شرکت فرانسوی کی‌دی والو- دیسکوت که یک شرکت تولید کننده سخت‌افزارهای مخصوص صنایع هسته‌ای و شیمیایی تولید شده‌اند. این شرکت از ماه دسامبر به بخش خصوصی واگذار شد ولی هم چنان هم محصولات خود را تحت لیسانس وزارت انرژی فرانسه در آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر به فروش می‌رساند و قوانین سخت‌گیرانه‌ای هم برای صادرات محصولات خود دارد. شرکت کی‌دی والو و کمپانی تایکو اعلام کرده‌اند از انتقال محصولات خود به ایران هیچ اطلاعی نداشتند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مقامات غربی پس از آن‌که آژانس آن پست الکترونیکی را در چهاردهم ژانویه دریافت کرد، تحقیق در این مورد را آغاز کرد و یکی از افرادی که آنرا خوانده است می گوید: در آن گفته شده بود که این تجهیزات غیرقانونی، به ‌گونه‌ای «محتاطانه و محرمانه» به ایران منتقل شده است. 

در این پست الکترونیکی نام شرکت «جاودان مهر طوس» امده بود و نام "یز ویکاس کومار تلوار" که نماینده کمپانی تجاری چینی موسوم به «ژی‌جیانگ اوهای» به عنوان واسطه ای که این سوپاپ ها را تهیه کرده است، قید شده بود. وال استریت ژورنال در ادامه می نویسد: دسترسی به آقای تلوار - که در مورد ملیت‌اش اطلاعات دقیقی در دست نیست. ژی‌جیانگ که در کار صادرات و واردات طیف گسترده‌ای از محصولات - از سیگارهای الکترونیک گرفته تا لوله‌های استیل فعالیت دارد و به درخواست این روزنامه برای ارائه توضیحات بیشتر پاسخی نداد. یکی از مسئولان قضایی آمریکا با اشاره به اینکه نام آقای تلوار و کمپانی "ژی‌جیانگ اوهای" در تحقیقات گذشته در زمینه تلاش‌های ایرانی‌ها برای تامین تجهیزات مرتبط با برنامه هسته‌ای، چند بار مطرح شده بود، به نقل از وی می نویسد: «ویکاس کومار تلوار قطعا مأموری است که برای نهادهای ایرانی کارمی‌کند.» این مسئول قضایی به این نکته هم اشاره کرد که «جاودان مهر طوس از تامین‌کننده‌های شناخته‌شده شرکت کالایه است.» ژان‌پیر ریشر، رئیس کمپانی فرانسوی کی‌دی والو، در مصاحبه‌ای گفت شرکت تحت مدیریت وی به‌خاطر ماهیت حساس محصولات تولیدی، هیچ رابطه تجاری‌ با چین ندارد. او گفت: «باور کنید ما هیچ ‌وقت چیزی به چین نفروختیم؛ البته ای کاش می‌توانستیم!» آن‌طور که او می‌گوید: انجام چنین معاملاتی نیاز به مجوز صادرات دارد که گرفتن آن بسیار دشوار است.

آقای ریشر، تاکید کرد که هرگز اسم آقای تلوار را نشنیده و کی‌دی والو تنها با مشتریان سرشناس معامله می‌کند. به گفته وی مقامات غربی با شرکت تحت مدیریت وی تماس گرفته‌اند تا در مورد معاملات با ایران و چین سؤالاتی بپرسند. سخنگوی کمپانی تایکو اینترنشنال هم گفت، این کمپانی در اسناد سال ۲۰۰۶ به بعد جستجو کرده و هیچ مدرکی از معامله با ژی‌جیانگ یا آقای تلوار نیافته است. مقامات اطلاعاتی آمریکا از بحث پیرامون این موضوع سر باز زدند. مسئولیت پیگیری کمپانی‌ها و افرادی که تحریم‌های ایالات متحده را نقض می‌کنند بر عهده وزارت خزانه ‌داری این کشور است که به ‌نوعی به‌عنوان دیده‌ بان غیررسمی تحریم‌های بین‌المللی هم عمل می‌کند. نه شرکت جاودان مهر طوس، نه آقای تلوار و نه کمپانی ژی‌جیانگ اوهای، در لیست کمپانی‌ها یا افراد ناقض تحریم‌ها نبوده‌اند. 

یکی از سخنگویان وزارت خزانه ‌داری گفت: آنها پرونده صدها نفر که مظنون به نقض تحریم‌ها بوده‌اند را دراختیار دارند، اما گفت اظهار نظر درباره تحقیق‌هایی که در دست انجام است «یکپارچگی و اثرگذاری اقدامات ما را در معرض تهدید قرار می‌دهد.» بازرسان آمریکایی می‌گویند: مواردی از انتقال تجهیزات هسته‌ای به ایران از طریق کشورهایی هم‌چون امارات، چین، سنگاپور و مالزی دیده شده است. کلارک ستلز، یکی از مقامات ارشد مبارزه با گسترش تسلیحات هسته‌ای در آژانس مهاجرت و گمرک وزارت کشور گفت: «ما هم‌اکنون چندین پرونده در دست بررسی داریم و ادعاهایی از این دست را هم پیگیری می‌کنیم.»  آقای ستلز افزود: «کمپانی‌های مجاز در گذشته در چندین مورد فریب خورده‌اند. از سال ۲۰۰۱ ما به بیش از ۱۸ هزار کمپانی رفتیم و مستقیما با آنها گفت‌وگو کردیم» تا بدانیم واقعا مشتری آنها چه کسی است. ماه گذشته در ایتالیا، پلیس هفت مرد متهم به صادرات غیرقانونی تجهیزات نظامی به ایران را دستگیر کرد. بر اساس کیفرخواست صادرشده توسط دادستان، دو نفر از افراد دستگیر شده از مقامات رسمی دولت ایران هستند. اتهام این هفت نفر خرید قانونی تجهیزات حساس در آلمان و سایر کشورهای اروپایی و انتقال آنها از طریق کشورهایی هم‌چون سوئیس، انگلیس، رومانی و امارات به ایران بوده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید