تهران به اوپک هشدار داد

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

ایران به عربستان سعودی و دیگر کشورهای عضو اوپک نسبت به افزایش تولید نفت برای جبران هر گونه کاهشی در عرضه نفت که ناشی از تحریم های غرب علیه نفت ایران باشد، هشدار داد. هشدار ایران پس از آن صورت می گیرد که مقام های عالی رتبه از کشورهای عمده وارد کننده نفت به ریاض رفته اند تا از عربستان، بزرگترین صادر کننده نفت جهان بخواهند تا در صورتی که امریکا و اتحادیه اروپا نفت ایران را تحریم کنند، به افزایش تولید و تامین نیاز آنان اقدام کند. محمدعلی خطیبی نماینده ایران در اوپک گفت که تهران هر گونه افزایش در تولید نفت را غیردوستانه تلقی خواهد کرد. تنش در خاورمیانه موجب افزایش قیمت نفت برنت به بالای ۱۱۰ دلار شده است.

آقای خطیبی به روزنامه اطلاح طلب شرق گفته است: "همکاری کشورهای همسایه جنوبی ایران با کشورهای غربی امریکا و اروپا برای جایگزین کردن نفت ایران، یک اقدام خطا خواهد بود". وی افزود: "این اقدام از طرف ایران دوستانه تلقی نخواهد شد". وی در عین حال افزود عواقب افزایش تولید نفت از طرف عربستان سعودی و دیگر کشورها قابل پیش بینی نخواهد بود. این هشدار یک روز پس از آن صورت می گیرد که علی نعیمی وزیر نفت عربستان بدون اشاره به ایران گفته بود که کشورش هر گونه افزایش تقاضای نفت را پاسخگو خواهد بود. وی گفته بود: "هر چه مشتریان بخواهند ما به انها خواهیم داد".

عربستان سعودی از دیر باز سیاست تأمین تقاضای نفت را دنبال می کند اما اظهارت نعیمی پس از آن صورت می گیرد که تعدادی از مقامات رسمی از کشورهای وارد کننده نفت از عربستان برای اطمینان یافتن از تامین نفت دیدار کرده اند. طی ده روز گذشته نخست وزیر انگلیس، ون جیابو رئیس چین، کوشیرو گمبا وزیر خارجه ژاپن، اریک کانتر سناتور برجسته امریکا برای مذاکره در مورد نفت به عربستان سعودی سفر کردند. پادشاهی سعودی روزانه ده میلیون بشکه نفت به بازار تزریق می کند که بالاترین میزان طی سی سال گذشته می باشد، اما آقای نعیمی گفته است که می تواند تولید روزانه را به 5/12 میلیون بشکه در روز افزایش دهد. ایران سومین تولید کننده عمده نفت جهان پس از عربستان سعودی و روسیه است و روزانه دو میلیون و چهارصد هزار بشکه نفت صادر می کند.

بخش اعظم تولید نفت ایران ممکن است با تحریم غرب ضربه ببیند. واشنگتن مقرراتی را وضع کرده است که شرکت هایی را که با بانک مرکزی ایران که عمده پول های حاصل از صادرات نفت را دریافت می کند، همکاری کنند شامل مجازات های مالی خواهد کرد و این امر کشورهای نظیر ژاپن، کره جنوبی و هندوستان را وادار کرده است تا بگویند از تکیه خود بر نفت ایران خواهند کاست. بروکسل نیز روز دوشنبه هفته آینده تحریم واردات نفت از ایران را مورد بحث قرار خواهد داد. برای بعضی از اسرائیلی ها تحریم اعلام شده توسط اوباما خیلی کافی نبوده است. موشه یالان معاون نخست وزیر اسرائیل دیروز گفت اقدامات وضع شده بسیار کمتر از ان چیزی بوده است که سنای امریکا خواسته بود. تهران به طور مکرر تهدید کرده است اگر غرب نفت ایران را تحریم کند، تنگه هرمز را که یک سوم نفت جهان از ان می گذرد خواهد بست. ایرانی ها بهر حال در روزهای اخیر از لحن خود در این زمینه کاسته اند. احمد وحیدی وزیر دفاع گفت ایران نگفته است تنگه هرمز را خواهد بست. امریکا دو ناو هواپیمابر را در مجاورت تنگه هرمز مستقر کرده است و قول داده است که این آبراه را باز نگه خواهد داشت.

فاینانشیال تایمز ۱۳۹۰/۱۰/۲۶

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید