سیاستمداران جاهلی که ایران را هدف جنگ سرد قرار داده اند

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

سیمون جنگییز نویسنده ای است که از تاریخ برای بیان واقعیت های سیاسی روز به خوبی بهره می گیرد و همواره در نوشته های خود سعی بر آن داشته است که زاویه دید متفاوت تری را نسبت به تحولات جهانی ارانه دهد. در همین زمینه وی در مقاله ای در روزنامه گاردین می نویسد، آیا ما در اشتباهیم؟ من شاهد دو نبرد بین المللی بودم: غرب علیه روسیه کمونیست و حالا غرب علیه اسلام سیاسی.

نبرد اخیر در اثر مبالغه رهبران غربی درباره تهدید گروه کوچکی از تروریست ها بود تا بتوانند برای خود در جنگ شهرتی دست و پا کنند. اما جنگ قبلی؟ به طور اطمینان جنگ سرد، جنگ خوبی بود، نبرد بین دو دیدگاه در مورد این بود که چگونه نظم بشری را برقرار کرد. اگر چنین نباشد، در این صورت باید یکی از بزرگترین خطرات همه دوره ها و اتلاف وحشتناک منابع باشد.

 جنگییز سپس با اشاره به مقاله آندرو الکساندر گیز ستون نویس روزنامه دیلی میل می نویسد، ممکن است هیچکس وی را دست چپی نداند، اجازه دهید صلح جویان را کنار بگذاریم. وی هیچ گونه شک و شبهه ای در مورد شیطان بودن استالین و مائو ندارد، بیشتر از انچه که وی در مورد صدام حسین و القاعده داشت. اما وی ترکیب منفوری از هشیاری سنتی همراه با تردید تاریخی دارد.

اما وی از یک کتاب شورانگیز اما کم توجه نتیجه گیری می کند، امریکا و امپریالیسم جهالت در سالهای اخیر از سیاست خارجی برخوردار بوده است که اساس ان بی خردی سیستماتیک بوده است. ما فریب خورد بودیم و هنوز هم فریب می خوریم.

الکساندر موافق است و اکنون اکثر تئوری ها پذیرفته است که استالین و جانشین وی هرگز به دنبال تجاوز به غرب اروپا و سرنگونی سرمایه داری امریکا نبوده است. چنانکه سر مایکل هوارد تاریخدان می نویسد "هیچ تاریخدان جدی دیگر بحث نمی کند که استالین حتی حرکت دادن نیروهایش را به خارج از کشورهایی که در اروپای شرقی اشغال کرده بود، تمایل داشته باشد. وسواس استالین جلوگیری از تجدید حیات دوباره المان بود. او یک روانی خونخوار بود، اما همانند بسیاری از روس ها، از اینکه محاصره شود، بیم داشت. در افق دید وی کشورهای حائل و پرده ای آهنین قرار داشت که از مرزهایش حمایت می کند. موضع وی در قبال غرب جسورانه نبود. وی نه تمایل و نه امکانات سلطه بیشتر بر جهان را نداشت (امریکا هر دو را داشت).

پاسخ سنتی به این پرسش اینست که ناتو هرگز نمی تواند اطمینان داشته باشد. تجهیز به جنگ افزار از جمله تسلیحات هسته ای یک اقدام حساس پیشگیرانه است. امید برای بهترین و آماده شدن برای بدترین. این وضعیت هم چنین برای سیاست های سنتی امریکا مناسب است. ترومن جنگ طلب ریاست جمهوری امریکا را از فرانکلین روزولت در دست گرفت و به مشاوره چرچیل در مورد دستیابی به صلح با روسیه گوش نداد. در سال 1953 در مرگ استالین تمایل خود را برای مصالحه اظهار داشت. اما جان فاستر دالاس وزیر امور خارجه سرکش اتحاد جماهیر شوروی پیشین را به مسابقه تسلیحات هسته ای کشید و غرب را به جنگ با نیکیتا خروشچف و حتی در دوران ریاست جمهوری رونالد ریگان نزدیک کرد.

هشیاری میخاییل گورباچف از فاجعه ای که قرار بود اتفاق بیفتد جلوگیری کرد. هر چند که در یک مسابقه تسلیحاتی، هر دو طرف دچار صدمه خواهند شد. الکساندر هیچ تردیدی ندارد که اشتباه نخست از طرف واشنگتن بوده است. رهبران امریکا که در سفرهای خارجی رفیق هستند حتی به سخنان سازمان های اطلاعاتی خود که عنوان می داشتند روسیه خطری را متوجه غرب نمی کند، نادیده می گرفتند.

جنگییز در ادامه می نویسد، جنگ سرد تریلیون ها دلار هزینه داشت، صدها هزار تن به نمایندگی دو طرف در جهان کشته شدند. در آن دوره هوشمندی این بود که هزینه فرصت در فقر و بیماری و دمکراسی به تعویق افتاده نهفته است. حدیث کشورهای اروپایی شرقی، همانند کشورهای اسلامی امروز است که از توسعه اقتصادی و بلوغ سیاسی بازمانده اند.  جنگ سرد، جنگ خوبی علیه بدی ها نیست.

وی سپس با اشاره به حوادث بالکان و یازدهم سپتامبر می نویسد بوش و بلیر در انتخابات پیروز شدند. بانک ها به ژنرال ها وام دادند و مجتمع های صنعتی نظامی بر اقیانوس پیچیده ای از افسانه و دروغ گویی شناور شدند. شستشوی مغزی همه جا وجود دارد. هیچ  کتاب، استدلال و مدرک نمی تواند دولت انگلیس را از اعتقاد مبنی بر اینکه تنها زرداخانه  دفاعی عظیم ان در برابر تصاحب کشورش توسط کمونیسم، منصرف کند و اکنون انها در برابر قیامت اسلامی  ایستاده اند.

از این رو نیاز به نگهداشتن زیردریایی اتمی در سطح دریا، به نحوی برطرف کردن خطر یک کشور تروریستی است که نامش ذکر نشده است. به همین ترتیب پنج تن از شش کاندیدای ریاست جمهوری امریکا خواستار جنگ با ایران "به دلیل اینکه علیه امریکا تهدید ایجاد می کند، شده اند." چه تهدیدی؟

من بر این باور هستم که الکساندر دنبال توضیح است نه در سیاست بین المللی واقعی بلکه جستجو در انگیزه های رهبران دمکراتیک است.

امریکا اعتقاد به خود دارد که "بزرگترین ابرقدرتی است که تاکنون جهان به خود دیده است" این امر باعث خشم لیندون جانسون می شود که در برابر کشور کوچک ویتنام ناتوان است. این امر منجر به ان شد تا لابی های امریکایی برای حفظ هزینه های دفاعی، چنانکه به "ترومن" توصیه شد، اقدام کنند. "این جهنم را از مردم امریکا دور کنید. " امروز، خود فریبی مشابهی واشنگتن و لندن را به آنجا کشانده است، که ادعا کنند آنها حق دارند، بمب ها را بر سر انهایی که از نظر انها "غیر قابل قبول است" فرو ریزند.

اجازه ندهید که روزتان، جز با  دردسر انداختن یک سیاستمدار جاهل و بوسه گرفتن از چهره یک مورخ شکّاک بگذرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید