جان هاری: معنی واقعی مرگ بن لادن

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

اگر فیلم را به ده سال پیش به زمانی که حملات یازدهم سپتامبر،  گرد و غبار غلیظی را در منهتن نیویورک بپا کرد، باز بگردانیم، اسامه بن لادن از این اقدام شادمان بود. جان هاری می نویسد: امریکا در آن هنگام برای پیگرد عاملان این حمله دو گزینه در پیش رو داشت استفاده از چاقوی جراحی یا آتش زنه است.نویسنده معتقد است با استفاده از چاقوی جراحی و فعالیت های اطلاعاتی، آمریکا قادر بود مسئولان این عمل جنایت کار آنه را تحت پیگرد قرار دهد، منابع مالی آنها را خشکانده و در نهایت حمایتی که از ان برخوردار بودند، کاهش دهد.اما با استفاده از گزینه آتش زنه، امریکا کشورها را اشغال می کند، قتل و شکنجه را دنبال می کند و به این ترتیب تعداد جهادی های خشمگین و آماده به کشتار را افزایش می دهد.

اهاری می نویسد: ما از گزینه هایی که بن لادن ترجیح می داد از آن استفاده شود، آگاه بودیم. وی به دنبال آن بود که غرب را به جنگ های خونین که پایانی ندارد و میلیاردها دلار هزینه در بر دارد و زندگی صدها هزار نفر را در معرض خطر قرار می دهد، بکشاند.عمر بن لادن، هنگامی که از پدرش اسامه بن لادن جدا شد، گفت پدرش نیاز به رئیس جمهوری چون جورج بوش داشت که جنگ راه می اندازد، پول زیادی هزینه می کند و کشورش را ویران می کند.

جان هاری در ادامه می نویسد: در هفته گذشته آنچه را که باید انجام می دادیم، دیدیم. عملیات فوق العاده ای نبود، من ترجیح می دادم که اسامه بن لادن در حالیکه زنده است، دستگیر شود و در مقابل دادگاه قرار گیرد.اما با این حال عملیات دقیق بود و همه احتیاط های لازم برای اینکه شهروندان دچار خسارتی نشوند، اتخاذ شده بود. شکنجه در این عملیات مورد استفاده قرار نگرفت. این تنها راهی بود که می بایست برای مقابله با خشونت در پیش گرفت. ولی در مقابل با استفاده از گزینه زور جان بیش از یک میلیون نفر بیگناه، در ازای قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر، گرفته شد.

اسامه بن لادن به حامیان خود می گفت: ما مدت ده سال یک جنگ فرسایشی را علیه نیروهای اشغالگر اتحاد جماهیر شوروی پیشین دنبال کردیم تا این کشور را شکست دادیم. ما همین سیاست را دنبال می کنیم تا آمریکا را به نقطه شکست برسانیم.برای انجام این امر ما نیاز با ان داریم تنی چند از مجاهدین را به امریکا بفرستیم تا پوستری را که بر ان القاعده نوشته شده است به دست گیرند تا با این اقدام ژنرال های آمریکایی به این جا (افغانستان) گسیل شوند.اما از این طریق آمریکا از نظر انسانی، اقتصادی و سیاسی لطمه می بیند . وی می دانست با چنین حمله ای از جانب ایالات متحده امریکا، اقدامات خود را توجیه کند که غرب جنگی علیه اسلام راه انداخته است و از این طریق او می توانست نیرو های بیشتری را به سازمان القاعده جذب کند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید