۲۰ میلیارد پوند هزینه عملیات جنگی در عراق و افغانستان

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

اطلاعات رسمی نشان از آن دارد که عملیات نظامی و پیامدهای آن در افغانستان و عراق از یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ تا کنون بیش از ۲۰ میلیارد پوند هزینه دربرداشته است. به نوشته دیلی تلگراف این رقم شامل هجده میلیارد پوند برای عملیات نظامی است و این در حالی است که هزینه های بودجه دفاعی و صدها میلیون پوند کمک و هزینه های امنیتی مقامات را به ان باید افزود. این روزنامه می افزاید آمارهای نخست وزیری نشان می دهد بین آوریل ۲۰۰۱ و مارچ ۲۰۱۰حداقل هزینه های انگلیس در افغانستان و عراق ۲۰ میلیارد و ۲۴۰ میلیون پوند می باشد.

 خزانه داری هشت میلیارد و سی و دو میلیون پوند از ذخیره هایش را برای عملیات نظامی در عراق در فاصله سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ و ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ هزینه کرده است. این در حالیست که بودجه دفاعی ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰، ۳۵ میلیارد پوند بوده است. بر اساس این گزارش هزینه های عملیاتی بخش توسعه بین المللی ۵۷۷ میلیون پوند در فاصله سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳  بوده و وزارت امور خارجه هم در همین مدت 283 میلیون پوند هزینه کرده است. مبلغ ۱۴۷میلیون پوند نیز برای برنامه جلوگیری از درگیری هزینه شده است که هدف از آن تشویق تلاش های صلح برای پایان دادن به منازعه ها و درگیری هاست. خزانه داری انگلیس در افغانستان نیز در فاصله سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ مبلغ نه میلیارد و نهصد میلیون پوند هزینه کرده است. مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون پوند هم برای بازسازی وسائل انسانی دوستانه توسط وزارت امور خارجه هزینه شده است.

الیستر دارلینگ وزیر خزانه داری پیشین انگلیس در ماه مارس گذشته اعلام کرد که مبلغ ۴ میلیارد پوند برای هزینه های دفاعی سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ افغانستان اختصاص داده شده است. وزارت امور خارجه انگلیس هم مبلغ ۱۱۸ میلیون پوند برای سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ برای افغانستان اختصاص داده است. پروفسور مالکوم چالمرز تحلیل گر مسایل دفاعی این کشور از آمار انتشار یافته نتیجه گیری کرده است که 30 درصد بودجه دفاعی این کشور به افغانستان اختصاص داده شده است. وی گفت هم چنین مبالغ بیشتری در دهه های آینده برای نیروهایی که در این عملیات زخمی شده اند، هزینه خواهد شد.

این روزنامه می افزاید گزارشی که روز گذشته انتشار یافت نشان می دهد که تلفات نیروهای انگلیسی در افغانستان بیش از چهار برابر نرخ تلفات نیروهای آمریکایی در افغانستان می باشد. به گزارش شورای تحقیقات احتمالی پزشکی که یکی از واحدهای دانشگاه کمبریج است، نیروهای انگلیسی در عملیات اصلی در افغانستان ، تلفاتی دو برابر تلفات نیروهای امریکایی داشته اند. عملیات طبقه بندی شدهبا عنوان "عملیات اصلی"، نشان از نرخ تلفات نیروهای امریکایی شش در هزار در در ۱۲ ماه منتهی به ماه می است که این رقم برای نیروهای انگلیسی سیزده در هزار است. در جریان ماه های فوریه و می نرخ تلفات نیروهای انگلیسی ۹.9 در هر هزار نفر در سال بود که این رقم برای نیروهای امریکایی ۲/۷ در هر هزار نفر بود.

مخالفین جنگ، هزینه های جنگ افغانستان و عراق را محکوم می کنند و عنوان می دارند درگیرشدن انگلیس در افغانستان در شرایطی که دولت میلیاردها پوند را از جیب مردم بیرون می کشد، بسیار هزینه بر است. کن لوینگستون شهردار پیشین لندن از حزب کارگر در این مورد می گوید:هزینه های جنگ در افغانستان و عراق معادل لغو هزینه تحصیل دانشجویان برای مدت ده سال است. "باب کرو" مدیر کل اتحادیه راه آهن نیز گفته است در حالیکه ساخت بیمارستان های جدید در انگلیس را لغو می کنند و طرح های حمل و نقل را به کناری می زنند، میلیاردها پوند برای قتل و نابودی در هزاران مایل دورتر از این کشور، هزینه می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید