توطئه برای بازپس گیری قدرت در رأس الخیمه

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

روزنامه گاردین از تلاش ولیعهد سابق رأس الخیمه شیخ خالد بن صقر القاسمی برای بازگشت به قدرت با کمک وکیلش، گزارش ویژه ای را به چاپ رسانده است و می نویسد این کودتای بدون خونریزی علیه برادرش شیخ سعود با شکست مواجه شد. گاردین که می گوید این گزارش محرمانه را بدست آورده است یادآور می شود. که شیخ خالد بن صقر در سال ۲۰۰۳ توسط پدرش از ولایتعهدی کنار گذاشته شد و برادر کوچکترش به این پست انتخاب شد. به نوشته این روزنامه پیتر کات کارت، وکیل ۵۹ ساله که به همراه خانواده اش شرکت حقوقی را اداره می کند به عنوان وکیل شیخ خالد بن صقر القاسمی ۶۲ ساله عمل می کند.

 هدف وی بازگرداندن شیخ خالد بن صقر القاسمی به قدرت در این شیخ نشین است. هر چند رأس الخیمه هم چون دبی و ابوظبی دیگر امارت های امارت متحده عربی از نفت برخوردار نیست اما به دلیل فاصله ۵۰ مایلی آن از تنگه هرمز و ایران موقعیت سوق الجیشی فوق العاده ای دارد. گاردین می نویسد وی پیتر کات کارت را استخدام کرده است تا مسئولیت هزینه کردن میلیون ها پوند برای کارشناسان را برعهده داشته باشد تا تغییرات بدون خونریزی حکومت در رأس الخمیه را فراهم کند.

 این روزنامه می افزاید تلاش شیخ خالد در آغاز با تضعیف حکومت رأس الخیمه آغاز شد و پس از آن حکومت مرکزی در ابوظبی پایتخت امارات را وادار کند تغییر موردنظر را عملی کند. این روزنامه می نویسد اسنادی در اختیار دارد که نشان می دهد شیخ خالد در سال ۲۰۰۳ پس از برکناری از ولایتعهدی بدنبال بازپس گیری قدرت برآمد و در این رهگذر شبکه ای از شرکت های بین المللی و حقوقدانان برای تحقق هدف وی اعلام آمادگی کردند.

به نوشته این روزنامه شیخ خالد و حامیانش به دنبال آن بودند که حکومت رأس الخیمه را متزلزل کنند تا فشار بین المللی را متوجه آن کنند. استراتژی شیخ خالد بر این استوار بوده است که به جامعه بین المللی نشان دهد که رهبر رأس الخیمه و برادرش حامیان ایران در منطقه هستند و ممکن است تحریم های بین المللی را که به دلیل برنامه هسته ای ایران وضع شده است، نادیده بگیرند. سازمان استراتژی کالیفرنیا که در خدمت شیخ خالد بن صقر القاسمی از بلاگ ها و شبکه تویتربا هزینه کردن میلیون ها پوند، برای تحقق اهداف وی استفاده کرده است. گلن اوگانریو یکی از کارشناسان خصوصی امور دفاعی امریکا که توسط یکی از اعضای سابق نیروی هوایی امریکا اداره می شود، به استخدام شیخ خالد در آمده است تا نسبت به اقدامات رأس الخیمه به جامعه جهانی هشدار دهد.

این روزنامه می نویسد شیخ خالد با استخدام این فرد و دیگر کارشناسان به دنبال آنست که نشان دهد حاکم فعلی رأس الخیمه که 92 سال دارد و برادرش اجازه داده اند اسلحه، مواد و محصولات صنعتی مورد نیاز برنامه هسته ای ایران و هم چنین مواد مخدر و الماس عبور کند. وی هم چنین حکومت رأس الخیمه را به راه دادن افراد مسلح و تروریست های القاعده و دیگر شبکه تروریستی متهم کرده است و عنوان داشته است این امارت پایگاه عملیاتی ایران است که اجازه می دهد ایرانی ها در همه امارات متحده عمل کنند. این روزنامه می افزاید ارزیابی صحت این ادعا ساده نیست. تحلیل گران مستقل می گویند که نقش ایران در رأس الخیمه بزرگنمایی شده است اما در مورد اینکه این امارت پایگاهی برای القاعده است صحت بیشتری دارد. علیرغم ادعای این شرکت دفاعی امریکایی، سخنگوی سفارت امارات در انگلیس گفته است این اتهامات بدون پایه و اساس می باشد.

به نوشته گاردین نقش کات کارت از سال ۲۰۰۸ برجستگی بیشتری یافت. شرکت وی در ایکنهام نقش اصلی را در پاسخ به درخواست های مالی مشاوران فعال شیخ خالد بن صقر القاسمی را بر عهده گرفته است. گاردین می نویسد طرف های مختلف با وی در مورد روش های عملیاتی مشورت می شود و خود وی نیز برای لابی کردن با اعضای کنگره به واشنگتن سفر کرده است. وی گزارش فعالیت هایش را مستقیما به شیخ خالد می دهد. این روزنامه می افزاید: امری که مبهم است، چگونگی درگیر شدن این وکیل در این ماجراست . وی حاضر به پاسخگویی به سؤالات گاردین در این زمینه نشد. به نوشته گاردین در اینکه شیخ خالد تا سال ۲۰۰۳ عنوان ولیعهد این امارت شمالی امارات متحده عربی با جمعیت یکصد و پنجاه هزار نفری را داشته است، مناقشه ای نیست.

وی پس ازتحصیل در قاهره، انگلیس و امریکا، شیخ خالد به عنوان یک چهره با دیدگاههای اصلاحی و به صورت علنی منتقد رژیم ایران درآمد. بعضی گزارش ها نشان می دهد وی به صورت یکی از حامیان حقوق زن در منطقه درآمد. اندکی پس از اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ وی از ولایتعهدی برکنار شد و به لندن تبعید شد. خالد می گوید یکی از دلایل برکناری اش مخالفت تند وی با ایران بوده است. اما وی در عین حال تظاهراتی را در رأس الخیمه علیه اشغال عراق راه اندازی کرده است اما طرفدارانش می گویند حمایت وی از حقوق زنان دلیل سقوطش بوده است. شیخ خالد در دوران تبعیدش دستکم ۳/۷ میلیون دلار برای بازگشت به قدرت و نشان دادن آنکه پدرش و برادرش فوق العاده طرفدار ایران هستند، هزینه کرده است.

مؤسسه استراتژی کالیفرنیا برای وی یک پایگاه اینترنتی و تویتر باز کرده است که نام رأس الخیمه برای مردم را دارد. این روزنامه در ادامه می نویسد در حالیکه فشار بر ایران برای اجرای خواسته جامعه بین المللی در مورد برنامه هسته ای افزایش می یابد، شیخ خالد و گروه وی نیز تلاش هایش را افزایش داده اند. در یازده دسامبر سال گذشته، یک یادداشت داخلی از یواس پروژکت به کات کارت گفته شده بود: مأموریت ما باید بر امتیاز و ثمره ما در مورد موضوع خاص ایران، تأکید کند و ما می دانیم این موضوع می تواند موضع رژیم حاکم بر رأس الخیمه را تحت فشار قرار دهد و با ادامه فشار، ابوظبی را در موقعیتی قرار دهیم که یا در کنار این رژیم بایستد و یا آنرا تغییر دهد. شیخ خالد ۱۹ دیدار جداگانه با نمایندگان کنگره و سنای امریکا داشته است. کات کارت هم با ۹ تن دیگر از آنان از طرف شیخ خالد دیدار کرده است. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید