عربستان سعودی و قطر در اسناد افشاگری ویکی لیکس

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

افشاگری های ویکی لیکس در مورد مکاتبات سفارتخانه های امریکا هم چنان مورد توجه روزنامه های چاپ انگلیس است و امروز صفحاتی از این روزنامه ها به افشاگری های مرتبط به عربستان سعودی و قطر اختصاص داده شده است.روزنامه ایندیپندنت در شماره امروز خود می نویسد دولت امریکا در پی افشاگری های جدید به بازسازی بنیادی در ساختار کارکنان خود در سفارتخانه ها، ارتش و مراکز جاسوسی که به دلیل این افشاگری ها، اشکار شده اند، پرداخته است.در گزارشی که در روزنامه ایندیپندنت توسط "گای ادامز" و کیم سینگوتا تهیه شده، آمده است: باراک اوباما رئیس جمهور امریکا در سیاست خارجی این کشور با بحران مواجه شده است.

این گزارش اشاره به آن دارد که تا کنون تنها ۱۱۰۰ گزارش از حدود ۲۵۰ هزار گزارش محرمانه که ویکی لیکس به آن دست یافته، انتشار داده شده است و این نگرانی وجود دارد که این افشاگری ها تا چند ماه آینده ادامه یابد.

تهیه کنندگان این گزارش بر این اعتقادند که این افشاگری ها موجب بی ثباتی در روابط امریکا با متحدان اصلی این کشور شده است.

گزارش این روزنامه می افزاید این افشاگری ها ممکن است منجر به عمیق شدن تنش با کشورهایی شود که با امریکا به ویژه خاورمیانه و مناطق دیگر دشمنی می ورزند. ایندیپندنت می افزاید از وزارت دفاع، سازمان جاسوسی  و وزارت امور خارجه امریکا خواسته شده است که روشن کنند، کدامیک از کارکنان انها، منبع این افشاگری ها بوده است.

از کشورهای خارجی و متحد امریکا که تا کنون از انتشار این اسناد توسط ویکی لیکس خشم خود را نشان داده اند از فرانسه، ایتالیا و ترکیه می توان نام برد.

  ایندیپندنت در ادامه مقاله می نویسد اخرین افشاگری های ویکی لیکس نشان از انتقاد وزیر امور خارجه امریکا هیلاری کلینتون از عربستان سعودی دارد. وی ریاض را به عنوان بزرگترین منبع تأمین کننده کمک های مالی به گروه های مسلح مسلمان توصیف کرده است.

کلینتون در سندی که انتشار یافته است و تاریخ آن به دسامبر سال ۲۰۰۹ باز می گردد می گوید "ریاض به جز اقداماتی محدود دست به کاری نمی زند" و از پرداخت کمک های مالی به طالبان و مجموعه های دیگر نظامی که حملاتی را علیه افغانستان، پاکستان و هند دست می زنند، جلوگیری نمی کند. روزنامه گاردین هم به افشاگری های ویکی لیکس توجه کرده است، اما پرونده قطر را مد نظر داشته است.

یکی از این اسناد نشان می دهد که قطر از کانال خبری الجزیره به عنوان وسیله ای برای مصالحه و معامله در سیاست خارجی بهره می گیرد. این سند با آنچه که کانال الجزیره در مورد استقلال سردبیری اش ادعا می کند در تناقض قرار دارد. گاردین در گزارش خود می افزاید سفارت امریکا در دوحه در گزارشی که به امریکا فرستاده است می نویسد روابط قطر و عربستان سعودی پس از انکه شبکه خبری الجزیره از انتقادات خود از خانواده سلطنتی کاست، رو به بهبود رفته است.

به گفته سفیر امریکا در قطر، قدرت شبکه خبری الجزیره در تأثیرگذاری بر افکار عمومی منطقه یکی از منابع اصلی نفوذ قطر است. این روزنامه می افزاید با اینکه سفیر امریکا در توصیف خود از کانال الجزیره به عنوان "آزاد و به طور نسبی باز" می افزاید این شبکه یکی از ابزار مهم قطر در سیاست خارجی است. به گزارش گاردین امیر قطر شیخ خلیفه بن حمد آل ثانی بر اساس این اسناد در سال ۲۰۰۱ درخواست امریکا را برای منع پخش پیام های ضبط شده اسامه بن لادن رهبر القاعده و دیگر شخصیت های مخالف واشنگتن را رد کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید