عرب ها تحت تأثیر ایران قرار نگرفتند

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

احمدی نژاد روز گذشته سعی کرد اطلاعات دیپلماتیک افشا شده آمریکا توسط ویکی لیکس را به عنوان شرارت آمریکا با هدف بی ثباتی منطقه توصیف کند. روزنامه تایمز می نویسد: کارشناسان خاورمیانه می گویند، افشای افزایش نفوذ ایران و کج خلقی جهان عرب در برابر ایران می تواند به عمیق تر شد شکاف بین کشورهای منطقه و به فاصله گرفتن حکومت ها از مردم کشورهایشان منجر شود.

احمدی نژاد گفت: انتشار این مدارک توسط آمریکا طراحی شده است و هدف خاصی را دنبال می کند. احمدی نژاد گفت، انتشار این اسناد یک جنگ اطلاعاتی است و انها به اهداف سیاسی خویش دست نخواهند یافت.

تحلیل گران می گویند: این اسناد نشان از ان دارد که ملک عبد ا... پادشاه عربستان سعودی از آمریکایی ها خواسته بود تا به ایران حمله کند، واین خواسته  بازتاب گسترده ای داشت.

"شادی حمید" از انستیتوی بروکنیگ در قطر می گوید: این امر نگرانی ها در کشورهای خلیج  ( فارس) را که از یکدیگری می ترسند، افزایش خواهد داد. شرایط خطرناکی شکل خواهد گرفت و شعله های اتش گسترده تر خواهد شد.

اطلاعات دیپلماتیک در مورد اینکه مقامات سوریه هم چنان به ارسال سلاح به حزب ا... ادامه می دهند و اسنادی که حکایت از حملات هوایی آمریکایی ها در یمن با موافقت رئیس جمهور یمن داشت، تردیدهای که در میان اعراب وجود دارد مورد تأیید قرار خواهد داد.

در بیروت روزنامه ها بر قاچاق اسلحه از سوریه به حزب الله نپرداختند و به جای آن بر موضع تهاجمی عربستان سعودی در قبال ایران، انهم در شرایطی که در لبنان تنش وجود دارد تمرکز کرده بودند.

"حنین قدار" روزنامه نگار لبنانی می گوید: این اطلاعات مهم تر از سلاح است، چرا که قاچاق اسلحه به حزب الله کسی را متعجب نکرده است.

در عربستان سعودی که رسانه های جمعی به شدت کنترل می شوند، در شماره هایی که در کشورهای همسایه توزیع می شود، به جای پرداختن به سخنان رهبرانشان، افشای این اسناد را موجب شرمندگی آمریکا خوانده اند. اما در نظرهای که بر روی صفحه اینترنتی روزنامه انگلیس زبان عرب تایمز عربستان سعودی گذاشته شده است، اظهارات ملک عبد ا... در مورد ایران نقل شده است.

آقای حمید گفت: در میان کشورهای متحد آمریکا همانند اردن و عربستان سعودی در بین عامه مردم  این زمزمه وجود دارد که حکومت هایشان علیه منافع ملی کشورهایشان عمل می کنند و از آمال عرب ها حمایت نمی کنند.این افشاگری ها این امر را تصدیق می کند.

در بعضی جاها همچون یمن این امر می تواند عواقب امنیتی گسترده ای داشته باشد. یکی از این اسناد گفتگوی یکی از مقام بلند پایه دولتی را منعکس می کند که در مورد حمله هوای آمریکا به پارلمان دروغ گفته است. به گفته "ناصر ارابیه" روزنامه نگار یمنی القاعده از این موضوع برای حملات خود علیه دولت یمن استفاده خواهد کرد.

در عراق، کسی ازانتشار جزییاتی که حکایت از نظارت مقامات رسمی آمریکا در چگونگی درگیر بودن ایران در مسائل این کشور دارد، متعجب نشد.حوا عثمان، از انستیتوی جنگ و صلح می گوید: واقعیت انست که عربستان سعودی ضد ایران است و در واقع با عراق جدید که با ایران ارتباط نزدیکی دارد، خیلی بد است.

"توبی دوج" کارشناس عراق در دانشگاه کوین ماری لندن می گوید: اسناد انتشار یافته در مورد موضع رهبران کشورهای عربی از اسرائیل موجب تشدید این حس در مردم خواهد شد که نظام های حاکم بر انان دورو هستند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید