مصر پیشنهاد بازار سیاه سلاح هسته ای را رد کرد

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

روزنامه گاردین در مقاله ای بر اساس افشاگری های ویکی لیکس می نویسد: بر اساس گزارش دیپلماتهای عالیرتبه مصری پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروری به مصر پیشنهاد سلاح هسته ای، مواد و خبرگان هسته ای از بازار سیاه شده بود. حسنی مبارک رئیس جمهور مصر این پیشنهاد را رد کرد اما این حادثه سؤالاتی را در مورد فروش تجهیزات هسته ای در بحران و آشوب اوایل دهه ۹۰ که در روسیه رویداد  به پیش می کشد. ماجد عبدالعزیز سفیر این کشور در سازمان بین الملل، این موضوع را در گفتگویش با "رز گوته مولر" از مذاکره کنندگان عمده امریکایی در مورد کنترل تسلیحات هسته ای در ماه می سال گذشته افشا کرد.

این موضوع در جریان بحث در مورد ایجاد یک منطقه خالی از سلاح در خاورمیانه که از اولویت های سیاست های قاهره می باشد، طرح شد. در این تلگراف سفارت امریکا امده است " عبدالعزیز (نماینده مصر در سازمان ملل) بالاخره در تلاش برای به ترسیم مصر به عنوان یک عضو مسئول در جامعه بین المللی ، ادعا کرد دانشمندان هسته ای به مصر عرضه مواد و حتی سلاح هسته ای را به دنبال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی پیشنهاد شده بود، اما مصر از پذیرش ان امتناع کرد. عبدالعزیز در پاسخ به این سؤال گوته مولر (معاون وزارت امور خارجه امریکا) در مورد اینکه چگونه از درستی  این موضوع آگاهی دارد می گوید:  در ان هنگام  در مسکو بوده است و اطلاعات مستقیم شخصی در این زمینه داشته است.

عبدالعزیز در این سند از دادن نظر در مورد اینکه این پیشنهاد را چه کسی داده بود،  خودداری کرد. به هرحال، مدارک گروهی از افسران سابق و دانشمندان هسته ای را که به طور ناگهانی امتیازات و درآمدهای خود را از دست داده بودند، نشان می دهد. "ماریا روست رابلی" کارشناس تاریخچه برنامه هسته ای مصر می گوید: وی از سه منبع جداگانه، یک دیپلمات سابق مصر، یک افسر نظامی و یک کارشناس هسته ای مطلع شده است، گروه های غیردولتی وابسته به یکی از کشورهای عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق که نام ان ذکر نشده است به مصر پیشنهاد فروش مواد و فن آوری هسته ای داده شده بود. رابلی می گوید: مبارک این پیشنهاد را رد کرد، وی خیلی محتاط است، حتی در مورد انرژی هسته ای پس از حادثه چرنوبیل وی طرح هایی را که در این زمینه وجود داشت، لغو کرد.

رابلی نویسنده کتاب "نرم  منع انتشار سلاح های هسته ای" است ، کتابی که به بررسی چرایی انتخاب راه بازدارندگی هسته ای توسط بعضی از کشورها می پردازد. وی در حال حاضر در دانشگاه اوکلند تدریس می کند. وی می گوید در تلگرافی که به ماه می سال ۲۰۰۹ باز می گردد، برای نخستین بار مقامات رسمی مصر ادعا می کنند  پیشنهاد دریافت کلاهک های هسته ای و کمک در فن آوری هسته ای به آنها شده است.

اولی هانیونن رئیس بخش حفاظتی سازمان بین المللی انرژی هسته ای می گوید: در هنگام فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، بسیاری از مردم با مشکلات اقتصادی مواجه بودند. بعضی از افراد برای پولسازی شرکت هایی را تأسیس کردند و به عرضه مواد هسته ای پرداختند. اما این افراد بودند که این پیشنهادها  را ارائه می کردند و  نه دولت ها. چند کیلوگرم از اورانیوم غنی شده و پلاتنیوم از قاچاقچیان در آن سال ها ضبط شد. در همین حال به صورت اتفاقی بعضی از دانشمندان هسته ای، در خارج از این کشور به این فعالیت مشغول بودند.

سازمان انرژی هسته ای تلاش می کند تا دریابد کدامیک از دانشمندان اکراینی- روسی در انجام انفجار هسته ای که در چلی بینک در روسیه .. صورت گرفت، در اواسط دهه ی نود در  ایران فعالیت می کرد. دانشمند هسته ای که اکنون به مسکو بازگشته است، کارشناسی است که می داند چگونه کلاهک را جمع و جور کند. در همین حال قاعده بر روی برنامه هسته ای پاکستان به عنوان یک بمب بالقوه تروریستی متمرکز شده است. 

گاردین در پایان می نویسد در این میان این همه نااطمینانی، کارشناسان این بحث را به میان می کشند که اگر کلاهک ها در اوایل دهه ۹۰ به بیراهه رفته باشند، تا کنون احتمالامنفجر شده باشند

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید