غربی ها علیرغم سازنده بودن مذاکرات هم چنان محتاط هستند

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

گفتگوی ایران بر سر برنامه هسته ای اش با کشورهای قدرتمند جهان با سازنده خواندن روز اول این مذاکرات و اینکه هیئت مذاکره کننده ایران تمایل دارد به  سر آینده تأسیسات هسته ای خود به همکاری بپردازد، وارد دومین روز خود شد. روزنامه فاینشنال تایمز می نویسد: با این حال دیپلماتهای غربی هم چنان در مورد پیش بینی نتایج اولین دور مذاکرات رسمی پس از وقفه یکساله در مورد برنامه هسته ای ایران هم چنان با احتیاط برخورد می کنند.

این روزنامه می افزاید: تیتر برجسته روز نخست دیدار، مذاکرات سازنده بود و یک دیپلمات عالیرتبه در زمینه این مذاکرات گفت:  مذاکرات بین "سعید جلیلی" رئیس هیئت مذاکره کننده ایرانی با دیپلمات هایی از آمریکا، فرانسه، انگلیس، چین و روسیه در مورد موضوع هسته ای به گفتگو پرداخت.

این دیپلمات افزود: موضوعات زیادی برای بحث و گفتگو باقی مانده است، منصفانه است که بگوییم هم چنان اختلاف نظر های قابل توجهی میان دو طرف باقی مانده است. فرستادگان آمریکا، انگلیس و فرانسه انتظار کمی از این مذاکرات دارند که انتظار می رود امروز به جمع بندی برسد. ایران اغلب چنین نشان داده است که حاضر نیست از برنامه غنی سازی خود که کشورهای غربی چنین باور دارند که با هدف توانمندی برای ساخت سلاح است، دست بردارد.

به هر حال این مذاکرات به عنوان فرصتی برای محک زدن ایران پس از دور جدید تحریم های سازمان ملل، اتحادیه اروپا و امریکا می باشد. دیپلماتها می گویند: یکی از بهترین عوامل جلسه روز دوشنبه آمادگی آقای جلیلی در این مذاکرات برای گفتگو در مورد برنامه هسته ای ایران بود. در دیدارهای گذشته آقای جلیلی و مذاکره کننده سپس آنها تلاش می کردند که بر موضوعات دیگری تمرکز کنند.

دیپلماتهای حاضر در این مذاکرات گفتند: هفتاد تا هشتاد درصد گفتگوهای جلسه صبح روز گذشته بر موضوع هسته ای و انرژی هسته ای دور می زند. هدف دراز مدت آمریکا و کشورهای متحدان آنست که تهران به تعلیق برنامه غنی سازی اش بپردازد و در مقابل ایران کمک هایی را در مورد توسعه برنامه هسته ای غیر نظامی اش دریافت خواهد کرد. در همین حال قدرتهای جهان در گفتگوهای امروز تلاش خواهند کرد که تهران به اقداماتی در جهت اعتماد سازی دست بزند تا راه را برای یک توافق گسترده تر در آینده باز کند.

"هیلاری کلنتون" وزیر امور خارجه آمریکا در تعطیلات آخر هفته گذشته گفت: آمریکا هم چنان برای تعامل با ایران و احترام به حق ایران در داشتن انرژی هسته ای صلح آمیز متعهد خواهد بود. وی پذیرش نادری را بر زبان آورد  که آمریکا ممکن است به ایران اجازه غنی سازی هسته ای در حد پایین را به عنوان بخشی از توافق بدهد. بهر حال احمدی نژاد رئیس جمهور ایران، غرب را به برخورد دوگانه متهم کرد، وی خطاب به غرب می گوید: شما دارای هزاران بمب هسته ای هستید پس چگونه شما نگران آن هستید که ایران قادر خواهد بود ظرف سه سال بمب هسته ای بسازد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید