افشاگری های ویکی لیکس: اسراییل تهران را عمده ترین تهدید می بیند

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

بر اساس افشاگری های ویکی لیکس از مکاتبات سفارت آمریکا در تل اویو، اسراییل از آمریکا خواسته بود، تا از گروه های دانشجویی دمکراتیک و دیگر اقلیت های قومی برای سرنگونی رژیم اسلامی در ایران استفاده کند. فاینانشیال تایمز می نویسد: پیشنهادهای اسراییل که در  مکاتبات محرمانه منعکس شده است، در دیدارهای  بین مقامات عالیرتبهاسراییل و مقامات رسمی آمریکا در فاصله سال های ۲۰۰۷ و سال گذشته مطرح شده که توسط پایگاه ویکی لیکس منتشر شده است.
در این دیدار ها که در بعضی از آنها موساد(سازمان جاسوسی اسراییل)، مقامات دفاعی آمریکا و اعضایی از کنگره آمریکا حضور داشتند، عنوان شده است که اسراییل ایران را به عنوان یک خطر اصلی می بیند و جنبش حماس پس از سوریه و حزب ا... در جایگاه چهارم رتبه بندی شده است.

در دیداری که دو طرف در کمیته نظامی مشترک در ماه نوامبر سال گذشته داشتند، یک مقام رسمی اسراییل که هویت وی مشخص نشده است پیشنهاد انهدام کامل تأسیسات غنی سازی اورانیوم در قم را پیشنهاد کرد. این مقام رسمی گفت: باید « به طور کامل سایت قم را از بین برد» تا از پیشرفت ایران در دستیابی به سلاح هسته ای جلوگیری کرد. در یک مکاتبه دیگر: اسراییل پیشنهاد می کند تا نا امنی داخلی بوجود آید تا به تغییر رژیم در ایران منجر شود.

به عنوان بخشی از استراتژی پنج محوری که "میر دوگان"، رئیس موساد در سال ۲۰۰۷ به نیکلاس برنز یکی از معاونان وزارت امور خارجه دولت بوش گفت: برای تغییر در ایران اقدامات بیشتری بایدانجام داد. از جمله این اقدامات حمایت از حرکت های دمکراتیک دانشجویان و بهره گیری از اقلیت های ایرانی از جمله آذری ها، کردها و بلوچ ها ست. دولت ایران به طور مرتب آمریکا و اسراییل را متهم می کرد که پشت صحنه نا آرامی های داخلی در جریان انتخابات سال ۲۰۰۹ و در میان اقلیت های قومی این کشور قرار دارند.

در ملاقات سال ۲۰۰۷ آقای دوگان به اقدامات مخفی علیه ایران اشاره کرد، اما حاضران موافقت کردند که استراتژی را در برابر گروهی که مقامات غیر رسمی در ان حضور دارند، مورد بحث قرار ندهند. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل، در نخستین دیدار خود با رهبران کنگره آمریکا در اوریل سال گذشته پس از تشکیل ائتلاف دولت جدید خود نگرانی خودرا از ایران عنوان داشت. آقای نتانیاهو به طور مکرر مهمانان خودرا با این سئوال که اگر تحریم ها و تعامل در توقف برنامه هسته ای نتیجه ندهد، انها چه اقدامی انجام خواهند داد؟ تحت فشار قرار می داد.

نخست وزیر اسراییل به رهبران کنگره گفت: سیاست تعامل و گفتگو باید هدف مشخص و زمان محدودی داشته باشد. وی افزود: یاد گرفتن برای زندگی با ایران هسته ای اشتباه بزرگی است، که منجر به جهانی خطرناکتر خواهد شد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید