هند در تلاش برای محدود کردن تجارت ایران با آمریکا همراه شد

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

روزنامه وال استریت ژورنال می نویسد: هند تحریم های جهانی علیه ایران را با اعلامیه بانک مرکزی هند مبنی بر عدم پذیرش اسناد شرکت های هندی که با ایران در چارچوب اتحادیه پایاپای آسیا معامله می کنند، تنگ تر کرده است. هند یکی از اصلی ترین شرکای تجاری ایران در اتحادیه پایاپای آسیا « اِ- سی- یو» است که در سال ۱۹۷۴ توسط سازمان ملل متحد و با هدف کمک به کشورهای جنوب آسیا با مرکزیت تهران تاسیس  شده است. این روند همانند مکانیزم بین المللی است که اجازه می دهد، بانک های مرکزی کشورهای عضو تعهدات شرکت های تابع کشورشان را از طرف آنها پرداخت کنند. این روش در عین حال می تواند نا و نشان شرکت هایی را که طرف معامله هستند، پنهان کند. مثلاً شرکت های وابسته به سپاه پاسدران که در لیست سیاه امریکا قرار دارند می توانند معاملات خود را با پوشش بانک مرکزی انجام دهند.

بانک مرکزی هندوستان در روز دوشنبه با صدور دستور العملی بانکها و مؤسسه های  اعتباری را از پذیرش اسناد اعتباری که طرف ان ایران و توسط اتحادیه پایاپای آسیا  پرداخت می شود، منع کرد. روز جمعه گذشته بانک مرکزی هند اعلام کرد، شرکت های هندی نمی توانند از سیستم « ا- سی- یو» برای واردات نفت و گاز استفاده کنند. در دستور العمل قبلی نامی از ایران برده نشده بود، اما جمهوری اسلامی ایران عمده ترین صادر کننده نفت خام در این اتحادیه است. ایران در سال جاری سطح استفاده از سیستم اتحادیه پایاپای آسیا  برای پرداخت ها نسبت به سال گذشته پنجاه درصد افزایش داده بود. این سیستم پرداخت به شرکت های ایرانی و شرکت های هندی در اوایل سال ۲۰۰۹ برای عدم استفاده از دلار در معاملات معرفی شد. سیستمی که نیاز به  سیستم بانکی آمریکا برای پرداخت ها نداشت.

مقامات رسمی در مبادلات بانکی که در این زمینه آگاه هستند می گویند آمریکا از دوسال پیش این موضوع را با هند مطرح کرده است. این بحث پس از سفر باراک اوباما به هند در اوایل نوامبر و تأیید وی مبنی بر اینکه هند می تواند عضو دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل و عضو گروه تأمین کننده تجهیزات هسته ای شود، تسریع یافت. این روزنامه می افزاید:آمریکا به متحدان خود برای محاصره ایران که برنامه هسته ای اش نگرانی های را موجب شده است، فشار وارد می کند. سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم هایی را در ماه ژوئن علیه ایران وضع کرد. آمریکا و مقامات رسمی اتحادیه اروپا می گویند: که انها بر این باورند که تأثیرتحریم های در هفته های اخیر در ایران مشهود بوده است. واحد پول ایران در ماه اکتبر هنگامی که در پی تآمین دلار بودند به میزان ده درصد کاهش یافت. در ماه های اخیر بزرگترین شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۵۰۰ میلیون دلار بدهی به دلیل عدم اقدام شرکت های بیمه در بیمه کشتی ها مواجه شده است.

این روزنامه می افزاید: با این حال هنوز تأثیر دراز مدت اقدام اخیر هند و دیگر تحریم های بین المللی نا مشخص است. ایران هنوز هیچ نشانه ای را از اینکه در نظر دارد به دلیل تحریم ها برنامه هسته ای خود را آهسته کند، بروز نداده است. بعضی از مقامات رسمی کشورهای خاورمیانه بر ایران باورند که تهران راه هایی را برای دور زدن این تحریم ها خواهد یافت، ایران یکی از عمده ترین صادر کنندگان نفت است که برای تجار منطقه بسیار فریبنده است. اکثر شرکت های انرژی هندی، از جمله شرکت نفت و گاز طبیعی در تلاشند تا راه های توسعه منابع نفتی را با شرکای ایران بیابند. شرکت صنعتی ریلیانس هند یکی از مهم ترین شرکت های تأمین کننده گازوئیل ایران می باشد. این شرکت در سال گذشته پیش از تحریم های بین المللی ناچار به عقب نشینی از صادرات گازوئیل به ایران شد. ایران به دلیل نبود پالایشگاه ها نا گزیر به وارد کردن گازوئیل است.

مقامات رسمی آمریکا به دهلی نو گفتند، که شرکت های هندی با پذیرش مبادلات اسنادی توسط اتحادیه پایاپای آسیا ، قانون امضا شده توسط باراک اوباما را در ماه جولای که در ان معامله با ۱۷ بانک ایران که با بخش نفت و گاز همکاری می کنند، نقض کرده است. اگر شرکت های هندی ناقض این قانون یافته شوند، در این صورت از انجام معامله در آمریکا محروم می شوند. "استوارت لوی"، فردی که توسط خزانه داری آمریکا برای تحریم های ایران در نظر گرفته شده است، در بیانیه ای به روزنامه وال استریت ژورنال این اقدام هند را «اقدام قابل توجه» خوانده است. وی گفت این اقدام به شرکت های هندی که در اتحادیه پایاپای آسیایی فعالیت می کنند، روشن خواهد ساخت که معامله در این چارجوب به معنای آن نیست که شرکت های ایرانی طرف قرار داد، دارای مهر تأیید بین المللی هستند. تلاش برای تماس با مدیر اجرایی اتحادیه پایاپای آسیا  در تهران بی نتیجه بود و نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد از نظر دادن در این زمینه خودداری کرد.

آمارهای موجود در پایگاه این اتحادیه پایاپای آسیا نشان می دهد که تجارت ایران از این طریق در 11 ماه اول سال جاری به رقم ۱۲/۲ میلیارد دلار رسیده است که نسبت به سال گذشته به ۷/۸ میلیارد دلار افزایش یافته است. ۸۰۰ میلیون از ۹۰۰ میلیون دلار بدهی این اتحادیه ایران بر اساس آمار این پایگاه توسط هند پرداخت می شود. در ژانویه سال ۲۰۰۹ ایران به شرکت های خود و هند توصیه کرد، که از سیستم « ا- سی- یو» برای دور زدن تحریم های بین المللی و سیستم بانکی آمریکا استفاده کنند. صادر کنندگان به هند و صادر کنندگان هندی به ایران برای انجام معاملات خود از این طریق دیگر نیازی به مبادلات وجه دلاری نداشتند. در ژانویه سال ۲۰۰۹ خبر گزاری فارس در بخش انگلیس خود گزارش داد با استفاده از سیستم پرداخت اتحادیه پایاپای آسیا برای واردات و صادرات توسط دو کشور، نه تنها اطمینان از دریافت وجوه حاصل می شود بلکه سیستم بانکی آمریکا نیز در این داد و ستد ها کنار زده می شود.

سیستم اتحادیه پایاپای آسیا  بین ایران و هشت کشور جنوب آسیا از جمله هندوستان تشکیل شده است. تراکنش معاملات توسط بانک های مرکزی این کشورها پذیرفته می شود، این اتحادیه پایاپای آسیا توسط دبیر کلی که توسط 9 عضو این اتحادیه انتخاب می گردد، اداره می شود. سازمان ملل هیچ نقش رسمی در این زمینه ایفا نمی کند. مقامات آمریکایی اغلب اوقات می توانند مقصد پول های پرداخت شده به ایران را از طریق سیستم نظارت بانک جهانی رصد کنند، اما اگر بانک مرکزی هند و ایران واسطه این معاملات شوند،  جریان انتقال وجه از آغاز تا پایان آن غیر ممکن خواهد بود و به گفته مقامات رسمی در این صورت شرکت هایی که در لیست سیاه قرار دارند می توانند به انجام معاملات بین المللی بپردازند. به علاوه، اتحادیه پایاپای آسیا اغلب اوقات وجوه پرداختی به پول ملی ان کشور تبدیل می شود که راهی را برای شرکت های ایرانی برای دوری از خزانه داری آمریکا فراهم می کند.

بانک مرکزی هند در بیانیه روز دوشنبه خود اعلام کرده است که مشکلاتی در پرداخت ها و دریافت ها توسط صادر کنندگان و وارد کنندگان مواجه شده است. در این بیانیه گفته نشده است که این تصمیمی به نگرانی های آمریکا و کشورهای غربی در ارتباط بوده است. دهلی نو راه و شورای را در افزایش فشار به ایران دنبال می کند. هند بر اساس آمار رسمی سالانه ۱۱ میلیارد دلار نفت از ایران وارد می کند، که چهارده درصد از کل واردات این کشور می باشد. ایران پس از عربستان سعودی مهم ترین صادر کننده نفت به هندوستان می باشد. هند و ایران در دو دهه گذشته با هم در چک کردن طالبان در افغانستان و پاکستان با هم همکاری داشته اند، این دو کشور هم چنین از ایجاد بندر و طرح های انرژی که هدف ان افتتاح بازار آسیای مرکزی و اوردن نفت و گاز اضافی به کشورهای منطقه است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید