بازتاب تصمیم هند در عدم پذیرش پرداخت بهای نفت توسط سیستم اتحادیه پایاپای آسیا در رسانه ها

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

اکونومی تایمز می نویسد دهلی نو امیدوار است به سرعت در مورد پرداخت بهای نفت وارداتی از ایران راه حلی پیدا شود. به نوشته این نشریه وزیر نفت هندوستان بدنبال تصمیم بانک مرکزی این کشور گفته است که ما در حال مذاکره برای دستیابی به روش جایگزین پرداخت ها به ایران هستیم و امیدواریم ظرف چند روز آینده این مشکل حل شود.

هندوستان ماهانه نزدیک به ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد می کند که مبلغ پرداختی هند به ایران بابت واردات سالانه نفت از ایران ۱۲ میلیارد دلار در سال است.قرار است مقامات رسمی بانک مرکزی ایران و هند برای حل این مشکل روز جمعه (فردا)  با هم دیدار کنند. روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال نیز می نویسد ایران و هند قرار است برای بن بست ایجاد شده در مورد پرداخت بهای نفت توسط هند به ایران که به دنبال تصمیم بانک مرکزی هند بوجود امد، به مذاکره بنشینند.

این روزنامه با اشاره به اینکه سخنگوی بانک مرکزی هند این دیدار را مورد تأیید قرار داده است می نویسد شتاب برای پایان دادن به بن بست ایجاد شده نشانه ای از آنست که دهلی نو بدنبال آنست که بین تأمین نیاز به انرژی این کشور و نزدیکتر شدن بیشتر ایالات متحده تعادل خود را حفظ کند. ایران دومین صادر کننده عمده نفت خام به هند پس از عربستان سعودی است و ۱۴ درصد از نیازهای نفت خام این کشور را تأمین می کند. این روزنامه می نویسد: معاون شرکت ار بی ای در بنگلور گفت دو دولت ایران و هند و بانک مرکزی این کشور اگر قرار است با هم تجارت داشته باشیم باید راهی را برای حل این مشکل بیابند تا پرداخت ها از این طریق انجام شود. هرچند شرکت های نفتی هند انتظار کاهش در تأمین نفت خام را ندارند، اما در صورتیکه توافقی حاصل نشود، هزینه واردات نفت برای هند افزایش خواهد یافت.

روزنامه تایمز هندوستان به نقل از یک منبع که نامش را ذکر نکرد نوشت بن بست پیش آمده تردیدهایی را در مورد تأمین 10 میلیون بشکه نفت خام که قرار است در ماه ژانویه توسط ایران تأمین شود، بوجود آورده است. مدیر مالی شرکت نفتی هندوستان نیز گفت از ان جایی که این شرکت دارای اعتبار ۹۰ روزه از طرف شرکت ملی نفت ایران می باشد، این شرکت با مشکل فوری مواجه نخواهد شد. این شرکت در سال گذشته مالی که پایان آن ماه مارچ است حدود ۳ میلیون بشکه نفت خام از ایران وارد کرده است و انتظار می رود در سال جاری همین میزان را وارد کند. یک تحلیل گر در بورس محلی که نمی خواهد نامش ذکر شود گفت دست نیافتن به راه حلی در این زمینه منجر به اختلال تأمین نفت خام در کوتاه مدت خواهد شد.

بلومبرگ نیز اعلام کرد پالایشگاه های هند از جمله شرکت نفتی هند ممکن است ناگزیر به خرید تک محموله ای نفت خام گرانتر از بازار آزاد شوند، این در حالی است که شرکت های وارد کننده نفت ایران بانک مرکزی هند برای یافتن روش جایگزین برای پرداخت هزینه بهای نفت وارداتی ایران در حال رایزنی هستند. بی. ام. بانسل مدیر شرکت نفتی هند که بزرگترین پالایشگاه ملی کشور است گفت اگر مقدار نفتی که از ایران وارد می کنیم، در دسترس نباشد برای تأمین آن باید به سایر جاها برویم که احتمالا در قیمت تأثیر خواهد داشت. بلومبرگ می نویسد هندوستان بر اساس آمار وزارت نفت این کشور تا پایان ماه نوامبر مبلغ 57 میلیارد دلار بابت واردات نفت خام پرداخت کرده است. وی گفت از طرف ما برای پرداخت هیچ مشکلی وجود ندارد ما در یک دوره زمانی به دلار قیمت نفت را پرداخت می کردیم پس از آن به یورو و حالا آماده هستیم تا به ریال آن را پرداخت کنیم. شرکت نفتی هند حدود 3 میلیون تن نفت بر اساس قرارداد از ایران وارد می کند. این شرکت نفتی هم خواستار آن شده است تا زمان یافتن روش جایگزین از سیستم فعلی برای پرداخت واردات نفت از ایران استفاده شود. این شرکت سالانه ۷ میلیون بشکه از ایران وارد می کند.

شرکت اِسرگروپ از هرگونه اظهارنظری در این مورد خودداری کرد. این شرکت روزانه ۲۱ هزار بشکه نفت خام را در روز در غرب هندوستان پالایش می کند. معامله گران نفتی در آسیا هم چنین انتظار دارند که فروش دوباره از سر گرفته شود، چون وقفه کامل آن برای هندوستان، هزینه زیادی در بر خواهد داشت. شرکت های نفتی و پالایشگاه های هند شاید روش های دیگر پرداخت را با باز کردن اعتبار یا معاوضه نفت با کالا دنبال کنند. این خبرگزاری می افزاید در صورت توقف کامل صادرات نفت ایران، شرکت های نفتی هند  ناگزیرند تک محموله های نفت خام از بازار ازاد را برای تأمین کاستی های نفت خود خریداری کنند. این نوع خرید هزینه بالاتری خواهد داشت اما قیمت برای نفت ایران در حالیکه ایران به دنبال مشتری جدید می باشد، کاهش خواهد یافت. این امر ممکن است به دلیل اینکه دیگر شرکت های بین المللی نیز در پرداخت های خود با مشکل مواجه شوند موجب افزایش بهای نفت در بازارهای بین المللی شود. این خبرگزاری می افزاید در عین حال دیگر خریداران نفتی ایران در آسیا گفتند که هیچ گونه اختلالی در دریافت محموله های نفتی ایران مشاهده نکرده اند. رویتر نیز در گزارشی در مورد نحوه واکنش بازار به اختلاف ایران و هند می نویسد: مناقشه بین ایران و هند روز چهارشنبه با امتناع ایران از فروش نفت به هند که چهارمین وارد کننده بزرگ نفت در جهان پس از وضع مقررات جدید پرداخت از طرف دهلی نو بالا گرفت.

این خبرگزاری با اشاره به تحریم های بین المللی علیه ایران و روابط تجاری ایران و هند و میزان صادرات نفت ایران به هند می نویسد تحلیل گران و تجار بازار نفت انتظار دارند که دو کشور این موضوع را حل کنند چرا که در غیر این صورت پالایشگاههای هندی در یافتن و تأمین جایگزین و قیمت نفت ایران با مشکل مواجه خواهند شد. "سامویل سزووک" از شرکت مشاوره انرژی ای اچ اس می گوید انها "ایالات متحده امریکا" خودشان نمی خواهند که نفت ایران تحریم شود، هدف روشن آنها حفظ تعادل در عرضه و تقاضا در بازار نفت است. وی افزود به هر حال انها به صورت غیررسمی از تحریم های مالی به عنوان روشی برای فشار بر ایران و ایجاد احساس ناامنی در آن کشور است. آنها می خواهند اطمینان یابند که معامله با ایران آسان دیده نشود.

اگر دو طرف در مورد این مشکل به توافق برسند، اثر کمتری بر بازار عرضه و تقاضا ایجاد خواهد کرد و کل عرضه و تقاضای نفت خام در بازار بین المللی بدون تغییر باقی خواهد ماند. اگر ایران بتواند مشتری جایگزین پیدا کند، قیمت نفت در بازار جهانی تا زمانی که این شکاف پر شود، افزایش خواهد یافت. هند یک پنجم نفت صادراتی ایران را که دو میلیون بشکه در روز است، خریداری می کند که نیم درصد بازار جهانی نفت را تشکیل می دهد. این خبرگزاری هم چنین می نویسد اگر ایران در یافتن مشتری برای نفت خود با مشکل مواجه شود، این کشور ذخیره نفت در تانکرهای غول پیکر اقدام خواهد کرد. ایران می تواند نفت را در تانکرهای غول پیکر که در خشکی است تا  هنگام یافتن مشتری ذخیره کند.

معامله گران نفتی می گویند که حجم نفت ذخیره شده ایران در  دریا در ماه اکتبر به چهار میلیون بشکه کاهش یافت که دلیل آن افزایش تقاضا در بازار آسیا در آن هنگام بود. این خبرگزاری سپس می نویسد هند ممکن است برای تأمین نفت جایگزین به تولیدکنندگان دیگر خاورمیانه چون عراق یا عربستان سعودی و یا حتی در غرب افریقا روی آورد . در عراق با عملیات گسترده بازسازی و نوسازی تأسیسات زیربنایی نفت، تولید در سطح بالایی نیست. عربستان سعودی تنها کشورصادر کننده نفتی است که با 4 میلیون ظرفیت ذخیره روزانه که دارد می تواند چنین کاهشی را از رقیب منطقه ای خود، ایران جبران کند. اما عربستان همچون ایران عضو اوپک است وبر اساس موافقت نامه های داخل اوپک دارای محدودیت هایی در اقدام در این زمینه می باشد. عربستان ممکن است از انجام این اقدام اکراه داشته باشد. شرکت صنعتی ریلیانس هند از آغاز سال جاری مالی، خرید نفت از ایران را متوقف کرده  و به خرید نفت از امریکای لاتین روی آورده است. هند نیز ممکن است به افزایش خرید نفت از امریکای لاتین روی آورد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید