اسناد افشا شده :ایران دارای قابلیت ساخت بمب اتمی است

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

بر اساس اسناد افشا شده ویکی لیکس، مقامات رسمی امریکا بر این باور هستند که ایران دارای توانایی های فنی برای غنی سازی در سطح بالا را که یک گام در جهت ساخت بمب هسته ای است، دارا می باشد. در یک نشست بین المللی کارشناسان هسته ای که در وین برگزار شد، نماینده امریکا گفت که ایران سانتریفیوژهایی را در حال فعالیت دارد که نشان از آن دارد که ایران از "توانمندی فنی" برای تولید اورانیوم با خلوص بالا را اگر مایل به انتخاب ان باشد، برخوردار است. این نشست درماه آوریل سال ۲۰۰۹ به میزبانی سایمون اسمیت سفیر انگلیس در اتریش برگزار شد.

گاردین می نویسد: افشای این اسناد در زمانی صورت می گیرد که  گفتگوها بین مقامات ایرانی و نمایندگان شش قدرت جهانی فردا در استامبول در جریان است.

توقع از دستیابی به مصالحه در جریان این نشست نمی رود اما در عین حال همه دولت های غربی با نتیجه گیری امریکا هم نظر نیستند. اما اگر اطلاعات افشا شده ،صحت داشته باشد ،حکایت  از آن دارد که تحریم ها ی بین المللی ایران را از دانش ساختن بمب اتمی باز نداشته است. این اتفاق نظر در بین کارشناسان وجود دارد که تولید HEU یکی از موانع جدی است که کشورهای هسته ای باید  بر آن فایق آیند.

تلاش های دیپلماتیک برای متقاعد کردن ایران برای کنار گذاشتن  برنامه هسته ای اش بدون نتیجه باقی مانده است. مقامات ایرانی در روزهای باقی مانده به نشست استامبول تکرار کردند  که در برابر خواسته شورای امنیت سازمان ملل در توقف غنی سازی اورانیوم ،سر فرود نخواهند آورد.

راهبرد غرب در برابر ایران به طور فزاینده ای بر به تاخیر انداختن پیشرفت های ایران در برنامه هسته ای متمرکز شده است تا وقت کافی به این امید که در نهایت فشارهای اقتصادی به تغییر فکر تهران در پیگیری برنامه هسته ای منجر شود، خریداری کنند.

این مبارزه اخیرا موفقیت هایی را در عملیات خرابکارنه مخفیانه به همراه داشته است. بد افزار رایانه ای استاکس نت که گفته شده کار مشترک امریکا و اسراییل بوده است-برنامه غنی سازی هسته ای را کند کرده است.

از دیگر تلاش های غرب، یافتن تنگناهای برنامه هسته ای ایران و تلاش  برای تحت فشار قرار دادن این بخش ها می باشد. مکاتبات افشا شده توسط ویکی لیکس سیاست های مهار را اینگونه افشا می کند:

روسیه متعهد شده است که هرگز اجازه ندهد، ایران سوخت مورد نیاز نیروگاه هسته ای بوشهر را خود تولید کند.

مقامات رسمی انگلیس نیز پیش بینی کردند که ایران تا سال ۲۰۱۴ حدود بیست تن اورانیوم غنی شده با در صد پایین را خواهد داشت- این مقدار اگر غنی سازی بیشتری شود می تواند برای ساخت ۱۹ کلاهک هسته ای کافی باشد.

واشنگتن در سال ۲۰۰۸ تلاش های بین المللی بعمل اورد تا تامین فولاد فوق العاده سخت شده و فیبر کربنی به ایران را  قطع کند. دسترسی به این مواد به عنوان تنگناهای برنامه غنی سازی ایران شناسایی شده است.

ایران همیشه اعلام کرده است برنامه هسته ای اش برای تولید برق می باشد اما تنها نیروگاه هسته ای اش-بوشهر در ساحل خلیج (فارس)-در ده سال نخست تنها مجاز به استفاده از میله های سوخت روسیه است.

در نشست آوریل ۲۰۰۹ در وین  مقامات روسیه به همکاران خود اطمینان دادند که حتی پس از پایان یافتن این دوره  روسیه انتظار دارد که سوخت نیروگاه بوشهر را در تمام عمر فعالیتش تامین کند و موافقت نخواهد کرد، ایران فن آوری مورد نیاز تولید آن و لیسانس تولید سوخت مورد نیاز نیروگاه بوشهر را بدست اورد.

کارشناسان در نشست وین -- از بریتانیا، آمریکا، روسیه ، فرانسه، چین و آلمان – متذکر شدند که  ایران تقری ۵۳۱ تن کیک زرد خریداری شده از افریقای جنوبی در دهه ۱۹۸۰ را مصرف کرده است. براساس مکاتبات سفارت امریکا در سال ۲۰۰۹: "فرانسه توضیح داده است که ذخیره باقی مانده ایران از اورانیوم به کمتر از یکصد تن رسیده است".

با این حال کارشناسان بریتانیایی استدلال می کنند  که تمرکز بر روی سنگ معدن اورانیوم همانند دنبال نخود سیاه رفتن است چرا که ایران در حال حاضر به اندازه کافی آن را به گاز  هگزا فلورایداورانیوم (UF6) تبدیل کرده است  -- فرمی که اورانیوم می تواند در سانتریفیوژهای غنی سازی  تزریق شود – تا عملیات غنی سازی در نطنز را برای چندین سال حفظ کند ".

در نشست وین توافق بعمل آمد که  ایران به یک و نیم  تن از UF6 با غنای پایین برای ساخت نخستین بمب نیاز دارد و پس از آن به یک تن دیگر برای ساخت بمب بعدی نیاز خواهد داشت. انگلستان محاسبه کرده است که ایران در  سال ۲۰۱۴ می تواند ۲۰ تن اورانیوم غنی شده  که برای ساخت ۱۹ کلاهک هسته ای کافی است، تهیه کند. 

مقامات بریتایی در حال حاضر می گویند این بر آورد باید کاهش داده شود . در سال گذشته حوادث  فاجعه بار در نطنز به اثبات رسید. سانتریفیوژها به طور مستمر با خرابی مواجه شدند و فعالیت آنها در نطنز برای چندین روز متوقف شد. بخشی از این وقفه به دلیل بد افزار رایانه ای استاکس نت است، اما مقامات غربی می گویند مواردی دیگر همانند استفاده از سانتریفیوژهای طرح IR-1  نیز موثر بوده است.

سانتریفیوژهایIR-1  بر اساس طرح خریداری شده از پاکستان استوار است. در این نوع سانتریفیوژها از آلومینیوم مخصوص و فولاد سخت استفاده شده است که این مواد مخصوص به عنوان یکی از موثرترین تنگناهای  کل برنامه هسته ای ایران شناخته شده است.

اولی هاینونن رییس بخش بازرسان آژانس بین المللی هسته ای که اکنون یکی از اساتید دانشگاه هاروارد است بر این باور است که بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از خرید های ایران، تهران  مواد کافی برای ساخت دوازده هزار سانتریفیوژ را دارد . بعضی از مقامات غربی با این بر آورد هم نظر هستند.

اگر این امر صحت داشته باشد، ایران تقریبا از تامین قطعات لازم سانتریفیوژها باز مانده است. این کشور تا کنون یازده هزار سانتریفیوژ ساخته است که اعتاد بر اینست که دو هزار دستگاه ان از کار افتاده است و پنج هزار دستگاه دیگر از سرویس خارج شده اند. این وضعیت موجب ان شده است که کارخانه غنی سازی نطنز تنها با چهار هزار سانتریفیوژ IR-1 کار کند. تلاش های غرب اکنون به سمت بازداشتن ایران از ساخت نسل جدید سانتریفیوژها که از موتور فیبر کربنی سبکتر و راندمان غنی سازی پنج برابر برخوردار است، گرایش پیدا کرده است.

هاینونن گفت:" این امر برای آینده برنامه (هسته ای ایران) واقعا اهمیت دارد. سانتریفیوژهای مورد استفاده  IR-1 واقعا شکننده و نا کار آمد هستند." واشنگتن  در سال ۲۰۰۸ با هشدار دادن در این زمینه، تلاش های بین المللی را با هدف قطع محموله های فیبرکربنی به ایران آغاز کرد. مکاتباتی که به دیپلمات های آمریکایی در پایتخت های اروپایی و پکن ارسال شده بود، همراه با لیست تولید کنندگان فیبر کربنی و تجهیزات مرتبط با ان بوده است که لزوم توجه به سفارش های مشکوک یاد آور شده بود.

چند ماه بعد و در واپسین روزهای حکومت بوش ، وزارت امور خارجه امریکا تلاش کرد تا در راه انتقال محموله ۲۵ تنی از فولاد سخت به ایران جلوگیری کند که روشن نشد که آیا  در این زمینه موفقیت داشته است یا خیر. در نهایت، مقامات غربی به این امر معترف هستند که ایران به هر گونه تلاشی برای مقابله با فعالیت های که در جهت توقف برنامه هسته ای اش صورت می گیرد، بر خواهد آمد. در بهترین حالت، آنها می گویند، فقط می توان این برنامه را با تاخیر مواجه کرد اما آینده برنامه در نهایت به تصمیم رهبری ایران در تهران بستگی دارد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید