وزیر خارجه عربستان خواستار گفتگو است نه تظاهرات

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

وزیر امور خارجه عربستان سعودی دو روز مانده به تظاهرات برنامه ریزی شده «روز خشم» در این کشورگفت: «گفتگو و نه تظاهرات بهترین راه مقابله با ضعف ها و آوردن آرمان های مردم عربستان است. او هم چنین در جمع خبرنگاران در یک کنفرانس مطبوعاتی در جده نسبت به مداخله خارجی چه از طرف آمریکا و چه از طرف ایران هشدار داد و گفت، تغییر از درون مردم و نه از طریق دخالت خارجی حاصل خواهد شد. وی با اشاره به اینکه ما در کشوری هستیم که به شریعت اسلامی پایبند بوده و نمی پذیریم دیگر کشورها بزرگ یا کوچک در امور داخلی ما دخالت کنند، گفت: اصلاح و توصیه از طریق تظاهرات به دست نمی آید و این امر منجر به اغتشاش و تفرقه در جامعه خواهد شد.

شاهزاده سعود در پاسخ به پرسشی در مورد سردی روابط بین عربستان و آمریکا، گفت: اگر روابط سرد است، این امر به طرف ما بستگی ندارد. عربستان در امور داخلی آمریکا دخالت نمی کنند و این سیاست، عمل متقابلی است و اگر چنین باشد انتظار تغییری در روابط ایالات متحده و عربستان وجود ندارد. این نخستین بار است که عربستان سعودی می پذیرد که ممکن است تنشی با دولت باراک اوباما وجود داشته باشد. ناظران می گویند: عبد ا... پادشاه عربستان از سرعتی که واشنگتن از حسنی مبارک رئیس جمهور مصر دست کشید، نگران بود.

شاهزاده سعود در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: شرایط بین کشورهای عربی متفاوت است و تظاهرات پدیده ای نیست که بین 22 کشور عربی به این دلیل که در پنج کشور جاری شده است، فراگیر شود. وی گفت: پادشاهی سعودی کاملاً از منافع خود آگاه است و می داند که چگونه نیازهای مردم را بر آورده کند. وی گفت درب دفتر رئیس دولت بر روی مردم باز است و وی روزانه افراد زیادی را می پذیرد.

این روزنامه می نویسد: عربستان سعودی متحد کلیدی غرب و نیروی معتدلی در منطقه است که در کنار بحرین، اردن و یمن می تواند موازنه قدرت را علیه ایران تغییر دهد. هم چنین نگران هایی در مورد گسترش تظاهرات شیعیان در بحرین به منطقه غنی از نفت استان شرقی عربستان سعودی نیز وجود دارد.  اکثریت شیعیان در این منطقه از عربستان زندگی می کنند.

در تلاش برای کاهش تنش در استان شرقی عربستان، دولت روز سه شنبه ۲۳ تن از شیعیان را که در هفته های گذشته بازداشت شده بودند، آزاد کرد. شیخ توفیق الامیر، از روحانیون برجسته شیعه بعد از نماز روز جمعه پس از انکه خواستار اصلاحات در کشور شد، بازداشت گردید. وی در اوایل هفته جاری از زندان آزاد شد.

فاینانشیال تایمز می نویسد: بهر حال، روز چهارشنبه معترضان شیعه در بخش شرقی عربستان، ممنوعیت تظاهرات را نادیده گرفتند و در تظاهراتی خواستار آزادی زندانیانی شدند که به ادعای آنها بدون محاکمه به زندان افتاده اند.

شاهزاده سعود در پاسخ به احتمال دخالت ایران در اعتراضات شرق عربستان گفت: نشانه از دخالت ایرانی ها وجود ندارد اما عربستان سعودی انگشتان هر کسی را که بخواهد در این پادشاهی دخالت کند، قطع خواهد کرد. وی افزود، عبد ا... پادشاه عربستان گفتمان ملی را آغاز کرده است و با این اقدام به دنبال آنست که عدالت و برابری را در هم عربستان بر قرار کند.

دولت تدابیر امنیتی خود را در آستانه تظاهرات "۱۱ مارس، جمعه خشم" که توسط گروه های مخالف در فیس بوک سازماندهی شده، افزایش داده است. در روز جمعه، ده ها تن از شهروندان عربستان سعودی در مقابل مسجدی در ریاض تجمع کردند و شعارهای ضد دولتی سر دادند. اعتراض و مخالفت عمومی در عربستان ممنوع است. وزارت کشور عربستان در بیانیه ای در روز شنبه با اعلام این ممنوعیت افزود: تظاهرات بر خلاف شریعت اسلامی است. این ممنوعیت با بیانیه های روحانیون و مجلس شورا که یک مجمع مشورتی انتصابی است، حمایت شده است.

وزیر امور خارجه عربستان سعودی دو روز مانده به تظاهرات برنامه ریزی شده «روز خشم» در این کشورگفت: «گفتگو و نه تظاهرات بهترین راه مقابله با ضعف ها و آوردن آرمان های مردم عربستان است. او هم چنین در جمع خبرنگاران در یک کنفرانس مطبوعاتی در جده نسبت به مداخله خارجی چه از طرف آمریکا و چه از طرف ایران هشدار داد و گفت، تغییر از درون مردم و نه از طریق دخالت خارجی حاصل خواهد شد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید