مسلمانان با مدل های استقلال دسته و پنجه نرم می کنند

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

کاستی دولت های اسلامی بازتاب هایی را موجب شده است، این سئوال به میان آید که آیا اسلام در حال زوال است؟ روزنامه گاردین با اشاره به اینکه وقتی امپراطوری ها سرنگون می شوند دیگر تمایلی به برخاستن مجدد ندارند، می نویسد: "نوح فلدمن" استاد دانشگاه هاروارد این امر را بر سیستم های دولتی نیز صادق می داند. نهاد های سلطنت از انقلاب آمریکا رو به زوال هستند و بسیاری صادقانه در انتظار ان هستند، که مارکس بزودی باز گردد. فلدمن از دو استثنا در کتاب یاد می کند که سقوط و ظهور دولت اسلامی و دمکراسی و حکومت اسلامی، هستند. اضمحلال خلافت عثمانی توسط جمهوری نو پای ترکیه در سال 1924 منجر به ایجاد حرکت های اسلامی در کشورهای با اکثریت مسلمان شد که خواستار برقراری عدالت و احیای تمدن گذشته اسلامی بودند.

در طول این مدت اخوان المسلمین (۱۹۲۸) مصر و جماعت اسلامی (۱۹۴۱)  هند بریتانیا، دو گروهی بودند که بالاترین نفوذ وتاثیر را داشتند.برنامه های هر دو گروه در جهان- نه کاملاً عادلانه- به عنوان توتالیتر توصیف شد. در واقع "حسن البنا"  بنیانگذار اخوان المسلمین، روشن ساخت که بر این اعتقاد است که سیستم چند حزبی فریبکارانه و برای چشم اندازی که وی از دولت اسلامی داشت، نامناسب بود.

از آن به بعد، کاستی های برجسته از دولت های اسلامی که بر سر کار آمدند، بسیاری از مسلمانان را به تفکر مجدد وادار کرد و روشن شد که «مسلمانان خوب» نیز همانند غیر مسلمانان استعداد انحصار و سوء استفاده از قدرت را دارند.

در عین حال پیشرفت قابل ملاحظه در ترکیه توسط حزب عدالت و توسعه کار به صورت پایدار و محکم در چارچوب سکولاریزم، پرسش جدیدی در مورد ارتباط اسلام و حاکمیت را به میان کشیده است. به این امر تجربه دست اول، دهها نفر از فعالان اسلامی را - دستکم نه در مصر مبارک- که بازداشت بدون محاکمه، سرکوب بی رحمانه، شكنجه و تقلب در انتخابات جریان داشت، باید افزود.

این امر به ایجاد آگاهی هرچه بیشتر و محوریت یافتن حقوق بشر، مشروطه، ازادی و دمکراسی در مفهوم " حکومت اسلامی" شده است. اخوان المسلمین ۲۰۱۱ را به طور قطع نمی توان به عنوان لیبرال دمکرات توصیف کرد. اما انها نه به ان اندازه ای  که مخالفان شان انها را به تصویر می کشند و حتی تونی بلر به ان اذعان می کند، افراطی نیستند.

رهبری ( اخوان المسلمین) اکنون پذیرای طیف وسیعی از چشم اندازهای ظریف و دقیق سیاسی است. خیلی از انها نسبت به آنچه که حسن البنا بران تأکید می کرد، نظر متفاوتی دارند. پیشنویس سندی که در سال ۲۰۰۷ دست به دست شد، نشان داد که دیدگاه سیاسی اخوان المسلمین به دلیل خیلی ارتجاعی بودن، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته بود- این یک نشانه جالب و امیدوار کننده بود که  بخشی از این انتقادات از طرف اعضای جوان تر اخوان بود.

دلیل قانع کننده ای وجود ندارد که باورم شود که اخوان المسلمین مصر قادر نباشند به تکامل خود بپردازند و به صورت حزبی همانند حزب دمکرات مسیحی آلمان در آیند که رهبر آن حزب "انگلا مرکل" صدر اعظم فعلی آلمان است.

همین هفته گذشته، دیوید کامرون صحبت از این کرد، که پناه دادن به اسلام گرایان که خصومت واقعی نسبت به دمکراسی غربی و ارزش های لیبرال آن است. اما این دیدگاه نمی تواند ناظر به این باشد که مردم چگونه دیدگاه های خود را با گذشت زمان تغییر می دهند. نظر سنجی انجام شده در دانشگاه مریلند در سال ۲۰۰۷ که طی ان نظر شهروندان کشور های که دارای اکثریت مسلمان بودند، جمع آوری شد، نشان داد که بخش اعظم انها خواستار سازمان دادن کشورهایشان تحت یک خلافت بودند، اما امری که بیشتر جلب توجه می کرد، این بود که اکثریت آنها خواستار برقراری دمکراسی در کشورهایشان بودند.

در پاسخ به این پرسش که آیا دمکراسی و خلافت دو معنای آشتی نا پذیر نیستند؟ آمده است، لزوماً نه، هر چند بعضی از متفکران برجسته مسلمان از جمله عبد الوهاب افندی استدلال کرده است، که مدل مورد نظر انها مطابق با کنفدراسیون اروپاست و از کشورهای مستقل دمکراتیک با اکثریت مسلمان تشکلیل می شود. احمد عبد الهی متفکر مسلمان سودانی در کتاب خود اسلام و دولت سکولار می نویسد: « من برای  مسلمان بودن با داشتن اعتقاد و حق انتخاب آزاد نیاز به دولت سکولار دارم». این استدلال در کشورهای با اکثریت مسلمان هنوز پذیرفته نشده است، اما در حالیکه متفکران مسلمان در مورد اين که «دولت اسلامی» در دنیای مدرن چگونه باید باشد، اندیشه می کنند، دلیلی وجود ندارد که نتواند، مورد پذیرش قرار گیرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید