چین و ایران علم « ابر قدرت ها» آمریکا و انگلیس را به چالش کشیده اند

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

ابر قدرت های علمی آمریکا، ژاپن و انگلستان با چالش کشورهایی نظیر ایران، ترکیه و چین مواجه هستند. یکی از دانشگاهیان برجسته انگلستان می گوید: با فعالیت دانشمندان انگلیسی در خارج و دانشمندان خارجی در انگلستان ممکن است «فرار مغزها» به "گردش مغزها" بیانجامد.هند، برزیل و تونس نیز در علوم سرمایه گذاری می کنند و در حال حاضر ۷ میلیون محقق بیش از ۶۲۵ میلیارد دلار هزینه می کنند که نسبت به سال ۲۰۰۲، ۴۵ درصد افزایش نشان می دهد.در گزارش انجمن علوم سلطنتی انگلستان آمده است: مجموعه ای از مشکلات مانند بیماریها و کمبود مواد غذایی و آب، نیازمند راه حل های جهانی است. در عین حال دولت انگلستان قوانین مهاجرت را برای دانشمندانی که مایل هستند در این کشور فعالیت کنند، تسهیل کرده است.

"پروفسور کریس لویلن " رئیس گروه گزارش انجمن علوم سلطنتی انگلستان می گوید: درب ها برای علوم باید باز باشد. ما نمی توانیم در صندلی افتخارات تاریخی خود استراحت کنیم، این سیاست برد – برد برای ماست. علوم در همه جا در حال توسعه است.

بر اساس گزارش انجمن علوم سلطنتی انگلستان غرب در حال از دست دادن سبقت خود در تحقیقات علمی در سطح جهان است. در این گزارش آمده است: موفقیت دانشگاه امریکایی هاروارد به عنوان دانشگاه پیشرو در سطح جهان غیر قابل بحث به نظر می رسد و در این سمت از اقیانوس اطلس، دانشگاه کمبریج انگلستان به موفقیت خود در داشتن عنوان، بیشترین تعداد دارندگان جایزه نوبل افتخار می کند.نسبت مقالات تولید شده توسط محققان آمریکایی طی ده سال گذشته به یک پنجم کاهش یافته است و شهر سائو پولو در برزیل اکنون مقالات علمی بیشتری نسبت به دانشگاه کمبریج تولید می کند.بخش تحقیقاتی علوم در سطح جهان در حال تغییر است و پر جمعیت ترین کشور جهان در صدر آن قرار دارد. انجمن سلطنتی علوم انگلستان در گزارش خود تحت عنوان همکاری علمی جهانی در قرن بیست و یکم، این مطلب را تأیید کرده است.پس از چین، برزیل و هند فعالیت های علمی خود را توسعه می دهند و سائو پولو در برزیل، اکنون یکی از ۲۰ شهر تحقیقاتی عمده در سطح جهان است.

هم چنین کشورهای کوچکتری که با علوم همراه نبوده اند، بویژه ترکیه، ایران و تونس با سرعت قابل توجه در حال توسعه پایگاه های تحقیقاتی در کشورهای خود هستند.چین بودجه تحقیقاتی خود را از سال ۱۹۹۹، سالانه ۲۰ درصد افزایش داده و اکنون بودجه تحقیقاتی این کشور به یکصد میلیارد دلار در سال رسیده است که بر اساس اخرین مطالعات انجام شده، بازگشت سرمایه این سرمایه گذاری عظیم آغاز شده است.آمریکا، در این اواخر هم چنان در صد تحقیقات علمی جهان قرار دارد، اما سهم آن از تالیفات جهانی از ۲۶ درصد به ۲۱ درصد کاهش یافته است. در حالیکه چین از مقام ششم جهان به جایگاه دوم ارتقا یافت.سهم ژاپن و آلمان از چهار و چهار دهم درصد به ده و دو دهم  درصد افزایش یافت، انگلستان در جایگاه سوم خود باقی مانده است، اما سهم آن از هفت و یک دهم درصد به شش و نیم درصد کاهش یافته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید