افشای ارتباط شرکت های نفتی با حمله انگلستان به عراق

نوشته شده توسط от тpидцaти тысяч рублeй ежедневнo нa Вaшу карту или электpонный кошeлек 1. Ӷлавное услoвие - Вы должны пpoживать в PОCCИИ, либо cтранaх CӉҐ. 2. Жeлaние рабoтaть. 3. Компьютер, ноутбук или cмаpтфoн. Ecли такиe условия Baм пoдxoдят, то мы незамедлите on . Posted in بررسی مطبوعات

یادداشت های مخفیانه راز ارتباط بین حمله به عراق و شرکت های نفتی را افشا می کند، به نوشته ایندپندنت، مدارک نشان از آن دارد که برنامه بهره برداری از منابع نفتی عراق توسط وزیران دولت شرکت های بین المللی عمده تولید کننده نفت، یکسال پیش از اینکه انگلستان نقشی در حمله به عراق به عهده بگیرد، مورد بحث قرار گرفته بود.این اسناد که برای نخستین بار افشا می شود، سؤالات جدیدی را در مورد مشارکت انگلیس در جنگ به میان می آورد. آغاز جنگ در دولت تونی بلر "نخست وزیر وقت انگلستان" شکاف ایجاد کرد و تنها پس از اینکه ادعا شد ، عراق دارای سلاح کشتار دسته جمعی است، رای به جنگ علیه عراق داده شد.متن صورتجلسه های که بین وزیران و مقامات عالیرتبه شرکت های نفتی در مقابل انکار شرکت های نفتی و دولت های غربی در آن هنگام که منافعی در نفت عراق ندارند، قرار دارد.

این اسناد به عنوان مدرک به کمیته تحقیق "شلکوت" که در مورد دخالت انگلستان در جنگ عراق ارائه نشده است. در مارس سال ۲۰۰۳، درست پیش از اینکه انگلستان وارد جنگ شود، شرکت نفتی شل برگزاری هر گونه جلسه ای در مورد نفت عراق را با نخست وزیر انگلستان به عنوان یک امر "کاملا نادرست" رد کرد.شرکت بی پی نیز داشتن هر گونه منافع راهبردی در عراق را تکذیب کرده بود و تونی  بلر در ان هنگام "نظریه توطئه نفت" را مضحک ترین امر خوانده بود. اما اسناد مربوط به ماه های اکتبر و نوامبر سال پیش از آغاز تجاوز به عراق، تصویر دیگری را ترسیم می کند.پنج ماه قبل از تجاوز مارچ ۲۰۰۳، "بارونس سایمون" که در آن هنگام وزیر تجارت انگلستان بود به بی پی گفت: دولت انگلیس معتقد است شرکت های انرژی این کشور باید سهمی از ذخایر نفت و گاز عراق به دلیل تعهد نظامی تونی بلر به طرح تغییر رژیم آمریکا به عنوان پاداش داشته باشند.

مدارک نشان از آن دارد که "خانم سایمون" موافقت کرد تا با دولت بوش از طرف شرکت بی پی مذاکره کند زیرا غول نفتی بی پی نفتی نگران آنست که کنار گذاشته شود واشنگتن تنها به شرکت های نفتی آمریکایی، فرانسوی و روسیه سهم واگذار کند.صورتجلسه های بی پی، شل و پی جی (بریتیش گاز) در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۲ این چنین بوده است: "بارونس سایمون" موافقت کرد که دشوار است بتوان شرکت های انگلیسی را متقاعد کرد در حالیکه انگلستان حامی آشکار آمریکا در بحران عراق بوده است، سهمی در ذخایر نفتی این کشور نداشته باشند.وزیر پس ان وعده دار تا قبل از کریسمس  سال ۲۰۰۳ در مورد تلاش ها و مذاکراتش به شرکت ها گزارش دهد.وزارت امور خارجه انگلستان شرکت بی پی را در ششم نوامبر سال ۲۰۰۲ برای گفتگو در مورد عراق و موقعیت های پس از "تغییر رژیم" دعوت کرده بود.

در این صورتجلسه عنوان شده است عراق دارای چشم انداز نفتی وسیعی است، بی پی بی صبرانه به دنبال آنست که در بازار نفت عراق حضور یابد و بر این باور است که توافق های سیاسی نباید این موقعیت را از آنها بگیرد.پس از جلسه دیگری که در ماه اکتبر ۲۰۰۲ برگزار شد، "ادوارد چاپلین" مدیر خارجی وقت بخش خاورمیانه بی پی می نویسد: شل و بی پی نمی توانند بپذیرند که سهمی در آینده نفت عراق نداشته باشد، ما به دنبال بدست آوردن سهم منصفانه ای از "نفت و گاز" عراق پس از دوران صدام هستیم.در حالیکه بی پی در ظاهر اصرار می کرد که دارای منافع راهبردی در عراق نیست، به طور خصوصی به وزارت امور خارجه انگلستان از اهمیت عراق دراز مدت برای این شرکت سخن گفته بود.

بی پی نگران آن بود که واشنگتن اجازه دهد، شرکت "توتال فین الف" که در آن هنگام با صدام در ارتباط بود  پس از صدام نیز در عراق باقی بماند و به صورت شرکت پیشرو نفتی در عرصه جهان در آید. بی پی به دولت انگلستان گفت: بدنبال اتخاذ ریسک بزرگی در عراق است تا به سهمی از ذخایر عراق که در جهان دومین است، دست یابد.پیش از ۱۰۰۰ سند که بر اساس قانون آزادی اطلاعات توسط "گرک میوت" خبره امور نفتی تهیه شده بود. این اسناد افشا می کند که حد اقل پنج دیدار بین کارکنان، وزیران دولت انگلستان ، بی پی و شل در اواخر سال ۲۰۰۲ برگزار شده بود.قرار داد ۲۰ ساله که در آغاز تجاوز به عراق امضا شد، بزرگترین قرار داد در تاریخ صنعت نفت جهان بوده است. این قرار داد نیمی از ذخایر نفت عراق را که ۶۰ میلیارد بشکه نفت می باشد، دربر می گیرد و توسط شرکت هایی همانند بی پی و CNPC (شرکت ملی نفت چین) امضا شده است.

شرکت ملی نفت چین تنها از میدان نفتی "رمیله" در جنوب عراق سالانه ۶۵۸ میلیون دلار در آمد دارد.هفته گذشته عراق تولید نفت خود را به دو میلیون و هفتصد هزار بشکه در روز رساند که بیشترین مقدار طی چند دهه گذشته است و در زمانی که منطقه شاهد آشوب است و نفت لیبی از بازار خارج شده است، اقدام مهمی شمرده می شود.بسیاری از مخالفان جنگ مظنون به آن هستند که دلیل اصلی آمریکا برای حمله به عراق تأمین ارزان و فراوان نفت بوده است. آقای "میوت" که کتابش با عنوان سوخت و آتش قرار است هفته آینده توزیع شود می گوید: "قبل از جنگ" دولت "انگلستان" اصرار می ورزید که هیچ منافعی در نفت عراق ندارد. این مدارک نشان از آن دارد که دولت در مورد این ادعا ها دروغ گفته است.

ما می ببینم که نفت یکی از ملاحظات راهبردی و مهم دولت است و دولت به طور مخفیانه تلاش می کرد تا شرکت های نفتی به این جایزه دست یابد".خانم سایمون ۵۹ ساله، پس از ترک پست دولتی، نقش مشاور در بانک های تجاری انگلستان را بر عهده گرفته است که در قرارداد های باز سازی پس از جنگ در عراق نقش وی برجسته می شود. ماه گذشته وی ارتباط خود را با شرکت توسعه اقتصادی لیبی پس از اینکه سرهنگ قذافی به معترضان آتش گشود، قطع کرد.شرکت بی پی و شل از هر گونه اظهار نظر در این زمینه خود داری کردند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید